Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Fazla uyumanın zararları

Fazla uyumanın zararlarıUykunun sağlık için ciddi bir gereksinim olduğu bir gerçek. Ancak fazla uyumanın zararları olabilir mi ? Uyumanın “fazla” olması demek yetişkin bir insan için 8 saatten daha fazla uyumak anlamına gelir.

Yetişkin bir insanın günde en az 6 en fazla 8 saat uyuması, sağlığı açısından ciddi bir zarar görmemesi için iyi bir önlem. Uzmanlar, bu standartlara uyan insanların kalp ve damar hastalıkları dahil yaşlanmaya bağlı pek çok rahatsızlıktan uzak durmalarını kolaylaştırdığını belirtiyor.

Özellikle genç yaşlarda 6 saatin altında ya da 8 saattin üzerinde uyumak, kalp ve damar hastalıkları ile vücudun ileriki yaşlarda zarar görme ihtimalini yükseltiyor. Vücudun fazla uykudan zarar görmemesi için muhakkak düzenli bir uyku tercih edilmeli.

Örneğin bir gün 3 saat uyuyup, ertesi gün 16 saat uyumak, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Her zaman olmasa da genel olarak 6-8 saat arasında bir uyku çekmek sağlığınızı pozitif anlamda inanılmaz etkileyecektir.

Karanlık ve sessiz bir mekan tercih edilmeli

Sağlıklı bir uyku için önemli unsurlarda biri ise karanlık, sessiz ve iyi havalandırılmış bir odada uyumak. Özellikle iyi havalandırılmayan bir odada uyumak, zaman içerisinde kalp ve damar hastalıklarının yanında, solunum yolu rahatsızlıklarından da zarar görmenize sebep olabilir.

64 Cevap Fazla uyumanın zararları

 1. Pelin dedi ki:

  Ben tam bir uyku hastayım bazen günde 20 saat bile uyudugum oluyor uyumama bir türlü engel olamıyorum ve sürekli uykum geliyor 17 yaşındaki gençlerin en az 8 saat uyumuyasi gerektiği söyleniyor ama ben 20 saat uyuyorum bu konuda ne yapmam gerekir?

 2. Levent ören dedi ki:

  Ne çok zırvaladınız uyku hakkında yorum yapmıyorsunuz siz siyaset yapıyorsunuz başta bir iki kişi amacına göre yorum yapıyor gerisi boş boş yorum yazıyor kimi askerlikten kimi Atatürk’ten kide emperyalist ten bahsediyor bunun konuyla ne alakası var ya

 3. Iren dedi ki:

  Ben uykum gelmediği için uyuyamıyorum bir de telefon nedeniyle saatler geçiyor fark etmiyorum. Ama hep on saat uyuyorum kalkınca da aşırı yorgunluk durumu oluyor ayağa kalkmaya halim bile olmuyor sanırım çok uyumaktan oluyor, gerçekten çok zararlı kendinizi alıştırmayın

 4. Leyla dedi ki:

  3 Aydır İstikrarsız 12 Saat Uyuyorum. 😀 Demek ki Erken Ölücem 😀 😀 Mezarımı Şimdiden Kazayım Bari 😀

 5. Anon dedi ki:

  Ben 14 saat uyumuşum ama kaldıran olmadı olsa uyanırdım ve ertesi gün(bugün) inanılmaz ağrı çekiyorum kllarımda bacağımda byük yorgunluk oldu asla uyumayın 7 8 saat en iyisi 8den fazlası çok kötü yapıyo tüm gün ölü gibi geziyosunuz

 6. Anonim dedi ki:

  Sigara içen bir kişi ne kadar çok uyusa iyidir değilse sigaraya dewam

 7. mıhto dedi ki:

  ben kızım ve askerlik yapmıyorum..

 8. Çiço dedi ki:

  Türk olmak fazla uyumak başlıklı konun altına Atatürk veya diğer değerlere saldırmak yada bu değerleri savunmaktır

  • Anonim dedi ki:

   Vallahi bu sefer biri doğru söyledi Türk Olmak gerekli gereksiz bildik bilmedik her konuya atlamak Türk Olmak internette doktora yapmaktır..

 9. yunus emre dedi ki:

  bir deli bir kuyuya bir taş atmış 40 tane akıllı çıkaramamış. Kendini bilmezlerin yaptığı yorumlara çok ta takılmamak gerek diye düşünüyorum

 10. figen dedi ki:

  ben de çok uyuyorum gözümü uykudan açamıyorum çözüm nedir arkadaşlar

 11. Bla bla bla dedi ki:

  Ya bu kadarda bir insanın üzerine gidilmez ki Askerlik evde yatmaya benzemez . Allah bilir orada neler çekiyordur.biraz empati kurmayı deneyin bence.

