Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Elektronik sigaranın zararları

Günden güne yüzlerce kişinin ölümüne ve ölümcül rahatsızlıklara yakalanmasına sebep olan sigarayı bırakma yöntemlerine bir yenisi daha eklenmiştir. Sigarayı bırakma yöntemlerine bağlı alternatifler arasına eklenen Elektronik Sigara zararları bilinmeksizin iyi bir yöntem olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak normal sigara içiminin verdiği zarar ile eşit ölçüde zarara sebep olmaktadır.

Konuşulduğu gibi masumiyet barındırmayan elektronik sigaranın zararları ve içerisindeki kansorejen maddeler uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Elektronik sigaranın en çok kullanıldığı ülke İngiltere olarak bilinmektedir. Ülkemizde de her geçen gün tüketici talebi hızla artış göstermektedir. Yapılan anket çalışmalarında Elektronik sigaranın tercih ediliş sebebinin fiyat açısından uygun oluşu ve sigaradan daha az zarar verdiği söylentileri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kül izmarit ve kokusunun olmayışı da Elektronik sigarayı tercih sebebi yapmaktadır.

Elektronik sigaranın verdiği zararları bilmeden kullanım süreci boyunca normal sigarayı bırakmayı başaran birçok insan olmuştur. Ancak bu kişilerin sigarayı bırakma sebeplerinin büyük ölçüde psikolojik  olduğu düşünülmektedir. Sigarayı bırakma yolları arasında tercih edilen elektronik sigara karşıtı gruplarda elektronik sigaranın yol açtığı zararlardan dolayı pek çok faaliyet çalışmaları yapmaktadırlar.

Sigara kullanımı her ne şekilde olursa olsun insan bedeni için ciddi bir tehlike taşımaktadır.
Her geçen gün aktif içiciler tarafından sigaranın bırakılacağı söylenmektedir ancak her nedense çoğu kişi için bu eyleme dönüştürülmemektedir. Sigaranın zararları ile Elektronik sigaranın zararları arasında gözle görülmez bir fark olmasına rağmen yinede Elektronik sigara kullanımı hızla artmaktadır.

Aynı zamanda izmarit ve kül kokusunun olmaması da kişiler tarafından tercih edilen sebeplerden biri olabiliyor.  Toplum tarafından yaygın olarak, normal sigara kadar zararı olmadığı bilinen elektronik sigaranın neden yasaklandığını düşünmeden edemiyoruz..Neden normal sigaranın yasaklanması yerine, elektronik sigaranın yasaklanmış olması da sorulması gereken diğer sorular arasında yer alıyor.  Hatta Türkiye’dede Sağlık Bakanlığı elektronik sigarayı yasaklayacağı konusunda bildirimlerde bulunulmuştur. Ve tüm bu yasaklamalar sonucunda piyasaya hızla çıkış yapan elektronik sigaranın zararları ve faydaları insanlar arasında büyük tartışma konusu olmuştur. Bazı elektronik sigaraların içerisinde bulunan maddeleri araştırıp incelediğimizde ise, faydası olduğunu ne yazıkk ki söyleyemiyoruz.

Elektronik sigaralar masum değildir. İçerisindeki sıvıların kanserojen madde içerdiği, sıvılardan alınan çoğu örnekte, tütünde olduğu gibi insan sağlığını tehlikeye atabilecek ‘anabasine, myosmine ve beta nikotryine’ maddeleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda, elektronik sigaraların nikotin bağımlılığını tetikleme ve nikotin zehirlenmesine yol açma gibi risklerininde yüksek olduğu açıklanmıştır.

Anabasine; tütün bitkisinde bulunan ve böcek öldürücü etkinliğe sahip alkoloit yapısında bie bileşik maddedir.

Sitemizin ana teması olan ZARARLI yaşamsal etkiler arasına ‘Elektronik sigarayı’ da dahil etmiş olmamız bazı tüketicileri rahatsız edebilir. Ancak biz ‘Sigaranın Zararları’ hakkında da araştırmamızı yaparak yine sitemiz içerisinde makalemizi yayınlamış bulunmaktayız. Elektronik sigara, normal sigarayı bırakma aracı olarak favori bir araç olsa da ne yazık ki uzun süre kullananlar dahi, zararsız bir tüketim aracı olduğunu savunamaz. Bizlerde bu düşünce ile yola çıkarak bu makaleyi yazmış bulunmaktayız.

Sağlıklı günler dileriz.

782 Cevap Elektronik sigaranın zararları

 1. doğukan diyor ki:

  Arkadaşlar herkese merhaba ,
  2 gün önce arkadaş vasıtası ile elime eleaf marka cihaz geçti şu an kullanmaktayım gayet memnunum , sigara almadım marketten 2 gündür inşallah tamamen kurtulurum

  sigara şirketleri bu e-sigara karalama işini iyi yapıyor inanın bana normal sigarayı hiç aramadım 2 gündür kim ürettiyse bu cihazları allah razı olsun .

  ben hiçbir yan etkisini görmedim ayrıca .

  • Anonim diyor ki:

   he kardeşim 2 günde zararını görürsün zaten.

   • izmirli diyor ki:

    eşim günde 2 paket sigara içen 40 yaşında bir bey… 3 aydır elektronik sigara kullanıyor.. dün sigarasında kısa süre li bir arıza nedeiyle kullanamadı evde eskiden kalan sigaralarından 3 tane içti… ve istifra etti. çarpıntısı oldu. ciğerleri ağrıdı.. başı döndü. içinin titrediğini söyledi.boğazı yandi.. yani “tütün kalp damarlarında ani genişlemeye neden olduğu için gerçek sigaraya ilk başlayanların tepkisini verdi” kötünün iyisi elektronik sigarayı kullanması bence sakıncalı değil. çünkü şuan 3 nikotin seviyesine kadar indi. 6 ay içinde tamamen onuda kesip sigaradan kurtulacak..

  • Orhan diyor ki:

   Aynen kardeşim bende17 senedir uzun parlement içtim e-sigara sayesinde 3aydır sigara kullanmıyoru

 2. Sivasli. diyor ki:

  Arkadaslar merhabalar bir sorum olacak 1 aydan beri E sigara kullaniyorum fakat aromaya alisamadim sade likt kullaniyorum sizce dogrumu yoksa aroma kullanmak zorundamiyim simdiden tesekkürler.

  • Derttaş diyor ki:

   Es Selamu Aleykum Sivaslı, Bizde yeni başlayanlardanız. Öğrendiğimiz kadarıyla NATURA ve OCB markalar güzel ve kaliteli. ISO9001 belgeside var. ikisinide kullandık. Yeni başladığın için tütün aromalı likit alırsan daha çok faydasını görürsün. Ayrıca nikotin bazlı yani %6 mg nikotin içeren likit alırsan sigaranın yanına yaklaşmazsın. Bu oran 16 dan 0 a kadar değişebiliyor. Selam ve dua ile.

   • Anonim diyor ki:

    Selamun aleyküm reiz. Bakın heryerde söylüyorum;Dekang,Natura,OCB,Liqua vs bunlar güzel liktler değil! Kurban oluyum içmeyin bunları.Biraz daha paraya kıyıp yerli tedarikçilerden alın.Hatta bazıları nerdeyse aynı fiyat.
    Sivaslı kardeş sana gelince de hiçbir sıkıntı olmaz,ben de alışamadım aromaya.Sek içiyorum.İçin rahat olsun.Aromasız olması onun likit olmadığı anlamına gelmez.Şöyle düşün, aromalı içenler şekerli çay içiyor,aromasız içenler sade çay içiyo 🙂

   • Osman diyor ki:

    Selamun aleyküm reiz. Bakın heryerde söylüyorum;Dekang,Natura,OCB,Liqua vs bunlar güzel liktler değil! Kurban oluyum içmeyin bunları.Biraz daha paraya kıyıp yerli tedarikçilerden alın.Hatta bazıları nerdeyse aynı fiyat.
    Sivaslı kardeş sana gelince de hiçbir sıkıntı olmaz,ben de alışamadım aromaya.Sek içiyorum.İçin rahat olsun.Aromasız olması onun likit olmadığı anlamına gelmez.Şöyle düşün, aromalı içenler şekerli çay içiyor,aromasız içenler sade çay içiyo 🙂

  • Halil ibrahim diyor ki:

   Aroma sadece tercih meselesi ben hoş tat ve koku olsun diye aromalı kullanıyorum mesela. Arada tat ve koku bakımından bi fark yok herseferinde aroma değiştiririm değişik tatlar sayesinde sigara aramaz oldum

  • Faruk diyor ki:

   İllaki aroma kullanmana gerek yok

 3. eda diyor ki:

  Günde 2 paket sigara içen bir bayan olarak son 6 aydır e-sigara kullanıyorum resmen hayatım düzene girdi her yönden ve artık gün içinde o bile aklıma az gelir oldu bu gidişle tamamen onuda bırakıcam ve normal sigaradan nefret eder hale geldim içmeyi bırakın sigara içilen ortamda dahi duramıyorum kokusu çok itici geliyor ve miğdem bulanıyor bu yalan haberlere inanmayın arkadaşlar, ufak defek zararlar olabilir belkide fakat zaten hayatımızda herşeyden kanserojen madde almıyormuyuz ki buna gidalarda dahil sigara satışları ciddi olarak düştü ve böyle asılsız saçma bilgiler veriliyor isanlara ben joytech marka e-sigara kullanıyorum kullanıcak arkadaşlara tavsiye ederim likit olarakta natura marka likit kullanıyorum çok kaliteli ve güzeldir. ayrıca istanbulda yaşıyan arkadaşlar eminönünde doğubank a gidin hem likit hem e-sigara çeşitleri dolu var ben oradan alıyorum. sevgiler

 4. Mehmet Suat diyor ki:

  Merhaba arkadaslar. Ben 1 haftadir e sigara kullanmaya basladim ve aldigim gunden bu yana sigaradan tiksiniyorum. Keske daha once alsaymisim. Sadece likit marka ve icerigine dikkat etmeniz kafi. :))

  • Kamil diyor ki:

   Hangi marka ve hangi tür likit alalım nikotinsiz istiyorum ve tat da almak istiyorum . Bi tane çilekli aldım kaliteli die pahalı dedi adam ama tat yok 0,6 nikotini var

 5. Yağız aslan diyor ki:

  Herkese selam olsun

 6. Gökhan Bezer diyor ki:

  Hadi susayım dedim de elektronik sigaranın içinde değil o tespit edildiği iddia edilen maddeler; likitin içinde bulunabilir ancak, yani burdan yola çıkarak arkadaşlar merdiven altı ucuz olsun diye 10 tl ye piyasada satılan likitlerden alırsanız bunların bulunabilmesi muhtemel. Mantıken bi düşünelim ve bu yorumu ele alalım.Bu yorum şuna benziyor ette zararlı şu maddeler bulundu.İyide hangi ette tavuk at inek eşek domuz ? Bir sürü likit markası var hangisi hakkında bu araştırmalar.Gidin kaliteli likit alın zaten sigaraya göre parasal olarak kardasınız dahada kara geçeyim diye kalitesiz likit almayın düzenli olarak telinizi ve pamuğunuzu fazla kararma yapmadan değiştirin pil olarak üzeride gelen çin malı pil yerine gidip kaliteli pille değiştirin.Elektronik sigaralarda da tıpkı telefonlar gibi bi batarya bulundurur nasıl aldığınız cin malı kalitesiz bataryalar telefonların patlamasına”yani bataryanın patlayarak telefonu patlatmasına”neden oluyorsa bunda da aynı durum mümkün.Yok zararlı o bu diyeceğine sağlık bakanlığı yurt dışından kaçak gelen likitlere milleti talim ettirmektense kursun bi denetleme mekanizması likitlerin kalitesi yoğunluğu tıpkı ilaçlar gibi bizde ne aldığımızı kaliteli mi merdiven altımı bilelim rahat rahat içelim yurt dışında bunu üreten bi ilaç firması var araştırırsanız bulursunuz marka vs reklamı asla yapmam.Yani herşeyin kalitesizi zararlı olduğu gibi bununda kalitesizi zararlıdır.

 7. YOK diyor ki:

  at yalanı öpeyim inananı. norveç’te, almanya’da yasakmış… tamamen yalan. ayrıca türkiye’nin yasaklamasının sebebi sayın site sahipleri aldığı vergidir. 3 tl maliyetli sigaradan 10 tl vergi alıyor. ister mi sen sigarayı bırakasın ?

 8. bremenli diyor ki:

  arkadaslar ben aspire k4 e sigara makinasi aldim 7 aydir kullaniyorum almanyada degil yasaklamayi bu makinayi adeta bulamiyoruz ayda 200 euro sigara parasi verirken suan aylik sigara giderim 5 euro bogaz hiriltisi kalmadi nefes alisim degisti evde koku yok hani derler yaa kötünün iyisi yinede ben memnunum

 9. Ahmet K diyor ki:

  Gunde iki paket camel icen biriydim, ingilterede arkadaşımda gorup denemeye karar verdim. Kangertech evod pro marka aldim, pil ile birlikte yaklasik 40 pound odedim. Yeni baslayanlar icin bu modeli kesinlikle tavsiye ederim. 2 haftadir sigara icmiorum ve canim da cekmiyor. Bilimsel arastirmalarda bilinen hic bir zarari bulunamadi e-sigaranin. Zarari varsa da sigara kadar olmadigi muhakkak. Istanbulda Eminönü tarafinda cok cesitli elektronik sigara ve likit bulmak mumkun. Ancak çin mali likitlerden uzak durmakta fayda var, kesinlikle kalitesizler

 10. fanfinifinfon diyor ki:

  ulan bi kerede sigara içeceğinize elektro sigara için deseniz şaşıcam zaten . elektronik sigarayı hep içmeyenler ve tekel bayiler kötülüyor zaten 1-2 tl lik sigaraya 10 tl verince ne güzel oluyordu değilmi 🙂

 11. Gokhan diyor ki:

  Yaklasık olarak ıkı hafta oldu kullanıyorum daha bısey farketmedım ama yanında normal sigarada aldım belkı ıcerım arada diye ama paketin yarısını ıcemedım 3 gun oldu artık normal sigara ıcemıyorum belkı ılerıde bunuda bırakabilirim ama sıze sigarayı kesinlikle aratmıyor belkide psıkolojıktır bıraz daha kullanıp bakacağız

 12. ugur 07 diyor ki:

  ya ben diyodum e sigara falan hikaye lan dedim bi 250 300 tl atayım dedim çöpe bakalım nolacak abi salakmışız vallaha . herkeze tavsiye ediyorum e sigarayı 5 saat sigara içmeden duramayan ben 5 gündür sigara sürmedim ağzıma neden süreyim ki nikotin eksikliğinden sigara içiyoruz. bundada nikotin var zaten. ama zifir yok katran yok , plastik kağıt yok . isminşi bilmedim milyon nane kimyasal yok . nikotin zararlı değil tamam içinde illaki zararlı bir bileşik vardır ama devede kulak kalır.

 13. Anonim diyor ki:

  Sigara ve tüm zararlılar bizden uzak olsun

 14. Ahmet Veli Altın diyor ki:

  Elektronik sigaraya başlayalı 15 gün oldu. Normal sigara isteği yok.

  Cihaz ve kaliteli likit bu konuda çok önemli.
  istick pro denedim fakat araştırınca vaporesso firmasının target pro ürünü gördüm.
  Bu üründen çok memnunum. 30 yıldır içtiğim sigara artık çekici gelmiyor.

  Ciğer şu topluyor diyorlar da, nebulazator cihazi ile solunan hava buharindan su topluyor iddiasi olanlar için bir farkı olduğunu düşünmüyorum.

  Nikotin değerini düşürerek bu işten tedrici olarak kurtulmak mümkün.

  Likiti az araştırınca kendiniz de ihtiyacınız kadar üretmeniz mümkün çok zor değil.

 15. Anonim diyor ki:

  42 yaşındayım 30yıldır ateşli sigara içiyorum çok bırakmayı demedim olmadı ama bu e sigara sayesinde 6aydır hiç agzıma sigara koymadım mutlaka deneyin pişman olamazsınız bana bu 6 ay zarfında hiç bir zararı olmadı aksine çok faydasını gördüm

 16. Gülin diyor ki:

  yıllarca bırakmaya çalıştım her yolu denedim, ilaç kullandım, azmettim.. olmadı.. 20 yıldır içiyordum şimdi 4 gündür bıraktım sigara içmiyorum. Keşke daha önce elektronik sigarayı keşfetseydim çoktan sigaradan kurtulmuş olacaktım. 4.gün ara ara el alışkanlığı aklıma geliyor sigara ama hemen e sigarayı içiyorum. O hissiyat kayboluyor. Hatta hiç sinirlenmedim ağlamadım.. Keyfim yerinde gerçekten. Kim bulduysa o iğrenç bağımlılıktan kurtuldum sayesinde, duacısıyım. Annemler kedin bile sigara kokuyor yazıktır diyorlardı.. Bırakmada ilk hafta çok önemli ve ben hala çok keyifliyim. Ayrıca biz Almanya’dan aldık. Öyle yasak falan da yoktu gümrükten de gayet kolay geçildi.

 17. Ali diyor ki:

  Arkadaşlar Herkese Merhaba..
  Çevremde Elektronik Sigaranın Daha Zararlı Oldugunu Söyleyen Çok Kişi Oldu Aldırış Etmedim.
  Normal Sigaranın İçindeki Binlerce Katkı Maddesini Göz Önünde Bulundurup Devam Ettim E Sigaraya..
  Düşünsenize Sigarada Devlete En Yüksek Vergi Ödeyen Ülkelerin Başında Geliyoruz..
  Sizce Devlet Gelir Kapısına Balta Vurulmasını İstermi ?

  Elektronik Sigaraya İlk Delirium Silim İle Başladım..
  Çok kaliteli bir cihaz degildi bu yüzden kısa sürede arza yaptı fakat o sürede bile sigara aklıma dahi gelmedi..
  Ardından joyetech evic vtwo mini Aldım… Profesyonal Bir Cihaz..
  Yanında Çıkan 4 Atomizerden SS316 30-75 W Coil i Kullanıyorum..
  Cihazı Power De Kullanıyorum Ve 25 W da Çalısıyor.. Gerek Tat Gerek Buhar oğunluğu Bir Harika..
  Ayrıca SS316 Coil Hem Ciğer Hem Sigara Çekimine Uygun. Joyetech İn Ayarlanı Bilir Hava Kanalını Açtıgınızda Ciger Çekimi Kapattıgınızda Sigara Çekimi Yapa Biliyorsunuz..
  Geçenlerde Arkada şSigara Uzattı Aldım Yaktım.. Bir Nefes Aldım Sadece.. Ne Kadar İğrenç Bir Tat Ne Kaadr İğrenç Bir Koku !!!Attım Yere..
  Üstelik Otobüste Dahi İçenler Kül Tablası Gibi Kokuyor..

  İlk 18 Mg Nikotin İle Basladım.
  1 Hafta Sonra 9 Mg Nikotin Olan Likit’e Geçtim..
  2 Hafta Sonra Nikotin Oranını 0.3 Mg a Düşürdüm Şuan 0.3 Mg Nikotin Olan Likit Kulalnıyorum..
  Haftaya Nikotin Olmayan Likite Geçemeyi Ve Ardından E Sigarayıda Bırakmayı Düşünüyorum…

  –KISA VE NET–

 18. regular drinks diyor ki:

  ben elektronik sigaraya yeni başladım 4 gün oldu çok rahatım ailemide zorluyorum elektronik sigaraya hem maddi hem manevi olarakda yararlı. 4 gündür sanki sigara alıyormuşum gibi 10 tl kumbaraya attım 30 gün sora biriken parayı gidip çatur çutur yiyeceğim sırf sigaraya aylık 330 lira veriyormuşum bu parayı yiyeceğim sora hep öyle yapacagım sizde deneyin günlük sigara alıyormuş gibi 10 tl atın köşeye farkı görün ‘ yazıyı yazan arkadaş sigara baronlarının kuklasıdır kesin ondan böyle yazmış iyi şeyler her zaman gereksiz eleştiri alır’ normal sigara ile daha çok ölüyoruz gögüsümde ve kolumdaki uyuşmalar gitti rahat nefes alıyorum rahat koşuyorum.

 19. depocu diyor ki:

  yaklaşık 15 yıllık sigara tiryakisiyim.yirmi gün kadar oldu e-sigaraya başlayalı inanın nefesim açıldı,derin derin nefes almayı özlemişim.işin kötüsü her sabah erken kalkmaya başladım :D.eskiden üç dört erteleme ile ancak kalka biliyordum.bilmeniz gereken herşeyin çoğu zarar ama sigaradan az zararlı olduğuna eminim.leş gibi sigara kokmuyorum artık.bazen arkadaşlarım bu tarafa üflede nefesimiz açılsın gibi espiriler bile yapıyorlar.
  sözün özü SİGARAYI BIRAKIN.dikkat etmeniz gereken kaliteli likit ve cihaz kullanmak.

 20. Fatih diyor ki:

  Merhaba,
  Hepsi olmasa da yorumların bir çoğunu okudum. Tabi hem sigara tarafında olanlar, hem e-sigara tarafında olanlar kendi adlarına savunmacı yorum yapmış. Taraflı yorumlar çok, alenen ortada. Ben 46 yaşındayım, yaklaşık 30 yıldır sigara içiyorum, zaman zaman bırakma kararı alsam da başaramadım. O yüzden, kendimce objektif bir yorum yapacağım. Bakalım bu yorum yayınlanacak mı? Öncelikle, sigarayı tartışmaya zaten gerek yok, ne olduğu malum. e-sigara konusuna gelince, 2 aydır deniyorum. Piyasa da iyi bir marka olarak tanınan bir ürün aldım. Zararlı mı? Mutlaka öyledir… Sonuçta ciğerlerime, bileşimini bilmediğim bir sıvının buharını çekiyorum. Velhasılı demek istediğim şu; Çoluk çocuğuma, eşime rahatlıkla gidip sarılabiliyorum artık. Belki daha hızlı ölüyorum ama bu umurumda değil, en azından şimdilik 🙂 Hayatı sevgiyle yaşamak istiyorsanız tavsiye ederim. Sevenleriniz ile birbirinizden iğrenmeden tiksinmeden yaşamak istiyorsanız. Başka faydası mı, inanın görmedim.Kendimi çok zorluyorum ancak hala günde 4-5 sigara içiyorum, tamamıyla vazgeçemedim. Ekonomik mi, değil… Çünkü 20 cc likidi 20 TL ye alıyorum, en fazla 4 gün. Yanında tek tük sigara da içiyorum, yok atomizer yandı, yok coil kırıldı… Henüz ekonomik bir faydasını göremedim. Ha belki de gariplik bende. Sigara gibi kesmedi beni. Tat vermedi. Şimdilik irademi zorluyorum. Eğer iradenize güveniyorsanız, ve ailenizi seviyorsanız deneyin. Ama 5-10 yıl sonraki sonucu ne olur bilemem. Yaşarsak göreceğiz bakalım… En azından, şu an için günde 1,5 paket sigaradan 5 adete düşürdüm ya, bu bile bir zafer benim için… Şunu net söylüyorum, günde 10 adet falan sigara içiyorsanız, kaliteli bir e-sigara ile bırakabileceğinizi düşünüyorum, benim gibi iyi bir tiryakiyseniz, biraz da irade… O da bende yok işte 🙂

  • Anonim diyor ki:

   YorumunuzA katılıyorum aynı içimden geçenleri yazmışsınız. ..

  • Anonim diyor ki:

   Yaklaşık bir yıldır elektronik sigara kullanıyorum. İlk başlarda gerek ürünler hakkında bilginin azlığından gerek kullanım alışkanlığının oturmamasından ekonomik sayılmayabilir. Düzeni oturtunca ve likit miktarı da sabitlenince günde 2 pakete yakın sigara içen biri olarak en az % 50 tasarruf ettim. Naçizane tavsiyem o tek tük sigaraları da bırakın nefesinizde, uykunuzda, iştahınızda, aldığınız kokuda, tatlarda oluşacak değişime inanamayacaksınız. Ben kendimce şöyle bir hesap yaptım en basit yerli sigaranın içinde 16 zararlı madde var. Sigaranın güya kalitesi arttıkça içindeki maddeler yüzlerle ifade ediliyor. Elektronik sigara likidi 4 maddeden oluşuyor biri su. Hadi diyelim ki diğer maddeler de buharlaşırken ayrışıp ikişer zararlı maddeye dönüşsün toplamda 7 madde oluyor.7 nere 16 nere yüzler nere 🙂

 21. Gökhan diyor ki:

  Ben ki o kadar iradesizim dır esigara aldım bugün 11. Gün ve tek bir tane sigara icmedim gerçekten harika birşey hem şimdiye kadar bizi soydular hemde sağlığımızla oynadılar ama artık esigara var daha dinç daha iyi nefes daha mutlu daha sağlıklı harika birşey joyetech esigarama natura marka vanilyayı koyuyorum ve hayatıma mutluluk katıyorum herkese mutlu günler 😊

 22. Fatih diyor ki:

  45 Gün oldu e-Sigaraya geçeli. Nefes alıyorum, rengim açıldı, sigarayı bırakma belirtilerinin tümü mevcut. Nikotin bağımlılığı veya keyfi için sigara içiyordum. dolayısıyla aynı keyfi e-sigaradan daha az zararla alıyorum. Dünyadaki ülkelerin çoğunda serbest. Haberde bile 4 ülke verilmiş ama bunlaradna Almanya ve Çin’de serbest? Bence yazı düzeltilip e-sigaraya destek haline getirilmeli.

 23. MALİ diyor ki:

  PEKİ GÜNDE NE KADAR KULLANILABILIR? SÜRE KISITLAMASI VAR MI??

 24. birol turfan diyor ki:

  valla ben kullaniyorum.sigara aetik benim icin bir puslik

 25. Bars diyor ki:

  Açık ve net söylüyorum canınızı seviyorsanız alın esigara yı. Günde 2 paket Winston içen biri olarak bana kimse sigarayı bıraktıramıyacağı düşüncesindeydim. Ama eleaf just2 alana kadardı bu. Bir haftadır esigara kullanıyorum. Normal sigara hayatımda yok artık.ben bıraktıysam siz hayli hayli bırakırsınız. Dilimdeki sarılık, üstümdeki yorgunluktan eser yok şimdi. Alın fakat dumanı yoğun olan cihazları tercih edin. İjust2 yi kesinlikle tavsiye ederim.

 26. Ahmet diyor ki:

  Kanıtlanmıştır, ispatlanmıştır gibi kelimeler kullanmışsınız. İspatlarınız ve kanıtlarınız nerede? E sigaramı içerek böyle bir başlığı okumak zevk veriyor. Yarın 1 ay olacak sigarayı bırakalı. Kimse e sigara tamamen zararsız diye savunmuyor ama zararlarının sigara ile karşılaştırılması bile imkansız böyle bir durumda. Gözle görülür, hissedilir hatta tahmin edilebilir bir fark var ortada. Tamamen algıya yönelik bir başlık bu!

 27. Anonim diyor ki:

  Kanıtlanmıştır, ispatlanmıştır gibi kelimeler kullanmışsınız. İspatlarınız ve kanıtlarınız nerede? E sigaramı içerek böyle bir başlığı okumak zevk veriyor. Yarın 1 ay olacak sigarayı bırakalı. Kimse e sigara tamamen zararsız diye savunmuyor ama zararlarının sigara ile karşılaştırılması bile imkansız böyle bir durumda. Gözle görülür, hissedilir hatta tahmin edilebilir bir fark var ortada. Tamamen algıya yönelik bir başlık bu!

 28. Ahmet Emin Demir diyor ki:

  Bu elektronik sigarayı kötületen yorumlar herhalde sigara şirketleri filan yaptırıyor sigarayı bıraktım onun sayesinde cok daha iyiyim bu kadar insan aynı seyi yazıyor siz kimi yiyorsunuz amacınız ne ?

 29. tc türk. diyor ki:

  dile kolay 20 küsür yıl günde 2,3 paket aralıksız içtim sigarayı kollarımı bacaklarımı kesseler ölceğimi bilsem bırakmazdım bu sigarayı öyle seviyordum e-sigarayı bir denedim ilk 2 gün öksürttü alışması zor oldu sonra alıştım gram canım sigara istemedi işin güzel yanı nikotin oranını ayarlıya bilmeniz nen 10 küsür md nikotinle başladığım e-sigarayı yavaş yavaş sıfır nikotine kadar düşürereknikotin bağımlılığımı yenerek e-sigarayıda bıraktım arada haftada bie aromalı sıfır nikotin keyif için içersem içiyorum allah bu icadı bulandan binkere razı olsun.

 30. sss diyor ki:

  Yorumlara baktığımda en kıdemli elektronik sigara içicisi olarak bende katkım olsun istedim. 6 yıldır kullanıyorum. Elektronik sigaraya geçmeden önce normal sigaranın bana son verdiği zararlardan bahsedeyim 100 mt yokuşu çıkarken tıkanıyordum doktorlar astım dedi aynı zamanda kollarımda uzun süre yürüyünce ağrılar oluyor, geceleri ayaklarım yanıyor uyuyamıyordum tam bir derin nefes almam mümkün değildi, söylenenleri unutuyordum, sağ işaret parmağım arada bir seğiriyordu. eşimde içtiğinden akşam eve girdiğimde ev ahır gibi kokuyordu. 6 yıldır elektronik sigara kullanıyorum başladıktan 3 ay sonra 4 kilo aldım nedeni ise eskiden bunun tadı böyleydi dediğim bütün herşeyin tadının aslında değişmediğini bunların hepsinin sebebinin sigara olduğunu farkettim. Hafif spora başladım ve 1 yıl sonra dinlenmeden 15 km koşuyorum yaşım 42 filmlerde ciğerlerim tertemiz çıkıyor, elimdeki seğirme geçti, bunalımlı halim bitti ayaklarımda yanma artık yok ben son 6 yıldır yaşadığımı anladım şu an 0,2 mg sabitledim. Eğer elektronik sigaradan hasta olup öleceksemde hiç umrumda değil zaten ben daha önce hiç yaşamamışım bana son yaşadığım 6 yılda yeter. Tüm bunların yanı sıra ekonomik katkısı tartışılmaz eşim ve ben ikimizde elektronik sigara içiyoruz eşim artık 0 yane boş içiyor.

 31. özgür ankara diyor ki:

  Günde 2 paket sigara içiyordum Elektronik sigara aldım aldığım ilk günden itibaren sigarayı bıraktım, şuan nefes alıyorum geceleri kalkıyorum uykumu hemen alıyorum ,sabahları dinç kalkıyorum, yediğim yemeğin içtiğim çayın tadını alıyorum, herkeze tavsiye ediyorum benimgibi sigarayı zevkle içip asla bırakamam diyen biriydim çok şükür kurtuldum diyebilirim artık. Bu arada erkeklik organı geceleri sürekli harekette ciselleğe bile faydası var.

  • Yiğit diyor ki:

   Harika bisey 3 gündür meyvelisini içiyorum sigara sürmedim ağzıma mükemmel bi olay i just s kullanin tavsiyem

  • Anonim diyor ki:

   Aynen bendede

  • Muaz diyor ki:

   Kesinlikle bende sana katiliyorum ayni sekilde yazdiklarin bendede var gayet memnunum boş yazilara itibar etmiyorum…baktilarki sigaradab milyarlarca dolar kazaniyorken bunlar önümüze taş koyuyor boyle aptalca uydurma haber yayiyorlar elektronik sigaraya devam…:-)

  • cüneyt diyor ki:

   Bende elektronik sigara kullanmayı düşünüyorum da hangisi ni alacagimi bilmiyorum ne marka elektronik sigara likiti bu konuda yardımcı olurmusun

   • Güngör diyor ki:

    E sigara için kesinlikle vaporesso target miniyi öneririm hem cıhaz cok kıbar hemde tamamen celık kasa karbon kaplı ayrıca atomizeri cok kalıtelı likite gelince ultra premıum jacdanıels kesınlıkle öneririm yenı baslayacaksan once bu likitle baslamalısın

  • Anonim diyor ki:

   Türkiyede nerden alabilirim bilgniz varmı

  • ADIVAR diyor ki:

   3 aydır kullanıyorum.Hergün çıktığım merdivenleri şimdi çıktığımda nefes,nefese kalmıyorum.Bir çok daha müspet sonuç var.Cihaz çok önemli yüksek sıcaklık likitin yanmasına sebeb veriyor buda zarar verebilir.Ben bunun farkına varınca ısıyı ve diğer parametrelerinde ayarlana bilinen cihaz aldım Tavsiye ederim .Kötülenmesi veya yasaklanması normal MAMA kesiliyor :))))

  • isimsiz diyor ki:

   peki elektronik sigaranın zararı varmı . varsa söylermisin

 32. hüseyin diyor ki:

  şuan elktronik sigaramı içiyor ve yorumları okuyorum :)))

 33. osman diyor ki:

  Başlamadan önce zzararları olabilir diye cçok önyargılydim. Ani karar verip Ali eexpress den istick eleaf siparis ettim..yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Agizma bir tek sigara almadım daha. Sadece 2 ay önce Bodrum da tatilde gece clup te bir arkadaşı kiramadim uzattigi sigarayı iki first çektim cçaktırmadan yere aattım aayıp olmasin diye 🙂 nasıl bir Tat iğrenç bir acilik hissettim sigarada . .cebimden cikarrttim mis gibi elektronik sigrami ictim :)) sigara içerken arada gıcık yapar sabaha kadar oksurukten uyuyamadigimi bilirim. Sol gosumde zaman zaman ağrı olurdu. .hepsi kesildi :))) şimdi sigara içenlerin ne kadar pis koktugunu görüyorumdemekki onöncedenbende bböyle iğrençkokuyirmusum diyorum. E sigara kesinlikle sigara biraktiriyor…Devlet vergi alamadığı iiçinde yasakliyor. Olay bu kadar basit. ..

  • Anonim diyor ki:

   kesinlikle katılıyorum vergi alınmadığı için zararlı deniliyor kesinlikle sigaradan daha az zararlıdır.Bu arada 2 yıldır elektronik içiyorum turp gibiyim çokta memnunum herkesede yavsiye ederim

  • Anonim diyor ki:

   Ameliyat oldum 1.5 aydır sigara içmiyorum ama çıldırıyorum aklımdan hiç çıkmıyor. Her an başlamaktan korkuyorum. Elektronik de zararlıdır diyorlar

  • Kadir diyor ki:

   Kardeşim çok güzel yazmışsın yasaklanmasının tek sebebi vergi alamadıkları için e sigara için normal sigara kadar zararlı diyenler var varsın okadar zararlı olsun sonuçta bu sayede sigarayı bırakmış oluyoruz normal sigara gibi ölünceye kadar kullanmıyoruz.

  • Kubilay diyor ki:

   Hay ağzına sağlık adminde saçmalamış zararı var demiş 3 madde saymış durmuş 🙂 kardeşim biz zararsızdır demiyoruz. Çok çok çok daha az zararlıdır diyoruz. Almanya yasaklamışmış normal sigara niye serbest sorunu bir cümleyle geçiştirmişsin. Kullanıyorum hamd olsun is koku yok nefes alıyorum artık

 34. Anonim diyor ki:

  Yeni başladım 15 gün oldu sigara içmiyorum tamamen yardımcı oluyorhayatım değişti her konuda maddi manevi ve sağlık yönünden gerçekten sigarayı bırakamıyordum hiç düşünmeyin alın kendinizi düşünüyorsanız ben hüseyin yılmaz tamamen kendi isteğimle yazdım

  • Yasin diyor ki:

   Evet bende 4 gün önce aldım süper bir buluş dört gündür siğaraya 1. Tek kuruş vermedim gerçek sigaranın zararları yanında bu hiç bir şey sigarayı bırakmak isteyen herkes alabilir yüzde yüz sigarayı bıraktırıyor bir dakika bile beklemeyin düşünmeyin alın sağlık ve maddi açıdan rahatlayın başka söylenecek bir şey yok

 35. bayram anil diyor ki:

  e sigara zararli diyenlerin hic e sigara icmemeleri aci bir tesaduf ve onyaegilarimizin bizi nasil korlestirdigine cok guzel bir ornek. e sigara ile tanismis hic kimse ne sigara icmeyi düşünüyor ne ecsigara zararsiz diyor. sadece sigaranin hayatimiza kattigi olumsuzlukları sifira indiren ve nikotin bagimliligindan kurtulmayi saglayan bir arac e sigara. Dünyada sigaradan daha kotu hicbirsey yoktur. eroin bile daha masumdur. bu kadar saglik meraklisi insan e sigaraya dusman oldugu kadar sigaraya dusman olsa dunyada sigara yasaklanir. ama sigara ureticileri bilincalti ile o kadar guzel oynuyorlar ki sigara artik insanlik tarafindan kaniksanmis. dikkat ederseniz e sigara hakkinda yapilan hicbir duzgun arastirma yok. hep soylentilerden ibaret ve hicbir zaman e sigara kullanicilarinin yorumlarina yer verilmiyor.
  e sigara da yasaklanmasi gereken tek sey aromalardir. dileyen aroma kismini arastirsin.

