Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Çocuklarda tırnak ve tırnak eti yemenin zararları

Çocuklarda tırnak eti yemenin zararlarıGenellikle bebeklik çağında başlayan ve çoğu insanın gençlik dönemlerine hatta yetişkinliğine kadar devam eden oldukça zararlı ve riskli bir alışkanlıktır. Tırnak yemekten ve tırnak etlerini dişle kemirerek koparmadan bir davranış bozukluğudur. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çocukların %33’ü tırnak yerler. Bu rakam ergenlik dönemlerinde %45’ e kadar çıkmaktadır. Belirli psikolojik sebeplere bağlı olarak başlayan bu alışkanlık zamanla bırakılması ve önlenmesi zor bir hal almaktadır.

Çocuklarda çok küçük yaşlardan itibaren tırnak yeme alışkanlığını ve ilerleyen yaşlarda kişiler üzeride zararlarını sıklıkla görmekteyiz. Örneğin 1-3 yaş aralığı alışkanlığın en çok yaygınlaştığı dönemdir. Özellikle de ergenlik dönemleri bu alışkanlığın hızla artış gösterdiği bir dönem olmaktadır. Tırnak yemenin belirli bir süresi bulunmamakla birlikte öncelikle alt nedenleri araştırılarak çözümlenmeye çalışılmalıdır. Çocuk üzerimde oluşabilecek zararları en az’ indirgemek için, çocuğu tırnak yemeye iten ana faktörleri, strese sebep olan nedenler ve bu baskı sürecinin ne kadar sürdüğü gözlemlenmelidir. Aynı zamanda çocuğun bu alışkanlığının farkında olup olmadığı ve farkında ise vazgeçmek için ne kadar istekli olduğu da araştırılmalıdır. Tırnak yemek çok önemli bir problem olarak görülmese de, zamanla çocukların tırnak etlerini koparması tırnak yataklarının bozulmasına ve ellerinin kötü görünmese neden olacaktır. Bu da çocuğun sosyal alanda kendini kötü hissetmesine yol açacaktır. . Ayrıca çocuklar ellerini yeterli şekilde dezenfekte etmemesi durumunda ise ağız hastalıklarının oluşumunda etkili olmaktadır. Bununla birlikte iyi temizlenmeyen ellerin ağıza götürülerek tırnaklar üzerindeki bakterilerin vücudda parazit oluşumuna da etkileri bulunmaktadır. Tırnak yiyen çocukların vücudlarında oluşan parazitler çevrelerindeki arkadaşlarına da bulaşarak onlar içinde zararlar meydana getirmektedir. Tırnak ve tırnak eti yemenin zararları arasında boğaz ve sindirim sistemi enfeksiyonlarıda önemli rol oynamaktadır.

Tırnak yemek yalın halde çok zarar teşkil etmeyebilir ancak çoğu kez altındaki ana faktörler ciddi rahatsızlıklardan oluşmaktadırlar. Bu rahatsızlıklar ise psikolojik ağırlıklı olarak, Korku, endişe, güvensizlik hissi, aile içi baskı nedenleri, kıskançlık, gerginlik, aile içi şiddet, okul hayatındaki başarısızlıklar ve iş yaşamındaki stres başlıca sebepler olarak tespit edilmiştir.

Bu sebepler yaş gruplarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çocuklarda küçük yaşlarda görülmesinin nedenleri arasında ise, yanlış aile tutumları, uygun olmayan disiplin uygulamaları, bakıcıların çocuklar üzerinde diyalog yetersizlikleri, annenin ev dışında iş hayatının olması, babaların iş yaşamlarından çocuklarına fazla vakit ayıramaması, ana okul sürecinin erken başlatılması gibi çocuk üzerinde strese sebep olacak faktörler çocukların tırnak yeme alışkanlığının başlangıcına sebep olabilmektedir. Ve bu süreç okul döneminin başlangıcı, sınav dönemlerinin çocuklar üzerinde meydana getirdiği stres ve baskılar tırnak yeme alışkanlığını kökleştirmektedir. Bazı çocuklarda ise tırnak yeme ebeveynlerinden geçmektedir.

Çocuklarınızın tırnak yemekten vazgeçmesini istiyorsanız kesinlikle baskı yapmamalısınız. Öncelikle çocuğunuzla bu konuyu konuşarak tırnak yemenin zararlarını anlatmalısınız. Aynı zamanda çocukların bu alışkanlığı hangi zamanlarda gerçekleştirdiğini gözlemlemelisiniz, örneğin TV izlerken ya da kitap okurken daha çok tırnak yiyorsa elini oyalayacak bir çeşit oyuncak bulabilirsiniz ya da anlık olarak ilgisini farklı yerlere çekebilirsiniz. Tabi ki en önemli ana unsuru çözümlemeden çocuklarımız tırnak yemekten vazgeçemeyeceklerdir. İlk olarak onu kaygılandıran bu sebepleri çözümlemeliyiz ve çocuğumuza vazgeçebilmesi için destek olmalıyız.