 12. Şükran dedi ki:

  Merhaba
  Ben meslek okuluna gidiyorum Haftasonu’da
  ek iş yapıyorum. Vücudum alismis erken kalkmaya.Bu haftasonu izin aldım ama nedense saat 6 da uyandım. Özellikle telefonu sessize aldım akşam 12 civarında uyuyorum.tekrar uyumak için yatakta yatıyorum düşünüyorum uyuyamiyorum.hadi Kızkardeşimi aradım konusamiyor uyuyor dili dönmüyor ve telefonu kapattım. Neden ben 6 saat yada daha az uyuyorum özellikle Tatillerde fazla uyumak istiyorum ama olmuyor.ne yapmam lazım?

 13. Anonim dedi ki:

  Günümüzde asker olarak ölmek çağdışılığımızın sembolüdür ayrıca milletin için değil bir başkasının parası ve çıkarı için ölmektir. Bağımsızlık ölümü değildir yani. Atatürk zamanında vatanın , milletin bağımsızlığı söz konusuydu ve o zaman onlar bizim bugün bu devletin başka eperyalist devletler tarından etkilenmemesi onların oyunlarına gelinmemesi yani bir köle devlet olunmaması için verildi o kurtuluş mücadelesi .ama görünüz ve okuyunuz ki zaman tekerürden ibaret .Atamız bugünleri yine düşünmüş. bizim anlamamız gereken bir “gençliğe hitabet” imiz var. Gelgelelim güney doğuya ordaki savaş ne türklerin savaşı nede kürtlerin savaşı. orası arap yarım adasına açılan kapı ortadoğunun anadoluya açılan kapısı, müthiş bir konuma sahip bir bölge buyüzdendir ki o emperyalist devletlerin gözündedir.amaçları sahip olmak değil. Bir nevi iş çıkarmak. Gelir kapısı ve kontrol kapısı haline getirmek . Örneğin ABD silah pazarından o kadar çok gelir elde ediyor ki artık kendi ülkesinde bir çatışma çıkarmaya gerek duymadan sivillere kolaylıkla satış yapılabiliyor. ABD de Demokratlar ve cumhuriyetçiler arasında şuan bunun tartışması var. Herkes silaha çok kolay ulaşabiliyor ve toplu katliamlar gerçekleşiyor.

 14. Anonim dedi ki:

  Ya ilaki atalarımız yaptıkları kesınlıkle ödenemez onlar olmasa bız asla olmazdk su vatanda yasıyorsak onlara borcluyz ama bu bastakı serfsızler kımı teror bolgesı olarak gecen karakollara asker yok gondermıyorlar askerlerde halıyle nobet bınmesınden dolayı 2 saatlk uykuyla ayakta kalmaya calısıyorlar ama nereye kadar olaki uykusuzlktan dayanamayıp uyuyan askerler nobette oldurulduklerı zamanda ustlerı kapatılıp aileler arkalarını arastıramasınlar dıye uyarı kagıdı ımzalatıyorlar boylelıkle kımse sehtlerımızın bır ıhmalden oldugunu kestıremıyorlar

 15. Oguz Hanno dedi ki:

  Sabah saat 7-8 ye yatıs aksam 9-10 gibi uyanıs.Bırakın uyuyun.

 16. anonim dedi ki:

  fazla uyuyan adamin akli varmi acaba ibadet etmek dururken

 17. Anonim dedi ki:

  ben 00 08 vardiyasından çıkıyorum bir yatıyorum akşam saat 19 kalkıyorum yorgunluk şaftım kayıyor

 18. Ali KAYA dedi ki:

  @OZER yani şimdi ben uyku süremi düşürürsem daha mı mutlu olucam? 🙂

 19. Ozer dedi ki:

  Bu Bilimsel Gerçek Bir İnan Çok Fazla Uyuyorsa Mutsuzdur. Az Uyuyorsa Hayat Ona güzel geliyor Mutluluk Veriyordur. Arastırın Bakın Gerçek.

 20. Nalan dedi ki:

  @asker iyi güldüm valla 🙂

 21. uykucu dedi ki:

  sürekli uyuyorum mk hayla oykum var ne 6 saattinden bahsedıyorsunuz

 22. Emine dedi ki:

  Ben cok fazla uyuyan bı ınsanım aksam saat 10 dada yatam ogle 12 1 gıbı uyanıyorum neden boyle oluyor anlamıyorum uykuya cok duskunum.

 23. büşra yalvaç dedi ki:

  gerizekalı terbiyesiz . sen rahat rahat uyu diye binlerce askeri şehit veriyoruz buna şükret aptal ! atam sen kalk ben yatam diyor bide beyinsiz . sen rahat rahat uyu diye rahat rahat işini gücünü yap diye atamız bu kadar zahmete girdi canını feda etti vatan millet için neler yaptı . git kitabı aç oku be faydasız . 5 yaşındaki çocuklar bile asker olmanın şehit olmanın hayalini kuruyor günlerce .. sen uyku derdindesin… işte senin gibi gerizekalılar yüzünden türkiye ilerleyemiyor . neyse yazık ya . ben artık bir şey demiyorum .