  • Fatih diyor ki:

   Annem beni aramış haberlerde gosterdiler e sigara zararliymis diye bende ya anne bi git zaten haberlerden milleti vurmaya calisiyorlar bu zamana kadar e sigaradan ölen olmusmu devletin açgözlulugu normal sigara satislarinin azalmasinin korkusu bunlar 6 aydir kullaniyorum eloktronik sigarayi hicbir yan etkisini gormedim. Normal sigaradan sa çok zarar gordum.

  • Doğuhan gedik diyor ki:

   Neden aromalar yasaklansın diyorsunuz

 36. Ercan Yazmış diyor ki:

  Bana Koah başlangıç teşhisi koyulmuştu .20 gündüe elektronik sigara içiyorum..40 senedir Günlük 1-2 paket sigara içiyordum.
  Sigarayı bıraktığım gibi.Hırıltılar ve Horlamam -Kol bacak uyuşukluklarım sona erdi.Nefesim açıldı.Vücudumun temizlendiğini bariz hissediyorum.Tavsiye ederim.

 37. sevgi diyor ki:

  hepsi çok güzel

 38. İlyas ERSAVAŞ - Antepli diyor ki:

  Selamunaleyküm öncelikle. JOYETECH Marka e-sigarayı Tavsiye ediyorum. Tabi likit de kaliteli olmalı. Burdaki bilgi paylaşımınız içinde hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunarım. İnsanlarımızı bilgilendirmek en doğrusu ve en güzeli. Saygılarla, Hepinize Hayırlı geceler dilerim…

 39. Mimar Erol ERGÖZ diyor ki:

  Gerçekten süper …boşuna sigara içip zehirlemeyin kendinizi…İlk çektiğinizde buhardan dolayı bir öksürme yapıyor ama alışıyorsunuz…Katran yok diş sararması yok.Nargile gibi…Fin hamamına girmiş gibi buhar veriyor…15 tl lik likit 10 gün gidiyor…..Sigara gibi illa bitirme derdi yok çek bırak …Tat aromalı…Agız kokusu yok….Nikotin zaten zararsız bir madde….

 40. selam diyor ki:

  Kesinlikle elektronik sigaranın faydasını gördüm.bu sayede 9 aydır sigarayı biraktım.ağzım kokmuyor,gece rahat uyuyorum.kollarımda uyuşma bitti.herşeyin fazlası zarardır.yemeğin bile .elektronik sigarayı çıkarana teşekkür ediyorum.

 41. chairi moute diyor ki:

  Arkadaslar normal sigara icme bicimini alt ust edecek muhtesem bir bulus bu gercekten 2 aydir e sigara ile normal sigarayi aradigim bile yok arti les gibi kokmuyorum bu yaziyi yazan arkadas kesin bir sirketle calisiyor ki e sigarayi kotulemis yazik.

 42. Muhtar diyor ki:

  elektronik sigara likitindeki vg pg ve aroma dan hangisinin kanserojen olduğu kanıtlanmış açıklasana? ayrıca ne çin de ne de almanyada yasak. tamamen insanların aklını çelmeye yönelik taraflı bir yazı bu. sigarayı bırakmak isteyenler gönül rahatlığı ile elektronik sigaraya geçin

  • enes diyor ki:

   Katılıyorum👍👍

  • Anonim diyor ki:

   aynen katılıyorum şu anda dünyanın hiçbir ülkesine yasak değil

   • Gencay balcı bursa gemlik diyor ki:

    İsmimn gencay herkese saygılar arkadaşlar ben eloktironik sigaranın bukadar kısa bir zaman da ben yaklaşık 15 yıldır sigara içiyordum şuan eloktironik sigaraya başlayalı 6 gün olmasına ragmen sigara içilen ortamın kokusu tadı bukadar igrenç olacagını bilmezken çevremizdeki yeni nesil genlerimize kötü örnek olmuşuk yazık bizlere tamamen şuan sigarayı buraktım keşke daha erken tanımış olsaidim eloktironik sigarayı arkadaşlar yemek tatı suyun tadı kabalı alanın kokusunu doganın kokusunu havadaki oksijeni tatar oldum ha yasak konusuna gelincede benim fikrimki devletimiz bizi zehirlemeyi umursamaz nedenmi dedigimiz gibi sigaradan vergi alıyorlarya almasalar kanal istanbul purojesi sanırım olmayacak ordan vergi burdan vergi eloktironik sigaranın satısına dur demezlerse devletin kadasına para akışı azalacak kıçını yırtmalarının sebebi bu kardeşim bence ben öneriyorum eloktironik sigarayı deneyin farkı görürsünüz herkese sevgiler

   • Murat diyor ki:

    Yok kardesler sadece turkiyede yasak e sıgara ben cinden aldım 5 gundur sıgara icmiyorum pok yıyenler bır pakette 5 6 tl kazanıyorlar tabı e sıgarayı kotuluycekler ama basaramıyolar cok hızlı sekilde yayılıyo 10 arkadasımı sıgaradan uzaklastırdım cok guzel oldu yasasın temız buhar

  • Halil ibrahim diyor ki:

   Türkiye gibi bir pazarda sigara firmaları böyle bir ürünün çıkmasını istermi belliki karalama kampnyası. Madem bu kadar sağlık düşünülüyo sigarayı yasaklayın alamıyalım…

  • Buharcı diyor ki:

   Marihuanalı limitler yasak bu ülkelerde. E sigara değil. Belli cukka sağlam almış yazıyı yazan. Solunabilir vg içen hiç kimse den şikayet yok. Of arttıkça şikayetler başlıyor. Birde abartıp 18 24 36 mu. Nikotin kullananlarda sorunlar oluyor.

  • ömer akıncı diyor ki:

   vg,pg ve aroma zaten gıda sanayinde kullanılıyor kanserojen madde içerseydi bu alanda kullanılmazdı.

  • Anonim diyor ki:

   Bende kullanıyorum almanya’da yasak falan değil. Bildiğin e sigara satış yerlerinden alınıyor.

  • Çiçek diyor ki:

   Hayırlı akşamlar arkadaşlar bende Almanya’da yaşıyorum ben yasak olduğunu hiç duymadım hatta kendimi örnek vereyim geçen sene bu aylarda ses tellerimde ödem oluştuğu için (sigaradan) ameliyat oldum fakat fakat e sigarayı burun Boğaz dr.um tavsiye etti gerçekten minnettarım. Şimdi nasıl içmişim diyorum Herkeze e sigarayı tavsiye ediyorum sağlık yönündende hiç bir şikayetim yok hatta oğlum da e sigarayla sigarayı tamamen bıraktı

  • Veli diyor ki:

   Haklısınız almanya da gayet de serbest ve satış fiyatlarıda denetleniyor. Ülkemizdekinin 4 te1 fiyatına aldım. Tekel in %90ı rte nin olduğu için bu tarz kötüleme haberleri yapılıyor

  • Ahmet Mert diyor ki:

   Almanyada süper e-sigara likitleri var. İnsanlar yeni trend olarak normal sigarayı bırakmışlar e-sigara içiyorlar.İsviçrede dikatimi çekti bende almanyadan sipariş yaptım. Sizlere saçma gelebilir ama Sanki cigerlerim açılmaya başladı ben öyle hissediyorum. Almanlar ne aramolar üretmiş. e-sigara likidi litresi 20 Euro,aromalar da çok uygun. Kendim likidimi kendim üretiyorum. Almanlara e-sigara likitleri dolayısıyla minnettarım. Türkiyede böyle ucuz ve kaliteli likit varmı bilemiyorum? Gelirken bir kaç litre alıp getirmek istiyorum. İsviçreden selamlar….

 43. E Sigara diyor ki:

  E-sigara, dumansız, buharlaştırıcı bir cihazdır. Hava sensörü, sigaranın bir ucundan hava çekildiğinde bunu algılar ve entegre devreye bildirir. Devre derhal gücü açar ve cihazın “atomizer” adı verilen bölümündeki yüksek frekanslı titreştirici kısmı devreye sokar. Bu kısımda bulunan tugsten – wolfram teli derhal ısınır ve temas halindeki alkaloit sıvısını buharlaştırır. Oluşan soğuk buhar, çekilmekte olan hava ile birleşir.

  Kartuşun içindeki alkoloit sıvısı Propilen Glikol, Etanol, Su, tütün çiçeği, esans, nikotin’den oluşmaktadır. Cihaz tütün mamüllerinde bulunan kanserojen maddeleri ihtiva etmez.[kaynak belirtilmeli] Verdiği etki olarak normal sigaralardan farklı olmamakla birlikte, sigara markası değiştirmiş izlenimi uyandırabilir.

  İçerisindeki kartuşlar, nikotin seviyesine göre sınıflandırılmıştır. Sigara kullanım oranına göre belirlenen seviyeden başlanıp, sıfır nikotine doğru azaltarak kullanılan kartuşlar sayesinde vucut sigara bağımlılığından kurtulur. Ve istenirse sıfır nikotinle sigara içme alışkanlığına sıfır zararla devam edilebilir.

  Normal sigarada bulunan insan vücudu için zararlı kanserojen maddeleri içermez.

  Duman üretmediği için karbon monoksit gibi 4000 e yakın kimyasal içerikli ve zararlı maddeleri etrafa vermez.

  Etraftakiler ve çevre için kısmen zararsızdır.

  Yangın çıkarma tehlikesi azdır.

  Cihaz düzgün tasarlanmadığında problem çıkabilmektedir. Propilen glikol, sadece ve sadece buharlaştırıldığında zararsız bir kimyasaldır. Rezistans, olması gerekenden fazla ısı ürettiğinde değişime uğrayacak olan propilen glikol, kanserojen etki gösterebilir.

  Pasif içiciler için kısmen bir tehlike yaratmaz. Dışarı verilen buhar içerisinde bir miktar nikotin bulunmaktadır. Nikotin ve buhar, havada asılı kalmayacağından, gerçek sigara dumanının aksine bir süre sonra yok olur, eser miktarda çözünmüş nikotin kalır.

  Sigara içilmesi yasak yerlerin çoğunda kullanılabilir. Bu cihazlar zaman zaman sensör arızası yapabilmekte, kısa süreli bu arızalarda atomizer sürekli aktif olmakta ve cihaz aşırı ısınabilmektedir.

  • Turgay koca diyor ki:

   Ağzına yüreğine sağlık 30 yıldır sigaranın esşiri olmuştum e sigara(e nargile) demek daha hoş sigara içmiyorum harika bir duygu tslr

  • Mazlum diyor ki:

   Kususra bakmayin ama ben ekim ayinda bizzat e.sigara dukkanindan aldim neden insanlara yalan haber aktariyorsunuz krefeldden aldim orda gayet serbest

 44. Serdar Ener diyor ki:

  Neden zararlı biliyormusunuz çünkü o büyük sigara firmaları müşteri kaybediyor. Konu paraysa insan sağlığı kimsenin umurumda değil. Ben sigarayı bıraktım 38 gün elektronik sigara kullandım ardından onuda bıraktım. Darısı tüm içicilerin başına.

 45. Engin diyor ki:

  Arkadasimin fransada pariste elektronik sigara magazasi var gecen sene geldiginde bana bir tane hediye getirmis . jwell markasi hem makinalari hemde likidleri mukemmel….1 sene oldu sigaraya dokunmadim….

  • Metin diyor ki:

   Hocam almak istiyorum fakat sigara kadar zararli diyolar siz kullandiniz icin tavsiye edermisiniz.

 46. Anonim diyor ki:

  Zararın azı çoğu olma arkadaşlar. En ufak tehlikeli bir madde hastalığı tetikleyebilir. Mümkünse hiç birini kullanmayın.

 47. asker diyor ki:

  elektronik sigara almanyada yasak degil ,her yerde satiliyor ebay dahil..

  • DEF diyor ki:

   MRB KALITELİ BİR LİKİT TAVSİYESİ OLAN 20 YIL SİGARA TİRYAKISI İÇİN

  • Amadeus diyor ki:

   41 yaşındayım. 15 yaşından beri sigara tiryakisiydim. Günde 2 paket kısa Camel içerdim. İşin kötüsü çok da severek içerdim. Maddi durumla alakalı e-sigara denemeye karar verdim. Joyetech XL kullanmaya başlayalı 3 hafta oldu. Bir tane sigara içmedim. Asıl önemlisi yemeklerden tat almaya başladım. Hergece 7 saat uyurken artık 6 saatte gözüm açılıyor. Nefes alıyorum artık…

  • Murat diyor ki:

   Ali express den 3 ay önce sipariş verdim. Maalesef bakanlık yasakladığı için gümrük ten geçmedi. Ödediğim ücret de yandı. Bilginize.

   • Hasan diyor ki:

    Ben yeni aldım aliexpress’ten satıcı oyuncak yazıyor kargonun üzerine ve 5$ gösteriyor gümrükten geçiyor

   • Anonim diyor ki:

    Kardeş bir günde elimde aldım İstanbul’dan sipariş verdim geldi

   • DOĞRU SÖYLÜYOR diyor ki:

    EVET ARKADAŞLAR YURT DIŞINDAN GELMİYOR PARANIZ YANIYOR HABERİNİZ OLSUN. BENDE AYNEN ALİEX DEN ALDIM GELMEDİ VE PARA YANDI.

    • Anonim diyor ki:

     Ali expresten malın gelmez ise paran iade edilir.Sizin onayınız olmadan para satıcı hesabına geçmez.

    • Temiz ciger diyor ki:

     Arkadaşta istanbul eyupde oturuyorum elektironik sigara alcaksaniz uygun fiyata kaliteli likit ve esigara ayarlaya bilirim

    • Davut diyor ki:

     Kardesim urunu almadan onayladiysan paran yanar. Urunu teslim almadinsa parani aliexpress tartisma acarsin gonderir adamin verdigi sure dolduysa.

   • ramazan diyor ki:

    ödediğin yanmaz sadece kargo kesintisi yaparlar sen parayı kaptırmıssın.

   • SoyulanVatandaş diyor ki:

    Bakanlığın yasaklamasındaki sebep tütün ürünlerinden aldıkları uçuk vergilerin kesilmemesinden kaynaklı diye düşünüyorum. 2 lira maliyetli sigara 10-12 liraya satılıyor. Dinleri imanları para.

  • Cemal diyor ki:

   Aynen öyle kardeşim

  • Atilla diyor ki:

   Almanya da E.sigara yasak diyen için “sahtekar” dan başka sıfat bulamıyorum.
   En iyisi hiç içmemek, ama bırakamıyorsanız e.sigarayı tercih edin. İçeridiği maddeler bakımından Propilenglikol, VG, tütün extraktı, saf suyun zararları bakımından gerçek bir araştırma sonucu bulamadım

  • tunay isikol diyor ki:

   bu propaganda sigara imalatcilarin propagandasi sigara satislari etkiledi

 48. Ahmet. diyor ki:

  Merhabalar, ben Almanya da yaşıyorum.
  Almanya da E-Sigaranın yasaklandığı doğru değil. Başından beri satılıyor ve kullanılıyor. Bir ara yasağın gelebileceği konuları medyaya yansımıştı. Sebep: Likitleri ( Liquid ) Eczaneler üzerinden satılması istenildi, eczaneler bir tür mafyadır bu durumlarda. Yani, ilaç konumunda satılacaktı. Buna karşı duruldu ve durum değişti. Artık kontrollü biyolojik üretimle satılıyor.

  Türkiyemiz de de, aynı durum, sadece Tekel üstlenmek istedi, ama olmadı.. O yüzden yasağın gelmesi gayet normal.

  Ha bu sayede ben 1,5 senedir sigaradan uzaklaştım. 4 içersinde de E sigarayı terk ettim.

  Saygılar.

 49. Ömür diyor ki:

  tamamen saçmalık ve böyle saçma bir yazıyı ne için koyarsınız anlamış değilim. yıllık 5000 tl sigaraya veriyorum ve içinde ki katran zifir ve yüzlerce zararlı maddeyi vücuduma alıyorum bu zararlı olmuyor ama yıllık maksimum 300-500 tl arası verdiğim elektronik sigara içinde gliserin ve aroma bulunduran bu cihaz zararlı öyle mi ?? şaka mısınız yaa :):):) hiç bir firma bir bireyden 4000 tl zararı olsun istemez. elektronik sigara kullanın kaliteli ürün ve kaliteli kilit alın sorun yaşamazsınız.. 2 ayda 1000 tl kazancım oldu. Bu yazıyı yazana sormak lazım hangi sigara firmasıyla anlaşmalısın birader :):)

  • Anonim diyor ki:

   Aynen zarari illaki var fakat kaptalist sistem ve ona hizmet eden doktorlar alet oluyor elektronik sigara yayginlasirsa sigara satamayacaklar onu onlemek icinse kotulemek bukadar basit

  • Anonim diyor ki:

   ömür ağzına sağlık dostum 👍🏻

  • Anonim diyor ki:

   Hangi marka tavsiye

   • Erman Akpınar diyor ki:

    3 aydır eleaf pico 2 kullanıyorum 1 tane bile sigara icmedim kardeşim en iyi atomizerde bu markada

  • özgür diyor ki:

   aynen bencede öyle ben bir haftadır ullanıyorum gece rahat uyur oldum osuru aksırık kesildi insan olun az imin deynegini tasıyorsunuz siz salakmı sanıyorsunuz sz bu milleti tabi burdan vergi gelmiyor asıl mesele bu siz yapın alın vergisini

  • ALI diyor ki:

   TEBRIK EDIYORUM AYNI DUSUNCEDEYIM

  • Anonim diyor ki:

   Kardesim yüreğine saglik cok guzel kapak yapmisin sözlerinle bravoo

  • Osman diyor ki:

   Kardeşim benim ağzına pil sokuyosun içinde pil var o kansorejen madde içeriyo bi bok bilmeden konuşma git bi araştır da gel

   • Hakannn diyor ki:

    Bilmeden sallama bilader, oral b denen şarjlı diş fırçasındada pil var, onuda sokuyorsun ağzına ama bütün dünya doktorları tavsiye ediyor, ne olacak şimdi?

   • Anonim diyor ki:

    pili ağzına mı sokuyosun?
    pil sadece enerji üretiyor osman.pil içeriği kanserojen evet ama içeriğini ağzına sokmaya çalışırsan kansere gerek kalmaz zaten.

   • yehova diyor ki:

    ağzına pili sokmuyosun içrisinde ki atomizer sistemni çalıştıran bir eleman sadece o deli 😀 braun da şarjlı diş duşları ve fırçaları var araştırıpta geldim 😀

  • Kılıç diyor ki:

   Ağzınıza sağlık.

 50. Umit diyor ki:

  20 yildir asiri sigara ictim zehirlenmeme sebeb oldu halada birakamamistim en sonunda birinde gordum ve bende e sigara almaya karar verdim 2 haftadir kullaniyorum sigara almak aklima bile gelmiyor allah razi olsun

 51. Ayhan Koçkar diyor ki:

  Likit bileşimi vg ve pg bunların hangisinde tütün bitkisinde görülen zararlı madde varmış onu anlamadım . Şu ana kadar vg ve pg nin zararlı olduğu yönde hiç bir bilimsel yazı/açıklama okumadım , duymadım. Nikotin e gelince insan vücudunun zaten belli ölçülerde ihtiyacı olan bir madde ve yediğimiz bir takım sebze / meyvelerde mevcut. Nikotin alerjisi veya pg alerjisi olanlar için nikotinsiz veya sadece vg den imal likitler mevcut. Burada yasaklayan ülkeşerin asıl sorun vergi kaybıdır. Türkiye nin yıllık vergi tutarının %8 i sigaradan alınan vergiler ile sağlanıyorsa tabiki hiç bir bilimsel neden göstermeden yasaklanacaktır. Sigaranın zararları saymakla bitmiyor Devlet yayın organlarına. Tv,radyo, basın….vs gün içerisinde sigaranın zararlarını içeren zaman şartı da olan yayın yapma zorunluluğu getirdiği ve zararlarının aşikar olduğu bir maddeyi neden yasaklamıyor? Sorunun cevabında PARA açıkca görülüyor.

  • Sedat ozdemir diyor ki:

   Kardeşim ağzına sağlık çok mantıklı ve açıklayıcı bir yazı yazmissin madem e sigara zararlı olduğu için yasak ozaman normal sigara neden yasal 😉 çok gülünç bir durum

  • Fadik diyor ki:

   Sigaranin Zararlı bir madde oldugunu hepimiz biliyoruz değil mi peki neden kendi irademiz ile karar vermeyelim içip icmeyecegimize yanlış düşünüyorsunuz bu konuda kesinlikle çünkü iki tarafli da empati kurup doğabilecek problemleri düşünerek hareket etmeliyiz eget bu ve buna benzer yasaklar neden konmuyor diye sorguluyorsak(ki ekonomi olarak görüşleriniz gayet mantıklı size katılıyorum.)Bu gibi yasakların konulmuş olduğunda bireylerin haklı olarak yok artık demesine de sebep olabileceğini ve bunun ciddi manada birey iradesini özgürlüğünü kısıtlayıcı olduğunun kanıtı olan bir kaos ortamı yaratacağını da dusunmeliyiz kısaca söylemek istediğim ekonomi piyasası olarak düşüncenin güzel fakat yanlış bir örnek vererek olayı çok daha farklı bir konuyla karıştırıyorsunuz uyarmak ve açıklamak istedin nacizane rahatsızlık verdiğim için özür dilerim. İyi dileklerimle.

  • sezer şimşek diyor ki:

   helal olsun kardeşim ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

  • ÇAĞLAR diyor ki:

   KARDEŞİM ANLAŞILAN BU KONUDA BİLGİ SAHİBİSİN KALİTELİ OLARAK BU E-SİĞARAYI VE MALZEMELERİNİ GÜVENEBİLECEGİMİZ Bİ YER VARMI

 52. Düşünceli diyor ki:

  (Zararlı)Öyle bir sebebi varsa neden sigara yasak değil? tarzında basit bir soru akıllara gelebiliyor.

 53. Kadir antalya diyor ki:

  Arkadaşlar 33 yaşındayım ve 13 yaşında sigaraya başladım. Günde 2 paket içiyordum
  Hayatımda birçok defa sigarayı bırakmayı denedim ama fiyasko.en fazla 4-5 saat dayanabildim..elektronik sigara aldım 2 gündür sigara içmiyorum..bu cihazı uretenden allah razı olsun..1300 tl.maaş alıp 600 tl sigaraya para veriyordum aylık. ..sigaranin zararları saymayla bitmez.en azından zarari varsa bile elektroniginki azdır. Siz.lafa bakmayın birakmanin yollarını deneyin..eğer basarabiliyorsanizda elektro falan kullanmayın direk bırakın. .basaramiyorsanizda sigaradan daha sağlıklı ve ekonomik olduğunu dusunuyorum.antalyada turizmciyim ben..ayrıca almanyadan ve avrupadan gelen turistlerin hepsi kullaniyor..yasak falan değil. .anadoludaki insanları kandirsinlar ben görüyorum. Burda turistleri..

  • Anonim diyor ki:

   Aynen size katılıyorum, ben Almanya’da yaşıyorum yasak falan değil bende kullanıyorum.

   • Anonim diyor ki:

    Gerçekten bir haftadır kullanıyom denemek icin bi dal içim işdahla dedim midem bulandı başım döndürdü ve yaklaşıkda 30 yıldır içicinin be günde iki paket madem zararlı devlet niye izin veriyor. Bence sigarayı bırakmanın en güzel yolu hem ekonomıde günde 2 paket kısa parlement iciyodum düşünün bir haftadır cebimde hic para cıkmıyor süper bişe))))

  • Lokman diyor ki:

   Gercekten haklisin ya bende suan inu yAsiyorum…

  • Anonim diyor ki:

   Kardeşim rica etsem iyi bir marka önerir misin?

 54. devrim aldemir diyor ki:

  Slm arkadaslar size zarari varmi bolmiyorum ama kesinlikle sigara tiryakisi olan ben bile artik sigara icemiyorum cunku kokusu rahatsiziz ediyor tavsiye ederim saglik acisindan iyi sallah bi zarari yokturde

 55. adem diyor ki:

  Arkadaşlar ene büyük doktor ve enbuyuk uzman kendi beynimiz hepimiz biliyoruz kı sigara zararlı ve E.SİGARADA zararlı. Akilvar mantik var dumanin kime faydası var. Yıllar dir sigara içiyoruz zararlarini bildiğimiz halde onun için kendiniz karar verin çünkü sigarayı Stan da bizim saligimizi dusunse yasaklar E sigarayı icat eden de aynı keza e sonuç her ikisede rekabet yani hepsinin gözü cebimizdeki parada kimsenin umrunda deil bizim saligimiz o sigarayı brakmaya vesile olacaksa hiç zaman kaybetmeden basliyalim ama bence biz öyle bi milettizki onuda içeriz sora döner onuda içeriz

  • anonim diyor ki:

   elektronik sigarada duman yok buhar cahil kardeş

  • E-sigara kolik diyor ki:

   E sigarada duman olmaz gliserin buharı olur.
   Bu durum fayda sağlar mı bilinmez fakat
   sigarayı 6aydır e sigara ile değiştiren biri olarak
   bir yıl önce girdiğim akciğer solunum fonksiyonu
   testlerimde geçen yıla oranla %53 gibi bir
   iyileşme olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
   Nefes tıkanıklığı çekmiyorum. Belki bilinmeyen
   bambaşka bir zararı vardır fakat hayat kaliteni
   sigaraya oranla daha iyi bir noktaya getirdiği
   kesin

 56. Anonim diyor ki:

  ..

 57. CUMBURLOP7 diyor ki:

  SİGARA ÖLDÜRÜR!!!
  diyen icinde 3000 çesit madde oldugunu kanıtlamıs olan bilimin bugun sadece 3 tanesini bilyorum.
  1.nikotin
  2.katran
  3.karbonmonoksit:ki zaten yakıt sarfeden her ne olursa olsun bugun soludugumuz hava iceresinde olan seydir karbonmonoksit kanserojen oldugu dogrudur
  fakat sigarayı bırakmak kimisi icin saglık,veya psikolojik etkenler yaratmakta.
  bu yüzden sigarayı bırakmak benim açımdan bakılacak olursa ben yanlış oldugunu düsünüyorum…
  işte bu Yüzden bırakmaya degil bırakmamaya egimliyim,
  NOT.ARKADŞLAR SİZLERE TAVSİYEM AZALTMAK EN DOGRUSU OLUR BEN 7 YLDIR İCİYORUM BU İLLETİ AMA 1 PAKETİ BİGUNDE BİTİRDİGİM GÖRÜLMEMİS.GÜNDE EN FAZLA 8 EN AZ 5 TANE İÇİYORUM. YİNE KOŞUYORUM YİNE SPOR YAPIYORUM VE FUTBOL OYNUYORUM BU BANA ENGEL DEGİL…TESEKÜRLER

  • Trabzonlu diyor ki:

   7yıldır sıgara ıcıyorum,bır fırt cekdıgımde sıgaradan kalp atışım degısırdı anında pıt pıt pıt,korkardım neden dıye,e.sıgaraya basladım ıcıyorum ınanın gercekden ne kalp atış degısıklıgı ne agız kojusu ne kül nede baska bırsey,gercekden e.sıgara tabıkı tıcaret amaclı övenler olur,turkıyenın zararı olmasın dıye vergı kaybından kotuleyen olur,fakat bır kullanıcı olarak samımıyetımle soylıyorumkı gercekden sıgaradan faha az zararlı oldugu kesın,hıc degılse kül koku ve agızın camur olması yok…

 58. Hurafe Sevmez Akademisyen diyor ki:

  Devlet üniversitesinde akademisyen olarak çalışıyorum ve bu ürünlerin kesinlikle satıcısı değilim. Tam 20 yıl sigara içtim. 3 ay kadar e-sigara hakkında yabancı makaleler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve İngiltere Sağlık Kurumu araştırmalarını okudum. Yaklaşık 4 ayı geçkin süredir e-sigara kullanıyorum. O kadar memnunum ki fiziksel sigaraya zerre istek duymuyorum. Bunun tek sebebi ise e-sigara buharı ile psikolojik olarak daha fazla tatmin olmanız. Fiziksel sigarada çıkan duman yerine e-sigaradan çıkan buhar daha fazla tatmin edici. Bunun yanında kokusuz ve tıkanma gibi sorunları da barındırmıyor olması.

  Şimdi gelelim eleştirilere:
  1. e-sigara zararlıdır diyen tek bir bireyin bilimsel ve fiziksel bir dayanağı yoktur. Sadece zararlıdır diyebilirler.
  2. Ciğerlerin buhar toplaması, hemoroid ile kahve telvesi alakası kadar saçma. Siz hiç hamamda tellak olan birinin ciğerlerinde buhar birikmesi sonucu öldüğünü duydunuz mu? Ayrıca ciğerlere çekilen havanın içerisinde tütün gibi zararlı maddeler barındırdığı söyleyen bilgisiz şahıslar öncelikle e-likit hammadesi olan bitkisel gliserin nedir onu araştırsın. Kulağınız iltihaplandığında veya cildinizde izler olduğunda sürdüğünüz tamaman doğal bir bileşendir.
  3. e-sigara tatmin etmez olayında şöyle bir ön yargı var. Yıllar önce ülkemize sokulan ve gözlük kılıfı içerisinde satılan son derece kalitesiz ürünler ile insanlarımız umduklarını bulamadı. O yıllarda da şimdiki gibi e-sigara teknolojisi gelişmiş değildi. Bu nedenle ön yargılarından kurtulup tekrar şans vermelerini tavsiye ederim.

  Zararları var mıdır? Varsa nedir?
  1. Okumaktan acizseniz ve kulaktan dolma bilgi ile iş yapıyorsanız lütfen uzak durun. Çünkü fiziksel sigarayı yanlış kullanma ihtimaliniz yoktur. Ağzınızla içersiniz ve başka bir yöntem icat edemezsiniz.
  2. Daha fazla buhar için zararlı materyalleri bilinçsiz kullanmayınız. Özellikle nikel ve titanyum tellerin veya bu metalleri ihtiva eden atomizer parçalarını (Coil) kullanmayınız. Çünkü bunlar yüksek derece ısılarda kararsızlaşarak fiziksel sigaradan daha ölümcül olabilir. Mümkün olduğu kadar Cerrahi Paslanmaz Çelik (Stainless Steel – SS 316L) malzemelerden üretilmiş ürünler kullanın.
  3. Daha ucuza mal ederim diye mallık etmeyin. Bitkisel gliserin litresi 20 liraya da 200 liraya da bulunan bir üründür. Burada hammadesi ve üretim yöntemleri, kullanım amaçları, güvenilir bir tedarikçi tarafından satılması önemlidir. Özellikle içerisinde sıvılaştırılmış nikotin bulunduran nBase ürünlerde nikotin ve gliserin kalitesi mutlaka sorgulanmalı. Aksi takdirde kas yaparken göz çıkarırsınız. Hele hele aromalı ürünlerde aromanın özellikle sentetik olması önemlidir. Yani kek yapımında kullanılan aromalar tehlikelidir. Zira yüksek ısı ile bozulup daha da zararlı olabilir. Daha çok kokulu ve tatlı olsun diye %5 üzerinde aroma oranına çıkılmamalı aksi takdirde zararı arttırarak yanlış yöne gitmiş olursunuz.
  4. Likitlerde nikotin oranını günlük tükettiğiniz sigara miktarına göre tercih ediniz. Gidip daha fazla nikotin beni tatmin eder diye yüksek oranlarda tüketim yaparsanız tansiyon, çarpıntı, kabus gibi sıkıntılar yaşar ve hatta zehirlenebilirsiniz.

  Daha çok yazılacak tartışılacak konu var ama dediğim gibi bunları okumadan bilmeniz mümkün değil.

  Son sözüm tekrar edeceğim bir söz olacak.

  Okumaktan acizseniz ve kulaktan dolma bilgi ile iş yapıyorsanız lütfen uzak durun. Çünkü fiziksel sigarayı yanlış kullanma ihtimaliniz yoktur. Ağzınızla içersiniz ve başka bir yöntem icat edemezsiniz.

  Saygılarımla.

  • Selam Sana Demir Ayak diyor ki:

   Merhaba, öncelikle yorum için milyonlar adına teşekkür eder ve şuan kullandığınız e-cig kitinizi merak ederim.Ayrıca almak için hangi marka model tavsiye edersiniz (liquid dahil). Bu bilgileride biz değerli cahillerle paylasirsaniz çok sevinirim.

   • Anonim diyor ki:

    Selam. Ben ilk defa smok h-priv aldım. Yılların içicisiyim, bırakamam sanıyordum sigarayı, ama cihaz harika, tek kötü yanı pahallı olması

  • Selam Sana Demir Ayak diyor ki:

   Merhaba, öncelikle yorum için milyonlar adına teşekkür eder ve şuan kullandığınız e-cig kitinizi merak ederim.Ayrıca almak için hangi marka ve model önerirsiniz(liquid dahil).Bu bilgileride biz değerli fakat bilinçsiz kullanicilarla paylasirsaniz çok sevinirim.

  • antalyalı diyor ki:

   Cerrahi Paslanmaz Çelik (Stainless Steel – SS 316L) malzemelerden üretilmiş ürünler kullanın.
   bu ürünler hakkında isim vermeniz mümkün mü?tşk.

  • tunay isikol diyor ki:

   ben almananyada yasayan biriyim ve e cigarette yasaklanmamistir arkadaslar bu yaziyi yazan isi provakesion ediyor .almaniyada yasal olarak e liquette imalatediliyor saglik bakanliginda izin alinmistir dikat tatlandiriciya ozeliklem cinden gelen glisiserin tatlandriciya tehlikelidir ve renglendirici zahten bagisiklik sistemi 100 .90ni atiyor idrar ve ter yoluylan tekelin ucuz provakasionlarina kanmayin sigara satislari dustu tum avrupada zam ustune zam yapa keyfinize bakin gonlunuzce e sigaya keyflen tuturun

  • özlem karakaya diyor ki:

   Merhabalar
   Yorumunuza bayıldım,tamamen bilgili olarak yazmışsınız belli.Ancak araştırdığım tüm ürünlerde atomizer var.Lütfen bana marka ismi verin.Mutlaka olmayanı üretiliyo ve kullanılıyordur.Tabi Türkiye de mevcut mu o da başka bi soru işareti.Eminim kullandığınız yada bildiğiniz bi marka,model vardır.Bizimle de ismini paylaşırsanız çok sevinirim.
   Teşekkürler

  • Ömer diyor ki:

   Ağzınıza sağlık çok mantılı açıklamalar yapmışsınız walla bende sizin kullandığınız likitin markasını merak ettim yazarsanız 2 kez bilgilendirmiş olursunuz bizleri teşekkürleeer

  • Anonim diyor ki:

   30 ml likit icerisinde 0.09 ml nikotin oldugu yaziyor. Bu 1 paket sigarada bulunan nikotinin nekadarina denk geliyor. Bilginiz varsa cevaplarsaniz memnun olurum.

   • Fatos diyor ki:

    Bu en üstteki yazıyı yazan kesin bir sigara markasinda çalışıyor bende kullanıyorum e-sigara tadi müthiş kokusuz evde bile icebiliyorum artik kötü kokmuyorum sanırım normal sigara icerken kül tablası gibi koktugumdan eminim. 17 yildir sigarasiz yasayamam diyen ben dusunmuyosam normal sigarayı bu cok guzel bi icat ve herkes edilmeli sigaraya verdiğim para cebimde suan.
    birakamiyosam daha keyifli olmalı daha az zararlı oyle degilmi e sigara zararli yorumları cok guzel oldu böylece 😂😂

  • Anonim diyor ki:

   tesekkurler.

  • Pis Aşçı diyor ki:

   Hocam hangi likiti kullanıyorsun?

  • Serkan diyor ki:

   Güzeldi

  • Bülent Altinbaş diyor ki:

   Hurafe sevmez akademisyen arkadaşim.yüregine agzina kalbine ve özellikle BİLGİNE saglik.tek kelimeyle e sigara bu kadar güzel bir şekilde bir dilde anlatilir

  • HATICE GOKTAŞOGLU diyor ki:

   cok tskler yenı baslayan bırı olarak benı aydınlattıgınız ıçın sevgılı H
   urafe bey

  • asdfg diyor ki:

   Hangi markayı tavsiye edersiniz?

  • hakan diyor ki:

   kullanmamızı istediğiniz bi marka varmı. sizingibi araştırma imkanı olan biri değilimde.

  • Kalemkar diyor ki:

   Keşke bursada otursaydınız

  • lıvijen hallac diyor ki:

   merhaba. ben iki aydır el sigara içiyorum. son derece memnunum. ancak merak ettiğim bir şey var. ben haftada bir şişe likit tüketiyorum acaba bu kaç sigaraya tekabül ediyor. el. sigaraya başladığım andan beri sigara içmedim ve zerre kadar da canım çekmiyor. ama acaba eskisinden daha az mı daha çok mu nikotin alıyorum bunu bilemiyorum. yardımcı okursanız minnettar olurum.

