Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Atık Pillerin Zararları

Piller, yaklaşık son 100 yıldır hayatımıza nüfuz etmiş durumdalar. Kumandalar, saatler, işitme cihazları, çeşitli oyuncaklar ve akıllı taşınabilir ürünlerin tamamında enerji kaynağı olarak piller kullanılıyor.

Atık pillerin zararları konusuna girmeden önce, pillerin kompleks kimyasal yapısından bahsetmek daha doğru olur. Piller ekseriyetle Cıva, Kadmiyum ve Kurşun gibi ağır metallerden oluşur. Bu ağır metaller bilindiği üzere insan vücuduna bir şekilde nüfuz ederse, ciddi sorunlar ortaya çıkarabilirler.

Doğaya çok ciddi zararları var!
Özellikle cıvanın bir şekilde doğada bulunması, eser miktarda dahi olsa çok ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor. Atık pillerde bulunan bir gram civanın o veya bu şekilde doğaya atılması durumunda; 20 ton sebze, 10 milyon litre temiz suyu zehirlediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyuldu.

Sadece bir adet kalem pilin denize atılması durumunda, 2 ton balık pilin içerdiği cıva sebebiyle zehirleniyor. Hatta yine bir adet kalem pilin toprağa bırakılması sonucu, birkaç ay içerisinde çevresindeki 6 metrekare toprağı tamamen zehirlediği bilim adamları tarafından defaatle ifade edildi.

Atık pillerin sağlığa zararları
Atık pillerden doğaya sızan bu ağır metallerin temiz içme sularına karışması durumunda ise insanlar; kanser, böbrek rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bugün kanser vakalarının en az %15’inin atık pillerin doğaya ve içme sularına karıştırdıkları ağır metallerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Günümüzde artan doğa bilinciyle birlikte artık pek çok belediye, atık pil toplama noktaları oluşturmuş durumda. Vatandaşların bu noktalara riayet ederek atık pillerin zararlarını engellemek adına, atık pillerini bu noktalara bırakmaları oldukça önemli.

53 Cevap Atık Pillerin Zararları

 1. Hayal et diyor ki:

  Böyle zarar verdiğini bilmiyordum Teşekkürler

 2. ilkenaz diyor ki:

  çok teşekkürler çok işime yaradı 100 puan aldım

 3. anonim dedi ben demedim diyor ki:

  acık az yazaydınız iyiydi

 4. anonim= hmm tmm diyor ki:

  çok güzel bir site hoca istemişti ve pilde istemişti iyiki istemiş

 5. dadem diyor ki:

  GÜZELDİ

 6. yaprakkkk :) :) :) diyor ki:

  bazıları malca şeyler yazıyor yazmayın öyle şeyler konumuza dönünce pilleri öyle bir zararı olduğunu bilmiyordum öğretmenler atık pil istedi aradım taradım 1 torba pil buldum oh iyi ki istemişler böylece kötü şeylerden kurtuldum

 7. werıgt hervıgtf diyor ki:

  cok guzel

 8. adı lazım degıl diyor ki:

  Batuk biz öleceg uz
  Vay anam vay bunları başımıza getirmenin de alanında satanın ellerine sağlık doctor zipir

 9. şevval bozkurt diyor ki:

  iyi yani yeterince bilgi var

 10. mısafir diyor ki:

  anlamadım

 11. Ceyhun diyor ki:

  Öd evime yardimci oldu kesin bizim takım 1. Olur sizce ama piller çok zararlı radyasyon içeriyor zehri 4 mert re kare bulabiliyor

 12. iklim diyor ki:

  Atık Pil toplama kurum için harika

 13. asdfghjklşi, diyor ki:

  ödevimde bitti

 14. yusuf eren diyor ki:

  hangi hıyar ismimi çaldı onu internet polisine şikayet edicem

 15. Zeynep diyor ki:

  Fena değil

 16. ☺☺☺☺😄😄😄😄😄 diyor ki:

  Çok iyi 100 aldim☺

 17. yaren diyor ki:

  cook teşekkür ederim ödevim yaptım sayenizde

 18. azra ünal diyor ki:

  c aldım ya

 19. Anonim diyor ki:

  teşekkürler ödevine büyük yardımı oldu

 20. Deniz diyor ki:

  teşekkürler ödevine büyük yardımı oldu

 21. yusuf eren diyor ki:

  yeterli bilgi yok

 22. MUTEŞEM diyor ki:

  HARİKA BİLGİLER….

 23. Esra boşgelmez diyor ki:

  Bence çok iyi anlatımlı

 24. hadise diyor ki:

  juxsu*003

 25. şevval diyor ki:

  ödevim için çok yararlı.kesin yarışmayı bizim takım kazanır.tabi o başarı da bu bilgi sayesinde hayata geçer.teşekkür ederim.

 26. Anonim diyor ki:

  Ne ka güzel ne ka güzel

 27. asossss diyor ki:

  kısa daha uzun olmalıydı .

 28. can diyor ki:

  pillerin iyi ve kötü yanlarını öğrendim.

 29. alaka movıt diyor ki:

  atıklar çevreye çok zararlıdır…

 30. kral pop goyuyumda gop diyor ki:

  afferim size

 31. diyor ki: diyor ki:

  diyor ki:a

  • alp diyor ki:

   atık pil 9 m kare zehir sacıy

  • enes diyor ki:

   radyosyon ve beyıne zarar

   atık pil

  • yusuf diyor ki:

   salakmısınız

  • oooooooo0ğ,ioyh,dr.cx diyor ki:

   .oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

 32. 05373873136 diyor ki:

  ne çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.