Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Nükleer santrallerin zararları

Nükleer santralin zararlarıNükleer santrallerde enerji,  istasyonun merkezindeki reaktörün içinde üretilen ısıyla sağlanır. Bu ısı, uranyum atomunun zincirleme reaksiyonu sonucu elde edilir. Atomun çıkardığı ısı enerjisi yüksektir, ama çıkardığı radyasyon çok daha yüksek ve zararlıdır. Ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanabilir. Reaktörde, açığa çıkan nötronları emme yeteneği olan kontrol çubukları vardır. Çubuklardan çıkan bu ısı reaktörün çevresini saran gaz tabakası tarafından emilir. Isınan gaz ısı değiştirici de ki ufak boruların içindeki suya alınır.

Uranyum içerisinde ısı verecek enerji tükendikten sonra uranyum çubukları soğuyuncaya, radyasyon normal seviyeye gelinceye kadar suyun altında muhafaza edilirler. Muhafaza süresi dolduktan sonra yapılan analizler sonunda  radyasyon seviyesi yüksek olanlar ayrılır.  Radyasyonu normal düzeye inen katı cisimler toprağa gömülürken, sıvı olanlar denizlere veya göllere karıştırılır.[ads]

Nükleer Santrallerin Çevreye Zararları

Nükleer Santrallerden çıkacak radyoaktif atıkların çevreye ulaşımı; rüzgârın ve yağmurun yardımıyla atmosferde taşınması birde denizlere, göllere ve toprağa karışımı şeklinde olur. Doğa olaylarıyla bitki örtüsüne ve sulara karışan radyo aktif maddelerin insan vücuduna ulaşımı kolaylaşmış olur.

Nükleer Santrallerin İnsan Sağlığına Zararları

 1. Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkan Plütonyum üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır. Doğada bulunma ömrü 250 yıldır.
 2. Açığa çıkan bir diğer radyoaktif madde olan STRONSİYUM yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşır. Kan kanserine ( lösemi) yol açar. 280 yıl ömrü vardır.
 3. SEZYUM ve İYOD’ da besin yoluyla insan vücuduna girer ve  Tiroid bezi kanserine, çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.
 4. 1986 yılında Çernobil‘de meydana gelen nükleer patlama sonucu etki alanına giren bölgelerde radyasyonun zararları etkilerine uzun yıllar rastlanmıştır.

Sonuç olarak nükleer santraller kurulumu uzun süren ve yüksek maliyetli olan tesislerdir.  Ömrünü tamamlayan tesislerin sökülmesi işlemi de uzun süreli ve oldukça risklidir. Ayrıca dünyada şu ana kadar radyoaktif atıkların güvenle saklanabilmesine yönelik bir formül bulunabilmiş değildir.  Doğa olaylarının ( Deprem, tsunami vb.) çokça yaşandığı dünyamızda nükleer santraller sürekli kaza tehlikesi taşımaktadırlar.

57 Cevap Nükleer santrallerin zararları

 1. ceylan diyor ki:

  Nükleer santral çok zararlı kurulmasın istemiyoruz

  • asdfdgdfg diyor ki:

   gerekli önlemler alındığı takdirde enerji ihtiyacımızda dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Körü körüne araştırmadan reddetmek yanlış olur bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde mevcut nükleer santraller. Münferit örneklerden yola çıkarak teknolojiyi yargılamak çok yanlış bence saygılar.

   • fişek diyor ki:

    O gerekli önlemler sovyetlerde de AMERİKADADA JAPONYADADA alındı ancak hiç bir işe yaramadı

   • demirhan diyor ki:

    bence yapılmamalı ben hep meraak etmısımdır bole konuları fakat bunun sonu var ama santral kapatıldığında yıkılamıyıro cunku radyasyon dısarı cıkması sebebıyle santralde 100 kısı calısıosa kapandıktan sonrada calısıyor dünyanın sonuna kadar calısacaklar sonu olmaması sebebıyle yenılebılır enerjı kaynaklarına yonelmelıyız güneş panelleri rüzgar enerjisi

   • ALİ RIZA diyor ki:

    Çok istiyorsan Gel Sinop ta yaşa. Ben Sinopta yaşıyorum ve burada enerjiye hiç ihtiyacımız yok çünki sanayi yok,büyük bir köy burası gözden çıkarılmış.. Türkiyede gelişen yerler İstanbul ve çevresi enerji orada daha çok lazım o zaman gitsinler oraya kursunlar. Tekirdağ,Edirne vs.

    • professor diyor ki:

     Alı rıza almanların aklı calısmıyor dımı yenı nukleer santraller kurdular.Onu gectım sence santral sınop ıcın mı kuruluyor,sen evındekı elektrıgı nasıl elde edıyorsun?Rusyadan aldıgın gazı yakarak.Herkez cok konsuyor ancak bırseyden haberı yok.Kole olarak yasamaya nıyetımız yok.O santral yapılacak.!!!

