Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Atık Pillerin Zararları

Piller, yaklaşık son 100 yıldır hayatımıza nüfuz etmiş durumdalar. Kumandalar, saatler, işitme cihazları, çeşitli oyuncaklar ve akıllı taşınabilir ürünlerin tamamında enerji kaynağı olarak piller kullanılıyor.

Atık pillerin zararları konusuna girmeden önce, pillerin kompleks kimyasal yapısından bahsetmek daha doğru olur. Piller ekseriyetle Cıva, Kadmiyum ve Kurşun gibi ağır metallerden oluşur. Bu ağır metaller bilindiği üzere insan vücuduna bir şekilde nüfuz ederse, ciddi sorunlar ortaya çıkarabilirler.

Doğaya çok ciddi zararları var!
Özellikle cıvanın bir şekilde doğada bulunması, eser miktarda dahi olsa çok ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor. Atık pillerde bulunan bir gram civanın o veya bu şekilde doğaya atılması durumunda; 20 ton sebze, 10 milyon litre temiz suyu zehirlediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyuldu.

Sadece bir adet kalem pilin denize atılması durumunda, 2 ton balık pilin içerdiği cıva sebebiyle zehirleniyor. Hatta yine bir adet kalem pilin toprağa bırakılması sonucu, birkaç ay içerisinde çevresindeki 6 metrekare toprağı tamamen zehirlediği bilim adamları tarafından defaatle ifade edildi.

Atık pillerin sağlığa zararları
Atık pillerden doğaya sızan bu ağır metallerin temiz içme sularına karışması durumunda ise insanlar; kanser, böbrek rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bugün kanser vakalarının en az %15’inin atık pillerin doğaya ve içme sularına karıştırdıkları ağır metallerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Günümüzde artan doğa bilinciyle birlikte artık pek çok belediye, atık pil toplama noktaları oluşturmuş durumda. Vatandaşların bu noktalara riayet ederek atık pillerin zararlarını engellemek adına, atık pillerini bu noktalara bırakmaları oldukça önemli.

56 Cevap Atık Pillerin Zararları

 1. teşekkürcü dedi ki:

  çokk tşk ederim allah razı olsun

 2. Hilal 1 dedi ki:

  Cok tesekkur 😊😇🐈

 3. Hayal et dedi ki:

  Böyle zarar verdiğini bilmiyordum Teşekkürler

 4. ilkenaz dedi ki:

  çok teşekkürler çok işime yaradı 100 puan aldım

 5. anonim dedi ben demedim dedi ki:

  acık az yazaydınız iyiydi

 6. anonim= hmm tmm dedi ki:

  çok güzel bir site hoca istemişti ve pilde istemişti iyiki istemiş

 7. dadem dedi ki:

  GÜZELDİ

 8. yaprakkkk :) :) :) dedi ki:

  bazıları malca şeyler yazıyor yazmayın öyle şeyler konumuza dönünce pilleri öyle bir zararı olduğunu bilmiyordum öğretmenler atık pil istedi aradım taradım 1 torba pil buldum oh iyi ki istemişler böylece kötü şeylerden kurtuldum

 9. werıgt hervıgtf dedi ki:

  cok guzel

 10. adı lazım degıl dedi ki:

  Batuk biz öleceg uz
  Vay anam vay bunları başımıza getirmenin de alanında satanın ellerine sağlık doctor zipir

 11. şevval bozkurt dedi ki:

  iyi yani yeterince bilgi var

 12. mısafir dedi ki:

  anlamadım

 13. Ceyhun dedi ki:

  Öd evime yardimci oldu kesin bizim takım 1. Olur sizce ama piller çok zararlı radyasyon içeriyor zehri 4 mert re kare bulabiliyor

 14. iklim dedi ki:

  Atık Pil toplama kurum için harika

 15. asdfghjklşi, dedi ki:

  ödevimde bitti

 16. yusuf eren dedi ki:

  hangi hıyar ismimi çaldı onu internet polisine şikayet edicem

 17. Zeynep dedi ki:

  Fena değil

 18. ☺☺☺☺😄😄😄😄😄 dedi ki:

  Çok iyi 100 aldim☺

 19. yaren dedi ki:

  cook teşekkür ederim ödevim yaptım sayenizde

 20. azra ünal dedi ki:

  c aldım ya

 21. Anonim dedi ki:

  teşekkürler ödevine büyük yardımı oldu

 22. Deniz dedi ki:

  teşekkürler ödevine büyük yardımı oldu

 23. yusuf eren dedi ki:

  yeterli bilgi yok

 24. MUTEŞEM dedi ki:

  HARİKA BİLGİLER….

 25. Esra boşgelmez dedi ki:

  Bence çok iyi anlatımlı

 26. hadise dedi ki:

  juxsu*003

 27. şevval dedi ki:

  ödevim için çok yararlı.kesin yarışmayı bizim takım kazanır.tabi o başarı da bu bilgi sayesinde hayata geçer.teşekkür ederim.

 28. Anonim dedi ki:

  Ne ka güzel ne ka güzel

 29. asossss dedi ki:

  kısa daha uzun olmalıydı .

 30. can dedi ki:

  pillerin iyi ve kötü yanlarını öğrendim.

 31. alaka movıt dedi ki:

  atıklar çevreye çok zararlıdır…

 32. kral pop goyuyumda gop dedi ki:

  afferim size

 33. diyor ki: dedi ki:

  diyor ki:a

  • alp dedi ki:

   atık pil 9 m kare zehir sacıy

  • enes dedi ki:

   radyosyon ve beyıne zarar

   atık pil

  • yusuf dedi ki:

   salakmısınız

  • oooooooo0ğ,ioyh,dr.cx dedi ki:

   .oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

 34. 05373873136 dedi ki:

  ne çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.