 59. sanane mk diyor ki:

  LAvuk kimi …yon burda ? Almanyada vape shoplar var. Ülkenin gelişmesini istemeyin zaten vatan hainleri. Tekel batacak devlet para kazanamayacak vergiden diye ödünüz kopuyor.

 60. KADİR diyor ki:

  BEN 23 YAŞINDAYIM 8 YILDIR SİGARA İÇİYORUM. BABAM 52 YAŞINDA 32 YILDIR SİGARA İÇİYORDU. BİRLİKTE KARAR VERDİK VE ALDIK. AYLIK 1000 TL CEBİMİZE KALIYOR EVDE SİGARA YOK KOKU YOK. AĞIZ KOKUSU YOK. MİSAFİRLİĞE GİDİNCE İNSANLARLA RAHAT RAHAT TOKALAŞMA YAPILIYOR. DAHA NE ANLATAYIM DİŞLER BEMBEYAZ OLDU. BABAMIN MAKİNASI JOYETECH V TECH, BENİM Kİ JOYETECH CUBOİD MİNİ. HERKESE SAĞLIKLI YILLAR

 61. Smithk856 diyor ki:

  While think this kind of Real estate property industry hope against hope turn back in the positive course? Or maybe can it be at a standstill very young to tell? We’re glimpse many terracing property foreclosures modish geddbcggebecbckd

 62. adem diyor ki:

  kendi fikrim şudur: abd ve avrupa kendi ülkelerinde satışına yasak koymuyor fakat bizim gibi 3. dünya ülkelerinde hem yasaklatıyor hemde bu sayfadaki yazı tarzı makaleler yazdırıyor. bu konuda sağlıklı bilgi edinmek için o ülkelerdeki konu hakkındaki makalelere bakmak lazım

  • Kerem diyor ki:

   Türkiye de satılmamasının nedeni maliyeti iki lira olan sigaradan devletin suya sabuna dokunmadan aldığı altılira . Kamu stopu falan hikaye . Ayda ortalama benden sigaradan aldığı vergi 270 tl ilen neden bebi e digaraya teşvik edip dolan küpüne zarar versin

 63. YUSUFFFF diyor ki:

  ALLAH ELEKTRONİK SİGARAYI CIKARANDAN RAZI OLSUN.BIRAKTIM BAŞARDIM !!!!

 64. Gökhan TUTAR diyor ki:

  He he zararlı.Sigara masum e sigara zararlı.Geçeceksiniz o ayakları.Merdiven altı üretilmeyen kaliteli likitlerde neredeyse hiç bir zararlı madde yoktur.Hatta ham maddeleri kendiniz alıp kendi likitinizi kendiniz yapabilirsiniz.8 ay oldu sigarayı bıraktım e sigara sayesinde.Nefesim açıldı, sigaradan oluşan kötü etkilerin hiç biri kalmadı.Günde 3 paket sigara içiyordum, sabahları çamur gibi ağızla kalkıyordum, şimdi Allaha şükür mis gibi.Hatta bu olayı hobi haline getirdim ve severek devam ediyorum.Nikotini 0.3 e düşürdüm, önümüzdeki ay sıfır nikotine geçeceğim.E sigara kaliteli likit ve kaliteli mod+atomizerler ile kullanıldığında çok çok keyifli.Tabiki sıfır zararlı değil ancak sigarayı yasaklamayıp e sigarayı yasaklayanlar, sigara üreticilerinin yalakalarıdır veya menfaatleri vardır.Artık sigara dumanına tahammül bile edemiyorum.

 65. EMRE TÜRK diyor ki:

  15 yıldır günde 2 paket sigara içiyordum. 2 aydır elektronik sigara kullanıyorum. keliteli cihaz ve likit aldım adete 2 hafta içinde yeniden doğmuş gibi oldum hırıltı öksürük afedersiniz balgam gibi şeyler tamamen kesildi şimdi değil sigara içmek birisi yanımda sigara içtiği zaman kokusu lağım gbi geliyor kesinlikle tavsiye ederim.

 66. Ayşe diyor ki:

  2 gündür kullanıyorum bakalım sigaranın yerini alıcak gibi değil ama alışınca iyi olucak heralde

 67. Muhsn diyor ki:

  E sigara mutluluktur gerçek kullanıcı

 68. Anonim diyor ki:

  Günde iki paket sigara içiyodum. Yaklaşık 5 gün oldu e-sigara kullanalı bugun sadece iki adet sigara içtim. Organik likitler var. Tanıdığınız avrupada varsa isteyin. E-sigaram ve likitleri ingiltereden geldi bana. En azından ordaki yasalar ve kurallar herşey insan sağlığı için. Keşke ülkemdeki satıcıya inanıpta alabilsem.

 69. Anonim diyor ki:

  Günde iki paket sigara içiyodum. Yaklaşık 5 gün oldu e-sigara kullanalı bugun sadece iki adet sigara içtim. Organik likitler var. Tanıdığınız avrupada varsa isteyin. E-sigaram ve likitleri ingiltereden geldi bana. En azından ordaki yasalar ve kurallar herşey insan sağlığı için. Keşke ülkemdeki satıcıya inanıpta alabilsem.

 70. Buharcı diyor ki:

  Elektronik sigara likiti vg(vegetable glyserin) ve pg(propilen glikol) ile oluşuyor. Bir de isterseniz aroma ve nikotin tavsiyesi yapabilirsiniz. Vg dediğimiz şey yemek pişirdiğinizde çıkan buhar ne kadar zararlıysa o kadar zararlı. Pg ise astım hastalarının kullandığı cihazlarda da kullanılıyor. Aroma ise o da bir vg. Acaba ne kadar zararlı. Nikotin tabi ki zararlı fakat nikotin oranı ayarlanabildiği için zamanla bu oran düşütülerek sıfıra inebiliyor. Bunu yapan var mı derseniz. Yüksek oranlı nikotinden sıfır nikotine inen birisiyim. Bu ürünlerin zararı ile sigaranınkini kıyaslayın bakalım. Sigarada sizin üflediğiniz şey duman iken esigarada buhar üflüyorsunuz. Siz gidip merdiven altı imalatçılardan likit tel vs alırsanız sabaha zor çıkabilirsiniz. Adam akıllı kalitelisinden alacaksın. Esigara normal sigara kadar zararlı diyosunuz. Sayın zararlarını hadi. Yok öyle şey. Adamlar esigarayı yasaklıyor ne için. Yasaklamasalar sigara satışları düşecek devlet ve sigara üreticileri zarar edecek. Tabi ki yasaklar.

 71. ilker diyor ki:

  ARKADAŞLAR joytech eloktronık sigara al likitim marka likit kullan 12 ml sonra düşür hayatın kurtulsun

 72. Anonim diyor ki:

  tam 27 gün elektronik sigaraya başlayalı inanın sigara içtiğim günlerden nefret ettim =) gerçekten süper buluş e-sigara. ağız tadından ciğer rahatlamasına uykunun güzelleşmesine kadar hayatımda biçok güzellik geri döndü.. zararı olduğunu düşünüyorum ama çok çok azdır sigaraya göre.. kısmetse bikaç aya bunuda bırakmayı düşündüğüm için şuan çok mutluyum.. bence araştırın alın deneyin en fazla 100-200 tlniz çöpe gider yıllarca sigara için milyarları çöpe attık denemeye değer bence.. ve özellikle belirtmek isterim ki bırakmayı düşünüyosanız alın yoksa çok anlamı olmayacaktır e sigara geçişi kolaylaştıran sigaradan soğutan bişey ve anlamlı olması için her türlü sigaradan kopmayı kafaya koymalısınız. esenlikler dilerim

 73. DURAN SÜTÇÜ diyor ki:

  ELEKTRONİK SİGARA sağlığa zararlıdır demek sigara içmeye devam edin. Sağlığınızı bozmaya ve para harcamaya devam edin demekle aynı şey. İnsanların sigara illetini bırakmak için geçici olarak kullandıkları bu alet. Bence son derece önemli ve başarılı. Sigara firmalarının işine gelmediği için zararlı diyorlar. Devlet vergi alamadığı için yasakladı. İşe yaramadığı için değil. alın kaliteli bir tane bırakın sigarayı. Bakın hayatınız nasıl değişiyor. GERÇEK KULLANICI.

  • Anonim diyor ki:

   Kesinlikle katılıyorum.

  • Anonim diyor ki:

   Harikasın adamım aynı şeyleri soyliycektim

  • Aslan diyor ki:

   Kesinlikle tahmin ediyorum böle bişey var

  • Anonim diyor ki:

   almanyada yasak degil

  • Anonim diyor ki:

   Bende gerçek bir içiciyim ve normal sigara kadar zararlı olduğunu sanmıyorum

  • huseyn diyor ki:

   evet arkadasim aynen oyle
   eyer elektron sigaranin zarari olmadigini soyleseler siqara alinmaz hatta fabrikleri kapatilir

  • sd diyor ki:

   Yaa saçmalama elektronik sigara gerçekten zararlı. Evet neredeyse gerçek sigarayla aynı ölçüde zararlı. Eğer sigarayı bırakınca en fazla 2-3 hafta kullanırım derseniz sıkıntı yok. Fakat ben sigarayı bıraktım ama elektronik sigara kullanıyorum. Hmm ne zamandır?
   5 Aydır – 6 Aydır.
   Aferin o zaman bunu bırakırsan sigaraya başlarsın.

  • Anonim diyor ki:

   bende e sigaraya baslayali 4 gün oldu.normal sigarayi tamamen biraktim. 0,3 mg nikotin li iciyorum. cok memnunum. eleaf markasi kullaniyorum makina olarak.likit olarak germanflavour elmali. kesinlikle tavsiye ederim.

  • eren yaman diyor ki:

   dediğinize tamamen katılıyorum aynı zamanda bilindiği üzere normal sigara tütünün kurutulma aşamasında 33 ün üstünde zehir kulanıldığını bilmekteyiz buna ( fare zehiri de ) dahil ve içerkende ortaya 4000 nin üzerinde zararlı madde ortaya çıktığını da biliyoruz yani diyeceğim şu ki e sigara normal sigaraya nazaran ne kadar zararlı olabilirki.? normail sigarada ki vergilerde cabası fabrika çıkış fiyatı 1.25 olan bir sigara bakkallarda 9-10 tl ye satılmakta e sigara ya hayır çünkü devletin bizi soymasına ihtiyacımız var 🙁

   • MUHAMMED diyor ki:

    Abi pis sigaranin her turlusu sonra caniniza zarar gelio cocuklariniz de alisiyor sonra onlarda oluyor yazik deilmi bize bence icmeyin brakn uzuluyorun

  • Mehmet diyor ki:

   En iyisi hangisi acaba bu elektronik sigaranın

  • Yunus Emre diyor ki:

   FDA (Food and Drug Administration)
   Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki
   firmaya ait 18 çeşit e-sigaranın kartuşu incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda ;
    Kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine’leri içerdikleri
   örneklerin yarısında görülmüştür.
    İnsanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol %1 oranında saptanmıştır.
    Çoğu örnekte tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce
   ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiş olup
   bu maddeler ekshale edilen(soluk havasındaki) buharda gösterilememiştir.
    Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa
   nikotin tespit edilmiştir.
    Nikotin içeren ve içerdiği miktarlar üzerlerindeki etiketlerde aynı olarak yazan
   örneklerin hepsinde 26.8-4.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde
   nikotin tespit edilmiştir.
   Ayrıca FDA dışında yapılan çeşitli çalışmalarda formaldehit, keton, civa,
   tetrametilpirazin gibi bir takım sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların tütün
   dumanına kıyasla anlamlı derecede az da olsa bulunduğu gösterilmiş, bu
   düşük dozların sağlık riski oluşturmayacağı üzerinde durulmuştur.
   FDA tarafından bu araştırmalar sonunda e- sigaraların gösterildiği gibi masum
   olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz
   2009). Elektronik sigaralar birliği ve birtakım sağlık yayın ve araştırmacıları tarafından FDA’in
   bu bulguları her ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bu cihazlar konusundaki sağlık
   endişelerinin artmasına yol açmıştır. Karşıt görüşü savunan araştırmacılar tarafından e-
   sigaralarda yer alan zararlı maddelerin konsantrasyonlarının insan sağlığına zararlı olacak
   değerlerin 1/1000.000’I kadar düşük olduğu, bu nedenle zararlı olduklarının
   söylenemeyeceği belirtilmiştir.

   • Solist diyor ki:

    Bence sağlık bakanlığının verdiği, sigara bıraktırma hapları daha zararlı. Almanyada eczanelerde satılması yasak ama normalde yasak değil. Eger müzisyenseniz ph degerini düşük tutun ben %50 ph değerinde likit kullanıyordum seste incelme yapıyor. % 25 iyidir. tabiki hiç olmaması daha iyi lakin Sigarayla kıyaslamak gerekirse artı yanlari çok fazla. Kül, izmarit, kötü koku, karbon monoksit, zifir ve en önemlisi otlakçısı yok 🙂 yıllik 4500 tl sigaraya para verirken şuan yıllık en fazla 600 tl veriyorum. Yılda 4000 tl karda olmak harika.

  • Paraavcisi diyor ki:

   Asdasdf yazilanlar.zorunuzami gitti elektronik sigara satisiniz mi azaldi oyle bi yazmissinizki insanlari e sigaraya tesvik ediyonuz birakmak icin daha saglikli seylerde var niue e sigaraya basvuralim.

  • M.kumral.. diyor ki:

   Kesinlikle soze katılıyorum..gerçektende sigara bu pazarda büyük rant..bu nedenle işlerine gelmiyor…

  • Anonim diyor ki:

   Sen bıraka bildinmi

  • Ali diyor ki:

   Lafı gden anlama. Adam komple sigara içmeyin bunun tütünlüsü de elektroniği de zararlı diyor! Vergiyi de söke söke alıyor…

 74. erdem diyor ki:

  neden daha zararlı acaba. tütün firmalarına yıllık 4000-tl vermeyecem ve sıgarayı bırakacam diyemi daha zaralı gibi lanse ediliyor. 1 haftadaır araştırıyorum ne alsam diye . tavsiye edebilecek varmı marka model.

  • Merve diyor ki:

   Ben içiyorum bir hafta oldu gayet iyi nikotin ihtiyacımı karşılıyor üstelik çok az nikotin var içinde kutu üzerindeki ismini yazıyorum internetten aldım(joyetech eVic-VTC mini firmware upgradeable ) 5 6 arkadaş kullanıyoruz sigarayı bıraktık en azından koku yok balgam yok ciğer temizledi bence tabi biz memnunuz şarj aleti var likit 1 aylık 30 lira aromalı tütün var malboro ve parlement var nargileye çevirdiğimizde öylede içebiliyoruz

  • furkan diyor ki:

   en uygun ıjust2 alabilirsin kaliteli

  • Anonim diyor ki:

   evic vt çok iyi

  • Aktif kullanıcı diyor ki:

   Eleaf ijust 2 kullanıyorum tavsiye ederim 😊

  • Tarık diyor ki:

   Evit vtc mini mod + griffin rta

  • Yakup diyor ki:

   E-grip oled markasını alabilirsin kullanıyorum gayet güzel ve başarılı

  • Piyanist Mehmet Manavgat diyor ki:

   Joyetech eVic-VTC Mini.. Süper..

   • Classıc diyor ki:

    Merhaba arkadaslar ıkıncı el olarak joyatec vtc mini aldım sadece sarj adaptörü yok sadece likit almanız yeterlidedi aldıgım kişi atomizer vs değistirmem gerekiyormu bilgisi olan arkadaslar vevap verirse memnun olurum.

  • Enes diyor ki:

   Joyetech al kardeş on numara

  • Ciğeri temizlenen adam diyor ki:

   Öncelikle 90.günümde sigara içmediğim için aşırı mutluyum. Bir sigaranın bütçeye bu kadar zarar vereceğini hiç ama hiç düşünmezdim.Bünyeye olan zararı tartışmıyorum bile.90 günde 3 tane e sigara makinası denedim en amatöründen en profesyoneline. Senin sorunun cevabına gelince Ego AIO ( All ın One ) olup olabilecek ne güzel ve kaprissiz cihaz. Aroma tadınıda dibine kadar alıyorsun. Duman yoğunluğu en babası ile yarışır. Elaf Just 2 diye bir model var denemedim ama onuda başarılı gördüm. Tavsiyem Ego AIO olandır şiddetle memnunum. Ayrıca şiddetle tavsiye edeceğim şey abi elktronik sigara için böyle keyifli bir şey yok. Sigaranın kokusu 20 yıllık içiciyi rahatsız edermi beni çok ediyor. Nasıl içiyosunuz şu zıkkımı yaaa :))) e sigara anormal düzgün temiz hesaplı ve bakımlı adam işi bir cihazdır. Alın sağlıklı dişler ve kokmayan bir ağızla öpüşün lan. İnternette tonla satan site var. Son olarak likit tavsiyem çift elma veya kavun veya muz veya hepsi güzel beeeeeeee. Afiyet olsun.

  • Kasablanka diyor ki:

   Kangertec kullanıyorum , kademeli olarak nikotin seviyesini düşürdüm sıfırladım, elektronik sigara 4-5 saat aklıma gelmiyor bile , diğer bir faydası abur cubur yapmadım kilo almadım

  • Oğuz diyor ki:

   Kangertech tavsiye ederim.

  • Anonim diyor ki:

   Joyetech i tavsiye ederim.

  • özgür diyor ki:

   e grip 2 daha öncede kullandım ama cihaz evladiyelik on numara

  • Orcunn diyor ki:

   Bence joyetech vtc mini almalisin ben cok menunum elime aldigim gunden beride sigara icmiyorumm

  • Kullanıcı diyor ki:

   ego aio slayt doğubanktan ucuz olarak alabilirsin bro 120 tl falan

  • Hakan diyor ki:

   Joyetech en iyisi çok memnunum. Tavsiye ederim

  • samed diyor ki:

   joytech aio ego öneririm sigara içimi için ideal 175 lira gayet kaliteli ve pratik ve şık

  • bülent kaplan diyor ki:

   joyetech vts 75tc alın üstede kangertech toptank ayrıca saf pamuk ve tel almanız lazım youtube da videoları izleyip tecrübe edinin daha sonra kendiz sarım yapmaya başlayın likid (yani elektronik sigara sıvısınıda amerikan ürünlerini tercih edin)

  • muay diyor ki:

   Just 2 al cok güzel ben kullaniyorum

  • Ömer diyor ki:

   Joyetech cuboid mini kullanıyorum ben. Gayette memnunum 1 hafta oldu alalı tek bir sigara bile içmedim. Yalnız başlığı biraz sıçratma yapıyor vaporesso markali başlıkla değiştirdim mükemmel verim aldım tavsiye ederim

  • ali diyor ki:

   joyetech ego one vt aldım güzel

  • Anonim diyor ki:

   joyetech cuboid cubis aydır kullanıyorum. Tek sigara dahi içmedim aklıma bile gelmiyor

  • ahmet diyor ki:

   ben eroll marka içiyorum piyasada en kalitesi bu bence 1 haftadır pakette almıyorum ve 1 hafta içinde toplasan 3 tane normal sigara içmişimdir..bence elektronik sigara rant için zararlıdır deniliyor..

  • hüseyin diyor ki:

   ben bir ay oldu e sigaraya başladım çok rahatım marka sı eleaf tır memnunum

  • Selma diyor ki:

   EGO-CE04 YADA İPUFF BUNLARA BAKMANIZI TAVSİYE EDERİM

  • Anonim diyor ki:

   moruk kac paket ıcıyorsun sen

  • TARIK diyor ki:

   SLM IKI AYDIR KULLANIYORUM VE COK MEMNUNUM HASTANEMIZDE TUM DOKTORLAR KULLANIYOR 20 YILDIR SIGARA ICIYORUM SOK IKI AYDIR HIC İCMEDIM IYI BIR MODEL ISTIYORSAN KANGERTECH MODELINI TERCIH ET TSK

  • Anonim diyor ki:

   evic mini vtc yada yeni modeli vtwo atomizer olarakta aspire naitilus

  • cem diyor ki:

   TABİ Joyetech eVic VTC Mini AL süper

  • Anonim diyor ki:

   Aslina nakarsan var bir model

  • goxel diyor ki:

   joyetech eroll c veya ecom başlangıç için çok iyidir.

  • Anonim diyor ki:

   alman markası nebox galiba süper tavsiye ederim

  • Anonim diyor ki:

   Joyetech
   Ürün Kodu: JOYCUBMİNKİT

  • Eleaf 30w + lemo2 :-) diyor ki:

   Ben almanyada yasiyorum 1 yildir e-sigara iciyorum cok rahatlama hissettim.burda okadar arastirdim tam anlamiyla zararli yazdigini görmedim suanda sigaradan cok daha az zararli oldugu kesin ama ileriye dönük bir zarari olurmu bilmiyorlar arastirmalar devam ediyor diye yazilar okuyorum. BIR defa türkce ile yazdim yararlimi zararlimi diye hemen karsima cok zararli diye yazilar geliyor tabi vergi insan sagligindan daha önemli yaa bunca yildir sigaranin zararlari ispat edilmis neden yasaklanmadi simdi hemen e sigara yasaklaniyor yasaklayacaksaniz önce tütün sigarasini yasaklayin dogru söylediginize inanalim.bununla ilgili Sevilay hanimda yorum yazmis aynen dogru yazmis.

  • omer f. diyor ki:

   e-leaf bu markanın kullanıcısı çok tanıdığım var hepsi çok memnun. e-leaf’i araştırın, geliyorsa yurtdışından getirtin.

  • fahri diyor ki:

   Arkadasim jeotec ce 6 yi tavsiye ederim.yalniz bunu sigarayla karistirma cok icersen nikotin zehirlenmesiyle karsilasabilirsin.ben sabah,ogle.aksam.bide yatarken 4.5 nefes cekiyorum.gunboyu sigara aklima bile gelmiyor.

  • Anonim diyor ki:

   Delirium siwis slim öneririm.
   Rengide şeffaf 😀

  • hüseyin diyor ki:

   yeni kullanıcı olacaksan ”joyetech eleaf ı just 2” prof olarak ise cuboıt mini önerebilirim.

  • HÜSEYİN diyor ki:

   SANA KATILIYORUM ERDEM,YENİ KULLANICI İSEN”JOYETEC ELEAF I JUST 2”PROF LARDAN İSE CUBOID MİNİ ÖNEREBİLİRİM..

  • Anonim diyor ki:

   kangertech subox mini

  • Angel diyor ki:

   Joyetech evic vtc mini tron al süper bisey

  • Anonim diyor ki:

   Joetec marka çok güzel eşim oğlum ve ben kullanıyorum çok memnunuz

  • Samsunnnnn diyor ki:

   cuboid mini harika bir cihaz.

  • Can diyor ki:

   Joyatech ico

  • tolga diyor ki:

   eleaf 40 lık almanızı tavsiye ederim. %90 likit %10 tatlandırıcı kullanılmalı.

  • Yigit qras diyor ki:

   Joyetech ego aio cok pahali deil kullanisli sizdirma yok.

  • Anonim diyor ki:

   MERHABA,
   JOYTECH EN BASİT MODELİNİ ALDIM.YOK AKITIR UCUZUNU ALMA DEDİLER V.S AMA SÜPER VE KESİNLİKLE TAVSİYE EDİYORUM.DELİ SİGARA İÇEN BEN VE EŞİM 5 GÜNDÜR İÇMİYORUZ.HATTA SİGARADAN İĞRENDİK

  • Kdrsgdc diyor ki:

   Logic pro kesinlikle küçük tasıması kolay ve daha sık;)

  • Anonim diyor ki:

   bende gercek kullanıcıyım joytech yada eleaf al kalıtelıler hepsı marka olarak

  • Anonim diyor ki:

   Joyoyetec alabilirsiniz ego mini one kullanisli bir urun.ben kullaniyorum 2 aydir

  • Atlı22 diyor ki:

   İstick pico alabilirsin ben çok memnunum

  • Merdan diyor ki:

   Joyetech öneririm

  • Anonim diyor ki:

   Joyetech mini cubis

  • Anonim diyor ki:

   Joyetech juboid 150 bunu alin ben 10 gundur kullaniom

  • Anonim diyor ki:

   Joyoteck cuboid ve evic mini

  • mustafa diyor ki:

   joyetech marka olsun erdem kardeşim ben 4 ay kullandım şimdı elektironık sıgarayıda bıraktım sigarayı bırakmak isteyene şiddetle tavsiye ederim

  • Anonim diyor ki:

   Joyetech vtc mini idealdir orta halli en çok kullanılan ürün

  • cz diyor ki:

   Ego4 veya ego6 alabilirsin. Fiyat olarak ekonomik ve gerçekten işe yarıyor.Likit olarak da joyeteck ve ya liqua tavsiye ederim. günde 2 paket sigara içen biri olarak ilk günümde 1ml likit kullandım ve sadece 4 dal sigara içtim, o da arkadaş ikramıyla.

  • Anonim diyor ki:

   Bende yeni başladım kullanmaya joe tech alabilirsiniz ben memnunum.

  • sigara bırakan mutlu insan diyor ki:

   joyetech evızaıo al ben kullanıyorum süper

  • wertyuıopğ diyor ki:

   ce4 ıyıdır kardeşım kullanıyorum daa bozulmadı

  • selami diyor ki:

   Dostum delirium slim Swis var ondan al tavsiye ederim ben sigarayi biraktim sonra bunuda biraktim

  • Cngzkcmz diyor ki:

   İstick pico

  • medet diyor ki:

   eliaf ijust 2 mini

  • Anonim diyor ki:

   ijust 2 al kardes

  • can diyor ki:

   joyetech ego aio ben şuan kullanıyorum . gayet memnunum likit olarak da liqua 3 veya 6 lık nikotin kullanabilirsin.

  • Mert diyor ki:

   Joyetech cuboid kullaniyorum memnunum baya

  • muhammet diyor ki:

   En iyi marka suan innocigs kendim kullaniyorum 2 paket sigara iciyodum suan gunde 2 veya 3 tane sigara iciyorum daha baslayali 1 ay olmadi kesin sigarayi biraktiriyo bu alet

  • Anonim diyor ki:

   Joyetec al gayet başarili RewFlow İNSTAGRAM istersen dm at öneride bulunabilirim

  • Bünyamin diyor ki:

   Joyetech kullanıyorum çokta memnunum

  • Anonim diyor ki:

   joyetech e-gripp II

  • tamer diyor ki:

   kangertech tafsiye ederim aldim memnunum ben

  • Can diyor ki:

   Joyetech eVic VTwo Mini

  • Atsnaaaa diyor ki:

   Eleaf i stick tc40w mükemmel bir cihaz

  • Ali diyor ki:

   Ben Kangertech cihaz kullanıyorum bir yıl oldu 0 nikotine kadar düşürdüm nefesimde ciddi rahatlama var 2 yastıkla bile geniz akıntısı olurdu şimdi tek yastıkla yatıyorum gayet rahat öksürüğüm kesildi sabahları Boğaz’ımdan kötü birşey atmıyorum herkese tavsiye ederim

  • Talip diyor ki:

   Joy tech iyi

  • Hakan diyor ki:

   Delirium silim v2 al pişman olmazsın elektronik sıgara vip adres

  • mustafa karahan diyor ki:

   jeyetech ego aio .

  • Anonim diyor ki:

   Ali Ekspres den aldık çok uygun maliyete çokta memnunum

  • Oya diyor ki:

   Joytech mini den son derece memnunum. 3 aydır kullanıyorum ve sigarayı hiç aratmıyor.

  • Erdem diyor ki:

   Kardeşim ben aldım joytech mini muhtesem tavsiye ederim

  • Tirkayki diyor ki:

   Gunde 2 paket uzun parlament iciyordum. Ister istemez Bronslar tikaniyor tabiki. 2 haftadir elektronik sigara iciyorum ama brons tikanmasi yok. Bi kere katran yok.koku reseptorlwrin kendine geliyor.pis kokmak yok. Karbonmonoksit yok. Esit derecede zararli olsa bile ben yine de bu derim …alacaksan joytech e grip II al ( fiyat 270 tl)

  • doreto izmir diyor ki:

   mod eleaf 30w atomizer kayfun

  • Serdar diyor ki:

   E grip2 al

  • Yorgun savaşçı diyor ki:

   alieksperden siparis verdim 10 günde geldi üstelik 28$ 10 adet likit veriyor mRkasida evod ben çok menmunum alanada hayırlı olsun

  • omeros diyor ki:

   Kardeşim aliexpresten evod mt3 al türkiyeye 20 tlye gelıyo kargo ile türkiyede aynı ürün 50 tl bende var bunu yazarken dahi içiyorum 🙂

  • Nhtcr diyor ki:

   Pico mega al ben kullaniyorum memnunum

  • VAPE HOUSE diyor ki:

   SMOK ALIEN ya da ELEAF I-Stick tavsiye ederim…

 75. +×_÷€÷¥÷¥ diyor ki:

  İçsekmi içmesekmi kafam karıştı e sigaradan..sahtekarlar yüzünden güven denen bişey kalmadı valla…

  • elektronikte hayat var diyor ki:

   Baba sen basla almanyada yasaklandi dediklerine bakma en cok satilan ve extra shoplari olan bisey bu 3 aydir iciyorum miss gibi ne kokusu var nede sigara gibi tikaniklik yapiyo almanya sitelerine bakin e smoker shop yaz bak yasakmiymis 🙂 bunlar malboronun yalancilari

  • turhan diyor ki:

   sigaranın içinde 4200 tane madde var.bunların 400 tanesi kanserojen.elektronik sigada birkaçtane madde var.şimdi kafa karışıklığı kalmamıştır herhalde.

  • Ozkan diyor ki:

   Alin icin sonra nasl olsa oleceyiz

  • Anonim diyor ki:

   BEN İÇİYORUM ÇOKTA BAŞARILI

  • Anonim diyor ki:

   Merhaba esigara normal sigara kadar zararli yazilar tamamen art niyetli yazilardir. Malum sigara sektoru buyuk bir pazar ve bu pazari kaybetmek istemeyen sigara firmalari bu tur yazilara inanilmaz nir destek veriyor. Ben 6 aydir eloktranik sigara kullaniyorum . 6 ay oncesine nazaran nefes alisverisim uykum beslenmem degisti.bu tur yazilara ALDANMAYIN LUTFEN

 76. misafir diyor ki:

  22 yıl o illeti içtim. zehirini soludum. pis kokusunu çektim ve çektirdim. e-sigara ile hayata tutundum. çok rahat huzurlu ve mutluyum. tavsiye ediyormuyum hemde şiddetle.

  • Anonim diyor ki:

   Lan mal burda zararlarından bahsediliyo … mereti zararlı

  • erdal diyor ki:

   Bende aldım ama sigara isteğimi tam kesmiyor acaba yanlış likit mi kullanıyorum günde 1.5 paket sigara içiyorum siz hangisini kullanıyorsunuz yorum yazarmısınız

   • yusuf diyor ki:

    100 liralık kalem e sigaralar iş görmez biraz paraya kıyın iyisini alın joyetecch avic aio kullanıyorum 10 numara kesin bırakırsınız bende ilk 100 liralık cihaz aldım bırakamadım ama şimdi bıraktım şükür

  • Ünal diyor ki:

   Arkadaşlar ben 36 yaşındayım ve 10 yaşında sigaraya başladım. Günde üç paket sigara içiyordum. Bu elektronik sigara sayesinde bu illetten kurtuldum. Şuanda sigarayı bıraktım kurtuldum illetten. Hani bu zararlı yazanlara inanmayın. Hepsi çıkarları için milleti kandırıyorlar. Sadece dikkat edilmesi gereken kullandığınız ürünlerin ISO9001 belgeli olmasına dikkat edin. Ben diyorum bu icat sayesinde 25 sene içtiğim pislikten kurtuldum. Allah razı olsun bana bu yolu tavsiye eden ve icat edenlerden.

  • Anonim diyor ki:

   Hangi cihazi kulaniyorsun

  • Sirin diyor ki:

   Ben de iki gundur kullaniyorum esigara ama nefesimi tikadi ve basim gozlerim agriyo ictikten sonra sizce neden olabilir

  • Ayla diyor ki:

   İyi bi marka tavsiye edebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Anonim diyor ki:

   Sigarayı bıraktın da mı hayata tutundun yoksa sadece e sigara mı içiyorsun?

  • sema diyor ki:

   hangi marka kullandınız fiyatı ne kadar yardımcı olurmusunuz

 77. ermaner diyor ki:

  İngiltere’de sigarayı bırakmak isti-yenler e sigara reçeteyle veriliyor. Fransa’da yapılan araştırmada belirğin bir zararı bulunamadı ve orada çok yaygın.

  • Emrah diyor ki:

   Katılıyorum ve İlave olarak şunu söyleyeyim; Almanya’da yasak değil, aksine bir çok yerde de satılıyor.

  • Gul diyor ki:

   Ingilterede receteyle alinmiyor alisveris yerlerinde satiliyor bende kullaniyorum burada kullanan bir cok insan var

 78. serhan diyor ki:

  Who ‘nun (dünya sağlık örgütünün) yüz yılın sağlık buluşu dediği, şehir havasından bile daha az zararlı dediği, sağlık konusunda dünyada sözü geçen bir kurumun dediklerinin aksine sigara kadar zararlı diyen akla, hin yüreklere, tükeriyim ben. Açın okuyun Who nun raporunu bulun google türkçesini inanmayan alsın orjinal metnini yeminli tercümana çevirtsin. Sigaranın en tehlikeli maddesi karbonmonoksittir, uzun süreli kullanıma bile gerek yoktur aşırı solunduğu taktirde anında öldürür, diğer zehirli maddeleri daha uzun vadede zararlı, esigarada karbonmonoksit ”0”dır, zifir ”0” dır, Nikotin eser miktarda kullanıldığında zarasızdır ve zaten vucüt için gerekli bir maddedir, ama sıvı saf nikotin bir okadarda ölümcüldür, fazla miktarda vücuda teması bile öldürücü olabilir.

  • almanyali diyor ki:

   almanyada kesinlikle yasak degil gündrn güne talebi artiyor ve likitleri artik hemen hemrn her yerde satiliyor.zararlimi bilmem ben onun sayasinde sigarayi biraktim

 79. ibrahim diyor ki:

  arkadaşlar cigerlerde su topluyomuş bende aldım ama kullanmak konusunda endişeli oldugum için kullanamıyorum

  • Murat diyor ki:

   Satmak istermisin peki kullanmiyosan

  • Koray diyor ki:

   Senin o dediğin 10 15 sene içilirse oluyor. E sigaradan çıkan bir çocuğunun duman sandığı şey aslında duman değildir buhardır. Liquid denilen sıvı bataryadaki elektrikle ısıtılır Buhara dönüştürülür sistem bu dur. Zaten E sigarayı kalkıpta 5-10 sene içmemen lazım sigaraya nikotine özlem duydukça bir iki fırt çekip isteği bastırmak lazım bir müddet sonrada bırakırsın

  • Metin diyor ki:

   O zaman hamamlarda tellak kalmazdı kardeşim hep sigara endüstrisinin yalanları ben 3 paket içiyordum 1 aydır ağzıma sürmüyorum sen hesap et

  • E sigara kullanan diyor ki:

   Yaw senin aklina tukureyim yolla bana elektronigi cayir cayir

  • Amcamınoğlu diyor ki:

   Baaaa gondert

  • Kemal zengin diyor ki:

   Haci yolla bana ben kullanayim kalmasin öyle bosuna

 80. taner diyor ki:

  bu ülkede artık uzmanlar şöyle dedi doktorlar böyle dedi gibi laflara gülüp geçiyorum.hangi laboratuara girdinizde günlerce ugraşıp gecenizi gündüzünüze kattınızda bu sonuçları elde ettiniz…Türkiyede bilim adamı ve uzman olmak o kadar kolay ki İngilizce bir iki dergiden çeviri yap birkaç türkçe kelime ilede süsle yazıyı oldun UZMAN oldun BİLİM ADAMI..bu kadar kolay…gelde inan şimdi bizim BİLİM ADAMLARIMIZA….BİZİM UZMANLARIMIZA…..İNANIRSAN

 81. SELÇUK diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  31 yaşındayım. 16 veya 17 yıldır bu sigara denen illeti içiyordum. Taki 2 hafta önce sağlığıma zarar vermeye başladığını hissedinceye kadar. Masa başı iş yaptığımdan ve muhasebeci olduğumdan dolayı maalesef içiyordum sigarayı. 2 haftadır e-sigaraya geçtim ve gerçekten o kadar rahatım ki anlatamam. sigaranın kokusunu dahi almak istemiyorum.
  İnşallah biraz zaman sonra e-sigarayıda bırakacağım ve hepsinden kurtulacağım.
  Kendinizi ve yakınlarınızı üzmeyin daha fazla. Lütfen sağlığınız için bırakın sigarayı.
  Birde kendime kumbara yaptım. günlük 11.50 TL yi kumbaraya atıyorum. Şuanda 161.00 Liram olmuş :).
  SİGARASIZ GÜNLER DİLERİM.