Çocuklarda tırnak yemenin zararları

26 Cevap Çocuklarda tırnak ve tırnak eti yemenin zararları

 1. anonim dedi ki:

  ya ben türnak yiyyodum artık onu bıraktım ama tırnaklarımı dişlerimin arasına alıp eziyorum. parmak etlerimi kemiriyorum. bazen parmaklarımı çiniyorum. yanaklarımı dudaklarımı yiyyorum. bıktım artık sizce ne yapmalıyım.?

 2. ece dedi ki:

  kurtulamıyorum offffffffff yardım edin.

 3. Ates dedi ki:

  Tirnak etimi yiyorum ve yutuyorm bogazim agriyor nolabilir hastaligim falan varmi die supheleniyorm zarari filan nedir bana soylermsnz ???

 4. Elif dedi ki:

  Arkadaşlar bence ellerinizi güzelce yıkayın ve sonra krem sürüp yara bandiyla bantlayın işe yarayabilir . Bende çok uzun zamandan beri tırnak etlerimi yiyorum. Fakat arkadaşlarımın yanında utanarak soyluyorum hatta bir yere takıldı derim koptu falan diye de yalan söylüyorum eğer yara bandı fayda etmiyorsa sürekli önünüzde yiyecek şeyler olsun onları yiyin yada kendinize bir uğraş bulun. Biliyorum çok zor bir şey ama bende aynı durumdayım.

 5. Anonim dedi ki:

  3 yada 4 yaşlarımda yemeye başladım artık ben elerimde tiksiniyorum şu anda 11 yaşındayım

 6. Merve dedi ki:

  3 yada 4 yaşlarımda yemeye başladım artık ben elerimde tiksiniyorum ama 11 yaşındayım

 7. Anonim dedi ki:

  Yeterrr yaaaaaaaaa

 8. Sudenaz dedi ki:

  Kaç aydır etlerini koparıyorum ve 12 yaşındayım nasıl geçer gerçekten bilmiyorum

 9. Anonim dedi ki:

  ben 3yaşımdan beri yiyorum.13 yaşındayım

 10. bozzzzzzzzz dedi ki:

  yaaaaaaaa bıktımmmm bırakamıyorummm.

 11. İsimsiz dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım tırnağımın kenarındaki et parçalarını yiyorum ama bunu yerken değil yedikten sonra farkediyorum. Ne zamandır bu alışkanlık var onu da bilmiyorum. Nasıl geçer bu?

 12. misranur demir dedi ki:

  Ben tırnak yedim ,ve tutamadım genizimde kaldı ve çok canım acıyı batiyo yarin hastaneye gidecem

 13. yaren Yalçın dedi ki:

  Ben tırnak etimi yiyorum kantoron yagi sutuyorum gecermi

 14. fatma dedi ki:

  ya çokk pişmanımmmm

  • Anonim dedi ki:

   Bende yaklaşık 4 aydır falan oldu arkadaşımdan görmüştütm öyle başladı uzaması ıçin zeytin yağlı kremler sürüyorum sirkeye batırıyorum ama uzayınca daha kötü oluyor daha çok yiyesin geliyor ben de pişmanım çok üzülütyorum ve ölüme kadar gideceğınden çok korkuyorum

 15. efe dedi ki:

  Bende yiyorum ama yememeye çalışıyorum kardeşim ise üstlerini yiyiyo buna da nasır deniliyor.

 16. Anonim dedi ki:

  BEN RNAK YİYORUM 10 YAŞNDAYM 4 YASNDAN BERİ YİYORUM

 17. bgg dedi ki:

  selcuk ameliyatolca

 18. selcuk dedi ki:

  ben bişey sorucam ben parmak eti yedim durdum ve aşağılara indim orayıda kemirdim bu sefer orası şişti ve orada bir et parçası oluştu. o et parçası baya büyük nedir bu acaba ?

 19. kerem dedi ki:

  tırnak yiyen kişilerde güven eksikliği oluyor

  • Anonim dedi ki:

   Benim kizim 1.5 yasinda tirnak yemeye basladi 13 yasina geldi halen devam ediyor ilgisiz anne degilim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.