Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Ayakta Su İçmenin Zararları

Ayakta su içmek denildiğinde, sağlıktan ziyade dini açıdan uygun görülmeyen bir davranış olarak kabul edilir. Sağlık açısından ele alırsak, ayakta su içmenin zararlarını kısaca belirtmek isteriz.

Ayakta su içmenin zararları uzmanlar tarafından araştırılarak sebebi şu şekilde açıklanmıştır; insanların midelerinin yapısı, vücudun duruş şekline göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple yemek yerken ve sıvı tüketirken oturarak yapılması uygundur. Aslında bu davranışın temelinde duran ana neden tamamen insan sağlığıdır. Ayakta tüketilen sıvılar midenin pozisyon yapısından dolayı, doğrudan onikiparmak bağırsağına gitmektedir. Onikiparmak bağırsağına giden sıvıların dolayısıyla doğrudan vücuttan atılmak üzere depolanır. Yani olumlu bir etki sağlamazlar. En önemlisi de su insanların yaşam kaynağıdır. Ve suyun mideye uğramadan vücuttan atılması midenin ihtiyacı olduğu kaynağı vücuda dağıtamaması anlamına gelmektedir.

Ayakta su içmenin zararlarına karşın, bu bilgiyi açarsak suyun ihtiyaç duyulan miktarda vücuda depolanmamasının ciddi sonuçlarını herkes tahmin edebilir. Eğer sıvıları ve suyu oturarak tüketirsek, bunlar önce midede depolanacak ve sonrasında ihtiyaç duyulan her yerde dağılarak mikropları öldüreceklerdir. Bütün bunlara bağlı olarak oturarak su içme ahlakı birçok hastalığı önlemiş olacaktır. Vücut tehlikelere karşı önlem almış olacaktır.

8 Cevap Ayakta Su İçmenin Zararları

 1. malzüken dedi ki:

  ya yürüyün gidin kulaktan dolma haber olmuş gerçek! allahın beyinsizleri; mide kapakçığı diye birşey var!

  • her iddiaya asılsız demeden önce araştırma zahmetinde bulunun dedi ki:

   Yalnız suyun zaten mideye gelmesi için mide kapakçığından geçmesi gerek. Yani mide kapakçığı midenin sonunda değil, başlangıcında. Dolaysıyla -makale doğruysa eğer- zaten mideye gelen bir su direk onikiparmak bağırsağına geçebilir. Kapakçık gibi bir engele takılmaz.

 2. nur dedi ki:

  ee ne güzelll

 3. Yalan dedi ki:

  Kesinlikle asılsız bir iddia. Buna dair geçerli bir delil yok

  • Yeter bi bitin dedi ki:

   Ödün mü koptu hadisin gerçekliği ispatlandı diye. Tıp öğrencilerine sor bir bakalım

 4. Anonim dedi ki:

  Bilmiyordum ogrenmis oldum herkesle paylasacam

 5. AŞKUŞ dedi ki:

  Çok güzel be bilmiyordum. Öğrendim. Artık çevredekiler de öğreteceğim.

 6. gökhan dedi ki:

  bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.