 82. Sevilay diyor ki:

  Ben Almanyada yaşıyorum ve hemen her mahallede bi e sigara mağazası var cihaz ve likit temin edebiliyorsunuz devasa likit makinaları var ve sparişinizi robotik bu cihazlar hazırlıyor isterseniz sizde 100ml saf likit’e 10 ml aroma ile karıştırabiliyorsunuz kim demiş yasak her magza yasal ve çok kullanan var ben 20 yıl içtim bir aydır
  E sigara içiorum ve çok memnunum inş bunuda bırakcam en kısa zmn da

 83. guner b. diyor ki:

  ben 15 yııl içinde sigaryı 8 defa baktım, en son bırakalı 21 yıl oluyor. bir defa bile içmedim.
  irade meselesi, 21 yıl önce e sigara yoktu.

 84. UMUTLUYUM diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben de uzun süreler boyunca (15 yıl) sigara kullandım su an düşünüyorum da içerken o kadar da keyif alıyordum ki zaten soylememe gerek yok sizin de oyledir tahminimce fakat…
  Herkesin cevresinde olsun ailesinde olsun bu illetin aldığı canlara ve ya hastaliklara ornekler vardır olmasa ne kadar güzel olurdu oysa ki
  Sigara denilen olayi bitirmenin yolunu bana soracak olursaniz tamamen iradedir baska hicbir seye gerek yoktur ve eğer ki siz bu platformda benim bu yazımı okuyorsanız demek ki artık zamanının geldigini düşünüyorsunuzdur.
  Değerli abilerim, ablalarim ve kardeşlerim sağlığınızı, hayallerinizi, sevdiklerinizi ve en önemlisi arkanizda bırakacağınız kişileri düşünerek gerekli olan İRADENİZİ ortaya koyun tek gereken bu.

  SAYGILARIMLA

 85. uzay diyor ki:

  elektronik olan herşey yasaklansın madem bizde MİLLET olarak ÖZGÜR kalalım

 86. emre diyor ki:

  kesinlikle alın kullanın sigara dan kurtulun e-sigara için 3 haftadır kullanıorum öksürme geçti sabah rahat uyanabiliyorum bir dakika bile düşünmeyin e-sigaraya geçin farkı anlayın

 87. güray diyor ki:

  öncelikle merhabalar 14 yıldır günde 2 paket ve üstü olarak sigara kullanmaktaydım sabahları yorgunluğundan tutun gece uykusuna kadar etkiliyormuş bunu fark ettim electronik sigaraya geceli daha 2 hafta gibi bir süre oldu ilk zamanlar ego-c4 red-kivi markalı bir cihaz almiştim nasıl birsey demek için sonrasında kullanım hatasından dolayı cihazi değiştirmek zorunda kaldım evic vt aldım 60 w tabi birde alıcanız siteyi iyi seçmenizi öneriyorum 1 sefer kazıklandım sonunda zihaza kavuştum o günden beri en azından sabah kalktığımda ustumden bir tır geçmiş gibi değil de normal bir insan gibi uyanmaya başladım evet sigaraya yı körertiyor ama tam anlamıyla sigaradan kurtulamıyorsunuz hala yanımda biri içerken içim gidiyor o konuda kendinizle savaşmanız lazım ama nikotin ihtiyacini karşıladığı için gerçekten kolay oluyor hexocell ve joyetech markalı tütün aramalı likitler kullanıyorum e- sigara iyi bişey değil çünkü her canınız istediğinde çekiyorsunuz ama sunu da düşünün kolay kolay kimse bir sigarayı yaktığı zaman 2 fırt alıp bırakmaz o sigarayı bitirirsiniz bana göre daha masum bide işin finalsal boyutu var tabi 500-600 tl gibi bir Mevla verirken sigaraya cihaz ile likitleri ilk ay 500 tl gibi bir ücret ile alıyorsunuz ama sonrasında ayda masrafınız 2-3 adet iç atamizer ve 2-3 adet 30 ml likikt oluyor oda nerden baksanız 120 – 150 tl ye mal oluyor sigara ve tütün ürünlerinin hepsi kötü ama bu kullanılark bırakılabilir çünkü inanın tütüne ve tünün ürünlerine karsı bağımlılığını azaltıyor bence kişsel görüşüm bu yazıdan sonra ister satıcı deyin ister başka bişey umrumda değil ama sigaryı bırakmak isteyenlere veya sigaradan kurtulup bunu içmek isteyen arkadaşlara kesinlikle öneririm

 88. Mahir diyor ki:

  Pek farkı yoktur :

  elektronik sigara güzel kokar +

  normal sigaradan önce kanser yapar –

  karar sizin

 89. servet diyor ki:

  Arkadaslar bende aldım 2 gün oldu vallahi bu sigaradan zararlı likit üzerinde ibarelere dikkat edin suya dokmeyin balık lar ölür. Buhar yalanida başka. Sigara en azından bir bitki bu ne olduğu belli değil joyeteck ve naturel likit var ikiside tikadi. Sakın bulasmayin

  • Anonim diyor ki:

   Yemin etme bari salak

  • Utku diyor ki:

   Sigara bitki mi? sen kaçıncı yüz yılda yaşıyorsun? ayrıca likit sitelerinde likitlerin labaratuar analiz sonuçları vardır, oradaki maddeleri google da araştır ondan sonra yorum yap, boş sıkma lütfen

  • Murat diyor ki:

   Kardeş o sıvı nikotın olduğu için dökmeyin diyo tene de değdirmemek lazım

 90. Selçuk diyor ki:

  başladığı esigara, kokusuyla benide etkiliyordu. Kendisi 6 ay 1 dal sigara içmedi. Bir sebepten Amerika’ya gittim. Ve baktım ki herkesin elinde emzik gibi bu esigaralar. Ve bunun üzerine kendime 150 dolarlık bir makine aldım. Tanesi 30 dolar olan aromalı likitlerden de 6 tane aldım. Şuan 1 ay oldu başlarda 1-2 tane normal sigara içiyordum ama bir kaç gün sonra 1 adet sigara bile içemez hale geldim. Benim kafamı kurcalayan normal sigaradan nefret ettirmesi. Zira içinde bir kimyasal olmalı ki umarım sağlığa zararlı değildir sigaradan nefret ettiriyor. Sonuç olarak Amerika dan gelirken getirdiğim 6 karton sigarayı eşe dosta verdim 🙂 ve şuan harika aromasıyla içime çekerken bu yazıyı yazıyorum. Günü sigarasız ve kokusuz bitirmek bile güzel. Zararlı mıdır bilmem ama en azından zifir ve katran çekmiyorum içime. Not:kesinlikle satıcı değilim. Hangi marka iyidir kötüdür bilmem. Ben getirdiklerimi içiyorum.

 91. Selçuk diyor ki:

  Merhaba. Abimin günlük 2 pakete yakın sigara içmesinden sonra başladığı esigara, kokusuyla benide etkiliyordu. Kendisi 6 ay 1 dal sigara içmedi. Bir sebepten Amerika’ya gittim. Ve baktım ki herkesin elinde emzik gibi bu esigaralar. Ve bunun üzerine kendime 150 dolarlık bir makine aldım. Tanesi 30 dolar olan aromalı likitlerden de 6 tane aldım. Şuan 1 ay oldu başlarda 1-2 tane normal sigara içiyordum ama bir kaç gün sonra 1 adet sigara bile içemez hale geldim. Benim kafamı kurcalayan normal sigaradan nefret ettirmesi. Zira içinde bir kimyasal olmalı ki umarım sağlığa zararlı değildir sigaradan nefret ettiriyor. Sonuç olarak Amerika dan gelirken getirdiğim 6 karton sigarayı eşe dosta verdim 🙂 ve şuan harika aromasıyla içime çekerken bu yazıyı yazıyorum. Günü sigarasız ve kokusuz bitirmek bile güzel. Zararlı mıdır bilmem ama en azından zifir ve katran çekmiyorum içime. Not:kesinlikle satıcı değilim. Hangi marka iyidir kötüdür bilmem. Ben getirdiklerimi içiyorum.

 92. can diyor ki:

  arkadaşlar e sigara normal sigarayı hiç bir şekilde aratmıyor ama e sigarayada cigerlerde su toplatıyor diye duyum aldım ama kullanıyom halen bişey yok

 93. Ayse diyor ki:

  18 yildir sigara kullaniyorum gunde 1.5 paket sigara iciyordum bi musterimde gordum almanyadan almis birtanede ben istedim 1 haftadir kullaniyorum ama inanmasi cok zor 1 dal bile sigara icmedim ben uyaninca arka arkaya sigara icen ben e sugarayi kahvaltidan sonra iciyorum ve inanilmaz rahatladim ve en onemlisi kimse sigara koktugumu soylemiyo benim gibi birakamayanlara tavsiye ediyorum

 94. Mustafa diyor ki:

  1 Haftadır kullanıyorum. Evet içeriğinde sağlığa birkaç madde var. Ama sigarayla karşılaştırıldığında zararsız denecek seviyede. Benim gibi sigarayı bırakma kararını 24 saatte bozanlar için çok iyi bir ürün. Sigara kullanımıma göre bir nikotin oranıyla başladım bu bile almadığım zifir ve karbondioksit düşünülürse (Nefes darlığını nikotine oranla kat be kat arttıran maddeler bunlar) zarardan kardayım. Bu arada 30 yıllık bir sigara içicisiyim. 30 yılda 30 gün sigara içmemişliğim yoktu. Son 1 haftadır 2 tane sigara içtim birisi denemek içindi. diğerinde ise atomizer’i yanıma almayı unutmuşum 3 saat dayanamadım. Tabii ki en güzeli tamamen bırakmak, ama ya bırakamıyorsak ! Sigara mı E-sigara mı?

 95. abdullatif şengör diyor ki:

  Tamamen rantla büyük ve katil firmaların kar marjının düşmemesi için insanları ve devletleri satın almasına bağlı bi durum satılık insanların yaptığı hiçbir bilimsel değeri bulunmayan kendilerinin uydurduğu bilimsel veriymiş g,b, gösterdikleri şeyler bunlar arkadaşlar sigara en tehlikeli kansaorjen maddedir e sigarayla bu anlamda tartışılamaz bile e sigara sigaranın yanında çok masumdur bu tür aşşağlılık yazılara itibar etmeyiniz ve mümkünse tamamen her ikisinide bırakmayı denyiniz arkadaşlar .

 96. metehan diyor ki:

  BİRAZ MANTIKLI DÜŞÜNÜN NORMAL SİGARA NEDEN YASAKLANMIYORDA BU YASAKLANIYOR ?

  • Anonim diyor ki:

   Çünkü devlet normal sigaradan babalar gibi vergisini alıyor 🙂

  • refik diyor ki:

   kesinlikle dev sigara firmaları buna müsama göstermiyicektir. bu kadar büyük bi pazarı e-sigara rahatlıkla baltalar. benzin ve elekrikli arabaları ele alın elektrikli araç ilk icat edildiği sene sanırım 70 ler olması lazım hatırladığım kadarıyla neden seri üretime geçmedi bu kadar kolay yapılan bi araç ? petrol devleri buna müsade edermiydi sizce

  • Mert diyor ki:

   Devletin tütün ürünlerinden aldığı vergiyi yani kazandığı parayı bir düşünürsen. E-sigara yasaklanması çok normal.

   • Vedat diyor ki:

    Almanya yada Türkiye ya da başka bir ülke vergi daha cazip geldiği için sigarayı yasaklamıyor örneğin 13 liralık sigaranın 10 lirası vergi günde bir paket sigara içen vatandaş ayda 300 tl vergi vermiş olacak ama siz 300 tl ye en kral e sigara alırsınız ayrıca sağlığa herşey zararlı ama tek bildiğim normal sigaradan daha az zararlı olmadı ve bütçeye katkısı en önemliside kaliteli bir cihazla bir hafta dişinizi sıkarak normal sigarayı bırakabilmenizdir gönül isterki hiç sigara içilmrsin ne normal ne de elektronik ama maalesef öyle bir illetki bırakılmıyor

  • sercan diyor ki:

   abi şu cümle beni ikna etti

  • Vapurcu diyor ki:

   Çünkü bu teknoloji sigarayı bitirecek. Ayrıca yasak falan yok. Kapalı alanda da içmesi cabası…

  • serdar diyor ki:

   çok doğru söylüyorsun kardeşim normal sigarada rant var daha pahalı ve sigara şirketleri para kazanıyor bence herkes e-sigaraya geçmeli…

  • birdost diyor ki:

   e sigarada vergi yok normal sigara da devlet verginin a.. g ondan

  • Anonim diyor ki:

   Normal sigara dan firmalar ve devlet kazaniyor çokça bunda ozellerkazaniyor tabiki yasak olacak

  • Anonim diyor ki:

   aynen kardeşim

  • Daisy diyor ki:

   Çünkü devlet kazanamıyor e sigaradan

  • Anonim diyor ki:

   normal sigarada vergi var ama e-sigarada vergi yok bundan olabilir 🙂
   hangisinin daha zararlı olduğu da belirsiz ama sigarayı bırakmak isteyen e-sigara kullanıp ilerde onu da bırakabilir strateji yani;)

  • Anonim diyor ki:

   sigara tekel bu değil

 97. Erhan diyor ki:

  2 hafta oldu kullaniyorum. 15 senelik sigara kullanicisiyim,
  Oksuruk krizine girdiginde bile sigara icen bir tiryaki olarak 2 haftadir bur dal bile icmedim. Cok canimin cektigi anlarda bile esigara ile bastirabildim. Bilgisayar muhendisiyim ve bilgisayar programlari yaziyorum bu nedenle farkinda olmadan masa basinda neredeyse 6-8 saat icinde bir paket bitirdigimi bilirim. Suan. Cigerlerimin tamamina nefes alabiliyorum eskiden oksurmeden duzelmezdi. Balgam kesildi, Gece yatarken eskisi nefes sikintisi cekmiyorum. Merdivenleri ciktigimda halen nefes nefese kaliyorum ama sonu oksurukle sonlqnmiyor. Agzimin tadi yerine geldi ve en onemli bir toplantida aklima sigara girdigi icin dusen odaklanma sorunum yok oldu.

  Evet mutlaka zararli hatta sigara ile ayni yasta oldurecegini varsaysakta sigara icerek olmekten emin olun daha iyi bir secenek.

  Suan kendi likitimi ve atomizerimi yapmayida ogrendim.

  Tavaiye olarak cevremde kullanan arkadaslarin urunlerini de kullandigimda gercekten kaliteli orjinal marka urunlerin iyi ki almisim dedirttigini gorebiliyorum. Yoksa bir heves ile baslayip sonra tekrar sigraya donebilirsiniz.

  Lanet olasi sigaraya bu zamana kadar akittigim paralara uzuluyorum.

  Eger cok tiryakisi iseniz 10 gunluk sigara paranizi bir cihaza verin zaten en kotu on gun idare edecektir sizi aradaki farki gormus olursunuz buda birakmaniz icin vesile olur.

 98. Atilla Ceyişakar diyor ki:

  Bilgimiz olmayan konularda fikir üretmeye bayılırız.
  Bu konuda WHO ne diyor FDA ne diyor, bunların onayladığı veya zararlı bulduğu gibi bilgilere ulaşmak lazım.
  Almanya’da yasaklanmış gibi, yalan bilgiler değil, gerçek araştırma yapıp kaynaklarıyla doğru bilgiye ulaşanların yorumlarını bekliyoruz.

 99. Ecig diyor ki:

  Arkadaslar esigara deneyin derim ben memnun kalmazsaniz kaldirin atin. Tabi bu isi yaparken de rastgele yerlerden almayin forum sitelerinde arastirin nere guvenilir bakin, yardim istersenizde yine forum sitelerinde facebook gruplarinda insanlar var. Tabi yine dolandiricilarin kucagina dusmemek icin iyi arastirma yapin. Zira sahte urun satin alirsanz daha baslamadan bu isten vazgecersinz.
  Neden esigaranin yasak olduguna gelirsek mevzuu zarari falan degil tabiki daha az vergi. Dusuk maliyet sebebiyle gencler arasinda hizli yayilma endisesi. Birde bunun yanina yuksek butceli sigara ve ilac sirketlerini koyalim.
  Bol buharlar…

 100. TİRYAKİYDİM diyor ki:

  20 senedir günde 1 paket sigara içen birisiyim.
  yaklaşık 2 haftadır elektronik sigara kulanıyorum.
  hafif hafif öksürünce balgan çıkarmaya başladım.sigarayı fazla kaçırınca olan bütün tiryakilerin bildiği o meşhur göğüs ağrısını artık hissetmiyorum.üzerinize sinen sigaranın o iğrenç kül kokusu artık yok.
  siz siz olun tütnlü sigaradan uzak durun. e.sigara öyle zararlı böyle zararlı diye sağda solda propaganda yapanların hemen hepsi sigara firmalarının elemanlarıdır ben buna inanıyorum.
  üstüne üstlük 2 hafta içinde cinsel hayatınızda bir tık ileri gidiyorsunuz.
  e.sigara mutlaka içinde zararlı şeyleri barındırıyordur.tütün sigarasıyla karşılaştırınca zararları yüzde 1 dir.diyelimki aynı oranda zararlı en azından sigara kağıdının yanmasından gelen zehiri vucudunuza almıyorsunuz.

 101. Anonim diyor ki:

  Ürünlerin Çin malı olması gözünüzü korkutmasın, en iyi marka ve modeller Çin malı, çünkü e-sigara ilk defa Çin’de üretildi… Güney Kore de fena değil şu sıralara artık, özellikle yan ürünlerde…

 102. SERDAR!DAN SOR diyor ki:

  MERHABA
  sigarı bıraklı 42 gün oldu. bir kaç avukat ve doktor arkadastan gördüm ve denemek istedim. 42 gün dür e sigara içiyorum ve il basta 16mg nikoteinle basladım 1 haftadır sıfır nikoteinsiz kullanıyorum. dogruyu söylemek gerekirse il 30 gün iyiydi suan biraz sigara çağırıyor beni 🙂 tekrar orta seviyeli 6mg likite gececeğim. lezzet çok önemli usa-mix ( malbora esanslı tavsiye ederim) ayrıca TR de satılan sitelerden sadece likit alın. cihazları ve yedek parçaları renk secenekleriyle 3 te 1 fiyatına yurtdışı sitelerinden alabilirsiniz. üstelik ücretsiz nakliye. 🙂 ben 50 tane getirttim her renkten dostlarıma dağıttım. bence birinci elden alın amerika ve isviçre tavsiye

 103. serdar diyor ki:

  la ben 25 yıl içtim bu zıkkımı kendi kendime dedimki içmeyecem bidaha ve o oldu içmedim hacı bu işi kafada bitireceksin yok ben bırakamam yok e cigara alayım yav boş onlar deki ey nevsim seni yenemiyosam adam değilim.bitti gitti olay bu.

  • Ozlem diyor ki:

   Burda ne işin var ki, sen yendiysen😉

  • Dadaş diyor ki:

   Ben 30 yıldır sigara içiyordum ve keyf alarak sigara içmeyenlere bunlar zevksiz ve ot diyordum ta ki sağlık sorunum olana dek bir anda bıraktım kafada bitiyor deneyin bence

 104. Anonim diyor ki:

  15 yıldır sigara içiyorum günde 2 paket.E sigaraya başlayalı 2 ay oldu tatmin edici sigarayı hiç aramıyorum.tabi bi yrde bunuda burakmak lazım tavsiyem aromalı likit kullanmamaya bakın..sadeyi tercih edin..

 105. Mehmet diyor ki:

  Ölöktrönök sögörö zararlıdır.. Bok zararlıdır. İşkembesini tutan atıyor. Neye göre zararlıdır. İçinde hangi maddeler var. Hiç bir halt bilmeyenler zararlıdır diye atıyor. Arseniğe kadar 4000 çeşit madde barındıran sigaraya karşın elektronik sigara sadece 4 adet madde içerir. bitkisel gliserin , propylen glikol , su ve nikotin. su zaten malum. gliserin ve propylen glikoy kanserojen değildir. fda tarafından onaylı. Nikotin zaten içtiğin sigarada da var. patlıcanda da var. Götünden atmaya meraklılar hiç atmasınlar. Zararı varsa da sigaranın 1/10 u kadar yok. İçen birisi olarak konuşuyorum sigaranın envai çeşit zararından kurtuldum. Adam gibi likit kullan başın ağrımasın. bal gibi iç. Kül tablası gibi gezme. Keyif al. Böyle işkembesinden sallayanlara da kulak asma.

 106. kerem diyor ki:

  e-sigaranın zararsız olması gerekmiyor önemli olan 20 yıldır içtiğim tütünün bana ne denli zarar verdiği ve e-sigaranın buna oranla ne kadar daha az vereceği konusudur. Burada en çok dikkat çeken konulardan bir tanesi “normal sigaranın serbest, e-sigaranın yasak olması” konusudur. Buna etken olarak büyük sigara şirketlerinin kazançları + devletin sigara/tütün üzerinden aldığı yüksek vergi oranlarının etkili olmadığını düşünmek mümkün değildir. e-sigara, normal sigaranın yanında kimi nasıl ekstra özendirmiş burası da enteresan. e-sigarayı herkes heryerde bulamıyor ve türkiye fiyatları da oldukça yüksek. bunun yanında 6-7tl’ye bir paket sigara almak çok kolay.

 107. Eyup diyor ki:

  Sevgili Arkadaşlar
  1.Almanya’da e sigara serbest.
  2.Su anda Amerikada 18 yaş altı 20 milyon çocuk e sigara kullanıyor ve FDA ve sigara lobisi her noktada e sigaranın zararlarını bulmaya çalışıyor ancak herhangi bir zararı bulunamamış durumda. Tek bahsedilen e sigarada oluşan dumanin normal sigaradakinden daha ufak partikül yapısına sahip olması.Bu da ciğerlerde daha derine nüfus ettiği anlamına geliyor. Uzun kullanımda neticeleri henüz belli değil. Geçmişi 10 15 seneyi geçmediği için uzun süreli araştırmalar yok. Oysaki sigaranın içindeki maddelerin zararları belli ve e sigaranın içindeki maddelerde böyle zararlı kimyasallar ve karbonmonoksit yok. Tabiiki kaliteli ve kontrollü ürünleri tüketmek lazım.
  3.Türkiye ve Endonezya hariç her ülkede kullanımı serbest. Amerika da birçok havayolunda ve kamuya açık restoran ve işyerlerinde kullanılıyor. Bizde yasak olmasının sebebi sigarayı bırakmak için kullanılan ilaçların rantının nüfuslu şirketlerin elinde olması.

 108. Delirium diyor ki:

  Ve arkadaşlar unutmayalım e-sigaranın içinde nikotin var ve nikotin ölümcül bir uyuşturucudur. Nikotinin her yıl 10.000 denek öldürdüğü uzmanlar tarafından açıklanmıştır.
  Neyse…
  Anabasine maddesi bildiğim kadarıyla bir süredir e-likitlerde kullanılmıyor, kullanan e-likitlere WTA (Whole Tobacco Alkaloid) E-Liquid deniyor. Onları ayrı satın alıyorsunuz. Tabii ki hala karıştıran e-likit firmaları vardır malum hala “olur mu ki acaba sanki bilemedik içseniz mi ki şimdi hani” tartışılması yapıldığından ta 2004 yılından beri; denetleme sıkı tutulmuyor çoğu ülkede, o raddeye gelinecek de düzgün ve kaliteli denetleme altında tutulacak bu firmalar. Tabii tüm diğer sorunlar da güzel denetimlerle kontrol edilebilir, bu aslında U.S. Food and Drug Administration’ın (FDA, bahsi geçen “uzmanlar”) yaptığı açıklamada (ve bahsi geçen “açıklama”)daha iyi görülebilir tıpkı onlarca zehirli maddenin bazı markalarda çıkıp bazılarında çıkmadığı gibi.
  Siz ne alın biliyor musunuz? Yan etkileri; kalp çarpıntısı, kan basıncı artması, ağız yarası, diş acısı, mide ekşimesi, bulantı ve hazımsızlık olan nikotin sakızlarını. Olmadı mı? O zaman şey.. Nikotin bandı nasıl? Onun sadece baş dönmesi, baş ağrısı, kusma, ishal ve deri iritasyonu var.

  • Anonim diyor ki:

   ne sayıklamışın be kardeşim vallahi var rüye görmüşsün sen bence uyan 4000 madde kastrojen çunuklarını senin kadar yakıp yıkan yok

 109. Oarsman diyor ki:

  esigara.us sitesine uye olun, soru sorun, okuyun…site uzerinde parali uyeligi olan tedarikcilerle konusun, danisin… Turkiyede duzgun kaliteli mal satan tedarikciler var…ve lutfen iskembeden sallamayin…saygilar…

 110. hüseyin diyor ki:

  herkez bir şeyler anlatmış iyi hoş bende iki yıldır kullanıyorum e sigarayı hiç öyle abartıldıgı gibi degil yedigin gıdalardan zehirleniyorsun sebze meyve vs be adam artık herşey labaratuvar ortamında üretiliyor…
  kısa kesiyorum %70 vg % 30 pg 9mg nikotinli istersen meyve istersen tatlı çeşitleri PROVARİ MİNİ & TAİFUN GT setini yapıyorsun keyfine bakıyorsun yolda gören o çok zararlı diyor içme diyor heeee evet diyorum artık anlatmıyorum yoruldum bizim milletimiz açıp okumaz hep ÖZET çıkartır faceden haberlere inanır insan biraz araştırır da ondan sonra konusur….

 111. Mehmet diyor ki:

  Kötü koku izmarit kül bilmem ne falan olmaması cok hoş
  Bende e sigara sayesinde sigaradan kurtulanlardanım okadar uzun seneler içmedim ama genede sigarasız yapamıyordum ama e sigara sayesinda artık sigara canım cekmiyor hatta kokusu nun cok berbat oldğunu ve sigara kullanırken nasıl koktuğumu şimdi daha iyi anlıyorum e sigara nikotin oranını yavaş yavaş düşürerek bırakılabileceğini düşünüyorum aroması ve dumanının cok cıkması nargileyi andırıyor biraz tabi ama onun kadar zararlı olduğunu sanmıyorum salonda basket bola gidince ikisinin aradındaki farkları gördüm hiç boş yapmasın lar sigara içip berbat kokup zift le dolucağıma e sigara içerim bi süre sonrada ihtiyaç duyarsam nikotin oranını düşürerek bırakırım kardeşim

 112. Bursa diyor ki:

  Lan defol git zararlıymış sen kimi kandırıyorsun sigara neden yasaklanmıyor ha ? Kimin rantları var bu işten pislikler ? siz varya o kadar çakalsınız ki hemen karalama politikası bu işler batsın sigara firmaları yeter lan 15 sene yediler beni bu haberler yalan hepsi yalan ben 10 sene eczanede çalıştım ve likitlerin içindeki maddeleri araştırdım hiçbir yan etkisi yok yalan dolan bunlar inanmayın !!!

 113. Mgrlr diyor ki:

  Elektronik sigara ya başlayalı 40 gün oldu. Zararı varmı yok mu bilmiyorum zaten günde 3 paket sigara içiyordum. 24 yıllık iciciyim daha önce de elektronik sigara içtim fakat aldığım sıvı beni çok kötü yapmıştı şimdi bir arkadaşımın tavsiyesi ile yeni bir ürün ve sıvı aldım ve 40 gündür sigara aramıyorum ayrıca ilk zamanlar kadar elektronik sigara da kullanmıyorum. Bunun biraz psikolojik olduğunu düşünüyorum evet elektronik sigara alıyorsanız zaten sigarayı bırakmayı arzuluyorsunuz demektir. Bunu eş dost ve cevrenizdekilere söylediğimizde üzerinizde ayrı bir baskı oluyor. Zaten üç dört gün sonra sigaranın kokusu size kötü geliyor ve zaman geçtikçe içsem mi bi tane diye düşündüğünüz de bu kadar zaman içmedim deyip elektronik sigaradan iki fırt asilip o an ki krizi atlatıyorsunuz. Fayda gördüm mü gördüm darısı tüm arkadaşlara.

  • Anonim diyor ki:

   hangı markayı almalıyız onerebılırmısın

  • Anonim diyor ki:

   Kardeşim bende almayıdüşünüyorum marka model yazarmısın günde3 paket iciyorum bırakmam lazım

   • ehehehehe diyor ki:

    öncelikle denemek için joyetech in ego aio alın türkiyeden 120 liraya felan bulursunuz onla kabaca neyin ne oldugunu anlarsınız zaten sonrada ww w.esigaram. us s,tes,ne girip okumaya başlıyorsunuz saglıktan hangisini nasıl kullanmalıya kadar var

 114. Hakan diyor ki:

  3 gun oldu cok cok kararsiz kaldim arastirdikca kafam karisti sonuc olarak sunlari soyleyebilirim 20 yildir sigara icen birisi olarak e sigara benim icin keyifli bir deneyime donustu iyi bir markanin en iyi urununu aldim resmi sitesinden sigarayla zararlari bence kiyaslanamaz burda ki ulastigim en buyuk tehlike e sigaralar sıvıyı buharlastirken atomizerleri icindeki kental denen teli isitirlar buda eser miktarda cigerlere metal cekmek anlamina gelir ulastigim en ciddi zarari bu onun disinda sigaranin zararlariyla kiyaslanamaz ve lezzeti kat be kat ustun sigarayi birakin birakamayacaksaniz tavsiye ediyorum e sigaraya gecin sigara aliskanliginizi unutacaksiniz bende oyle oldu soylenenlere bakmadan kaliteli bir marka model alin ve sigara pisliklerini unutun.gercek kulanici

  • Karatren diyor ki:

   Almanyada hic bir zaman icin yasaklanmadi. sadece yasaklama girisimi oldu ama oda sigaradan elde edilen devletin vergi alamama problemi idi. Fakat alman yüksek mahkemesi kesinlikle normal sigara ile bir tutulamiyacagina ve tütün ve klasik tütün yanmasi olmadigindan dolayi karbonmonoksit ve diger kanserojen maddeleri icermediginden restaurantlarda bile icilmesine izin vermek zorunda kaldi. Fakat lütfen yanlis anlasilmasin bu demek degildir ki elektronik sigara zararli degildir. Ama ne olursa olsun klasik sigara kadar zararli olmadigi kesinlesmistir.
   Ayrica 5 yildan beride bunu kullanmakta olan biri olarak ben bir zararini görmedim . En azindan cebime ve sagligima pozitif etki etti.
   saygilarimla

  • Imran Ertürk diyor ki:

   Merhaba kardeşim iyi bi markanın ürününü aldım demişsin bi tavsiyen var mı bende almayı düşünüyorum

   • Hilal diyor ki:

    Ben de nerden alabilirim diye çok tereddüt ettim.Öğretmen Arkadaşımın tavsiyesi üzerine ve deneyerek, Joyetech firmasından sipariş verdim.Arkadaşımın seçtiği model farklıydı, ben sigara görünümlü ecıg modelinden aldım.Danışman Ahmet beye benim modelin diğerine göre olumsuz bir yanı var mı dedim. Arkadaşımın 250 ytl.lik bir ürün dü.Benim ki 139 ytl. Ahmet Bey fiyat farkına rağmen.Hayır sizin tercihiniz, bir sorun olmaz dedi.Fakat ben likit siparişi vermiştim o gün.. Ona dikkat edin.Yüzdesi hakkında bilgi girmesini % 18 geliyor direkt.Ben 2 günde 1 paket içen biri olarak % 9 lukla başlamam gerekiyormuş.Ben bunu sonradan öğrendim.20 gün oldu.Evde şarjı unuttuğum gün dışında ( o da 1 tane ) sigara içmedim. Tavsiyem Aroma olarak tütün seçin.Benimki Virginia 18 lik içiyorum.Ama çok rahatım.Bir hafta sonra 9 luk alacağım. Sonra 6 Arkadaşım 4 ay sonunda 0 nikotinlik kullanmaya başlamıştı.İnşallah ben 3 ayda bu hedefe ulaşabilirim.Size de başarılar. Ben sigaradan daha zararlı olmaz diyerek karar verdim😊

   • Yiğit diyor ki:

    Just2 modelini alabilirsiniz,kesinlikle 4 aydır kullanıyorum ve sigaradan nefret ediyorum şu anda.şiddetle tavsiye ederim iyi gunler

  • Ercü diyor ki:

   İletişime geçebilir miyiz acaba? Soracaklarım var sakıncası yoksa.

  • Okatay diyor ki:

   Sim arkadasım hangı marka e sıgara kullanmayı tavsıye edersın gunde 2 paket sıgara kullanıyorum

   • FİKRET diyor ki:

    JOYETECH KULLAN KARDESIM HEM DUMAN BAKIMINDAN HEM LİKİKLERİ FALAN COK İYİ VE YANINDA KUTUDA SANA 4 PARCA YEDEK DE GÖNDERIYORLAR

  • Anonim diyor ki:

   okey

  • Selçuk diyor ki:

   başladığı esigara, kokusuyla benide etkiliyordu. Kendisi 6 ay 1 dal sigara içmedi. Bir sebepten Amerika’ya gittim. Ve baktım ki herkesin elinde emzik gibi bu esigaralar. Ve bunun üzerine kendime 150 dolarlık bir makine aldım. Tanesi 30 dolar olan aromalı likitlerden de 6 tane aldım. Şuan 1 ay oldu başlarda 1-2 tane normal sigara içiyordum ama bir kaç gün sonra 1 adet sigara bile içemez hale geldim. Benim kafamı kurcalayan normal sigaradan nefret ettirmesi. Zira içinde bir kimyasal olmalı ki umarım sağlığa zararlı değildir sigaradan nefret ettiriyor. Sonuç olarak Amerika dan gelirken getirdiğim 6 karton sigarayı eşe dosta verdim 🙂 ve şuan harika aromasıyla içime çekerken bu yazıyı yazıyorum. Günü sigarasız ve kokusuz bitirmek bile güzel. Zararlı mıdır bilmem ama en azından zifir ve katran çekmiyorum içime. Not:kesinlikle satıcı değilim. Hangi marka iyidir kötüdür bilmem. Ben getirdiklerimi içiyorum.

  • ikarakisi diyor ki:

   yorumunu okurken yoruldum bi sigara yaktım valla 😀

  • tamer uçkun diyor ki:

   selam e sigara olarak hangi markayı önerirsiniz

  • alper diyor ki:

   İçine metal falan çekmiyorsun kullandığın tele göre değişir kanserojen madde yayımı mimimum olan tellerde kullabilirsin senın elınde

  • Emir diyor ki:

   Abi hangi marka ? Ve nereden aldın

  • Avacado diyor ki:

   Herkese Merhaba,
   16 yıldır sigara kullanıyorum aynı zamanda madenciyim yeraltında çalışıyorum. Birçok kez sigarayı bırakmayı denedim fakat olmadı. Her bırakışımda sinir, stress, özellikle biri bana sigara tutunca veya yanımda sigara içince çoğu zaman kendimi tutamıyordum. Ve artık nefes alıp verince ciğerlerimden ince hırıltılı sesler de duyuyordum yani tıkandığımı hissediyordum. Bugün tam 8. gün elektronik sigara kullanıyorum. VG likit kullanıyorum. Kim sigara içerse içsin inanın hiç canım çekmiyor ve gerçekten çok rahatım. 12 mg ile başladım ama biraz ağır olduğunu hissediyorum. Böyle bir yorgunluk hissi ve halsizlik yapıyor. Nikontin miktarını düşürmem lazım. Hangisi zararlı sigaramı e-sigaramı ikiside zararlı. Ama e-sigarada zifir, katran, CO, formaldehit, fare zehiri, roket yakıtı falan yok. Diğer fiziksel özellikleri saymıyorum (koku, kül vs.)Ama canımhiç sigara çekmiyor ve 1-2 ay içinde inşaallah e-sigarayıda bırakacağım. Burda en önemli konu likit vallahi ben internet üzerinden aldım şişesi kalitesini belli ediyor gibi geldi Fransız ürünü ve e-sigara markası bilmem ama en azından CE belgeli olandan alın bence. İşim gereği yılda en az 3-4 defa yurtdışına çıkıyorum. Millet fosur fosur e-sigara içiyor. Birçok ülke bizden sebze ve meyve bile almıyor kimyasal madde olduğundan. Ama e-sigara kullanıyorlar ve yasak değil ama bizde yasak bide 3. dünya ülkelerinde yasak iyibir vergi geliri. Avrupada şöyle bir kaygı var ama gençlere ve çocuklara sigara içmeyi özendirebilmesinden çekiniyorlar.

   herkese selamlar,

  • Umu diyor ki:

   Açık söylemek gerekirse arkadaşlar..her anlamda e sigara sigaradan hem sağlık hem de maddiyat açısından çok karlı ve sağlıklı tam bir sigara tiryakisiyimdir aslında 28 yaşındayım 8 yaşında başladım kötü arkadaş çevresinden dolayi öyle bir tiryakiydim ki sigaranın dolayı oruç tutmazdim icmedigim zaman aşırı sinir ve hırs gelir bekarken dışarı evliyken eşe çocuğa patlıyordum..vücudun tamamen direncini kas sistemi bile dahi her anlamda etkiliyor du sigara ruhen de…şuan iki gün oldu e sigara joyetech ego aio aldım orijinal..aromalı likit kullanıyorum..şunu diyebilirim hakikaten iki günde aşırı olmazsa olmaz dediğim sigaradan kurtuldu e sigara daha keyifli muakkak zararı vardır muhtemelen.. Ancak kötü kokmuyorum ve sigara icmiyorum…olay budur ülkede yasak olmasa eminim tütün üretimi duracak hale gelir…saygilar

  • Turka diyor ki:

   30 yasindayim, 14 yıldır sigara iciyorum. Eski resimlere bakmaktan nefret ediyorum. O kadar yaslandirmis, o kadar yormuş ki beni. Bir haftadır yurtdışından getirttigim bir e-sigara kullanıyorum. Başlangıç likitim dragon milk denen birşey. Gayet rahatladim, en önemlisi sigaranın bende yarattığı öz güven eksikliğini yeniyorum. Kimse babamın oğlu değil, eğer bir e sigara almayı dusunuyorsaniz boşuna Türkiye de ki satıcılara kaziklanmayin. Onlarda Hollanda ya da çinden getirip 3 katına satıyorlar. Yurt dışı alış veriş sitelerine bakın. Burada normal sigarayı öven dangozlara da inanmayın.

