Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Cipsin Zararları

Yıllardır cipsin-zararlaricipsin zararları konusu hem medya hem de sosyal medya tarafından gündemde tutuluyor. Ancak cipsin ne kadar zararlı olduğuyla ilgili ne yazık ki pek çok çelişkili bilgi mevcut. Cipsin zararlarının, esasen üç farklı boyutu var. İlk boyutu işin tuz ile ilgili bölümü. Bilindiği üzere cipsler oldukça fazla tuz içeriyorlar. İkinci boyutu ise cipslerin yapıldığı trans yağlar. Trans yağların zararları ile ilgili makalemizde bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Üçüncü boyutu ise içeriğindeki koruyucu maddeler. Esasında, pek çok hazır/fabrikasyon üründe cipslerde olan koruyucu/renklendirici kimyasallar var ancak, cipsin mevcut tuz ve trans yağlarının etkisine bir de bunlar eklenince, cipsin sağlıksızlığı perçinlenmiş oluyor.

Cipslerin aşırı tuzlu olması
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2015 yılında yayınladığı verilere göre yetişkin bir insan, bir günde en fazla 6 gram tuz almalı. 6 gram ve üzerindeki tuz alımları, orta vadede hipertansiyon, uzun vadede ise ciddi kalp rahatsızlıklarının habercisi durumunda. Diğer yandan günde bir gramın altında tuz tüketilmesi de, vücuttaki iyot dengesi açısından tavsiye edilmiyor.

Cipslerin içerdiği trans yağlar
Bilindiği üzere trans yağlar gelişmiş ülkelerin (özellikle Avrupa’daki öncü ülkeler olan Almanya, İngiltere, Fransa ve İsviçre) pek çoğunda tamamen yasaklanmış veya büyük oranda kısıtlanmış durumda. Ancak Türkiye gibi henüz gelişmekte olan ülkelerde bu durum o kadar da net değil. İsterseniz buraya tıklayarak trans yağların zararları konusunda çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cipsin zararlarının en can alıcı noktası ise, bu tarz ürünlerin genelde akşam saatlerinde veya gece saatlerinde tüketilmesi. Vücudun dinlenmeye hazırlandığı bu saatlerde, cips yenmesi suretiyle vücuda tam bir yağ ve tuz bombardımanı başlıyor. Doğal olarak vücudun tüm dengesi, en hassas olması gereken saatlerde, bu tuz ve yağı sindirmek için alt üst oluyor. Bu durum ilerleyen süreçte kalp krizi ve kanser riskini ciddi oranda arttırıyor.

37 Cevap Cipsin Zararları

 1. han kanal dedi ki:

  cipssssssssss zararlııııııııııııııddddddııııııırrrrr

 2. Veletler dedi ki:

  Yorum yapanlar kaç yaşındasınız acaba merak ettim çocuk çocuk yorumlar

 3. enes dedi ki:

  Cok zararli bncede ama tuketiyoruz malaeseffff

 4. Yalçın dedi ki:

  Yiyodum çok şimdi bıraktım çok oldu daha tövbe daha yemem .😀

 5. Çağan dedi ki:

  Siz İnsanmısınız Evet Bendeyiyorum ama insanın hayatını TEHDİT EDiYOR BUNU DİYİN VE YAPIN:BEN CİPS YEMİCEM HAYATIM TEHDİT ALTINDA BENİ DAHA HIZLI ÖLDÜRÜCEK NERDEN BİLİRSİN AKLINA GELİNCE YOK YOK YOK BAZI KİŞİLER EVET EVET DİYOR ÇOK SEVİYOR YADA HİÇ SEVMİYOR AMA SENİN GELİŞİMİNİ ENGELİYOR LÜTFEN BUNU ÇOK ZARARLI OLDUĞUNU SÖLÜYORUM SENİN TERCİHİN 🙂

 6. melike dedi ki:

  gercekten cips cok zararli kimseye tavsiye etmem

 7. O dedi ki:

  Abartmadığınız sürece hişbişey olmaz

 8. beyza dedi ki:

  cipsi çok zararlı olsada cipsinin tadı çoooooooooooooook güzel diiiiir

 9. Enes dedi ki:

  Büyyünce hafiza kaybi yapio

 10. esma taştan dedi ki:

  Arkadaşlar cips seviyor olabilirsiniz ama çok zararlı
  Şidetle bırakmanızı tavsiye ediyorum.

 11. evet eskiden cipsi çok severdim ama şimdi fazla yemiyorum çok sağlıksız aslında yememek gerekiyor ama ergenlik dönemindeyim az bişey yesem ölürmüyüm kanser olurmuyum pek sevmiyorum cipsi çok yiyenlerede kızmıyorum kanser olunca anlarlar za dedi ki:

  melih

 12. Kubra dedi ki:

  Ben cipsiyi cokk seviyorum ama birakmak istemiyorum zararli olmasa keske

 13. irem dedi ki:

  ANLAMAYANLAR VAR AMA ZARARLI ANLAYIŞI KITLAR

 14. misafir dedi ki:

  bende yiyiom ama bırakacam cok zararlıııııııııı dişleride cürütüyoooooooooooooooooooooooooooo

 15. İsmimden sanane. Bshejsns dedi ki:

  Susun cips çoooooooooooooooooook güzel

 16. gamze dedi ki:

  ben cipsinin bagımlısı oldum nasıl bırakabilirim

 17. Memocan dedi ki:

  Yaa arada bir işte sürekli değil

 18. mehmet dedi ki:

  Aynen cok kotu zararli madde

 19. Bbbb dedi ki:

  Kanserde yapiyoo :((

 20. Anonim dedi ki:

  Ay iğrenc

 21. misafir dedi ki:

  Aferin iyi halt yapiyorsunuz sevin sevin buyunce gorurdsununuz zararini pppppppppiiiiiisssssssmmmmmmmaaaaannnnnn olucaksiniz.
  Afedersiniz amasiz bocek yermisiniz ayni onun gibi o misal iste

 22. Anonim dedi ki:

  ben cipsi çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook seeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeviyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.