  • Mehmet dedi ki:

   Bravo büşra ağzına sağlık

  • bravo kız helal olsun Ağzına sağlık hatta az bile yazmışsın….Allah seni sevdiklerine bağışlasın…işin rast gitsin…

  • Hüseyin dedi ki:

   Senin de biraz uykuya ihtiyacın var cancağızım senin de biraz okumaya ihtiyacın var. Şu ülkede milletin rahat uyuyabilmesi için sadece Ata’m şöyle yaptı böyle yaptı git oku dersen Savaşta ölmeyen Ata’ya değil, ölen binlerce şehide saygısızlık etmiş olursun. Oku oku ki ufkun genişlesin. Habire savurmamayı öğren.

  • Dr Mehmet dedi ki:

   Büşra bi zahmet sen git askere o zaman.Böyle kız olup bol keseden atmak kolay.Bu zamana kadar ne faydan olmuş ülkene.Ben 30 yaşındayım hala okuyorum insanlara faydam olsun diye öyle fayda dedigin her zaman ölmekle olmuyor.Ayrıca atatürkün öldügü falan yok ha özgürlük dedigin tek dişi kalmış canavar için yüz binlerce insan öldümü ona bakmak lazım önce 😉 bu hayatta kan dökmedende birşeyler yapabilirsin.Anlayana…

   • Mustafa dedi ki:

    Hocam katılıyorum oturduğu yerden sallıyor büşra sen hiç iki saatlik uykuyla ayağa kalktınmı

    • Anonim dedi ki:

     Senkimsin

    • Özge dedi ki:

     Askerlıgı nerede yaptığın önemli batı tarafındaysan laylaylom Çanakkalede ve başka savaşlarımızda Türk kadınının ustun başarısını görmek mümkündür ön saflarda gözünü kırpmadan savaşan Türk kadınlarımızı unutmayalım onlar iki saatlik uykuyu bile tadamadılar

   • Anonim dedi ki:

    agzına saglık kardesım

   • anti dedi ki:

    Cahil cahil konuşmayın o ülke 7 istila üzerine o kadar döküldü eldeki malzeme belliydi,nüfus belliydi o kadar kan dökülmeseydi sen burada Fransızca konuşuyor olacaktın belki geçmişinize sahip,çık önemli olan ne kadar zaman okuduğun değil,ne kadar okuduğun

  • orhan bahtiyar dedi ki:

   Kardeslerim yaptığınız savurrmalar pek iyi değil bunu islam dini kabul etmez, , eğer sizde ağzınızi açıp gözünüzü yumarsaniz o zaman siz onlardan daha aşağıda olursunuz. Ne diyor Hz. Muhammed(s.a.v) kim iki dudagi arasindakine ve iki bacağı arasındakine hakim olursa yeri cennettir.hz peygamber bile kefil oluyor yani çeki düzen verelim kendimize birakin da uyumayi sehitleri konusmalariza fazla karistirmayin.

  • damat dedi ki:

   kanka sende harbi yanlıs düşünüyosun. neden mi ? çünkü orada askerliğe dair hiç birşey yapılmıyo. anca başçvşların yada uzmanların kıcını temzliyosun. bu yüzdende küçükken hayalini kurdugum askerlikten suan nefret ediyorum. umarım anlamıssındır 😉

  • artmenom dedi ki:

   bu çocukmu kurtarıcak turkıyeyı veya askerler dengesiz ınsansınız bol bol konusurusunuz sadce askerlerın hepsı emır kuludur o kafadakıler varya onlar işte senın kızıcagın ınsanlar senın kızdıgın cocuk belkı yemekhaneden sorumlu nobetçii askerlıkmıiş bıttıı o işler arkadaşş bitii….

  • Anonim dedi ki:

   bravo agzina saglik.

  • mehmet bakır dedi ki:

   diline sağlık Büşra 7 yıllık hakkari giibi bir yerde askerlik yaptım 2 saat uyuyan askker göremedim yalan dolan ayda yılda bir görev olur onda uyumazlar oda dönüşte 3 gün 4 gün istirat verilir diline sağlık

  • Anonim dedi ki:

   Doru konus mussun busra

  • mustafa dedi ki:

   (y)

  • Anonim dedi ki:

   Uyumayla Adam olsa deliler paşa olurdu bu ülkenin deliside at hırsısızıda bitmez bir makası yapımıyan Bi r toplumdan bahsediyorum

  • Anonim dedi ki:

   Atam kalk ben yatam

 24. asker dedi ki:

  ulan ben askerim günde 2 saat uyku uyuyom a.q atam sen kalk ben yatam

  • isim dedi ki:

   yapmayın Türkçe konuşanlar gidin RTE Üniversitesinde doktora yapın!

  • Anonim dedi ki:

   sallama amk

  • onur dedi ki:

   Vatan için canım feda olsun. Ben günlerdir uyumayıp görevimi yaptım vicdanım çok rahat. Askerlik bu sen tezkere alacaksın senin yerine başka asker uyumayacak. Paşa için büyük laf ettin Özür dilemen gerekir.

  • sineksavar dedi ki:

   Ne kadar yoğun ve uykusuz bir askerlik yaptığın 2 yıl önce nete yorum yazacak zamanın olduğundan belli zaten. İnterneti bulmuşun, geyik yapacak zamanı da bulmuşun maaşallah. Git yat uyu o zaman kafasız..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.