   • burak diyor ki:

    beyler bende tır şoförüyüm 30 yaşındayım bilgilendirmek ve cesaretlendirmek adına bende birşeyler yazmak istiyorum.sigaraya 13 yaşımda başlamıştım kötü arkadaş çevremden ötürü.bundan 4 yıl önce bir markanın kalem şeklinde olan basit bir modelini almıştım.8 ay kullandım ve ağzıma 1 tane bile sigara koymadım. aklımda soru işareti olarak sağlığa nasıl gelir değldi alkollede gidiyormu? gidiyor arkadaşım hemde mis gibi gidiyor. yemekten sonra yak bi cigara olacakmı? olacak tabikide ama sn o arada düğmeye basıp iki fırt birden çekeceksin. çay ile kahve ile gidiyormu ? hemde nasıl gidiyor hiç merak etme mis gibi gidiyor. kullandığım o basit cihazın likidi cebime akıyor şarjı dayanmıyor likit siparişimin 3 gün gecikmesi gibi bir sürü ıvır zıvır sebepten ötürü amaaan uğraşamam şimdi diyerekten tekrar sigaraya sarıldım.1 ay önce günde 30 tl verdiğim winston boxdan gına geldi ve bizi vergilerle sömüren güzel devletimizin dandik hükümetini sevindirmemek için tekrar cihaz araştırmalarına başlamıştım ortalama 600 tlye malolan mükemmel bir cihaz aldım.bilen arkadaşlar tahmin eder nasıl bir cihaz ve ağızlık aldığımı. şu an keyfini sürüyorum likit akma derdi hemen şarj bitti derdi vs yok.çay tiryakisi olarak çok sevdiğim rize çayının o mis aroma kokusunu senelerdir almıyormuşumda haberim yok maalesef. tavsiyem kendinize kötülük edip ucuz cihaz almayın iyi araştırın. likitlerinizin vg (vegan) olmasına dikkat edin mümkünse ce onaylı olmasına bakın. yurtdışından getirmek tabiki maaliyeti dahada düşürecektir çok güvenilir hatta bizim esnaflarımızdan daha güvenilir siteler var paypal ödeme ile getirtebilirsiniz fakat türkiyede yasal olmadığından ötürü gümrükten geçememe sıkıntısı var. hatta getirtenler full kit olarak getirtmemeye özen gösteriyorlar. ve ürünün gelmesinin uzun süreceğinden ötürü hevesinizin kırılmasına müsaade etmeyin mümkünse imkanlarınız müsaitse güvenilir insanlar var türk sitelerinde oralardan alın yapın alışverişinizi 1 günde elinizde olsun

  • Yıldırım diyor ki:

   Yorumda yazmıs almanya yasakladı dıye almanyada özel yerler acıldı sadece bunu satıyorlar ve her petrolda satılıyor süper

  • Evren diyor ki:

   Doğru…Kimin nesine ters gidiyorsa Hemen kötüleme kampanyaları…

  • Satıcı Değil İçici diyor ki:

   Geçde olsa bu yorumun altına kalın kalın imzamı atıyorum. Geç oldu çünkü ben yeni aldım bu zamazingoyu. En ucuz olanından 69 TL lik. Arkadaşın elinde gördüm 1 fırt çektim. Banada temin et dedim etti. Tam 1 hafta oldu amacım sigarayı bırakmak felan değildi tadı hoşuma gitti diye aldırdım sadece. Sonuçmu hiç istemediğim halde sigarayı bıraktım ya laaaa. Tek kötü alışkanlığımı elimden aldı bu el nargilesi zamazingo. 7 gündür çakmak, sigara, kül, koku, izmarit, küllük vs. derdim yok. Heee bu arada 17 tl olan 10 ml lık likit daha bitmedi. Bunu niye söyledim eskiden içtiğim meret günde 8 TL den şuan 56 TL götürmüştü. Bir haftada 17 TL bitirsem bile ki asla bitmez. 56-17 = 39 TL 1 haftalık kar demek. 39 TL x 4 hafta = 156 TL aylık kar demek. Yıllık en az 2.000 TL karım olacak. Bi eve felanmı yazılsam napsam. Bunu yazan dibine kadar gerçek kullanıcı olup 25 senelik sigara içicisiydi. 1 haftalık e sigara içicisi olmuştur. Bırakmasam bile e sigarayı deli kar ettim nettttt.

  • Hilmi diyor ki:

   Ne markası Hakan bey

  • halil diyor ki:

   Siz hngi marka ldınız

  • abdullah bayrakatar diyor ki:

   bu electronik sigara en iyisi nereden temin edi,lir?

  • bülent diyor ki:

   Hangi markayı onerirsin hakan bey

  • Anonim diyor ki:

   Marka nedir

 115. dd diyor ki:

  Neden e-sigara yasaklandı biliyor musunuz? Çünkü vergi alamıyorlar.

  • yunus diyor ki:

   sana helal olsun kardeşim. Niye almanyada yasaklandığını düşünmeden edemiyoruz demiş. o kadar milyar dolarlık sigara şirketlerinin parmağının olmasını düşünmeden edemiyorum bende.

   • Anonim diyor ki:

    Kesinlikle yasak değil istediğin küçücük bakkallarda bile satılıyor

   • Demirel diyor ki:

    Almanya da yasak degil.

   • Anonim diyor ki:

    Almanyada yasak degil uydurmayin . Kendim almanyada yasiyorum ve kullaniyorum

   • Murat Emre diyor ki:

    Almanyada yaşıyorum ve ben bildim bileli burada yasak değil zaten, yanlış bilgi verilmiş. Çok yaygın şekilde kullanılıyor ve her geçen gün de artıyor. Allah razı olsun icat edenden de üretenden de geliştirenden de, 23 yıl sonra o illetten kurtuldum şükür.. sadece kokusundan,pisliğinden ve masrafından kurtulmak bile büyük iş..

   • Anonim diyor ki:

    Almanya’da yasak falan değil her kösebaşında satılıyor.

   • Ringo diyor ki:

    15 gün önce e sigara aldım 15 gündür sigara icmiyorum sigara illetini unutmak kolay değil tabi aklıma gelince yakiyorum e sigara mı oh dünya varmış hayatım değişti uyumam yola gidisim koku almam tat almam değişti artık göğsümde agrimiyor kalbimde sıkışmıyor paramda cebimde kalıyor oh be kendini seven sigarayı bıraksın

   • oktay diyor ki:

    e-sigaradan vergi almanın yolunu bulurlardı dertleri bu olsa. e-sigarayı savunanların klasik argümanı. ancak inanmak isteyenler inanır. bu tutmazsa arkasında israil var bu işin derler bizim halk inanır.

   • Anonim diyor ki:

    Bu e-sigara Almanyada yasak lafini hic anlamadim.Almanyada yasiyorum E-sigara yasak degil,iki gün önce ben de aldim.Kesinlikle kriminal bir insan degilim.Bildiginiz Tütün mamülleri satan legal bir yerden ortalama bir fiat’a aldim.

   • Ezel diyor ki:

    Ben almanyada yaşıyorum. Bu bilgi yanlış. Almanya’da heryerde elektronik sigara serbest…

   • Anonim diyor ki:

    Cunku elektronik sigalar uzerinden vergi alamiyolar su anki kanunla

   • Arif diyor ki:

    Almanya’da yasak falan değil ben yeni aldım markası Eleaf istick Tc 60 w mwlo 2 likit Virginya aldım

  • Anonim diyor ki:

   Dogru arkadasim hollanda sitesinden arastirdim icersinde 5 zararli madde olusturuyor sigarada ise 4000 zararli madde bulunuyor.

   • bahar72 diyor ki:

    Bende bir yil once sigrayi birakip e sigaraya gectim..ve bir yil ictim e sigarayi.onun sayesinde sigara illetinden kurtuldum.simdi tam 1 hafta oldu e sigarayida biraktim
    Sonucta onada tamamen zararsiz oldugunu dusinmuyordum.ama suan sukur oda bitti.ve kendimi cok iyi hissediyorum..

   • Anonim diyor ki:

    çinde yasaklanmış diyor ama satışı var 😉 çinden türkiyeye internet üzerinden vergisiz faturasız grlebiliyor

   • dusun diyor ki:

    5 ten 5 e fark eder …neye gore amq.5 farktaki zzarali madde esiytir 40 000 omasin!!!

  • Sam diyor ki:

   kesinlikle

  • fenasi kerim diyor ki:

   Neymiş vergi alamıyorum hassastır len

  • Aaddss diyor ki:

   Tum bu yazilanlari okuyunca biraktim sigarayi

  • Anonim diyor ki:

   aynen öyleeeeeeeeeee

  • Ugur diyor ki:

   E sigaradan vergi alınmadigi için kotulediler adını ben çok araştırdım hepsi faza fizo 100\1 zarar sıfır sikindi

  • Aykut diyor ki:

   Cok dogru.bu dunya insan sagligni dusunseydi sigara yasaklanirdi.lm ve marlboro gibi dev markalarin oyununa gelmeyin.e sigarayi gonul rahatliyla kullanabilirsiniz

  • serdal diyor ki:

   yıllar önce kenevirin sağlığa çok yararlı olmasına rağmen plastik kağıt dahil bir sürü şeyin yapımında doğal kullanım yaratmasına hatta petrol ürünlerinin yerine kullanılmasına rağmen büyük şirketlerin rant sağlaması için yasaklandı

  • Gencay diyor ki:

   Almanya’da yaşayan biri olarak yazıyorum , Almanya’da Elektronik sigara yasak değil , bu makaleyi yazan yalan söylüyor , milletin kafasını karıştırmak için . Büyük bir yalan , nerde yasakmış Almanya’da her yerde e sigara ürünleri satılıyor .

 116. H.Aslan diyor ki:

  2hafta oldu esigarayA başlayalı 18 yıllık sigara içicisiydim, artık içmiyorum, elektronik sigara ile sonunda bıraktım o illeti vede kendimi çok daha iyi hissediyorum, yukarıdaki yorumları bir yerden sonra okumayı bıraktım çok fazla sayıda, hangi birini okuyucam 🙂 ama merak edenler için söyliyim vg oranı of oranına göre yüksek olanları tercih edin vg vegetable gliserin olup doğal gliserin olandır pg denen gliserin ise labrotuvar ortamında kimyasal olarak elde edilen gliserindir.

  • Berke diyor ki:

   Sigara yuruken cok sikintiya sebep oluyo yururken tikaniyosun esigara da o oluyomu cigerlere zarari var mi?

 117. AzO diyor ki:

  2 Haftadır Kullanıyorum Öncelikle Ne Satıcıyım Nede Tedarikciyim Tüm Yazılarınızıda Okudum Zaten Okuyarak Aldım Googleden Aratıp aldım Şöyle Diyeyim Allah Razı Olsun Bu İcadı Yapandan Yemin Ediyorum Ne Öksürük Kaldı Ne Gögüs Ağrısı Ne de Gögüs Sıkışması 2 Haftadır Yemin Ediyorum 1 Dal Bile Sıgara İçmedim Sıgara İçenin Yanındada Durmuyorum Çünkü Çok Kötü Kokusu Geliyor Şimdi Sabahları Balgam Atıyorum Simsiyah Zift Gibi Pislik Atıyorum 2 Senedir Sıgara Kullanıcısıyım Onuda Belirteyim Lanet Olsun İçim Demekki Kapkara Bişeyle Kaplıymış Sıgara Ne Lanet Bişeymiş Mahvetmiş Beni Ama Şunu Diyeyim Sıgara İçmeyen Aman İçmesin Zevk Olsun Diye İçilmez e-Sıgarada olsa içmeyin lütfen ufak girip oluyorum zatureye çeviriyor yaralar iyileşmesi uzuyor öksürükden geceleri kalkıyorum 2 kere sabah yemekten önce içiyordum normal sıgarayı mide bulantısı kusmalar kusacak gibi olmalar eve geliyorum eşim suratını çevirmesi yanıma yanaşmaması hergün bırakacam deyip 1taneden neolacak giyip 2sene geçmesi e-sıgara olmasa ölene kadar sıgara içecektim şuan 1 dal bile içmiyorum kurtuldum yemin ederim normalde böyle yerlere yazı bile yazmam uğraşmam ama ben kurtuldum siz niye kurtulmayasınız ben işletmeciyim 2 restaurantım var hayatta sıfırdan başlıyarak geldim ben sıgaradan çektiğimi iş hayatımdan çekmedim size şunu dim eminimki e-sıgaradada zararlı maddeler vardır valla öleceksem yakışıklı öleyim kör topal ölmiyeyim hergün nezaman öleceğim boğuluyorum artık diyerek değil veya kolum bacağım kesilip hayattan darbe yiyerek değil nefes alarak öleyim işallah 3 aya bırakacağım bunuda arkadaşım 3 ayda bırakmış onun vasıtasıyla tanıştım e-sıgaraya her görüğüm yerde öpüyorum arkadaşımı allahtan ondada razı olsun diyorum yoksa imkansız bırakamazdım. Şimdide kardeşime sipariş ettim işallah yarın elime geçeecek kardeşimde kurtulacak nefes almak şimdi daha güzel arkadaşlar çok mutluyum sizde olun kurtulun Buarada Almanyada Yasak olan diyenlere Sesleniyorum Benim Kuzenlerim Almanyada Onlar İçmiyorlar Ama Orda Bildiğin Tekel Gibi Yerler Satıyormuş Yalan Dolan İşler Yazıpta Sigaraya Çalışmayın Bırakın İnsanlar Nefes Alsın Eğer Kendiniz Bırakamıyorsanız e-sıgara için Ben Kurtuldum Allahta Sizi Kurtarsın Burası İnternet Ortamı Herkes Bana Yazabilir Bu satıcıdır Diye Yemin Ederim Değilim Şu İlletten Kurtulmuş Birisiyim Buarada Cevap Gönderecek Birisi varsa Nerden Alıyosun Falan Filan Hiç Sormasın Bana SAtıcı Değilim Yaz Google Çıkar Ama Size Tavsiyem Dikkat Edin Kutuyu Açıp Makinayı Kontrol Etmeden Parayı Vermeyin Aman Dolandırıcı KAynıyor ARkadasım Alırken İçinden Kargo Poşetleri Çıktı Kutunun Bakmamış Olsa Aha Kutusu Var Verem Parayı Atam İmzayı Derseniz Başınız Yanar Haberiniz Olsun Makinaların Kutusu ve Jelatini Olsun Hatta Kargocunun Onunde Açın İçine Bakın Makina sıfırmı Diye Sonra Verin Bide Sakın Ola Sakın Parayı Önceden Güvenip Vermeyin Çünkü KDV alınmayan Ürünlerde Garanti yoktur Parayı Paypal veya Bankaya Yatır Diyenlerden Almayın KApıda Ödeme En Temizi Makinayı Açın Bakın Kontrol Edin Parayı Verin Dolandırılmayın Unutmayın Çirkin Kolsuz Bacaksız Öleceğinizze varsın Yakışıklı Ölün Tabiki Zararlıysa Gidip İnceleme Yapmadık SOnuçta 🙂 Allaha Emanet Olun…

  • Kullanıcı diyor ki:

   İyi sallamışın. Hacım ben 15 sene içtim sigarayı ve üç sene önce elektronik sigara ile bıraktım ama öyle sabahları zift gibi balgam filanda çıkarmadım yakınlarımdanda çıkaran olmadı. Sen bide 2 sene içmişin sigarayı.

   • erg diyor ki:

    bende 30 yıldır içiyorum arkadaşın dediği gibi bende balgam atıyorum ama dediği gibi simsiyah değil tabii

   • Anonim diyor ki:

    Bu herkeste farklı oluşabilir. Ben de 11 yıldır içiyorum ve muazzam balgam oluşuyor. Arkadaşım 20 yıldır içiyor ve hiç birşey yok. Bu ciğerlerin durumuyla alakalı. Şunu da belirteyim bende ki balgam seviyesi o kadar yüksek ki sabah nefes almak ölüm oluyor.

   • e sigara iyi bence diyor ki:

    hacım adam iki yıl içmiş dogrudur balgam attıgı, henuz yeni ya sigaranin katrani yapismamis vucut absorbe etmemis daha hemen birakinca atmis. Bizimki 20yilda yol asfalti gibi yapisti kaldi vucuda atamayiz gayri:)

   • Anonim diyor ki:

    Arkadaşlar bende 30 sene nir fiil sigara kullandım öksürük afaderdiniz ama balgam mide bulantısı hepsi vardı özellikle sabahları öyle siyah zift hibi şeyler yok tabi e. Sigara ya başlayalı 4 ay oldu kendime geldim içenin yanında bile kokusunun dan duramıyorum …

   • Ergün diyor ki:

    Ben de 20 yıl sonra bıraktım. Balgam falan yok ama bu kişiden kişiye değişiyor. Korkutmak gibi olmasın ama, balgam atmak kanser riskini azaltıyor. Yani ciğerlerdeki biriken bu şekilde tahliye ediliyor.

  • dadaş25 diyor ki:

   Yalan söylediğin o kadar belli ki.Biraz utan.Adam gibi ben bu ürünün reklamını yapıyorum de.Senin bu tarzın,bu ürünü alacak olanları da caydırır.

  • Ayhan diyor ki:

   Kap kara balgam atıyorum diyorsun , bu ciddi bişey E sigarayı ya çok yüksek ısılarda çekiyorsun yada yüksek Watt alda siyah balgam atmak iyi bişey değil , ben 35 senelik sigara içicisiyim 3 haftadır E sigara kullanıyorum.
   Bence bir Dr.’ Göster kendini.

  • Huseyin elçi diyor ki:

   Bal gibi yapıyorsun ve bu işi sipariş üzeri kargo ila yapıyorsun. Nasıl sattığını da anlattın.pis yalanci

  • safran diyor ki:

   Önerdiğiniz marka var mı acaba

  • Mehmet diyor ki:

   Kardesim rica etsem hangi markqdan aldin bende alcam ama hangisi olduguna kararsizim bana bi link atma imkanin varmidir sana zahmet olacak ama

  • İbo diyor ki:

   Birader valla sayfa kurucusundan daha uzun yazmışsın. Bu kadar uzun yazmaya, ve haklılığını kanıtlamak için 3 cümlede bir yemin etmene ne gerek var. Neticede 2 senelik kullanıcısın. Sen öylede olsa böylede olsa istedikten sonra bi hamlede sigarayı bırakırsın. Biz 25 sene sigara içip istesekte bırakamayanlardanız. Valla öyle bi yazmışsınkı, eğer hatırlatmasan bu adam 50 sene sigara içmiş gelip burda patlamış diye düşünürdüm. Gülimmi ağlımmi şu an bende bimmiyorum. Sen 2 senede bu kadar isyan ettiysen elektronik sigarada içme boşver.

 118. Dumanlidumanlioybizimeller diyor ki:

  Ben de Avrupa’dan yazıyorum. Askerde sigaraya başlayıp, askerlik bitiminde bırakmıştım !.. 1 yıl sonra tekrar başlayıp 14 yıl boyunca devam etmiştim. Sonra yine bir gün bu sigara ne ki ben bunu bırakırım deyip bu sefer tam 3 sene boyunca içmemiştim. Derken 2 yıl önce bir dal bir dal derken en nihayet paket aldığımı görünce bu elektronik sigarayı deneyeyim dedim. Klaslik tütün sigarasından sonra benim için %98 süper bir olay oldu. Bir kere ciğerlerinizin tıkanmadığını 2 gün kullanımdan sonra ferahlayarak fark ettiriyor. Sonra tütük sigarasi gibi ağızda kötü tat bırakmıyor. Ellere, kıyafete ve teninize sinen o iğrenç tütün sigarası kokusu yok. Sonra günde 1 paket tütün sigarası içince vücut resmen o zehirle savaştığından bir bitkinlik oluyormuş ki buna geçtiğimde zindelik de hissettim. Ben de çok tiryakiyim diyerek 24 nikotinli likit aldım o baya ağır geldi 18’e indim o da çok gelince şu an galiba 6 aydır falan 0.12mg’lık nikotinli kullanmaktayım. Günde 2 paket içen arkadaşıma da aldım, kardeşime de aldım. Tütün sigarası tiryakisi yakınlarınız var ise ben olsam onlara bu iyiliği yaparım. Bence bir tiryakiye verilebilecek en iyi hediye budur. Öte yandan da tütün sigarasının yanında müthiş ekonomik. Diğer bir güzelliği de ateş, kül derdi yok. “Sigaram bitene kadar” gibi bir bekleme durumunuz yok. Durakta vs. bir yerde 3-5-10 dakka beklerken 3-5 fırt çek. yağmur, kar, rüzgar, fırtına vız gelir 🙂

  • Hakan diyor ki:

   doru

  • Anonim diyor ki:

   Önerdiğiniz marka ve likit var mi?

  • Halil diyor ki:

   Valla abe bende iki gun oldu 18le basladim bakalim. Iki gunde 5-6 normal sigara ictim, o da kahveyle falan, ama guzel el sigara hosuma gitti.

  • Omer diyor ki:

   almanyada yasaklandigini okudum sagliga zararli diye ancak neden sigarayi yasaklamiyorlar s8gara o zaman sagliga yararlimi bu sekil dusunmemek elde degil sigara artik.hangi lobiye giriyorsa bilmiyorum zarar muhabbetleri lobi embesillerinin isi

 119. ironvarol diyor ki:

  Yaklaşık 3 senedir günde 3 paket sigara içerken geçiş yaptım ve şu anda sigara içen biri ile asansöre bile binmek istemiyorum.

  Burada 2 tane önemli unsur var.

  Doğru cihaz ve doğru likit.

  Türkiye’de yasal olmadığını bilen uyanıklar size 5 dolarlık ürünü 50 TL ye satıyor ve likit diye de içinde ne idiğü belirsiz şeyler yolluyor.

  Bu konuda Türkiye’de artık hem forum hem de Facebook üzerinde bir çok grup mevcut.

  Lütfen araştırın ve doğru seçimi yapın.

  Sigaranın içerisinde başta zifir ve katran olmak üzere bilmediğimiz onlarca madde var iken e-sigara likitleri 4 ana madde ile hazırlanmaktadır ve bunlarında sağlığa sigaranın 100 de 1 i kadar zararı da bulunmamaktadır.

  Ve en büyük avantajlarından biri de nikotin mg ı seçenekleri arasından zamanla üst seviye mg orandan 0 mg oranına kadar düşerek, sadece dudak tiryakiliğine has nikotinsiz likitler tüketebilirsiniz.

  Ya da artık vücudunuz da nikotin ihtiyacı duymamaya başlandığı anda da bırakabilirsiniz.

  Özetle; Her şey araştırmak ve doğru seçimlerden geçiyor.

  Bol buharlı günler dilerim.

  Saygılarımla…

  • figen diyor ki:

   İronvarol merhaba. Elektronik sigaraya geçiş yapmak istiyorum. Ama hangisini alacağımı bilemedim. Alırken hangi kriterlere bakacağım. Günde 1 paket light sigara içiyorum. Bana uygun olan elektronik sigara hangisi olabilir acaba? Yardımcı olursanız çok makbule geçecek teşekkürler.

  • Serdar diyor ki:

   Siz hangi ürünü kullandınız bana tavsiye edeceğiniz ürün varmı

 120. ErayEr diyor ki:

  EY BENİM GÜZEL HALKIM BİRAZ DÜŞÜNÜN
  GERÇEK SİGARA MI DAHA ZARARLI YOKSA E-SIGARA MI ?
  BİRİNİN ZARARLARINI WIKIPEDIA’DAN ARATINCA OKUMASI 30-45 DK SÜRÜYOR.
  DİĞERİNİN ZARARLARINI ARATINCA 10-15 SANIYE SÜRÜYOR..
  AVRUPANIN HEMEN HEMEN HER YERINDEN SERBEST BAYİLERDEN TEMİN EDEBİLİYORSUNUZ
  E SIGARA NORMAL SIGARAYI BIRAKTIRIYOR ! TURKIYENIN E SIGARAYI YAYGINLAŞTIRMASI EKONOMIK KRIZE NEDEN OLUR TURKIYE EKONOMININ BUYUK KIMINI SIGARA VE ALKOLDEN SAGLAMAKTADIR. SIZ KENDINIZ DÜŞÜNÜN;
  ÜLKENİZİN EKONOMISI COK IYI DEGIL NE OLACAGI HİÇ BELLİ OLMAZ
  ÜLKENİNİZ BATMASINI MI İSTERSİNİZ,
  YOKSA ELEKTRONIK SIGARANIN YASAKLANMASINI MI ISTERSINIZ ? 🙂

  • Mustafa diyor ki:

   Beni zehirleyen Hükümet batsın.

  • Oguz diyor ki:

   Ülkenin ekonomisi sigara alkole bağlı değil .saçma sapan konuşma sigara içen azalsa ülke mi batar. Tayyip sigara ile alkol ile mücadele veriyor .bıraktırmak hatları yaygın ha bire zam getiriyor. Hastane de sigara içmek hastalık olarak görülüp tedaviye alınıyor. E sigara normal sigaradan daha az zararlıdır bu kesin birşey

  • Metin diyor ki:

   Helall olsun

  • Anonim diyor ki:

   Ülke batmış zaten ne yazıkki

  • tarık diyor ki:

   bravo güzel ve faydalı aynı zamanda zekice yorum teşekkürler..

 121. delikanlı diyor ki:

  27 yıldır ictim tafsiye üzerine e sigara aldım 15 gundur iciyorum.rahat ferah muhtesem diyebilirim.normal sigara icmiyorum bence denemeye değer zaten sunu bilin içinden buhar cıkıyor baska bişe yok nikotini öyle saglıyor.sadece orjinal urun olmasına ve likitin orsinal olmasına dikkat edin saygılar ve sevgiler.zararı varmı derseniz tutun kendisi baslı basına bir zehir nerden biliyorsun dersenin kendim ciftcilik yaptım ve tutun uretimini aden zeye biliyorum.

 122. Anonim diyor ki:

  Türkiye de nerde alabilirim

 123. Ali diyor ki:

  E-sigara normal sigara kadar zararlı olsa bile, bence denenmeli, bende işe yaradı, 6 ay gibi bir sürede e-sigarayı da bıraktım, nikotin seviyelerini düşürerek ve zamanla seyrekleştirerek, şimdi özgürüm…

 124. Sinan diyor ki:

  Az once tv sucuk kirmizi et jambon urunlerinin kanserojen oldugunu soyledi.Bunlari yasaklayin hadi.Devlet once sigarayi yasaklasin da sonra e sigaraya el atsin.Benim zehirimle ölunki vergi odeyin diyen bir devlet.Likitlerimde sigaramda çinden geliyo vergisiz kargo ucretsiz.Hemde cok ucuz fiyatlara.Turkiyenin 3 te 1 i. Herkes soyguncu degil tepemizdeki vampirler gibi.

  • Doruk diyor ki:

   likit çinden almayın. şişeleri birden fazla kez dolduruyorlar, bir önceki kullanımda içinde ne olduğunu bilemezsiniz. yurt içinde bir sürü tedarikçi var, onları kullanın

  • anıl diyor ki:

   Aliexpress ?

 125. hulki diyor ki:

  yurt dışında yaşayan bir arkadaş ciğerlerde su toplama tehlikesi olduğundan dolayı kullanmadığını söylemiştti banada bu mantıklı geldi başka bu tehlikeyi araştıran varmı.

 126. Osman diyor ki:

  Hepsi ayni bok.Eskiler soyle derler: Dumanini yel alir,Parani el alir,Zehiride sana kalir.Kendimizi kandirmayalim kendimi bildim bileli iciyodum ve bir anda birakdim,istenince oluyo ben inanmiyorum birakamiyorum diyenlere her sey kisinin elinde.

 127. Yahya diyor ki:

  48 yaşındayım ve tıp doktoruyum , sigaraya 34 yaşında başladım … İki ay tam iki ay oldu e-sigaraya başlayalı , tam anlamıyla e-sigara masumdur diyemem hatta e-sigara da zaralıdır demem gerekir amma e-sigara ile sigarayı kıyaslarsak ; e-sigara gerçekten çok daha masumdur … Bir kere , e-sigarada , sigaradaki gibi 4.000 zaralı madda yok , yani daha az zehirleniyorum , kül tablası gibi kokmuyorum ki bu karım ve kızımı çok mutlu ediyor , külümü halıya yada yerlere dökmüyorum , evim artık sigara kokmuyor … Günde 11 ayda 330 yılda da 3,960 tl kar ediyorum .
  ama bir doktor olarak size şunu söylüyorum , elektronik bile olsa ” SİGARADAN UZAK DURUN ” saygılarımla

  • keko diyor ki:

   sen doktor olsan maliyet hesabına girmessin. yorumlarda bi çok e-sigara satışcısı var anlaşılan

  • Gül diyor ki:

   Merhaba, hangi marka e- sigara kullandınız.. Bilginiz için teşekkürler..

   • mehmet diyor ki:

    Joyetech en iyisi

   • Süleyman Demir diyor ki:

    Joyetech ego one 2600 kullaniyorum su an. Ve aldigim gunden beri hic sigaraya elimi surmedim. Kaliteli bir urun. Likit olayina gelince Iso 9001 belgeli Avrupa urunu EU, HexoCell kullanin.Ve ilk baslayanlar 0,9 nikotin degerli likit kullansin ilk bir ay, sonra 0,6 sonra 0,3 sonra 0 degeriyle devam etsin 1 yada iki ay sonrada cope atin bir dahada bulasmayin ne sigaraya nede elektronigine

  • Anonim diyor ki:

   Helal olsun hocam kesinlikle katiliyorum sigaraya hore en mantiklisi e.sigara kullaniyorum kulluk gibi kokmuyorum balkona cikmiyorum odamda rahat rahat sigarami iciyorum

  • Tiryaki diyor ki:

   Alıyorsun faydasını görüyorsun hatta sigarayı bırakıyorsunuz üstünden bir yıl geciyor siz tekrar bu siteye girip zarar sız kesinlikle tavsiye ediyorum diye yorum atıyorsunuz ilginç

 128. Bülent diyor ki:

  Ben bugün kullanmaya başladım. Fikirlerimi kısa süre sonra paylaşacağım.

 129. metin diyor ki:

  Denizlide likit satan yok mu bulamıyorum

 130. aahs diyor ki:

  İnternet veya başka mecrada elektronik sigara ile ilgili hiçbir bilimsel araştırma bulamadım. Bulduğum şeyler ya haber sitelerinde köşe yazıları yada bloglarda bir doktorun bilimden uzak açıklamaları oldu. Hep e-sigara karşıtı gruplardan bahsediyorlar. Kimdir bunlar ? Neden karşılar? Sigara ile ilgili sayısız araştırma ve inceleme var. Sigaradan ölen milyonlarca insan var. E-sigara kullanan biri için e sigara kullandıktan sonra şöyle bir sorun çıkmıştır gibi araştırma var mı? Yapılması gereken araştırma sigaradan esigaraya geçen birisinde olan değişikliklerin olumlu veya olumsuz olduğuyla ilgili olmalıdır. Esigara kullanmak, buhar odasında beklemek gibi birşey değildir. Elbet zararı vardır. Doğru olan söylem “elektronik sigara zararlıdır” demek değil “elektronik sigara normal sigaradan çok daha az zararlıdır” şeklinde olmalıdır. Çünkü kimse sıfırdan esigaraya başlamaz. Sadece sigara içenler geçiş yapar.

 131. Slmn#A.fah diyor ki:

  E-sigara hiç kullanmadım ama sigarayı bırakmam lazım ve e-sigara ile kendime alternatif bir tedavi şekilini uygun görüyorum. İlk olarak hazırladığınız makale ve paylaşımı için teşekkürler. Fakar şunu söylemeliyim ki yazınızı okurken gözüme batan bazı konular oldu. En başta; e-sigarayı yasaklayan ülkelerin genelinde, ilk göze çarpan ve “Sigara vergisinin çok yüksek olduğu ülkeler, e-sigara yasağı getirirken normal sigarayı yasaklamıyor. Sadece garip bir tesadüf olmuş sanırım(!)” tarzı düşündüren yasak konusu. sigara bir bağımlılık sorunudur ve bağımlılık da bir hastalıktır. Aynı, eroin, kokain, esrar, alkol vb. maddeler ve diğer keyif vericilerin bir çoğu gibidir. Gelmek istediğim konu şu diğer bağımlılık tedavilerinde kullanılan ilaçların zararı genelde kullanılan maddelerle hemen, hemen aynı zararı içeriyor zaten. Amaç yoksunluk dönemini başka bir şeyle kapamak ve maddeden kurtulunmasıdır. İlaca tamamen bağımlı olmadan da ilacı değişir veya düşürülür. Buna en güzel örnek sanırım suboxone diye bir ilaç. Eroin bağımlıları için kullanılıyor ama kendisi morfin yani aynı tas aynı hamam. Kısaca e-sigaranın çok da yanlış bir seçim olmadığını düşünüyorum.

 132. . diyor ki:

  Geçen gün aldım ama galiba fazla geldi mg elim ayağım uyuştu.
  Bu aldığımız likiti almak bi dert iadesi ayrı dert. Bu likitlerin eczanelerde satılması gibi bir durum varmı hangi jikidi kullanmak gerek

 133. Baran diyor ki:

  Arkadaslar merhaba, wikipedia’ ya bakin lutfen. Sigaranin icindeki yabanci ve zararli madde adedine sonra da e-sigaranin icindekilere bakin. yaklasik binde biri kadar birlesen var…
  3 aydır 1 tane dahi sigara icmedim. 19 yıl boyunca gunde en az 1 paket icen biri olarak hem de. Yemeğini sigara icmek icin arac olarak gören biri olarak hem de… %100 zararsiz diyemem ama cok cok daha az zararli…ama sagladigi faydalari dusununce bir an önce gecmek lazim.
  Ben de yurtdisinda yasiyorum ve sadece ureticisinin ürünlerini kullaniyorum. Çin mali olmadigi surece ve önceki bir arkadasin dedigi gibi kaliteli bir makina oldugu surece cok cok daha iyi.
  Devletin aldigi en buyuk dolayli vergi kalemlerinden biri tütün ürünleri. Bence yurtdisinda tanidiklariniz varsa buradan temin edin. Cebinizi de düsünün. Bana maliyeti gunluk 1€. Ki paket 6€ burada.

 134. Onurbey diyor ki:

  Arkadaşlar 3.5 yıl oldu e sigara içiyorum. Her yıl akciğer filmi çektiriyorum hiç bir sıkontı yok. Ayrıca sigara denen illetten nefret eder haldeyim. Nefes alışımdan tat almaya koku alma düzeyinde fazlasıyla artış. Ben memnunum alacaklara tavsiyeederim. Ayrıca sigarada zarar nikotinde değil zifir ve karbondioksit te dir. Tavsiyem likit seçiminizi dikkatli yapın. Çin malıve merdiven altı likit almayın..

  • Pembe diyor ki:

   Merhaba Likit hangisi tercih etmeliyiz

   • Anonim diyor ki:

    Ben likitim marka yerli ürün kullanıyorum gayette memnunum.cihaz olarakta jeyotech vt kullaniyorum.elektronik ayarlı yanı ısı kontrollü olanlardan tavsiye ederim.

