Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Kalsiyumun Faydaları

images (1)Kalsiyum, vücudumuzda en fazla bulunan mineraldir. Öyle ki vücudumuzun yaklaşık 1.2 kilogramı kalsiyumdan oluşur. Kalsiyumun %99’u kemiklerde ve dişlerimizde bulunurken kalan %1’i dokularda, kanda ve diğer vücut sıvılarındadır.

Kemik ve dişlerin yapısının temel maddesi olan kalsiyumun faydaları arasında kanın pıhtılaşmasını sağlamak, eklemleri yapılandırmak, hücre bölünmesini sağlamak, kalp atışlarını düzenlemek ve sinir sistemini onarmaya yardımcı olmak sayılabilir. Kemiklerimizin ve dişlerimizin sertliği ve dayanıklılığı ile kalp, sinir, kas ve diğer vücut sistemlerinizin düzgün çalışabilmesi için gerekli bir mineraldir.
Kalsiyumu tek başına almak yukarıda saydığım faydaların gerçekleşmesi için yeterli değildir çünkü vücut tarafından emilebilmesi ve doğru şekilde kullanılabilmesi için magnezyum ve fosfor gibi minerallere, D ve K gibi vitaminlere ihtiyaç duyulur.

Kalsiyum eksikliğinde, başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucu raşitizm, kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca, eklem ağrıları, kas krampları, egzama, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyona neden olabilir. Gebelikte ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı daha fazladır. Bu nedenle, özellikle gebelikte ve bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya özen göstererek kalsiyum eksikliği sonucu oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçilmelidir.

En Çok Kalsiyum içeren besinler;
Süt ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleridir. Ayrıca, lahana ve nane gibi yeşil sebzelerde, yumurta, incir, badem, fındık, fıstık, tereyağı, pekmez, keçiboynuzu ve balık gibi besin maddelerinde bol miktarda kalsiyum bulunur.

Uzmanlar, bu konuda hepimizi uyarıyorlar. Kalsiyum içeren besinlere önem vermeyen kişilerin bağırsak kanserine yakalanma olasılığı çok fazla. Yeterli miktarda kalsiyum almayan kişiler için tehlikenin büyük olduğu hatırlatılıyor. Her gün, 700 mg. kalsiyum almamız gerekli. Bu nedenle sofranızdan sütü, yoğurdu, peyniri ve kalsiyum bakımından zengin olan diğer yiyecekleri eksik etmeyin.

Harward Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma, kalsiyumun faydalarından birinin de kolon kanseri riskini azaltabildiğini ortaya koydu.
ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yayın organında çıkan araştırma raporunda, günde 700-800 miligram kalsiyum alan kadın ve erkeklerin, günde 500 miligram kalsiyum tüketenlere göre kolon kanseri riskini yüzde 40-50 arasında azaltabilecekleri kaydedildi.

12 Cevap Kalsiyumun Faydaları

 1. Zero dedi ki:

  Sağol

 2. Hamit Barak dedi ki:

  Kalsiyumun böbrek ve diğer iç organlara zararı varmı varsa ne gibi zararları var?

 3. Elif bozuntu dedi ki:

  Ya üstte kalsiyumun faydaları sonuçlarıniye yazmamışsın anca aynen teşekkür yazarsınız

 4. 😍 dedi ki:

  😒😍😍😍💕😜😜😂☺️❤️

 5. BLoodRappeR Hayranı dedi ki:

  Sağolun geç kalan öddevimi direk bitirdim

 6. sema dedi ki:

  çok saolun

 7. fatih dedi ki:

  tşk

 8. Şenay dedi ki:

  Tesekkurler

 9. apo dedi ki:

  helal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.