   • Anonim diyor ki:

    Ben londra Dan yaziyorum , jac vapour sites in den turkiye ye yolluyor ve ingiliz marks . Ben 1 sene dir ordan aliyorum

   • Anonim diyor ki:

    Yeni baliycam ne kollanabilirim gunde bir paket iciyorum

  • Salih Cem diyor ki:

   “Likit seçiminizi dikkatli yapın” demişsiniz ama neye göre hangisini tercih etmeli, bu konuda hiçbir yönlendirme yok ne yazık ki… Bu konuda hangi marka güvenilir ve nereden almak gerek. Yasak olduğu için merdiven altı satılıyor çoğu yerde. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

 135. Yalçın diyor ki:

  Ben 25 yıdır sigara içiyorum, şu anda e-sigaraya alıştırmaya çalıştırıyorum kendimi. Umarım başarırım.
  Türkmenistanda yaşıyorum ve bir paket sigara 7 dolar. Günde 1 paketten fazla içiyorum, yıla vurduğumda sigaraya verdiğim para 3000 dolardan fazla tutuyor. e-sigaranın zararı aynı olsa bile umurumda değil, hiç değilse parasal yönden bana kar ettirecek inşallah 🙂

  • Anonim diyor ki:

   Sakin sigarayla beraber içme normal olarak elektroniğe devam et kısa suede de belkide birakirsin. Cunku ben bir ay sonra onuda içemez ve sigarayı da bırakmış oldum. İnş sizde bırakırsınız

 136. Badener diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar
  öncelikle e zigara Makınesının iyi ve profesionel olmasi gerek.
  Akünün 30-60 watt olması ve ayarlanabilir olması iyidir.ıkıdebir akü doldurmasıyla ugraşmasınız. sizi normal zigaraya dönmenizi önler.
  icindeki filtreyi günü gelince degıştirmeniz gerekir. duman keyfini ilk günki gibi almanız icin.
  Düzgün kulanımla kesınlıkle keyf alırsınız.
  icmeyenleri kesinlikle teşvik etmek istemem

  • contrlc diyor ki:

   %80 saticı %10 gariban %10 ne olduğunu belirsiz kişilerin yazıları. E sigara zararlıdır. Eğer limiti kentin yaparsan zararsızdır. Ey benim herşeyi bilen amele tipler. Yazik

   • TOLGA diyor ki:

    SEN HANGİ DİLİMDESİN, DUR BEN SÖYLİYİM. 3.SÜ = ) BEN DE 2. Sİ

   • Quinnn diyor ki:

    Herkes nede çok biliyo yaa,Satıcı adam facebookta orda burda reklam yapar,Ne işi var burda.Ben 1 yıldır kullanıyorum,Sigaram Joetech ego one mega ve likitimde yine Joetech,başkada kullanmadım.E-sigara zararlımı? kesinlikle vardır bir zararı.Peki sigarayla zararları kıyaslanırmı?kafa yormaya bile deymez.Bana satıcı diyenler,Derlerse ekime kadar demezlerse Kasıma.Amaç duman yoğunluğunu hissetmek ve sağlıklı olmaksa,Kesinlikle E-cigara.Bunu bırakırmıyım derseniz,Keyif aldığım bişeyi neden bırakayımki,üstelik daha az zararı varken,doktor kontrolünde başladım ve çok memnunum.balgam yok,sabahları istifra yok,keyif var,nefes almak var.Marka model özellikle verdim,kimse ne kullandığını yazmamış,azıcık bilinçli tüketici olun.Sigara firmalarının canı cehenneme …

   • Hakan diyor ki:

    Mantıken saticilarla dolu olsa mutlaka bir site adı gorurduk ben göremiyorum. Sen gorebiliyormusun ?

   • Hakannn diyor ki:

    Önce yazmayı öğren, sonra profluk yap.

   • serkan diyor ki:

    olum mal ben ingilterede yasiyorum zararli olsa her kose basinda bu kadar satilmasina izin vermezler.sanki sigara cok saglikli.kesin tekel bayisi sahibisin ibnetor.

   • Sinan diyor ki:

    Nasil yapicaz usta likiti kendimiz bilgi verirmisin

   • Anonim diyor ki:

    E sigara 2 aydır kullanıyorum. Zararları muhakkak var ama sigaradan zararsız olduğuna birebir şahit oldum 2 ayda. Deneyin alın hatta en iyisini alın ki sorun yaşamayın için, sigaradan daha az zarar verdiği kesin. Zifir yok karbonmonoksit ciğerine çekmiyorsun ve katran biriktirmiyorsun. Bunu nasıl sigarayla kıyaslarsın.

   • mayk diyor ki:

    contrlc senin ne işin var o zaman burda ?

  • Anonim diyor ki:

   Onerebileceginiz marka varmi peki ?

 137. seyhan diyor ki:

  eeeyyy arkadaslar dunyada sigarayi unutacak en son insan bendim e sigara aldim ve simdi sigara benden bende sigaradan uzak kaldim onceleri en yakin akraba gibiydik simdi dusman olduk e sigara bunu nasil yapti bende anlamadim

 138. Kerim diyor ki:

  6 aydır kullanıyorum cok cok memnunum tum sigaraya bağlı rahatsızlıkalrım gecti, cok keyif verici bir icat surekli premium markalar kullanıyorum başta Halo, Space Jam, Jackson vapor, orjinal clearomizer ve coil kullanın, coilleri daha yuksek ohm lu secin sıkıntı yok ama gumruk problem yurtdısına gidip gelen arkadaşlarınız varsa rahat edersiniz.

  • baray diyor ki:

   bunlar bu sigaraları satan firmanın kendileri inanmayın bu yorumlara zararlıdır bu e-sigara.

   • Anonim diyor ki:

    Böyle zararlı demeyle olmuyor arkadaş ispatla! Yoksa sende mi sigara satıcısımı
    sın?asıl yukarıdaki yazı tamamen yalan Almanya’da bu tür mamüllerin özel satış noktaları var ve hepisi legal. Eşim 1 yıldan beri kulanıyor ve hepimiz çok memnunuz. Ayrıca alet ve mazemeleri Almanya’dan geldi!

   • Atakan diyor ki:

    Sanırım bu yorumu yapanlar e-sigara firmalarından olsalar bile üst yazıyı yazan gerçek sigara lobisinden. Baksana Almanya yasakladı yazmış ama Almanyada yaşayanlar öyle bişi yok diyor. insan gerçekten düşünüyor, sigarayı yasaklamayan hükümetler neden e sigaraya sarsın ki?

    • Anonim diyor ki:

     almanyada yasiyorum.Burada her tekel bayiide elektronik sigara bulunuyor hemde bir sürü cesit. Birazdan bende gidip kendime alacagim

   • hasan bey diyor ki:

    sende bakkal marketcimisin yoksa? Tekelci 🙂

    • Anonim diyor ki:

     Hepiniz çok fazla ajan filmi izlemişsiniz,insanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar bu da öyle çok bariz e sigara, sigara kadar zararlı değil bu kadar basit birisinde karbonmonoksit yok dioksit yok katran yok elbette bi kimyasal tepkime var bu yüzden de zararsızdır denilemez ancak sigarayla kıyaslanamaz bile

    • Volkan diyor ki:

     Adam dogru soyluyor bende almanyada yasiyorum

  • Sibel diyor ki:

   Ne güzel

 139. özer wrestler diyor ki:

  pazartesi eroll c marka ürünü teslim alacağım. deneyim ve sonuçları paylaşacağım sizlerle …

 140. Kadir diyor ki:

  Çalıştığın şirkette ben ve yaklaşık 6 kişi e-sigara sayesinde sigarayı bıraktı yaklaşık 1 sene sonra ise onuda bırakanlar oldu. Ayriyeten 1 ay önce gittiğim Almanya’da birçok yerde e-sigara kullanan kişiler ve likitlerini satan tobacco bayileri gördüm. Devletin yasakladığı şeyleri eyleme geçirmenin cezasının maksimum olduğu yerde bu kadar kullanım yada satış yapamazlar Arkadaşlar bu kocaman bir yalandır.. Ne kadar kötüleselerde Sigara bırakmak isteyen arkadaşların kesinlikle denemesi gereken bir yoldur.

  • Ergün diyor ki:

   Slm ya ne yasağı arkadaşlar ben almanya da yaşıyorum burda öyle biseyi ben duymadım görmedim üstelik tam tersi bayiler açıldı e cigara satan ben bayiden aldım memnunum ucuza da geliyor maksuzdan kotuluyorlar millet icmesin diye bundan vergi alamiyorlarya sırf ondan için kardeşim ben içiyorum sora evde çoluk çocuk da şikayetçi değil kokusu yok daha ne olacaktiki cigara firmasina ortak onu diyenler Sallayin kahile almayn bi

  • Murat diyor ki:

   Merhabalar 30w akülü makina aldim 1 haftadir kulaniyom bir dal bile sigara icmedim tavsiye uzerine aldim.normal 5w almisdim ondan bişi anlamadim.30 w daha iyi.biraz sık iciyom sigara aklima geldikce.likit nerden bulabilirim saygilar

   • cigaramania diyor ki:

    30W cihaz aldım. 1. günüm ve ağzıma sigara koymadım, sigarayı da aratmadı. arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım. 2-3 sene önce ucuz bi cihaz kullanmıştım bişey anlamamıştım ama paraya kıyıp 30w cihaz aldım farkı 1. günde gördüm. deneyimlerimi gün geçtikçe paylaşırım sizlerle.

 141. sigara düsmanimdir diyor ki:

  arkadaslar ben 30 yildir sigara iciyordum bir sene önce e sigara basladim sayesinde sikaraya biraktim ardindan 3 hafta sonrada e sigarayi biraktim
  simdi hic bir sikim ismiyorum hepsi zarar e sigara az da olsa zararli kimse kendini kandirmasin ben e sigaranin her türlüsünü denedim bas dönmesi yapiyor bogazini agritiyor zararli olmasa bunlari yapmazdi
  en iyisi hepsini birakin youtube de sigaranin zararlarini gösteren vidio var ona bakin eger birdaha sigara icerseniz enayisiniz demektir

 142. sedt arzuman diyor ki:

  zararlı olmadığını kimse söyleyemez ama önemli olan normal sigaradan nekadar az daha zararlı bunun açıklanması lazım.zararlı olduğunu herkes biliyor zaten.

  • Ergin diyor ki:

   arkadaslar,ben 4 yildir e-sigara kullaniyorum.18 mg nikotin.42 yil normal sigara ictim,sigara icenler bilir,balgam,öksürük,agiza ve vücuda vermis oldugu zararlar hala tam gecmis degil..ama büyük faydalari oldu..e-sigara bana normal sagligimi tekrar geri verdi..zararlimi ? bunu bilimsel olarak bilmiyorum ama 4 yildir cok daha rahat ve zindeyim..evde sikayetci olan yok.benim hayatimdaki faydalarini saymam gerekirse,inanilmaz sekilde hayatim ve sagligim düzeldi.sabah biraz balgam atiyorum,bütün gün rahat sekilde yasamimi sürdürüyorum…4 yildir devamli kullaniyorum,hic yan etkisi ve vucuduma zarar veren en ufak belirti görmedim.nikotini kademeli olarak biraz azaltmayi deneyecegim…e -sigarada en önemli faktör liguid,in yani kullanilan sivi maddenin kontrollü ve kalitesine,dikkat edilmesi lazim..ben almanyada fabrikasindan ismarliyorum..selamlar..

   • Aydogan diyor ki:

    18 mg nikotein nedir yaw üstelık 4 yıldır içiyorsun sen bugun boraksan e sıgarayı direk normal sıgaraya baslarsın geri

   • ozlem diyor ki:

    merhaba Almanyada hangi firma dir.Bende almak istiyorum.yardimci olursaniz sevinirim

  • misafir diyor ki:

   cevap gelmemiş 🙂

 143. taner diyor ki:

  nikotinsizde e sigara var bence abartildigi kadar zarari yok

 144. selin diyor ki:

  4 haftadir kullaniyorum ve cok mutluyum hatta normal sigaray icmeyi denememe ragmen midem bulandi attim . Zararli oldugunu soyleyenler neticede eger zararliysa bile sigara icenler zaten bunu goze almis insanlar , ucuz kokusuz ve bence daha az riskli ha bazi dev firma patronlari icin gercekten olumcul bir bulus 🙂

  • serkan diyor ki:

   tesbit-ül âlâ

  • Anıl diyor ki:

   Arkadaslar hazir likit kullanmayin
   Biz grup olarak yaklasik 40 kisiyiz e sigara uzerine toplantilar bulusmalar yapiyoruz.
   Likit icin size lazım olucak
   4 ana madde var
   Vg=vegatable gliserin(bitkisel gliserin tatlilarda ve cesitli hazir gidalarda bulunur,e sigarada buhari veren etken maddedir)

   Pg= propilen glikol(bir alkol türevidir hazir gidalarda öksuruk surubunda ve astim ilaclarinda eser miktarda bulunur,e sigarada ki gorevi bogazdaki vurum hissini arttirmaktir.

   Saf nikotin : tütün özünden elde edilir bir cok tedarik edeceginiz yer bulunmaktadir.lakin likitin icine karistilirken cok iyi hesaplama ve bir o kadar da özen gösterilir.

   Aroma: e sigara uzerine solunabilir ve suda cözülebilen her aromayi kullanabilirsiniz.aroma orani % 5 i gecmemelidir.

   Bu 3 maddeyi blender yardimiyla 5 ile 7 dakika arasi karistirip yaklasik 2 hafta kavanozda havasiz serin ve gunes isigi gormiyen yerde demleyin alın size ev yapimi halis muhlis dogal likit.hem saglik hem butce

   Vg,pg tedarik edilecek yerler;
   Basf kimya
   Balmumcu kimya
   Sitelerinden litrelik olarak alabilir karisim yapabilirsiniz.
   Daha kaliteli urun isterseniz almanyada Merck firmasi var tanidiginiz varsa bidonla getirin icin

   Ev yapimi likitin agzi kapali olarak raf ömrü 1 senedir .500 ml olarak demleme yapin bitiremezseniz cöp olur icindeki bitkisel gliserin oldugu icin

 145. derya diyor ki:

  Almanyada yaşıyorum ve elektronik sigara yasak degilki her yerde satılıyor bunu nerden uyduruyosunuz.

 146. gökhan diyor ki:

  e sigara içmeyin. normal sigara içinki 2 liralık maliyeti olan sigaraya 8 lirada vergi gelsin 10 lira olsun. E sigarada herhangi bir vergi varmı ? yok. Bu işin normali hem sigarayı yasak et hemde e sigarayı.Tabii ki e sigaranında bir takım zararları vardır ama en azından içinde katran, naylon, kağıt parçaları buna benzer şeyler yok.Zaten e-sigara içenlerde bir süre sonra onuda bırakıyorlar(kimisi 3-5 ay sonra kimisi 1 sene sonra). Saygılarımla…

  • bekir diyor ki:

   30 yıl normal cigara içtim. 4 aydır e-cigara içiyorum. Kesinlikle faydalı. El altından sanki esrar alıyormuş gibi likit alıyoruz. Ne kadar tuhaf.

   • Idris diyor ki:

    Butun yorumlari okuduktan sonra bende bir kac cumle ekliyeyim diye dusunuyorum ben yaklasik 28 senedir sigara iciyom gecirdigim trafik kazasindan sonra duzelebilmem icin sigarayi birakmami soylediler doctorlar evet 5 aydir elektronik sigara kullaniyorum ve sigara icen kisilerin yaninda dahi oturamiyorum kokisu beni rahatsiz ediyor ama simdi nihayet sigaradan kurtuldum elektrnik sigaradan cok memnunum ve butun sigara icicilerine tavsiyeyi yurekten yapiyorum kullaninca faydasini goreceksiniz ben iskocyada yasiyom ve burdaki insanlar buyuk cogunlukla gecis yapiyor elektronik gercek sigaradan milyonlarca kez daha zararsiz.

  • serkan diyor ki:

   çok haklı ben 5 ay kullandım sonra alldığım fiyata sattım şu sıralar yenisini alacağım

  • bkalkan diyor ki:

   45 yıldır sigara içiyorum. Nefes alamaz durumdayken e sigara ile tanıştım. Günde 2 paket içerken şimdi 1 veya 2 tane içiyorum. Uykum ve nefes alışım düzene girdi. Sigaratyı aramıyorum bile. Ağzı olan zararlı diye tutturmuş. Herkes bilim adamı olmuş. Kısa bir zamanda sigarayı bırakacağımın sinyalini aldım. 2 saat bile sigara içmeden duramadığım halde şimdi aklıma gelmiyor. Kaliteli bir e sigara ve likit harika birşey. Bilim adamlarına selamlar. Sigara fabrikalarının yalakalığını yapmasınlar

 147. ali diyor ki:

  2012 yılı içinde bozulan bütçe dengesini, akşamcı ve tiryaki kurtardı. Sigara ve alkolden alınan ÖTV geliri 11 ayda 22.6 milyar liraya ulaştı. Bu vergi gelirinin 4.2 milyar liralık kısmı alkollü içkilerden, 18.4 milyar liralık kısmı ise sigaradan geldi. Maliye bu rakamın yıl sonunda 26.4 milyar liraya çıkmasını bekliyor.

  3 yıldır e.sigara kullanıyorum profesyone bir kullanıcıyım fazla söze gerek yok bu haberi yapan arkadaş kimden para almış belli haberi dikkatlice incelerseniz defalarca kendi kendini tuzaga düşürüyor
  bu konu ile ilgili 3 yıldır bir çok araştırma yaptım e-sigara şuan ülkemizde yasaktır ve sebebide sigara patronları ve devletin aldığı vergi
  çevremde 30 un üzerinde insana sigarayı bıraktırdım çogunun e-sigaralarını gendi cebinde para vererek aldım dünya üzerinde sigara kadar lanet birşey yok ve bıraktırdığım herkez suan aynı şeylerden bahsediyor evli olanlar eşleri ile olan ilişkilerini bile etkilediklerinden bahsediyorlar anlatacak çok şey va ama size sadece türkiyede günlük sigara tüketimini araştırmanızı ve sigara patronlarının ve devletlerin bu işten ne kadar kazandıgını araştırmazı söylerim
  saygılarımla

 148. beb diyor ki:

  yasaklanma sebebi sigara firmalarının korkusu ve birilerine pay vererek zararlı olduğunu yayması ve kanunlaştırmasıdır

  • Anonim diyor ki:

   öyle bir yorum yapıyoruzki hep birlikte sanki normal sigara masum elekronik sigara suçlu gibi oldu pesss

 149. özkan diyor ki:

  1 aydır elektornık sıgara kullanıyorum ve cokta memnunum hıc bır sorun sıkıntı yok aksıne yam yersı nefes alısım uyku duzenım ve bır cok sey duzeldı o kadar yorum var neden bır yetkılı bu olumlu yorumları curutecek bır acıklama yapmıyorlar cunku yok oyle bır acıklama asıl ınsanları sız kandırmayın arastırma neyın arastırması bu belge varmı elınızde daha bu zamana kadar e sıgara ıcın acıklanmıs resmı bır evrak varmı zararlıdır dıye bu yuzden e sıgara candır….

 150. BARIŞ diyor ki:

  27 YAŞINDAYIM 11 SENEDİR GÜNDE 1 PAKET SİGARA İÇİYORUM,ARTIK GECELERİ ÖKSÜRMEKTEN,NEFES HIRILTILARINDAN,LEŞ GİBİ PİS KOKUSUNDAN NEFRET ETMEME RAĞMEN BIRAKAMIYORDUM,E-SİGARAYI ÇOK ARAŞTIRDIM ZARARLI YA DA ZARARSIZ DİYEMEYECEĞİM FAKAT İSTEYEN İNANSIN İSTEYEN İNANMASIN BUGÜN 4.GÜNÜN SABAHI NEFES ALIP VERMEM ÇOK RAHATLADI,2 GÜNDÜR GECE YATARKEN TEK BİR ÖKSÜRÜK BİLE YOK,YANIMDA BİRİ SİGARA İÇİNCE O YILLARDIR İÇTİĞİM SİGARANIN NE KADAR İĞRENÇ KOKTUĞUNU ANLAMIŞ DURUMDAYIM,YEMEKLERDEN SONRA DAYANAMAYIP GÜNDE 1-2 SİGARA İÇİYORUM YİNE AMA İNŞALLAH ONLARIDA KESİCEM HİÇ İÇMİCEM,SİGARA İÇEN TÜM İNSANLARA TAVSİYEM E-SİGARAYA BAŞLAMALARI,BAŞLANGIÇTA BİRAZ MASRAFLI OLUYOR,DOĞRU E-SİGARAYI BULANA KADAR ZAMAN VE MASRAF GEREKİYOR AMA SONUNDA İYİ ÇALIŞAN BİR E-SİGARA BULURSANIZ ÇOK RAHAT EDİYORSUNUZ,BU ARADA SİGARA İÇMEYEN SAYGIDEĞER İNSANLARA HİÇBİRİNİ TAVSİYE ETMEM 🙂 BİRAZ BASKI YAPALIMDA ÜLKEMİZDE DE YAYGINLAŞSIN, E-LİKİTLERİ TANIMADIĞIMIZ NE OLDUGUNU BİLMEDİĞİMİZ İNSANLARDAN ALACAĞIMIZA,ECZANELERDEN,MARKETLERDEN ALALIM.

 151. taylan diyor ki:

  bende esigaraya başladım daha 5 gün oldu ama canım hiç sigara istemiyor

 152. alper diyor ki:

  Bi ara bende elektronik sigara kullandim ve her ictigimde dahada zararli oldugunu hissettim damarlarim bi tuhaf oluyordu gogsum agriyordu e sigaranin icinde bulunan nikotin sivi halde cekmis oldugunuz ise duman degil buhar yani nikotini sivi halde aliyosunuz buda cok tehlikeli arastirmalarim vede deneyimlerim sayesinde bunu gordum simdi ise tutun aliyorum netten filitreye doldurup bide suzen filtre takiyorum hem hesapli hemde daha az zararli oldugunu hissettim insallah bigun herkes bu zikkimi birakir

  • alperen diyor ki:

   hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum ne tür araştırmalar yaptınız acaba merak ettim. ben esigara ile ilgi yurtdışı sitelerinden bir sürü makale okudum ama sizin söylediğinize benzer birşey bulamadım.
   kaynak belirtirseniz bizde aydınlanmış oluruz. teşekkürler

   • Eren diyor ki:

    Ben de merak ettim hakikaten. Sigarada da duman çekiyorsunuz, e-sigarada da duman çekiyorsunuz. Söyleyin ksynağı biz de öğrenelim

  • Anonim diyor ki:

   Arkadasim ben doktorum, gercekten ne arastirmasi yaptin bilmiyorum ama nikotini sivi halde aliyosun diyosun ya istersen kati halde al sana zarar weren sey nikotin değil. Sana zarar veren sigara dumanindaki kimyasallar, isi ve kanserojen maddeler. Bunlar normal akciğer dokusunu degistirip koah, kansere neden oluyolar. Esigara iyimidir bilmem ama ben de denicem

  • Anonim diyor ki:

   Hocam 1gunluk sigarayı bırakmanın cigerlerdeki nikotin seviyesi azaldığı için göğüsunuz o yüzden ağrı yapmıştır

  • Anonim diyor ki:

   E sigara likitlerinde bulunan PG ve VG belirli oranlarda karıştırılır.
   PG hem seyrelttiği hem de boğaza vurum hissi verdiği için kullanılır. Fakat PG alerjik reaksiyonlara da neden olan bir bileşendir, kullandığınız likit tamamen PG bazlı ise ya da yüksek oranda kullanılmışsa alerjik etkiler yapmış olabilir. Kaliteli VG oranı yüksek likit şikayetlerinizi bitirebilir.

  • Anonim diyor ki:

   Patlıcan yerken bile nikotin aliyorsun senin kullandığın limitin PG oranı yüksek ise bu ağrı yapar daha çok vg oranlı limitleri tercih edebilirsin

  • Anonim diyor ki:

   :)) bırakmayı tekrar dene başarabilirsin…

 153. çıncalık çilim diyor ki:

  Bir ara elektronik sigaranın yasaklanacağı söyleniyordu ama hâlâ çok sayıda internet sitesi üzerinden satışlar devam etmekte. Acaba Türkiye’de satışlar yasaklanmadı mı?

 154. YAMTAR diyor ki:

  Beyler zararı illaki vardır ama sigaradaki kadar oldugunu sanmıyorum 3-4 paket sigara içiyordum 4 gündür bir tek bile icmedim nikotin oranı 18 le başladım simdi 6 ya dusurdum nikotin ihtiyacını karsiliyor.almanyada eczanelerde satılıyor liquitler kimse saçma sapan yorumlar yazmasin.Zincirleme bi iciciydim nefes alamiyordum ve kramplar giriyodu göğsüme su an nefes alisim rahatladı agri kramp yok. Bırakmak isteyenler bence alsınlar e sigara. Ama bir tanede normal sigara icsem derseniz bir daha e sigara içme isteğiniz kalmaz hepinize şimdiden başarılar inşallah birakmk isteyen herkez birakir. Bende dahil . 2 hafta sonra bırakacağım inşallah.

  • Anonim diyor ki:

   2 sene boyunca e sigara ictim
   Almanyada özel E sigara satan dükkanlar war ordan
   Aliyordum. Sigarayi birakmak icin cok guzel bir
   Yontem fakat bazi arkadaslar hem sigara hem
   E sigara iciyor bu cok tehlikeli
   Sigarayi ewde icemeyenler veya yasakolanyerde icemeyenler E sigara iciyor disardada normal sigara
   Kendilerini 2 kat fazla

   Zehirliyorlar eskiden sadece disarda iciyorlardi.

   • altay diyor ki:

    arkadaşlar ben 42 yıl sigara içtim bırakalı 8 sene oldu önüne gelen kansorejen diyor ulan kanserin pirimeri bellimide kansorejen diyorlar önüne gelen konuşuyor cigara sektörünün ağalarının işine gelmiyor içerisinde 1000 üzerinde zararlı madde vr pastayı paylasmal istemiyorlar 8 yıldırda e sigara içiyorum hiç bir zararınıda görmedim denemesi bedava normal bir sigarayı yakın dumanı tırnagınıza sertçe hızla üfleyin zararı sapsarı nikotini görürsünüz aynı deneyi e sigarda deneyin o olay sıfır ahkam kesen heriflere duyurulur sayılarımla para için titrinizi satmayın

  • merak diyor ki:

   Birakabildinmi merak ettim

 155. Alemdar diyor ki:

  arkadaşlar sıgara içen bir insanda muhakkak kanser oluşmakdadır. eğer sigarayı bırakamıyorsanız benim yöntemimi kullanın normalde günde bir paket kullanıyorsan geçipte bir haftaya kadar dayandırın, ve üstelik başka bir yöndem daha sizler ne kadar az sigara içerseniz o kadar çok erken kurtulursunuz, peki nasıl mı olacak , 3 haftaya kadar ilk olarak günde 5 6 sigara içilir ve ondan sonra günde 4 adet sigara içilir ve sonra 2 haftaya kadar günde 3 sıgara içilir, ve sonra 1 haftaya kadar kesindili içilir, ve güne gelirsek sigaranın başını keserek az içmeye başlıyacaksınız oda günde üç defa ve 3 defa keseceksin başını, bu böyle gittikçe sikaranın başını dahada çok keseceksin ve sonra sikara bırakma hevesin dahada çok gelir, ve ondan sonra feslegen şifalı ot kullanılır. peki ne işlem gösterir bilirmisiniz siz ne kadar sıkaralı kesmisseniz ve en son hevesin gelmişse sikara bırakmaya, ondan sonra sen geçip bu ot u kullanacan ve sonra iyileşmeye başlıyacaksın ama sikara bir daha içmeme Şartıyla çünkü kuvvetli bir ot dur? > RekaiX Alemdar

  • Anonim diyor ki:

   Hocam anlattigin yontemle sigarayi birakabilecek biri, tek seferde de birakir. Herkeste dedigin gibi olmuyor. Ben haftada 1 adete indirdim fakat 1saat once icmisim yine icmeliyim hissi maalesef hic gitmiyor ve kisa sure sonra tekrar basliyorsun.
   Gunde 1-2 paket iciyordum e-sigaraya basladim bugun 17.gun ve mutluyum.
   Koku yok,
   nefes almada zorlanma yok,
   yokus cikarken kesilme yok,
   ekonomik (maksimim sigaranin 1/3 fiyati)
   dislerine ve dis etlerine zarari yok,
   aklima gelenler bunlar.

   Muhakkak zararlidir fakat sigara kadar oldugunu dusunmuyorum.

   Not1:e-sigaraya gecince, kesinlikle normal sigara icmeyin.
   ilk bir kac gun heran normal sigara icecek gibi oluyosunuz fakat e-sigardan kullaninca o his geciyor.
   Not2:agiz ve girtlak ilk 2-3gun garip hissettiriyir.

 156. Sinem diyor ki:

  Ben 10 sene Marlboro içtim ve bir haftadır E- sigara içiyorum çok rahatım ve kendimi çok iyi hissediyorum bütün sigara içen Arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum… Yeterince deney yok ama Zararlı diyorlar…deneylere eklenecek çok tanıdığım insan var sigarayı Bıraktı ve üzerinden biraz zaman geçince check up oldular hiçbir sorun yok…. bu devletler normal sigaranın sağlıklı OLDUĞUNU düşünüyorlar galiba yeterince deneyde var toplayın hadı başta Marlboro olmak üzere tüm sigaraları

 157. Robin Oskay diyor ki:

  Bu sayfaya nasil geldim bilmem ama su kadarini soyliyebilirim Yukarda emre denen arkadas hepimizi (bende dahilim simdi) e sigara saticisi olarak goruyor..Kazin ayaga oyle degil iste.54 yasindayim yurt disinda oturuyorum ve hic sigara ticareti yapmadim anlamamda meslegim insaat sektorudur.Arkadaslar bu siteyi gezenler ve yorumlayanlara sozum..E sigara zararlidir dogru ama klasik sigaraya gore cok ama cok daha az zararli.Elbette hic isilmemesi daha iyi ama 42 senedir sigara iciyorum ve bana kimse cikip sigara e sigarayla ayni zararda demesin sacma sapan yorumlarda yapmayin..Gecen hafta genel saglik muaynesinden gecerken kalp doktoruna da ugradim Kardialog bana sigara iciyormusnuz dediginde 20 yaklasik 20 gundur icmiyorum dedim e sigara kullaniyorum yerine dedigimde cok daha iyi ve zamanla nicotinin dozunu da dusurun dedi..+ gercekten cigerlerimde cok az da olsa bu kadar kisa bir zamanda rahatlama hissetmeye basladim..Benden size tavsiye sigara iciyorsaniz birakin ama birakamiyorsaniz e sigara tavsiyem olur..Kimsede iskembeden atmasin.Bu gun 2 ml nicotin dozunu dusurdum ve her ay 2 ml dusurme karari aldim.Umarim sifirlar ve nicotine bagimliligim ortadan kalkar.Zira diger tum yollari denedim olmadi , son sansim buydu ve iyi gidiyor.Saygilar..

 158. emre diyor ki:

  bu yorumlari yapanlarin hepsi internet üzerinden e sigara satisi yapan kisilerdir orjinal diye sattiklari likitleri tahtakaleden tanesini 1tl den alip 20 tlden esigaralarida 10tl den alip 100tl 150tl gibi rakamlara satiyorlar likitlerin tamami merdivenalti cihazlarda cin mali zarari bilinmez fakat buislerin icinde biri oldugum icin sunu kesin söyleyebilirim orjinal likit yada e sigara türkiyede kesinlikle bulamazsiniz bu is korsan cd gibi bir sektör haline geldi. dumana hayir diyerek saglikli günler dilerim

  • Anonim diyor ki:

   Yok öyle değil ben E-Sigara ya 3 hafta önce başladım 0 nikotin elma yada çilek aroması kullanıyorum bir dal bile sigara içmedim 3 haftadır

  • arzu diyor ki:

   yuh diyorum, bende 1 aydır e sigara kullanıyorum nefes alışım bile düzeldi, ne olursa olsun sigara kadar zararlı olabilirmi? bilinçli kullanırsanız aldığınız nikotini azaltırsanız sigaradan kurtulmuş olursunuz.

  • Orhan diyor ki:

   30 yıl önce sigarayı bırakmıştım. Ailevi bir sorun nedeniyle tekrar başladım. Bırakmak için e-sigaraya başladım. Bir miktar öksürük dışında sorunum yok. Yazının başında Almanya’da yasak olduğu yalanı ile başlayınca, kalanı inandırıcılığını yitiriyor zaten. Tüm Avrupa’da serbest, özel dükkanlarda satılıyor. Türkiye’de yasak olması Türk tüketiciyi korsan mamullere mecbur bırakıyor. Zararı daha büyük olan sigara üreticilerinin tepkileri de normal karşılanmalı. Diyelim ki sigara kadar zararlı, daha ucuz olması bile tercih nedeni. Kimse daha zararlı da diyemiyor. Yaplan araştırmalar e-sigara kullananların %30 unun tamamen bıraktığını gösteriyor. Böyle bir oran sadece sigara içenlerde yok. Sigara üreticilerinin paniğini anlamak zor değil yani…

 159. Ali monte diyor ki:

  o uzman dedikerinizde kesin isveçli bilim adamlarıdır … yapmayın etmeyin böyle 40 yıl boyunca fiat çöktü bu ülkeye başka araba sokmadı trabant kaka lada kaka yazıp durdu gazeteler … kapitaizme hizmet etmekten vazgeçsin bu adı belirsiz her yerde karşımıza çıkan isveçli bilim adamları …

 160. Hakan diyor ki:

  Selam dostlar,

  yükaridaki yazinin tümü uydurma. Kaynaklar, deliler hani? Arkadasin imaa ettigi gibi e-sigaradan enfazla korkan sigara endüstrisi ve devlettir! Ve Almanyada e-sigara yasak degildir, 3 Million kulanicisi var almanyada. Yani resmen yalan söyleniyor. Fransadaki ve Almanyadaki doktor arastirmalarina bakicak olursak, e-sigaranin riski Alkol ve Sigara sifatina girmiyor, ancak sorunlu olan gida maddeler kategorisine giriyor!
  Cünki e-sigaranin icine giren maddeler azami 4 tane, ve bunlarin hepsini bizler sigara icmesekte icsekte gida üzere almaktayiz! Ancak klasik sigarada bulunan maddeler 300 ü asiyor. Gelecek e-sigaraya ayittir. Tavsiyem arastirin dogruyu bulucaksiniz, tabiiki hic birsey kullanmak endogrusu. Bunu söyleyen e-sigara federasiyonu!!!

  Tessekkürler
  cipcik

  • Alptekin diyor ki:

   Esigara likit sisesine bakarsaniz toksik madde diyor. Yani zehirli. Bocek zehirini soluyorsunuz.

   • furkan diyor ki:

    he böcek zehri 😀 😀 ulan ne güldürdün beni be :D:D:D içinde vg pg terapatik nikotin ve aroma var.

 161. seyhan diyor ki:

  1 aydır kullanıyorum abim vasıtasıyla yurt dışında doktor tavsiyesi üzerine kendi Aldı sigarayı bıraktı bende çok memnunum.ciğerlerimin temizlendiğini şimdiden hissediyorum nefesim Bile değişti fakat kullanacağınız cihaz ve likit önemli tavsiye olarak kangertech markasını kullanabilirsiniz likitler de tamamen bitkisel içerisinde sadece nikotin harici zararlı madde yok zaten günlük patlıcanlı yemeklerimizde bile nikotin var yani verdiği zarar sadece nikotin duman koku ateş benzen katran sigarada bulunan hiç bir zararlı madde içerisinde yok

 162. Murathan diyor ki:

  Arkadaşlar zararlı diyenlere hiç bakamayın, elektronik sigarayı bir kaç nefes denedikten sonra cebimdeki sigara paketini direkt çöpe attım.
  Arkadaşımın babası 40 yıldır sigara içiyordu, bununla bırakınca onun elektronik sigarasını bana getirdi ve gerçekten harika bir ürün. Zararlı olduğu falan kesinlikle palavra, zararlı olsa önce avrupada yasaklanır. Gdo’lu ürünlere bile izin veren Türkiye’de değil.

  Kullandığım ürünün markası GREEN SMOKE. Herkese şiddetle tavsiye ederim, kendimi harika hissediyorum. Hem kesinlikle doyurucu, hem kapalı alanlarda da içilebiliyor ve çevreye hiçbir rahatsızlık vermiyor, hem de içimi sigaradan 1000 kat daha zevkli. Zamanla nikotin oranı düşük kartuşlara geçip sigarayı bırakmanızı sağlıyor. Mutlaka deneyin, sigaradan kurtulun.

 163. Hasan diyor ki:

  Arkadaşlar, esigaraya başlayacaksaniz, türkiye esigara forumu , google,a (esigaraus) diye yazın çıkar. Oradan almanizi tavsiye ederim, ucuz ürünlere fahiş fiyatlar odemeyin, Ben yandım siz yanmayin bari 🙂 Ayrıca esigara hakkında bütün bilgiler paylaşılmış herşey var.

 164. Almanyadan diyor ki:

  Bir sey yazdiginizda dogrulugundan emin olunda oule yazin yahu… Almanyada yasak falan degil, her tutlu cesiti.

 165. Tambifirlama diyor ki:

  Yasak veya degil zararli zararsiz. Icen icer icmeyen yol alir gider bos myhabbet yapip kafa utulemeyin…alan razi satan razi. Gerisine…… Duser

 166. Hakki diyor ki:

  Hepsi laf arkadaslar yazilanlarin %90 yalan. ve ayrica ben alamnyada yasiyorum yasak diye birsey yok herkes elektronik sigara kullaniyor ve satiliyor bayilerde, sigaradan bin kat daha saglikli oldugunada eminim. hükumet oyun yapiyor

 167. Erkan diyor ki:

  Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum e sigarayı. likiti orjinal aldıktan sonra sıkıntı olmaz. çok memnunum.. 1,5 paket sigara içerdim günde 1-2 tane kaçırıyorum hepsi o yakında hiç içmeyecem sonra e sig da bırakacağım

 168. ghetto diyor ki:

  Elektronik sigara zararlidir,hicte masum degildir diyen ve bunu savunan arkadaslar.
  Ben elektronik sigara kullanicisiyim ortalama 1 senedir aktif olarak kullaniyorum ve bunu ingiltereye gittigimde sokakta cafelerde hatta havalimaninda bile bir cok insanin elinde gordum ve dedimki bunun amaci ne? Yerli ve yabanci sitelerde arastirdim.. 1.si elikitler kalite kalite deisiyor ve ozellikle yurtdisinda cook kullanilan ulkelerde elektronik sigara ve elikit le alakali birimler ve arastirma merkezleri kurulmus bu kuruluslarin hepsi devlet yada ozel sektorlere bagimli olmayan bagimsiz kuruluslar ve hepsini detayli incelemeleri ve deneyleri sonucunda. Sigara ile hic bir sekilde bir tutulmamasi gerektigine karar vermisler 2.si yurt disinda ozellikle elektronik sigaralari sigarayi biraktirmak maksatli degilde,sigaraya altarnatif olarak kullanilan bir cihaz haline gelmis ve masumiyeti normal sigaraya gore kabullenilmis. 3.su elektronik sigaraya uygulanan yasaklamalar ve kotalar genellikle 3.dunya ulkelerinde yogun bir sekilde destekleniyor bunun tabiiki belirli sebepleri var bunlar; bu ulkelerde sigara tuketiminin gunluk 1 yada 2 paket oldugu ve nufuslarinin %65 inin sigara tiryakisi oldugu ayni zamanda devletlerin uyguladigi vergi politikasi cok sigara icin cok vergi odeyin mantigi 3.dunya ulkeleri devletler icin cok iyi bir gelir kapisi ve bununla birlikte ilac firmalarida bu isten ciddi bir sekilde nemalaniyor.. 4.su bunu aktif sekilde kullanan ve bilincli olan hollywood yildizlari,profesorler,is adamlari vb.gibi bir cok ornek var 5.si %100 zarasiz demek ahmaklik olur ama hayatimizda sigaranin haricinde zarali olan okadar sey varki kullandigizin parfum,camasir deterjanlari,el sabunlari,fastfood urunler, ve akliniza gelebilecek bir cok urun. Sizce bu kirliligin icinde elektronik sigaranin icinde bulunan gliserin, tutun extrati ve meyva extratlari ne kadar zarar verebilirki. kotunun eniyisi . Bence arkadaslar sigara firmalarinin para ile satin alip bilimsel aciklamalar yaptirdigi tarafli saglik orgutleri yada kulaktan duyma aciklamalara pek prim vermemek gerekiyor.. ayrica not dusmek isterim sigara ureticisi olan Jbc tabbacco ve philp moris kendi elektronik sigaralarini tasarlamislar ve jbc ilk olarak kanada ve amerikada bunu piyasaya sunucakmis.. buda benden bu konuyu arastiran arkadaslara haber niteliginde olsun

  • yucel diyor ki:

   ben yaklasik 25 sene sigara tiryakisiydim ama bu e-sigara sayesinde 1 gunde sigarayi biraktim ve simdi normal sigara kokusundan tiksiniyorum.Kullandigim likidin ismi SILVER CIG ve gayet memnunum

  • Ahmet diyor ki:

   Merhabalar,

   Ben 10 yıldır günde bir pakete yakın sigara içen, sürekli bırakma çabalarıma rağmen bir türlü başarılı olamayan birisiyim. 10 gün önce yurtdışında, Sırbıstan’da idim. Eşimin allerji hapını almak için bir eczaneye gittim ve eczanede Umbrella marka e-sigara satıldığını gördüm. Eczacı bayana bu ürünle ilgili bilgi almak istediğimi söyledim ve uzun uzun bana sigarayla mukayese edilmeyecek kadar zararsız olduğunu, çok etkin bir yöntem olduğunu ve Sırp hükümetinin desteklediğini söyledi (hükümet desteklemese eczanede ne işi var?). Ben de alıp denemeye karar verdim, 18 mg nikotinli Art Flavour (İtalyan menşeli) likitiyle birlikte 15-16 EURO civarı birşeye aldım. Şimdi 10 gündür onu kullanıyorum ve bu 10 günlük süre zarfında bir tane bile sigara içmedim. Sabah daha dinç uyanmaya, daha rahat nefes alıp vermeye başladım, bilmiyorum ya da psikolojik bir durum… Ama canım hiç sigara istemedi. E-sigara çok zararlı aman uzak duralım diye bir yaklaşım bence sigara tiryakisi birisi için çok komik bir durum. Sigaraya başlamamış birisi için başlamasına neden olabilmesi açısından belki tehlike arz edebilir ama dediğim gibi daha işin çok başındayım belki ama sigara bırakmama neden olacaksa neden olmasın

 169. ghetto diyor ki:

  Elektronik sigara zararlidir,hicte masum degildir diyen ve bunu savunan arkadaslar.
  Ben elektronik sigara kullanicisiyim ortalama 1 senedir aktif olarak kullaniyorum ve bunu ingiltereye gittigimde sokakta cafelerde hatta havalimaninda bile bir cok insanin elinde gordum ve dedimki bunun amaci ne? Yerli ve yabanci sitelerde arastirdim.. 1.si elikitler kalite kalite deisiyor ve ozellikle yurtdisinda cook kullanilan ulkelerde elektronik sigara ve elikit le alakali birimler ve arastirma merkezleri kurulmus bu kuruluslarin hepsi devlet yada ozel sektorlere bagimli olmayan bagimsiz kuruluslar ve hepsini detayli incelemeleri ve deneyleri sonucunda. Sigara ile hic bir sekilde bir tutulmamasi gerektigine karar vermisler 2.si yurt disinda ozellikle elektronik sigaralari sigarayi biraktirmak maksatli degilde,sigaraya altarnatif olarak kullanilan bir cihaz haline gelmis ve masumiyeti normal sigaraya gore kabullenilmis. 3.su elektronik sigaraya uygulanan yasaklamalar ve kotalar genellikle 3.dunya ulkelerinde yogun bir sekilde destekleniyor bunun tabiiki belirli sebepleri var bunlar; bu ulkelerde sigara tuketiminin gunluk 1 yada 2 paket oldugu ve nufuslarinin %65 inin sigara tiryakisi oldugu ayni zamanda devletlerin uyguladigi vergi politikasi cok sigara icin cok vergi odeyin mantigi 3.dunya ulkeleri devletler icin cok iyi bir gelir kapisi ve bununla birlikte ilac firmalarida bu isten ciddi bir sekilde nemalaniyor.. 4.su bunu aktif sekilde kullanan ve bilincli olan hollywood yildizlari,profesorler,is adamlari vb.gibi bir cok ornek var 5.si %100 zarasiz demek ahmaklik olur ama hayatimizda sigaranin haricinde zarali olan okadar sey varki kullandigizin parfum,camasir deterjanlari,el sabunlari,fastfood urunler, ve akliniza gelebilecek bir cok urun. Sizce bu kirliligin icinde elektronik sigaranin icinde bulunan gliserin, tutun extrati ve meyva extratlari ne kadar zarar verebilirki. kotunun eniyisi . Bence arkadaslar sigara firmalarinin para ile satin alip bilimsel aciklamalar yaptirdigi tarafli saglik orgutleri yada kulaktan duyma aciklamalara pek prim vermemek gerekiyor.. ayrica not dusmek isterim sigara ureticisi olan Jbc tabbacco ve philp moris kendi elektronik sigaralarini tasarlamislar ve jbc ilk olarak kanada ve amerikada bunu piyasaya sunucakmis.. buda benden bu konuyu arastiran arkadaslara haber niteliginde olsun

 170. tahir diyor ki:

  Bende 1haftadır e,sigara içiyorum çokta memnunum 1 haftadır hiç sigara içmedim içen adamın bile yanında duramadım benim ilk kullandıgım sıvıda nikotin 10 du şimdi 4 kullanıyorum yakında bunuda bırakırım olur biter 😉

 171. volkan diyor ki:

  Elektronik sigara zararlıdır demişsiniz. Nerede araştırdınız? bilimsel bir kanıtınız var mı? lütfen bir yazı yazarken altının boş kalmamasına dikkat ediniz. Sizden zararları ile ilgili yapılmış araştırmaları ve hangi kurumların bu araştırmayı yaptıklarını paylaşmanızı rica ediyorum.

 172. RcPBdR diyor ki:

  e-sigara candır

 173. Berkan diyor ki:

  Sigara firmalarının yalanı; 3 büyük üniversitede denekler üzerinde ve kimyasal olarak araştırma yapıldı. Kimyasal analizde nikotinden başka insansa zararlı madde bulunamadı. Placebo etkisi dahil 3000 kişide hiç sigara içmemiş insanlara dahi tam gün boyunca içirilip ciğer ve kan analizleri yapıldı. Hiçbir değişiklik gözlemlenmedi..

  Boyna yalan haber geziyor ortalıkta yok kansorojen yok bilmemne…

  • AHMET diyor ki:

   Çok Fazla Zararı yok Ben Sigaryı Bıraktım Artık Sigaradan Nefret Ediyırm E Sigaranın Faydası Var zarırda Fazla yoktur 🙂

 174. Ayşegül diyor ki:

  42 yaşındayım 20 yildir sigara kullaniyordum..deneme amacli e sigara aldim ama alirken artik sigara icmeyecegim mamtigim vardi ve bu getceklesti..e sigara elime gectigi anda evdeki bi paket sigarayi çöpe attim yanimda icenlere karsi cikmadim kendimi sinav ettim..tam 21 gundur elime sigara almadim 0 nikotinli e sigara iciyorum ve en kisa sürede de e sigarayi bırakacağım ..cok mutluyum ben sigara kullanmiyorum))

 175. Ali diyor ki:

  Herkese selam. 3 hafta once ilk elektronik sigarami aldigim gunden beri agzima sigara surmuyorum. Aciklamam gereken konu su. esigara ismi yurt disinda kullanilmiyor. Buharlastirici veya kisaca mod diyip geciyoruz. Boyleece sigara lafini dahi agzimiza almamis oluyoruz. Simdi gelelim ana mevzuya…kullanilan sivilar 4 maddeden olusur. PG, VG, aroma esansi ve istege bagli olarak farkli oranlarda nikotin. Nikotinsiz de tercih edilebilir. PG ve VG maddeleri gidalarimizda ve hastahanelerde nefes acici olarak kullanilmaktadir.Ayrica sahnelerde efekt olarak kullanilan duman makineleri de bu sivilari kullanir. Zararlari minimumdur. Aromalarda ise gidada kullanilan konsantreler PG(cogunlukla) veya VG ile kesilir. Buraya kadar herhangi bir saglik sorunu icermeyen maddeleri yazdim. Fakat nikotin bildiginiz gibi zehirli bir maddedir ancak yapilan testler esigaralardan nikotin aliminin normal sigaralara gore dusuk oldugunu tespit etmistir. Simdi herkese tavsiyem…icinde ne oldugunu bile bilmediginiz 4000 cesit madde iceren sigaralarin yaklasik 43 tanesi kanserojen ve 8 tanesi toksik maddeden meydana gelir. Ayrica sigara yanarken karbonmonoksit uretir. Size sorum su bildiginiz 3 az zararli madde arti nikotin mi yoksa sigara mi iyidir? Daha fazla soze gerek yok sanirim. Herkese iyi dileklerimi iletirim. Tesekkurler.

 176. ilkin diyor ki:

  herkese merhabalar 20 sene sigara kullandıktan sonra e sigaraya başladım ve başladığım gün sigarayı bıraktım 15 aydır içmiyorum e sigaraya devam ediyorum aradığım cihazı bulana kadar biraz bocaladım şimdi mod batarya ve rda kullanıyorum likitide kendim yapıyorum durumdan çok memnunum ağzımın tadı geldi koku alma duyum gelişti hırıltı öksürük gitti biraz kilo aldım tavsiye derim

 177. murat berlin diyor ki:

  arkadaslaslar öncelikle sunu söylemek isderim,,,herseyin fazlasi zarardir evet mantikli düsünürsek e-sikaranin bir zarari yok gibi duruyor, ama malesef kendimizi oyle avutuyoruz… malesef var tabiki sikara kadar degil, olamazda cünkü size kisa üc özet verecem,sikarada olan kagit tütün ve alkol,teer nikotin,bu 5 i saden basli basa bir beladir… e-sikarada ise size söle anlatim hic elektrikli su isticisi,icine su koydumuz zaman ektrik akimina ugrar ve suyu isitir,, e-sikarada o sekildir icindeki sivi yakiyor onu duman halinde cekiyoruz icimize icindeki kömür gibi bir siyah tas var yada tel bazilarinda iplik vardir..bu onu yakiyor bizde dumanini cekiyoruz.. sikarayi birakirken asiri degisime ugrayabiliyorsunuz cünkü e-sikara sadece size nikotein ve duman hissi verir diger sikara da olan eksiklikler yokdur size sikara kadar doyurmaz ama bir kac gün sonrada gercekden birakmaniza ciddi yardimci olursunuz…size davsiye 10 mg baskayin 6 mg ve 0 mg siparis verin veya satin alin… isderseniz meyveli alin kavun elma kiwi gibi size gercekden zevk verir iki hafta arayla düsürün ve 6 hafta sonra kenara birakin sikara tarih olacakdir… bende yan etkisi olarak asiri bogaz kurulugu öksürük basladi sebep ben cok agir nikotein aldim 22 lik düsürdüm düzeldü…öksürük cokdu oda sikarayi birakdim icin akcigerlerim balgam yapdi…yan temizlenmeye basladi… e-sikara alimina gelince avrupadan sibaris verin cin mali na güven olmaz hepimiz biliriz…

 178. kasım diyor ki:

  Bende yeni kullanmaya başladım, yani şu sigarayla e sigarayı kıyaslıyorsunuz pes doğrusu, dünyanın katranı zifiri kimyslı vr normal sgarada, elektronik sigarayı istemeyenler zaten belli

 179. serdar koç diyor ki:

  arkadaşlar elektronik sigara sağlık için zaralı diyorlar ben normal bir sigaradan daha iyi olduğuna inanıyorum bırakamadığım tek şey sigara her şeyi bırakırım ama yine sigara yakan bir insan dım şimdi bakıyorumda her şeyin tadı varmış ne koku ne öksürük ne tıkanma yok ama sigara aklıma gelince içiyorum normal bir sigara gibi değil inşallah herkez bırakır

 180. ali diyor ki:

  ya şaka mısınız ? tütün sigarası elektronik sigaradan 4000 kat daha zararlı, elektronik sigaranın zararı havada soluduğumuz bir egzos dumanı kadar bile değil. bence e sigara…

 181. mithat diyor ki:

  Merhaba. Tesadüfen esigar ile tanistim. Üç hafta oldu tek bir sigara dahi icmedim. Şu ana kadar zararını gormedim. Başlangıçta likitin mg ini iyi seçin. Gunde bir paket civarı içenler için 18mg ideal. Birde muhakkak yedek esigaraniz olsun. Cunku herhangi bir ariza durumunda sigaraya geri dönme ihtimali cok yüksek. Yedek parçaları sarz cihazi her zaman yanınızda olsun. Ben ego-t kullanıyorum memnunum likit dekag. Likitin bir çok çeşiti var aroma olarak. Deniyerek damak tadiniza uyani bulabilirsiniz bence nargilede favoriniz ne ise o aroma ideal. Birde aldiginiz esigaranin her türlü bakimini internette araştırıp bula bilirsiniz. Atomizer bakımı ve temizliğini aksatmadan yaparsanız daha çok zevk alırsınız esigaradan. Herkese Sigarasız günler. …

 182. serhan diyor ki:

  hükümetin oyununa gelmeyin arkadaslar sigaranın icindekilerle electronik sigarayı kıyaslımazssınız bile söz konusu bile olamaz burda zararlı diyen arkaslara sesleniyorum kendinizi we milleti kandırmaktan wazgecin zaten yaklasık olarak 4 yada 6 ay kadar kullanılıyo eloctronık sıgara bi kullanın aradaki farki siz diil cigeriniz anlasın sabahları uyandıgında bedenin anlasın bukadarı yeter sanırım saglıklı günler dilerim hepinize…..

 183. Serkan diyor ki:

  Valla zararini bilemem ben kendime bakarim kardesim elektrikli sigaraya baslayali 3 hafta oldu sigarayi aramamakla beraber kokusundan nefret etmeye bile basladim bu bende ise yaradi ve tabikide birakicam ama nikotin oranini azaltarak

 184. Anonim diyor ki:

  bende kullanmaya başladım ve gayette iyi

 185. ilhan ergun diyor ki:

  Ortalama bir sigara tiryakisi ayda sigaraya 250 tl veriyor yılda yapar 3000 tl elikit kullanan ayda 3 tane kullanır oda 30 tl yılda 330 tl eder oyuzden sigara firmaları elektronik sigara zararlı diyorlar

 186. Anonim diyor ki:

  Bu sene KENT ve Marlboro e-sigara üretimine başlıyor.Artık sigara üreten devler de e-sigara üretmeğe başladıkları için zararlıdır denmeyecek. Hatta zararlı bile olsa zararsızdır denecek. Öte yandan bağımlılık yapmasaydı sigara üreticileri e-sigara üretimine başlamazlardı. Demek ki, bişey biliyorlar. Ben 4 aydır elektronik sigara içiyorum. Bence kesinlikle normal sigaradan daha az zararlı fakat bu sefer de bunun tiryakisi olduk. Bunu nasıl bırakıcaz?

 187. İbrahim diyor ki:

  Selamlar, yaklaşık 6-7 ay kullandım. Arkadaşlarıma tavsiye ettim. Test sonucum. 1- Nefesim açıldı, eskisi gibi tıkanmıyorum. 2- Dişlerim kararmıyor. 3- Ağızda kötü tad ve koku hiç yok. 4- Günde 1-1,5 paket ortalamasıyla ekonomik olarak en az 200 TL cebimde kaldı. 5- Tansiyon çıkması veya baş dönmesi hiç yok. 6- Sigaranın filitresine kadar içen biri olarak 5-10 nefesten sonra istediğim zaman içmeyi kesiyorsunuz. 7- Kendimi daha zinde hissediyorum ve kilo olarak 1-2 kilo bile verdim diyebilirim. 8- Evdekilerin hiçbiri içmiyor ve ben içtiğimde koku siniyordu, evde anlayacağınız yasak var ama elektronik te pencere cam kapalı olmasına rağmen kimsenin ruhu duymuyor.Böylece tartışmada olmuyor. 9- Çakmağın yok gazı, yok sigara bitti, yok otlakçısı içmekten tiksindiriyordu ama şimdi size özel bir sigara olunca malum… 10- Araba kullanırken pencere açmaya gerek yok izi, külü yok.. Daha birçok artısını sayabilirim. SİGARADAN DAHA ZARARLI DİYEN UZMANLAR GİDİP DİPLOMALARINI YAKSINLAR BENCE. VE YURT DIŞINDA YASAK DİYENLEREDE YALAKALIK VE YALANCILIK DİPLOMASI VERMELİ. Tek zararını gördüm oda devlete giden beleşten ödenen vergilerin kesilmesi ve bu yüzden yasak…..

 188. NURSEL diyor ki:

  Su an finlandia helsinki`deyim 3 gun once aldim marketlerde bile satiliyor.hatta bitince atilan sarzsiz 800 cekimlik leri bile var hem de 7 euro.burada sivilari da marketlerden aliniyor ayrica sifir nikotinli sivilar da var

 189. furkan diyor ki:

  elektronik sigara zararli degildir sigarayi braktiriyo bu kesindir…ben isficrede yasiyorum ve o sigaranin kullanilmasi yasaklanmamistir

 190. mehmet sağlam diyor ki:

  merhaba arkadaşlar sigarayımı bırakacaksınız bırakamadınız arayış içindemisiniz yorumlarıda okudunuz daha ne düşünüyorsunuz bir haftalık sigara parasına alın bir e-sigara deneyin sigaranın iki katı zararı olduğunu farzedelim en fazla 3 ay en erken 15 günde sigaraya elveda diyeceksin yıllarca o zıkkımı içmekten hayırlıdır 25 sene içtim 15 gündür e-sigara içiyorum çoooook rahatım dün merak ettim vücudum nasıl tepki gösterecek diye bir sigara yaktım inanın öyle pis kokuyor ki nefretettim tamam arkadaşlar şükürler olsun sigaradan boşandık darısı içenlerin başına.deneyin görün sigaranın en iyisini içiyoduk ya bununda kalitelisini alın emi.hadi kolay gelsin arkadaşlar

 191. Duman Merkezi diyor ki:

  Merhaba ,

  Haber büyük ihtimal bir haber sitesinden kopyalanmış, araştırma rapor veya araştırmaya değil tamamen bir ajanstan alma. Ajansların da devlet elinde olduğu düşünülürse olayın yavaş yavaş aydınlığa çıkması kaçınılmaz. Ülkemizde sigaradan alınan yaklaşık %80 dilimindeki vergi payını ve sigara tüketimini hesap edersek, devletin insanları neden sigaraya bıraktırmak istemediklerini çok iyi anlayacaksınız. Ha diyeceksiniz ki dumansız hava sahası (olması gerekli birşeydi ), diyeceksiniz ki Alo Sigara Bırakma Hattı ( Şu an desteği kesmiş, ilaç paralı olmuş, ayrıca hiç bırakan kimseyi duymadım )Diyeceksiniz ki sigarayı bıraktırmak için yapılan fahiş zamlar (e baktılar bırakamıyoruz, bari daha çok ödesinler)

  Durum böyle uzar gider. Ama ülkemizde sırf elektronik sigarayı kötülemek için çıkan onlarca asılsız iftira bulunmaktadır:
  – Kanser yapıyor ; kanıtlanmış bir olay değil, işin komik tarafı normal sigara binlerce kez kanıtlandı.
  – ciğerler su topluyor : İçinize sadece DUMAN çekiyorsunuz. çekilen duman 110-120 derecelere kadar ısıtılarak gerçekleşiyor. Kimyasal tepkime için minimum oran 300 dereceler. Ayrıca oksijen tedavisinde verilen buharın da ciğerlerde su toplatması gerekiyor.
  – Avrupa amerikada yasaklanmış diyorlar : Kattiyen yasak değil. Sadecenikotin miktarlarında sınırlandırma var. Ayrıca Elektronik sigara piyasası amerikada özellikle çok hızlı büyümektedir. büyük sigara firmaları bu konuda çalışma başlatmışlardır.

 192. Anonim diyor ki:

  35 yilik sigara icicisi olarak e sigaranin zararlarindan bahsediyorsunuzda n sigaranin zaralarinda bahsedmiyorsunuz enazindan e sigarada katiran yok anladigim kadariyla bende e sigarayi bir deneyecegim insallah bununla sigarayida e sigarayida birakirim.

 193. Hakan sutekin diyor ki:

  Arkadaşlar ne akla hizmet yalan yanlış bilgilerle elektronik sigaranın bazı ülkelerde yasak olduğunu söyleyebiliyorsunuz.uluslararaaı sigara lobisi gibi bir güç ortalıkta varken ve yaklaşık olarak günde 1 milyar paket sigara satılırken kim veya hangi devlet insanları elektronik sigaraya teşvik eder .biraz araştırmacı olalım lütfen. Dünyada sigara satış fiyatlarını ve devletler tarafından alınan vergileri hesaplarsanız çıkan sonuç size elektronik sigaraya neden tü kaka dendiğini anlatacaktır.Zira birde aslında biz sıradan insanların hayatlarının kapitalizmin kodlamaları tarafından hiç bir önem taşımadığınıda gözönüne alırsanız “beni düşünen deyus elektroniğini değil kendisini yasaklasın” demelisiniz….ama sanırım buna güçleri yetmiyor yetermiyor………..

 194. burhan diyor ki:

  sigarananin her ceşidini üretenin allah belasını versin

  • Anonim diyor ki:

   1 yıldan fazladır bu cihazı iyi biliyorum, 3haftadır da kullanıyorum. Bu konuda çok araştırma yaptım. Bir kaç kaynak hariç hepsi tutarsız bilgi sunuyor, hele ki bu site, hep üstü kapalı, genelleme içeren ve kaynak belirtmeden varsayımlar yapmış. Arkadaşlar istediğiniz yerden bakın, e-sigara normal sigardaan çok çok az zararlı ve sigarayı bırakma amaçlı kullanılmalıdır. Bir arkadaşın değindiği gibi sigara firmaları ve hükümetin işbirliğiyle ‘zararlı’ propagandası yapılıyor. Biliyorsunuz ki devletimizin vergiden gelirinin en büyük 2. kâr kalemi sigara. Mantıklı olun, ben kendime ve eşime aldım, eşim 5 haftadır, ben 3 haftadır hiç sigara kullanmıyor ve aramıyoruz, 1,5 ayı bulunca da e-sigarayı da bırakmayı düşünüyorum. Hatta şu anda bile normal sigaradan tiksinmiş durumdayım. Son diyeceğim, denemediyseniz, sigarayı hiç zorlanmadan bırakma konusunda çok şey kaybettiğinizi söyleyebilirim, Saygılar.

 195. ayhan diyor ki:

  Elektronik Sigara sigara bıraktırma ürünü değildir normal bir sigaranın alternatifidir.

 196. Beko diyor ki:

  Elektronik sigara zararlı falan değildir. Bu sadece sigara satışları azalmasın diye yapılan bi karalama kampanyasıdır. İnsanlar sigara almazsa zenginler daha zengin olamaz ya o yüzden böyle şeyler yapıyorlar. Herkese tavsiye ederim. Maddi ve bedeni olarak harika (sigara bağımlıları için)

  • Anonim diyor ki:

   Su an isvicrede de satiliyor.. Tüm Avrupa ülkelerinde yasal , yasak filan degil ve bende e.roll sayesinde sigarayi biraktim. Elektronik sigara ihtiyacimi karsiliyor..Onu bile ilk günlerdeki gibi sürekli kullanmiyorum her gecen gün sigara istegim azaliyor..Artik nerdeyse bazi günler hic kullanmadigim da oluyor..Tüm bunlari basarmam elektronik sigara sayesinde..

  • anonim diyor ki:

   Su an isvicrede de satiliyor.. Tüm Avrupa ülkelerinde yasal , yasak filan degil ve bende e.roll sayesinde sigarayi biraktim. Elektronik sigara ihtiyacimi karsiliyor..Onu bile ilk günlerdeki gibi sürekli kullanmiyorum her gecen gün sigara istegim azaliyor..Artik nerdeyse bazi günler hic kullanmadigim da oluyor..Tüm bunlari basarmam elektronik sigara sayesinde..

 197. Anonim diyor ki:

  en iyi marka hangisi acabaaa

 198. Son MAHONİ diyor ki:

  Elektironik sigaranın yasaklanma nedeni bu sigarayı üretenlerin baskısı ve devletin normal sigaradan aldığı vergidir.Tabi sigarada çalışıp ekmek yiyenlerde hesaba katılmış olabilir.Bende aylarca kullandım açık konuşuyorum bir kere zehirlendim oda sanırım sürekli aynı kartuşu kullanmamdan ve çalıştığım ortamdaki iş makinalarının o gün bitmek bilmeyen eksoz gazındandı ikisi bir araya gelince zehirlendim sanıyorum.
  Kurallarına uygun ve temiz kullanıldığında gerçek sigaraya nazaran zararı varsa bile çok çok düşüktür.

 199. Bilal Ayhan diyor ki:

  Şimdi makaleyi yazan arkadaşlar tabiki onlarda zararları var diyeceklerdir.Şimdi makaleyi yazan kardeşim bu faydalı derse yarın birşey olduğu zaman mahkemeye verme hakkına sahipiz unutmayın zararı var ister istemez çünkü vucuduna dışarıdan madde alıyorsun bunun yanında arkadaşlarımız sigaradan daha alternatifli tercih edildiğini sebebleriyle yazmışlar kül yok küllük yok vb…benim yorumumum tabiki yayılırsa sigara satıcıları bitecek üretenlerde bitecek ama sigara firmaları elektronic sigara üretmeye başlamadan kullanmanızı tavsiye ederim neden mi onlarda bu sektörün devamlılığı için içine bağımlılık yapıcak bir madde illaki atıcaklar….Arkadaşlar ben bugun başladım ve bugun sigara içmedim içmekte içimden gelmiyor gelince hemen bir iki fırt çekiyorum neşem yerine geliyor korkmayın başlayın arkadaşlar sigarayı bırakmak için etkili bir çözüm Redkiwi e-sigara markası alman malıdır kalitelidir.Dekang kaliteli likit markası sizde araştırın mutlaka hepinize sigarayı bırakmada sağlıklı yaşamda mutluluklar dilerim…İçimizdeki güzel enerjiyi bozmadan çevremize yayalım her söylenene kulak asmayalım enerjimizi düşürecek yazılara ve laflara kanmayalım kendimiz bakalım deniyelim görelim sigaradan daha zararlı asla değil…

 200. Aydın Doruk diyor ki:

  1 aydır kullanıyorum . çok memnunum, günde 3 paket sigara içiyordum. bir aydır tek bir sigara dahi içmedim. Kaliteli bir cihaz ve iyi bir marka likit kullanmanızı tavsiye ederim. Zararı varsa bile bence sigaranın zararları ile kıyaslanamaz, Bu arada çok çok bilindik bir sigara firmasının elektronik sigara üretmek için çalışmalar yaptığını ve çok kısa bir süre sonra piyasaya süreceğini söyleyebilirim….

 201. okan diyor ki:

  Tabiki de yasaklanıcak tabiki de zararlı olucak yoksa sistemi altüst edicek belli yani. kapitalizmin çarkına çomak sokuyo. siz bi kapitalizmin hüküm sürdüğü ya da sigaradan akıl almaz derecede vergi alan bi toplumda diyebilir misiniz ki elektronik sigara sigaradan daha az zararlıdır sigaranın bağımlılığını azaltarak bırakmanızı sağlıyabilir. bugün televizyonlarda görüyoruz sigara bırakma hattı reklamlarını arıyosun sana bi ton soru soruyolar kelime oyunu yapıolar o da yetmedi mi tatmin olmadın mı o zaman senı bi uzman hekıme yonlendırıyolar gidiyosun uzman hekime o da aynı muameleyi gösteriyo ama sonuç vermiyo ve yine başlıyosun. elektronik sigarayla psikolojık olarak bagımlılıktan kurtuluyosun nerden mi biliyorum? şurdan;ben 12 yıldır sigara içiyodum ve içmediğim gün sayısı yani bıraktıgım gün sayısı 2 yı geçmedi hiçbi zaman.ben iradesiz bi insanım 3 gün içmesem biliyorum bi daha başlamam ama 3.günü hiç görememiştim. elektronik sigaraya başladım ve 10 gündür bir fırt sigara bile içmedim.Artık erken yatıyorum erken kalkıyorum her turlu kokuyu ayırt edebılıyorum ve en önemlisi nefes aldıgımı hissediyorum bunun bilincinde olmak bile bana yetiyo 1 2 ay sonra bunu da bırakıcam bundan da eminim hayatıma daha sağlıklı bi şekilde devam edicem paramı ve kaybettıgım gunlerı telafı edicem verdiğim paraları kalantorlara değil kendime harcıycam bu kadar basit…

 202. okan diyor ki:

  Tabiki de yasaklanıcak tabiki de zararlı olucak yoksa sistemi altüst edicek belli yani. kapitalizmin çarkına çomak sokuyo. siz bi kapitalizmin hüküm sürdüğü ya da sigaradan akıl almaz derecede vergi alan bi toplumda diyebilir misiniz ki elektronik sigara sigaradan daha az zararlıdır sigaranın bağımlılığını azaltarak bırakmanızı sağlıyabilir. bugün televizyonlarda görüyoruz sigara bırakma hattı reklamlarını arıyosun sana bi ton soru soruyolar kelime oyunu yapıolar o da yetmedi mi tatmin olmadın mı o zaman senı bi uzman hekıme yonlendırıyolar gidiyosun uzman hekime o da aynı muameleyi gösteriyo ama sonuç vermiyo ve yine başlıyosun. elektronik sigarayla psikolojık olarak bagımlılıktan kurtuluyosun nerden mi biliyorum? şurdan;ben 12 yıldır sigara içiyodum ve içmediğim gün sayısı yani bıraktıgım gün sayısı 2 yı geçmedi hiçbi zaman.ben iradesiz bi insanım 3 gün içmesem biliyorum bi daha başlamam ama 3.günü hiç görememiştim. elektronik sigaraya başladım ve 10 gündür bir fırt sigara bile içmedim.Artık erken yatıyorum erken kalkıyorum her turlu kokuyu ayırt edebılıyorum ve en önemlisi nefes aldıgımı hissediyorum bunun bilincinde olmak bile bana yetiyo 1 2 ay sonra bunu da bırakıcam bundan da eminim hayatıma daha sağlıklı bi şekilde devam edicem paramı ve kaybettıgım gunlerı telafı edicem verdiğim paraları kalantorlara değil kendime harcıycam bu kadar basit..

  • Anonim diyor ki:

   Merhaba
   Ben im üçüncü günüm ama sigarayı arıyorum
   Ben koku alamıyorum dokt sigarayı bırakmamı
   Söyledi bende bu yola başvurdum Hemde basara
   Bilirsem hiç başlatmak istemiyorum lütfen morale
   Ihtiyacım var ayrıca faydası olurmu tekrar koku
   Hissimi kazanabilirmiyim

 203. Ercan Özkır diyor ki:

  17 yıldır sigara içiyorum Sigarayı bırakalı 5 gün oldu elektronik sigaranın bırakmamam ciddi katkısı oldu ama öncelikle şunu belirtmek gerekir Her şeyden önce sigarayı bırakmaya kararlı olmak gerekir benim için hatırı sayılır bir kişi sigarayı bırakmam doğrultusunda söz verdirdi yapım gereği söz verince yerine getiririm sigarayı bırakınca içimde endişe korku konsantrasyon eksikliği ciddi huzursuzluklar yaşadım sürekli bişeyler yemek istiyor nsan elekyronik sigarayla bu yönde endşelerim bitti ve denildiği gibi elektronik sigaraya karşı bir bağımlılık hissetmiyorum ama sigara istediğim zaman elektronik sigaranın yanımd olması şimdilik bana güven veriyor sigaranın vücudumdaki etkisinin 1 ay kadar süreceğini tahmin ediyorum sonrasında da elektronik sigarayıda bırakırım Bu arada alman malı bir makine ve likit kullanıyorum dolayısıyla almanayada yasaklandığını sanmıyorum fakat her ne olursa olsun makine ve likit kalitesi çok önemlidir o yüzden en kalitelisini tercih etmekte fayda var

 204. hüseyin diyor ki:

  merhaba
  birkaç defa bu cihazlardan satın aldım ancak cihaz arızalarından dolayı başarı sağlayamadım. geçenlerde yeniden talep ettim ve cihaza ulaştım. bana göre cihaz hakkında ilk etmen cihazın kalitesi. ilk haftalar sigara ile birlikte kullandım ancak şunu farkettim; sigara sayısı zamanla düşüyor. kendimi zorlamadan zamanla cihazı bile bırakma umudu taşıyorum.

  yorumlara ve habere bakınca aklıma gelenler şunlar:
  @ dudak ve nikotin bağımlılığı açısından eşdeğer.
  @ sigara mı cihaz mı seçimi yapılmamış.
  @ akademik biri olarak bu tip bir makale yapabilmek için kaynak göstermek zorunludur. ancak yazıda kesinlikle mahalle ağzı kullanılmış ve kaynak gösterilmemiş.
  @ haberde kıyaslama yok
  @ her yoruma cevap yazmak güzel olurdu bir de haberi yazanların kimler olduğunu bilseydik o bireyler hakkında araştırma da yapardık.
  @ yasaklanan ülkeler listesi verilmiş ancak yorumlarda bunun doğru olmadığını belirtilmiş. bu noktada haberi de yalanlamak mümkün.
  @ kanser tanımı yanlış yapılmış ve sigara içmeyenlerin de akciğer vs kanseri olduğu gözönünde bulundurulursa cihazı bırakın sigaranın bile kanser yaptığı kesin değil.
  @ kişisel siteler de yandaş çoğu haber siteleri gibi taraflı ve eğlence amaçlı.
  @ doğru bilgi için bireysel akademik araştırma yapmak gerekli. her yazılan doğru değildir. hatırlarsınız zamanında mercimek yararlı, et ve et yağı zararlı idi. peki ya şimdi…

  mutluluklar… 🙂

 205. Bora diyor ki:

  Elektronik sigarayla tanışalı 2-3 gün oldu. Günde en bir-iki paket sigara içen ben 3 gündür bir paket bile almadım. Sürekli yanımda sigara aklıma geldikçe nerde olursam olayım 2 nefes çekiyorum bırakıyorum. İzmarit kül vs atıkları yok. Ortamın kokusunu bozmuyor. üstün başın kokmuyor. yarım bırakma derdin yok. Bu işe giriş maliyeti bile bir aylık sigara harcamamdan daha az. Püripak bir şey değildir ancak içinde 4000 çeşit zehir olan normal bir sigaradan daha zararlı olabileceğine kesinlikle inanmıyorum. Zararı birazda kullandığımız aletin ve içtiğimiz likitin kalitesiyle ters orantılı bence.
  Elektronik sigara şöyle zararlı böyle zararlı diyenlerin söylemleri de konuyu kasıtlı olarak çaptırma amacı taşıyor.

 206. İLKER diyor ki:

  Siz delimisiniz.Sevgili mahdumumun ,onca emek verip getirttiği Sağlık belakanlığı kanalıyla pazarladığımız(ALO 171 HATTI)haplar elimizde’mi patlasın…Hiç kimse ukalalık yapmasın En büyük bakan’ımızın evladından daha iyimi bileceksiniz.Ne emrediliyorsa onu yapın.Bunlar hep MUHALEFET uydurmaları.Kafasını bozmayın.Hepinizi SİLİVRİ’ye yollar haaa……

 207. ayhan diyor ki:

  yaw ben 10 gündür sigarayı bıraktım ne oldu anlamadım birden bire bıraktım :)) canım hiç istemıyordu ama bugun sabahtan b erı dırenıyorum anlamadım gitti bu saatt oldu henuz ıçmedım ama daha fazla dayanamıcam ne tavsıye edersınız

  • Yalçın diyor ki:

   Valla bu sorunuza cevapları vermişler aslında tabi ki elektronik sigara madem bıraktınız sigarayı bir daha başlamayın çok zorlandığınızda bir elipsc alın olay bitsin…Yani benim için işin aslı bu …Bu güne değin bu kadar kalitelisini kullanmamıştım verdiğim her kuruşa değdi.

  • Anonim diyor ki:

   Elektronik sigara

 208. Ali Mersin diyor ki:

  Sigara sektörü kesinlikle DÜŞMAN görüyor medya ve tıp camiasına dikta ettiriyorlar.Tabiki masum diyemiyoruz.Ben 36 yıllık sigara içicisiydim.Başta akupunktur olmak üzere ilaç,nikotin bandı,nikotin sakızı,terapi olmak üzere her şeyi denedim bırakamadım.Amerikadan BLU marka kaliteli bir e sigara getirttim şu anda 3 aydır normal sigara içmiyorum.Demogoji yapanlara sesleniyorum sigara içmeden ahkam kesmek çok kolay.Ben bu sayede sigarayı bıraktım.Şu an düşük nikotinli kartuşa
  başladım 2 ay sonra sıfır nikotinli kartuş ile e sigaraya da veda edeceğim.Karbonmonoksit yok zifir yok katran yok pis koku yok kül yok duman yok ama tamamen MASUM değil tabiki en azından bunlardan kurtuldum.Milyarlarca dolarlık sigara tröstlerinin de işine hiç gelmeyen bir E SİGARA

 209. Atilla diyor ki:

  Ben ingiltwrede bu isi yapiyorum. AMA sadece ingiliz ve amerikan urunleri kullaniyorum ( cin) yapimi deyil.Ingilterede saglik testinden gecmis urunler ilgilenenler e postamdan ulasabilirler. atillaozcan@hotmail.uk

 210. Josephyoung diyor ki:

  Ben de 45 yıllık sigara içicisiydim. Bundan 5 ay önce bir elektronik sigara aldım ve 15 gün sonra sigarayı bıraktım. Sigarayı bıraktıktan 15-20 gün sonra da elektronik sigarayı bıraktım. Şu an 4,5 aydır ne sigara, ne de elektronik sigarayı kullanıyorum.
  Tabii ki, irade meselesi diyorum.

 211. murat diyor ki:

  ben 1.5 aydir iciyorum sigarayi biraktim sigaradan nefret ediyorum gosundeki nefes alirken hirilti geliyordu o kesildi istahim arti kilo aldim nefes alirken oksijenin guzelligini anladim bana yeter sadece buyuk firmalarin zoruyla bu elektironik sigara yasaklaniyorsa insanin deyeri yok mus derim

 212. Yakup Cinal diyor ki:

  Söylediğiniz gibi Almanya’da yasaklanmadı! Halen eczanelerde satışlar yapılıyor:-)

 213. Anonim diyor ki:

  biraydırkullanıyorum iyi.Likit sıkıntısı var.

 214. özgün diyor ki:

  Elbette devlet kurulışları elektronik sigarayı zararlı görür… çünkü devlet elektronik sigaradan 1 kez vergi alabiliyo e-sigara için kullandıgımız sıvı ise çok ucuz ve çok uzun süre dayanıyo devletlerinde sigaradan ortaama %79 gelir elde ettiğini bildigimize göre hatta devleti bel kemiğinin sigara getirisi oldugunuda tahmin etmek zor olmadıgına göre tabiki e-sigara için zararlı derler 😀

 215. veday diyor ki:

  herkese selamlar hayatımın büyük bir bölümünde aktif olarak sigara kullandım(47yaşındayım) zararları mutlaka kaçınılmaz .en basiti üstünde öldürür yazıyor zararını anlatmaya yeter sanırım .bazende belki öldürse iyi denilecek zararları var. bende yakın zamanda eç.sigaraya başladım ve normal içtiğim sigarayı aramıyorum.fakat zararlarından bahsedenleri duyuyorum ve bunlar aktif sigara içicileri neden elektronik sigarayı kötülerler normal sigara içerken anlamıyorum açıkça sı bağımlılığımdan kurtulmak ve daha sağlıklı olmanın yollarını arıyorum lakin bir çok arkaşın burada açıklamasını okudum elektronık sigaranın kanıtlanmış bir bilimsel zararlarından bahsedilmiyor .birçok sipekilasyonlar var bu işin tabiki ticari bir konjokturude var kımse benim malım kötü demez sigaranın zararları ortadayken ve üzerinde öldürürde yazarken birçok içicisi varsa varın gerisini siz düşünün benim gayretim daha önce dediğim gibi sigaradan kurtulmak şimdilik çözüm elektronık sigara
  zararlarını bilmiyorum ama faydaları
  1)kul kulluk yok
  2)rahatsız edici bir koku yok
  3)gözüme duman kaçmıyor
  4)söndürmediğim için elim yanmıyor
  5)sigara içyorum diye toplumda sigara içenlerin köşesine veya açık alan aramıyorum
  6)canım istediğinde 2 nefes çekip kenara koyuyorum
  7)nefes alışım rahatladı
  tercih sizin tabiki bunlar şimdilik sayabileceklerim
  EN GÜZELİ TABİKİ SİGARASIZ GÜNLER

 216. vedat diyor ki:

  fransada yasiyorum ve bende kullanmaya basladim simdi bu elektronik sigara GUYAA bizde yasak ama heryerde satiliyor intnet tahtakale vs vs yani acaib bir durum yasak ama catir catir internet sitelerinde satiliyor ustelik kapina teslim ediliyor devlet kendi yasagina goz yumuyor yorumsuz. simdi bu elektronik sigara fransada serbest hatta ve hatta ciddi bir sekilde magazalar var vede hizla aciliyor ben sigara icmeyi cok seven biriyim ve 3 paket iciyodum ama bu sigara sayesinde 1 paket bile icmiyorum yani faydasini gordum goruyorumda ve cokda guzel hem el aliskanliginida unutturuyor hem kapali yerde de iciliyor canin cekti hemen iki firt cekiyosun yetiyor birde bunun sigaranin disinda puro olarakta cikti pipo olarakta cikti herkese tavsiye ederim.ANCAKKK puf noktalarini kimse bilmiyor ve anlatilmiyor bu elektronik sigaranin mg orani var bunu ictiginiz sigara markasina gore siviyi almaniz lazim yani bagimliliginiza gore sigara paketlerinde yazar nicotin 6 mg nicotin 8 mg nikotin 10 mg dolayisi ile elektironik sigarada da nikotin oranlari 6 12 18 dir bu neden onemlidir normal sigarada aldigin nikotin oranina gore almaniz lazim ornegin light bir sigara iciyosaniz(orn kullandiginiz pakette nikotin 5 yaziyorsa) 6 mg sivili elektironik sigara ile baslamaniz lazim ben ilk 18 mg aldim (cok ictigim icin) icemedim oksurukten ziyade bogaziniz cok yaniyor ama sonra 12 sonra 6 ya dusurdum simdi cok rahatim yani sadece almakla bitmiyor bilmek lazim bunlari sonra ise o likit bittiginde turkiye de en buyuk tuzak bu cunku sigarayi aliyosunuz ama bir hafta sonra likit bittiginde (sivi nikotin)tekrar almak icin ciddi paralar isteniyor buna cok dikkat edin fiyati ise su an fransa da **** (bir paket sivi ,sigara cihazi, ve sarj aleti)35 euro bu fransa da magazalarda satilan izinli kayitli kuyutlu cihazdir ha sinin fiyatida 4 eurodur bu kullanmaniza bagli olarak en az bir hafta on gun yetiyor slmlar

  • Anonim diyor ki:

   Bende denemek istiyorum

  • Cine_Focus diyor ki:

   Yaklaşık iki aydır kullanıyorum. Arada bir kere sigara içmeye çalıştım ama rahatsız oldum. Sigaradan alacağınız tüm hazları simule eden bir cihaz.
   Alacağınız sıvı nikotinin mg oranı gerçekten çok önemli. E-sigara satanlar hemen size 18 mg vermeye çalışıyorlar sakın almayın. En mantıklısı 6 mg’dır. 18 mg hem boğazınızı yakıyor hem de bir yerden sonra rahatsız ediyor. 6 mg alıp az gelirse daha fazla çekersiniz ve açığı kapatırsınız.
   Zararları konusundaki efsanelere ilişkin ben de bilimsel bir kanıt göremedim henüz. Ancak sigaranın tüm pisliklerinden uzak sigara keyfi yaşıyorsunuz. Bence de tütün firmalarının etkisi ile bazı yasaklama gayretleri olmuş olabilir. Bence bu konuda araştırmalar yapılmadan esip üfürmek pek adilane olmayacaktır.
   Kullanan olarak sunabileceğim hiç bir yan etki ve zararını görmedim. Uzun erimli bir sorun yaşatır mı bilmiyorum. Ancak mevcut durum harika.

 217. bekir diyor ki:

  Slm ben henuz baslamadim bu elektronik sigara isine ve baslamadan biraz arastirmak istedim zararli oldugu soylenen sey yani e_ sigara bence digerinden daha az zararli cogumuz zaten nikotin almak icin icmiyoruz el aliskanligi agiz aliskanligi sigarayi bir dak once atmis olsak dahi bir arkadasimiz gelse sigara icen hemen eslik etmek icim yakiyoz alisverise baslamadan alisveris bitince arabaya binince yada ne bileyim herkesin bi sebebi yada aliskanligi oluyo .. Ama elektronik sigarada boyle degil bitsin diye ugrasmiyorsun canin isteyince bikac kez cekip cebine koyabiliyorsun kokusu yok eminim icindeki zararli maddeler de diger sigaradan daha azdir 30 yil sigara icen bir arkadasim kullaniyor simdi ve cok ragat sigarayi birakmak icin bence iyi bir arac bende almayi dusunuyorum ve sigaradan artik cok rahatsiz olmaya basladim..

 218. İnanç diyor ki:

  Merhabalar,

  Makalenize elektronik sigaranın zararları ile ilgili araştırma yaparken rastladım ancak okuduktan sonra elle tutulur hiçbir bilimsel verinin olmadığını gördüm. Elektronik sigaranın likitleri ve bu likitlerin içindeki maddeler, hatta bu maddelerin ısı alımı ile nasıl bir reaksiyon gösterdiği, bu gösterdiği reaksiyonun zararları ya da elektronik sigara cihazında kullanılan malzemede zamanla ortaya çıkabilecek diğer zararlı maddeler gibi birçok araştırmaya değer olasılık aklıma geliyor. Fakat burada bu saydıklarım (ki bu saydıklarım tamamen elektronik sigaranın ne olduğu ile ilgili temel bilgi aldıktan sonra ilk aklıma gelen ve sorgulanmasını düşündüğüm unsurlardır) ilgili hiçbir bilgi yok.

  Bu anlamda üzülerek belirtmeliyim ki mantıklı hiçbir sebep göstermeksizin ortaya koyulan bu argüman sigaraya makul bir çözüm olabilecek (olacağını iddia etmiyorum yanlış anlaşılmasın) bir alternatifi ortadan kaldırıyor.

  Umarım daha detaylı bir araştırma ile sadece iddia noktasında kalmamış, bilimsel sebeplere dayanan argümanlar içeren bir makale hazırlarsınız.

  Saygılarımla.

  • Sevda diyor ki:

   Sevgili İnanç,

   Haklı eleştiriniz için öncelikle teşekkür ederiz. Yazılarımızı ve araştırmalarımızı elimizden geldiğince güncel tutmaya çalışıyoruz. Ancak sizlerinde desteği sayesinde bunu çok daha başarılı bir şekilde sürdürmekteyiz. Önemli açıklama ve yorumunuz sonrasında makalemizi tekrar gözden geçirerek güncellemiş bulunmaktayız.

   Sağlıklı günler dileriz.

 219. yasin diyor ki:

  Zararları kanıtlanmadan zararlı diye e-sigara yasaklandı Devlet doğru düzgün aratırma bile yapmadı.Bu olayda büyük rol oynayanlarda tabiki sigara şirketleridir

 220. emre diyor ki:

  anma gerizakalı bu millet sigara 4000 zararlı madde varda kımse bırakalım demiyoda elektironık sıgaranın içinde kansorejen madde var diyo bırakalım dio biri akciger kanseri yapıyo birinin ne yaptıgını kımse bilmiyo belli ki sigara firmasının oyunu baktıkı sigara tüketicisi elden gidicek ortalıgı galyana getiriyo bu ülke hep böyle su ile çalısan araba motoru ürettiler benzin firmaları adamı yok etti şimdi bunda sıra

  • Anonim diyor ki:

   Helal olsun sana

   • Anonim diyor ki:

    kesinlikle arkadaşım katılıyorum sana
    4000 tane zehirin yanında sadece 5-10 tane zehir almak bile insanın ciğerlerini rahatlatır:)

    • Anonim diyor ki:

     Rahatlatiyor tabi ki 6 gundur kullaniyorum e sigarayi yuruyuslerim de merdiven cikarken falan sigara icerken nefes nefese kaliyordum ama son 6 gundur gayet rahatim bide nefes almayi guclestiren kalp carpintisina sebep olan seyin nikotin deil diger maddelerin olduuna inaniyorum cunku e sigara da nikotin var

    • Anonim diyor ki:

     hahah dogru

   • kadir diyor ki:

    ya elektornik sigara aldım aslında işe yarıo ama birazda kendi elinde olması lazım bazen gerçek sigara çekiyo insanın canı 3 gündür içiyorum elektonik sigara şuandabi sıkıntı yok bakalım çok zorluyor ama bu ANONİM heralde elektoronik sigara pazarlamacısı herşeye maşşallah cevabı var bu alet kötü olsa bile kötü dmez bu satıcılar överler mallarını

  • Anonim diyor ki:

   Adamsın

 221. ece diyor ki:

  ben 4 yıldır sigra kullanyorum yaklaşık 2 hafta önce elektronik sigraya başladım içerken normal sigarayı aramıyorum fakat sigara bıraktırma uzmanı bu tip şeylerin zararlı olduğunu kimyasal olduğu için likitin biçok kansere ilerleyen yaşlarda yol açıcağın söyledi. fakt sigarayı bırakamıyorum elektronikte olsa içiyorum bana zararlarını kesin olarak belirticek bu konuda bilgi verebilicek biri varmı ?

 222. M.S.S. diyor ki:

  23 yıl sigara kullandım, bırakmak için nikotin bantlarını kullandım ama olmadı el dudak tiryakiliği idi belki sebeb…Son olarak gene çözüm olacağına inanmasamda elektronik sigara kullandım ama önce araştırdım özellikle yabancı sitelerde ve hatta bir haberde yapılan araştırma neticesinde bir çok denek sigarayı tamamen bırakmış bir kısmıda azaltmış vs..
  Likitlerin ve cihazların kalitesi önemli; kullandığım markanın likitleri ilaç firması üretiyormuş onuda inceledim araştırdım doğru çıktı..3,5 ayın sonunda elektronik sigarayı da bıraktım zaten bu süre zarfında hiç sigara içmedim hem kendime hemde bu cihaza hayret ettim ve hayran kaldım..Denemeden veya iyice araştırmadan yorum yapmayın derim.Ne ciğerlerim su topladı ne de başka bir şey …Şuan her yönden kendimi daha dinç hissediyorum hatta sigara nedeni ile öksürürdüm o da bitti..eh daha ne istiyorsunuz anlamıyorum ki..
  Keşke buna da bir vergi yöntemi uydursalarda yasal olsa çünkü sigaradan ölmenin hiç bir anlamı yok kurtulabilirsiniz.

  • Emre Güzel diyor ki:

   Rica etsem kullandığınız elektronik sigaranın markasını ve likitlerin markasını söyler misiniz.Bende 7 – 8 yıldır sigara kullanıyorum. Belki de daha fazla. Sigarayı bırakmayı düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim… Şimdiden teşekkürler…

   • eren diyor ki:

    Merhaba sıbı olarak dekang çilekli ve cihaz olarakta eroll e cab öneririm.

   • Anonim diyor ki:

    Arkadaslar 20 yildir kullaniyordum.Suan cok rahatim Amerikadan Vapor twist diye bir marka aldim birde likit olarak Turk ve amerikan tutunu karistiriyorum camel gibi oldu 🙂 bana gore sakin meyvali falan kullanmayin.

  • hakan diyor ki:

   kullandıgınız markayı ve nasıl tedarik edebilecegimi yazarsanız sevinirim

   • Ferhat diyor ki:

    Ben ilk başlarda kalitesiz cihaz ve likit kullanmıştım. Çok uğraşmam gerekti çünkü ömürleri kısa kalitesiz likitin ise sağlık sorunları yaratma ihtimali bence biraz da olsa var. Samimi olarak size hem cihaz hem de likit için ovale markasını öneririm. Özellikle likitleri de ilaç firması üretimi, sağlık bakanlığı onaylı iso 9001 belgeli.. güvenli kısacası. Dilerseniz bende indirim kodu mevcut; 7xt

 223. Gamze eser diyor ki:

  Umarım işe yarar ve kendimizden başka bir araca ihtiyaç duymayız. 2 günüm benim de sigarasız elektonik sigaralı, sigaraya olan sorumluluğumdan; yaktığım sigara bitene kadar içme ihtiyacı istemesemde bitirene kadar zorlama ihtiyacım kalktı Can’ın isteyince bir nefes çekip kapatıyorum cihazı bağımlılık konusunda daha az zamanımı alıyor sanırım bu şekilde sigara alışkanlığıma veda edeceğim. Umarım başka bir sorunla karşılaşmayız elektronil sigara kullananlar olarak.

 224. mustafa diyor ki:

  Bende 2 aydır elektronik sigara kullanıyorum.Daha önce günde en az 2 paket sigara içiyordum. Yaşım 38 . Şu an sigara aramadığım gibi sigaradanda tiksinmiş durumdayım. Ayrıca sigara içenler bilir´ nefes darlığı kalp çarpıntısı vs. gibi durumlarım vardı. Ancak şu an hiç bir sıkıntım kalmadı.
  Ayrıca yukarıdaki yazının başında elektronik sigaranın normal sigara kadar tehlikeli olduğunu yazmışsınız. Ama yazının sonundada elektronik sigaranın zararlarının kesinleşmediğini belirtiyorsunuz. ????? ANLAYAMADIM????

  • bencede zararlımı yoksa değilmi kesin konuşun bizde emin olalım

  • Sevda diyor ki:

   Merhaba,

   Elektronik sigaranın zararları uzmanlar tarafından açıkça belirtilmektedir. Normal sigara kullanımından belkide çok daha fazla zararı bulunuyor. Elektronik sigara henüz normal sigara kadar yaygınlaşmış olmadığından zararları da uzmanlar tarafından kesinleştirilip onaylanmamıştır. Yani demek isteriz ki, Normal sigara paketlerinin üzerindeki gibi zararları hakkında kesin bir tescil ilan edilmemiştir. Ne kadar güzel ki normal sigaradan kurtulmuşsunuz.
   Umarız elektronik sigarayı da en kısa zamanda bırakarak çok daha sağlıklı günler yaşamaya devam edersiniz.

   Teşekkürler Sağlıklı günler.

   • Anonim diyor ki:

    Mustafa bey 2 aydır kullandığını söylemiş sigarayı bırakmaya çalışmak için uygun bir süre. 2 yıl olarak algılayıp bağımlılık yaptığını söylemişsiniz ancak hâli hazırda olan alışkanlığına şekil değiştirmiş ve daha az sağlık sorunu yaşadığını söylüyor bırakma hususunda ilerleme kaydetmiş gibi görünüyor. Umarım işe yarar ve kendimizden başka bir araca ihtiyaç duymayız. 2 günüm benim de sigarasız elektonik sigaralı, sigaraya olan sorumluluğumdan; yaktığım sigara bitene kadar içme ihtiyacı istemesemde bitirene kadar zorlama ihtiyacım kalktı Can’ın isteyince bir nefes çekip kapatıyorum cihazı bağımlılık konusunda daha az zamanımı alıyor sanırım bu şekilde sigara alışkanlığıma veda edeceğim. Umarım başka bir sorunla karşılaşmayız elektronil sigara kullananlar olarak.

   • ozgur diyor ki:

    Esigara normal sigaradan sağlığa daha zararlı diyen uzmanların uzmanlığından şüphe duyarım. Ha şu denilebilir: Ülkemizde tütün ile büyük bir mücadele başlatıldı. İleriki yıllarda tütünü tamamen yasaklayacağız. Zaman içerisinde ülkede sigara içen kalmayacak, o yüzden esigara bu plana zarar verir denilirse amenna. Ama esigara sigaradan daha fazla zararlı demek işkembeden atmaktır.

    Benim doktor arkadaşım sigara içme esigara iç dedi. Benim için yurtdışındaki tıbbi siteleri araştırdı. 6 aydır kullanıyorum çok memnunum. Herkes yurtdışındaki websitelerini inceleyebilir. Gazete haberlerini değil ama tıbbi siteleri inceleyin lütfen.

    • emel diyor ki:

     merhaba ozgur bey hangi marka hangi likit adını yazarmısınız bende alcam en mantıklı yorum size ait sizden fikir almak ıstfedim tsk

     • Anonim diyor ki:

      Bakın ben Liverpool da yaşıyorum sigarayı bıraktım 4 ay oldu burada zararlı olsa hükumet izin vermez kaldiki yüklü tazminat var bu işin ucunda esigara kullanıyorum malboro su var nanelisi var her çeşidi var yinede hayırlısı olur kaldırılan ve zarar gören olmayız insallah

     • hakan diyor ki:

      Ben kulaniyorum 4 gun oldu cok nefret ediyom bunlar hepsi yalan cigerlerim yaniyo ya bu nasil bi urun

    • Anonim diyor ki:

     hangi markayı kullandığınız paylaşa bilirmisiniz? saçma sapan 1000 tane marka var . seçim yapılamıyor neredeyse

     • Anonim diyor ki:

      lan anonim isviçredemi yaşıyosun liverpoldamı karar ver. yada her lafa atlama…

   • Anonim diyor ki:

    Wala erciyes uniwersitesindeki profosorler acikladi icindeki zarar eger cok isinirsa eser miktarda diye ustelik amerikan federal mahkemeleride yasak kararini kaldiriyor cunku zarari warmi diye soruyorlar bi aciklama yok o zman yasaklanamaz diyor

    • Anonim diyor ki:

     Ben bugün aldım fark hiss etdim ama korkum şu ki, zararı varmı acaba

     • AYGUL diyor ki:

      MERHABA BENDE 22 SENEDIR SIGARA KULLANIYORUM BEN DE BUGUNDEN ELEKTRONIK SIGARAYA BASLADIM HAYIRLISI BAKALIM INSALLAH BURAKIRIM.

   • Selahattin diyor ki:

    Ben E-sigarayla sigarayi 1 ay icinde biraktim.

  • Anonim diyor ki:

   Katılıyorum

  • SRACG diyor ki:

   Şu ana kadar herkes zararından bahsediyor ancak elle tutulur hiçbir zararı açık açık yazan yok. Zaten zararlı diyebilecek yeterli çalışma yok. Almanya’ da yasaklandığı kuyruklu bir yalan! Bir kaç eyalette satışı durdurulmuştur. Ancak zararlı olduğu kanıtlandığından değil, nikotin dozunun ayarlanamamasından dolayıdır. Hiçbir buhar! sigara dumanından nötrozaminlerden daha kanserojen değildir. Ayrıca madem elektronik sigara buharı bu kadar zararlıydı, neden yıllardır disko ve düğünlerde püskürtülen beyaz buhar ki elektronik sigara buharının benzeridir, onu neden yasaklamadılar? Yorum sizin…

 225. Ebru Köstek Eburgi diyor ki:

  Ben kullanıyorum, sigaradan hiçbir farkı yok. Oldukça zararlı bence!!!

  • Anonim diyor ki:

   kullanmayın o zaman

  • hakan diyor ki:

   Hiç bir elektronik sigara, normal sigara dan daha fazla zararlı olamaz. Ayrica sigarayi ve bu tur alışkanlıklarınızi kisa sürede bitiriyor. 4-5 ay kullanılarak kurtulaboliyorsunuz. Ve bu asamadan sonra sigara size itici geliyor. Maddi ve manevi anlamda normal sigaradan bin kat oyidir. Tavsiye ederim.

  • baran diyor ki:

   Ebru hnm ben 20 gün oldu bırakalı dayanamayacak duruma kadar geldim elektronik sigara almayı düşüünyorum da siz ne gibi zarar gördünüz….?????

  • Anonim diyor ki:

   Arkadaslar E-sigaranin en büyük zarari devletedir sigaradan aldigi vergiyi alamadigi icin cok zararlidir 🙂
   Ben 3 aydir kullaniyorum cok rahatim nefesim acildi sabah ciger ötmelerim kesildi. Suanda avrupada vergi almanin yollarini ariyor. Avrupada kullanim %20 civarinda.
   Icerisinde bitkisel %60 propylenglykol %30 glycerine , au ve nicotin var. Iyi marka kullandiktan sonra hicbir sorun yok. Elimde tütün sigarasi ile karsilatirma labaratuvar sonuclari vardir. Isteyenlere gonderebilirim. Özetle sunu soyleyebilirim zarari vardir sigaraya oranla %0,1 zararlidir. Daha türkcesi 1 paket sigaranin verdigi zarari 10 senede veriyor . En büyük güzelligi cigerlerimiz Tar ile dolup tikanmiyor. Pasif icicisi yoktur cünkü agzimizdam disariya hicbir zararli madde cikmiyor.

   TEKRAR EDIYORUM E-sigara nin devlet kasalarina cok büyük zarari vardir . Ortada para olunca saglik ikinci planda kaliyor maglesef.

   Iyi bir e-sigara ve liquid le gayet rahat bir nefes alabilirsiniz.
   Ingilterede neden bukadar yaygin merak eden varsa onuda soyleyim . UK de saglik hizmetini devlet ücretsiz veriyor vatandaslarinin yüksek maliyetli hastaliklara daha az yakalanma riskini azaltip sigara icen vatandaslarini e-sigaraya tesvik ediyor. 🙂 diger ülkeler sagliktan cok kaybettikleri ve kaybedecekleri vergileri düsünüyorlar.

   Yardima ihtiyac olan arkadaslara memnumiyetle yardim ederim.

   cnmtn@outlook.com

   Tar siz , kül süz , kokusuz , karbonmonoksit siz ve 4000 zararli maddesiz günler dilerim.

   • orhan diyor ki:

    Ya ne alaka devlet vergiyi düşünse bukadar yasaklama getirir mi sigara ya kapalı alan,+18,sigara zammı vs vs devlet istese fazlasıyla vergi alacak yer bulur .

   • Anonim diyor ki:

    Size katiliyorum arkadasim valla bende 23 yildir sigara kullaniyordum ve elektronik sigaraya basladigim gunden bu yana nefesim acilmis kendime geldim yavvv

   • Anonim diyor ki:

    Ben iki aydir kullaniyorum bir kac gundur cigerlerimde yanmalar basladi doktora da gitmis degilim henuz .herkes sigardan daha zararli diyor .sizin aciklamaniz bana mantikli geldi .belkide benim kullandigim sivi kotu olabilir .bayagi rahatsiz etmeye basladi beni .tavsiye ettiginiz bir sivi varmi ?saygilar.

    • Anonim diyor ki:

     kardes bu e- sigara sivisinin dereceleri var sen en sertini iciyorsun galiba orta derecesini kullan faydasi olacaktir. kutusunun uzerinde sertlikleri var onlara bak dusugunu kullan

   • Kıbrıs diyor ki:

    Merhaba Anonim; Ben elektronik sigarayla ilgileniyorum. Normal sigara kadar zararlı olabileceğine ben inanmıyorum. Çok kısa bir dönem kullandım. Kullan-at cinstendi. Kartuşları bitince kutusunu da attım. Normal sigarayı şimdi yine kullanmaktayım. (Günde 10-12 sarma tütün) Tütünün kokusundan dolayı elektronik sigarayla şimdi yine ilgileniyorum. Fiyat bakımından da uygun olacak şekilde en sağlıklısını arıyorum. Bu konuda tavsiye edeceğiniz uygun bir marka var mı? Bilgi verirseniz çok memnun olurum. Selamlar…

   • Anonim diyor ki:

    allah rarı olsun arkadaşım

   • Anonim diyor ki:

    meb İyi liquid maddesinin adı nedir peki

    • Anonim diyor ki:

     Esigara.US adresinde bir sürü kaliteli likit markasına ulaşabilirsiniz hepsini de denemiş bi kullanici olarak Efkar marka %100 VG yani bitkisel olan likitleri denemenizi tavsiye ederim. Birakali 2 ay oldu öksürük bitti nefesim açıldı yedigimin tadını alıyorum ve kendimi zihinde hissediyorum sabah olu gibi kalkmamak gibi mesela. Muhakkak zararı vardır eminim klasik olucak belki ama sigara kadar olamaz olamaz olamaz. Varsa da eğer cani sağolsun en azından sahte de olsa sağlıklı geçirdiğim Günlerim oluyor hayatımda. Bigun bunu da birakirim umarım ama şuan sigaradan beni nefret ettirdiği için minnettarim esigarama.

   • Anonim diyor ki:

    eline koluna saglik

  • Cnmtn diyor ki:

   Arkadaslar E-sigaranin en büyük zarari devletedir sigaradan aldigi vergiyi alamadigi icin cok zararlidir 🙂
   Ben 3 aydir kullaniyorum cok rahatim nefesim acildi sabah ciger ötmelerim kesildi. Suanda avrupada vergi almanin yollarini ariyor. Avrupada kullanim %20 civarinda.
   Icerisinde bitkisel %60 propylenglykol %30 glycerine , au ve nicotin var. Iyi marka kullandiktan sonra hicbir sorun yok. Elimde tütün sigarasi ile karsilatirma labaratuvar sonuclari vardir. Isteyenlere gonderebilirim. Özetle sunu soyleyebilirim zarari vardir sigaraya oranla %0,1 zararlidir. Daha türkcesi 1 paket sigaranin verdigi zarari 10 senede veriyor . En büyük güzelligi cigerlerimiz Tar ile dolup tikanmiyor. Pasif icicisi yoktur cünkü agzimizdam disariya hicbir zararli madde cikmiyor.

   TEKRAR EDIYORUM E-sigara nin devlet kasalarina cok büyük zarari vardir . Ortada para olunca saglik ikinci planda kaliyor maglesef.

   Iyi bir e-sigara ve liquid le gayet rahat bir nefes alabilirsiniz.
   Ingilterede neden bukadar yaygin merak eden varsa onuda soyleyim . UK de saglik hizmetini devlet ücretsiz veriyor vatandaslarinin yüksek maliyetli hastaliklara daha az yakalanma riskini azaltip sigara icen vatandaslarini e-sigaraya tesvik ediyor. 🙂 diger ülkeler sagliktan cok kaybettikleri ve kaybedecekleri vergileri düsünüyorlar.

   Yardima ihtiyac olan arkadaslara memnumiyetle yardim ederim.

   cnmtn@outlook.com

   Tar siz , kül süz , kokusuz , karbonmonoksit siz ve 4000 zararli maddesiz günler dilerim.

 226. volkan diyor ki:

  Daha önce de pek çok yerde söylendi elektronik sigara zararlıdır diye ama kimse kaale almadı herhalde her taraf kaynıyor.

  • onur göl diyor ki:

   çok komiksin volkan ! bende babamda amcamda üç kişi birtek elektronik sigar a ile bıraktık aldığın likit üç beş liralıktır ondandır

  • Anonim diyor ki:

   Sizi hangi sigara markası destekliyor merak ettim.

  • Anonim diyor ki:

   Almanyada yasisiyorum ve e-Sigara yasaklanmadi, öyle birsey yok. Ve e-sigarasinin icindekiler yiyeceklerin icine koyulan maddeler. Nikotin haric 🙂 . Sigara firmalari ve hükümet tarafindan e-sigarasi kötüleniyor cünki para kaybi olarak görüyorlar kendi acilarindan.

  • Anonim diyor ki:

   Bende almanyada yadiyorum ve elektronik sigara alman saglik bakanligindan izinli olarak almanyanin her yerinde satiliyor sunuda bilmek gerek e_sigaranin sivisinda sadece nikotin var normal sigarada ise katran zift korbonhidrod gibi kansere daha cok sebeb verecek maddeler var.

   • Anonim diyor ki:

    almanyada yasak değil diye ordaki arkadaşa aldırdım bir tane.kesinleşmiş bir zararı olsa alman içirirmi milletine hiç? kesinleşmiş Zararı olan sigarayı içmekten iyidir her türlü.sigara içipte devlet babacılara trilyarlar kazandırmaktanda iyidir!

   • nedim diyor ki:

    Haklısınnız ben yeni başladım çok memnunum sigarayı tamamen bıraktım 32 yıldır sigara içiyordum

   • Bora diyor ki:

    Ben yaklaşık 2 yıldır elektronik sigara kullanıyorum. Artık normal sigaranın kokusuna bile tahammül edemiyorum. Elektronik sigara bence bilinçli olarak kullanılırsa sigaradan çok daha zararsız. Bilinçli kullanmayı biraz açayım.
    * Kesinlikle orijinal likid kullanılmalıdır.
    * Cihazın bakımı ve rezistans/fitil değişimi düzenli yapılmalıdır.
    * Sürekli değil, canınız sigara istediğinde ve isteği bastıracak kadar içilmelidir.
    Sigarada yaşadığım sağlık sorunlarımın hepsi bitti. Kesinlikle Türkiyede sertifikalı ürünlerin satışına izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Herkese sağlıklı günler dilerim.

    • MURATDA diyor ki:

     Merhabalar 20 yıldır sigara içen biri olarak kafamda belirlediğim bir tarihte sigarayı bıraktım. Bıraktığım gün e.sigara kullanan yakınım bana verdiği e sigarayla bırakmamın kolay olacağını söylemesi üzerine e.sigara kullanmaya başladım. Yaklaşık bir aydır ağzıma sigara koymadım. zararları konusunda bende endişeliyim ancak dünyada sigaradan daha tehlikeli ve zararlı bir şey olduğunu düşünemiyorum.umarım e.sigrayıda bırakırım ama şimdilik işimi görüyor gibi. sigarayı içmek ne kelime neredeyse yiyecek biriydim ama şimdi aramıyorum. Çokmu nankörlük ettim sigaraya bilmem ama e.sigara derim ben. millet herşeyin altında birşey arıyor firmalar yazdırıyor felan diye alakası yok polis memuruyum ankarada yaşıyorum. Herkese kolaylıklar diliyorum.

   • abdolley diyor ki:

    Anonim öncelikle sen nerde yaşadığını bilmiyorsun… isviçrede dedin fransada dedin şimdi almanyada… sadece senin yazdıklarını okuyorum üçkağıtçı adammın tekisin. eğer sen bu siteye hizmet ediyorsan adam ol yalansız konuş…

    • ilker diyor ki:

     ARKADAŞLAR joytech eloktronık sigara al likitim marka likit kullan 12 ml sonra düşür hayatın kurtulsun

     • BUHARKOLİK diyor ki:

      Arkadaşlar hocamız dogru soyluyoz fakat sigarayı içerken bırakamıyoruz ben kaç 8 yıldır sigara kullanıyorum gunde 1 paketten fazla içiyordum yururken nefes nefese kalıyordum merdiven cıkarken nefes nefese kalıyordum ama simdi elektronik sigara aldım ve gayet hayatımdan mutluyum sigarayı bırakmak için size sunulan mükemmel bişey tamam dogrudur belki zararı vardır ama inanmıyorum normal sigaradan daha fazla zararı olduguna herkeze bol buharlar 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.