     • CENGİZ diyor ki:

      Bilindiği gibi türkiye deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır.okuduğum bir makalede ülkemizde yapılması planlanan nükleer santrallerin yapımı için Japonya ve rusyadan mühendislerin yapım ve takibi yeralıyor.bu insanlar madem çok bilgili ise -örneğin japon mühendisler-kendi ülkelerinin doğal afet olan tsunamiye göre önlem alamadıkları aşikardır ya da rusyadan gelecek olan mühendisler gibi..bu tür santraller kesinlikle toplu yaşam alanlarından mümkün olduğu kadar uzak ve izole olmalıdır.ülkemizde bu tür çalışmalara vakıf olacak o kadar bilgili insan varken maddiyatı dış ülkelere vermek yanlış olur.AMA BU SÜRECİ ÇOK İYİ DÜŞÜNÜP ÖYLE KARAR VERMEK EN DOĞRU SEÇİM….ÇÜNKÜ ÇOCUKLARIMIZA ONLARIN ÇOCUKLARINA VE ÇOCUKLARINA EN AZINDAN TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR DÜNYA BIRAKABİLELİM

     • levent diyor ki:

      inşallah o santral den senin ve senin gibilerin tanıdıkları zarar görür de anlarsın ibne herif senin hiçmi coluk çocuğun yok ülkemizde o kadar rüzgarlı bölge var oraya rüzgar panelleri kurulabilir hem görsel olarak iyi hemde zararsız…yukarıyı okumadın herhalde kanser diyor lösemi diyor lan göööööt

     • Anonim diyor ki:

      Almanya’da 2022 ye kadar tüm nükleer santrallerin kapatılması planlanıyor. 8 en eski olan santral
      başta sadece yenilenmek istenirken, fukuşima olayından sonra tekrar açılmamasına karar verildi. Eğer tüm santraller kapatıldıktan sonra bi enerji ihtiyacı doğacak olursa, 3 en modern santral kullanılacak sadece. Ama Almanyada rüzgar türbinleri, solar paneller vb. cok etkılı kullanıyor, gerek bile kalmayabilir.

    • Anonim diyor ki:

     kardeşim elazığdaki barajlardan elazığ mı yararlanıyor bitek gözünü seveyim :D tüm türkiye kazanacak. o zararları olan maddeler doğaya da saçılmıyor zararlı madde olduğundan depolanıyorlar. patlamaya gelince çernobil : nükleer santrale güvenlik için yapılan şeyi yapmamışlar. Japonya : 9.5 miydi neydi depremden değil metrelerce yükleklikteki tsunamiden patladı. ve her ülkede var ermenistanda bile ordakiler bişey demiyor siz neden yararınıza olan şeyi istemiyonuz

     • müberra diyor ki:

      nükleer enerji demek nükleer silah demek çocukların yarın mutlu yaşasın istiyosan önce ülkeni garantiye al!!!!!!

   • gül diyor ki:

    aynen katılıyorum ülkemizi enerji anlamında çok rahatlatacak bi teknoloji.çevreye de gerekli önlem ve tedbirler alındıgında hiçbir zararı yok.yorum yapmadan kısa bi araştırma yapın,derim ben…

  • kardeş diyor ki:

   Kardeş şimdi Amerika, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, Japonya nükleer santrallerinin atıkları havaya yayılmadımı Türkiyeye gelmedimi yani ? dünyada yapılan şey TÜrkiyeye gelmez mi TÜrkiye uzayda mı ? lak lak lak konuşmayı bilseniz anca

 2. ali diyor ki:

  Nükleer santralin yararıda var ama zararı daha da büyük olmasından dolayı kurulmasın

 3. Gökdeniz diyor ki:

  Nükleer santrallerde enerji, istasyonun merkezindeki reaktörün içinde üretilen ısıyla sağlanır. Bu ısı, uranyum atomunun zincirleme reaksiyonu sonucu elde edilir. Atomun çıkardığı ısı enerjisi yüksektir, ama çıkardığı radyasyon çok daha yüksek ve zararlıdır. Ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanabilir. Reaktörde, açığa çıkan nötronları emme yeteneği olan kontrol çubukları vardır. Çubuklardan çıkan bu ısı reaktörün çevresini saran gaz tabakası tarafından emilir. Isınan gaz ısı değiştirici de ki ufak boruların içindeki suya alınır.

  Uranyum içerisinde ısı verecek enerji tükendikten sonra uranyum çubukları soğuyuncaya, radyasyon normal seviyeye gelinceye kadar suyun altında muhafaza edilirler. Muhafaza süresi dolduktan sonra yapılan analizler sonunda radyasyon seviyesi yüksek olanlar ayrılır. Radyasyonu normal düzeye inen katı cisimler toprağa gömülürken, sıvı olanlar denizlere veya göllere karıştırılır.

  Nükleer Santrallerin Çevreye Zararları

  Nükleer Santrallerden çıkacak radyoaktif atıkların çevreye ulaşımı; rüzgârın ve yağmurun yardımıyla atmosferde taşınması birde denizlere, göllere ve toprağa karışımı şeklinde olur. Doğa olaylarıyla bitki örtüsüne ve sulara karışan radyo aktif maddelerin insan vücuduna ulaşımı kolaylaşmış olur.

  Nükleer Santrallerin İnsan Sağlığına Zararları

  1.Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkan Plütonyum üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır. Doğada bulunma ömrü 250 yıldır.
  2.Açığa çıkan bir diğer radyoaktif madde olan STRONSİYUM yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşır. Kan kanserine ( lösemi) yol açar. 280 yıl ömrü vardır.
  3.SEZYUM ve İYOD’ da besin yoluyla insan vücuduna girer ve Tiroid bezi kanserine, çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.
  4.1986 yılında Çernobil‘de meydana gelen nükleer patlama sonucu etki alanına giren bölgelerde radyasyonun zararları etkilerine uzun yıllar rastlanmıştır.
  Sonuç olarak nükleer santraller kurulumu uzun süren ve yüksek maliyetli olan tesislerdir. Ömrünü tamamlayan tesislerin sökülmesi işlemi de uzun süreli ve oldukça risklidir. Ayrıca dünyada şu ana kadar radyoaktif atıkların güvenle saklanabilmesine yönelik bir formül bulunabilmiş değildir. Doğa olaylarının ( Deprem, tsunami vb.) çokça yaşandığı dünyamızda nükleer santraller sürekli kaza tehlikesi taşımaktadırlar.

 4. supervision diyor ki:

  Evet nükleer santral kurmayın kurulmasın çünkü bizler dünyanın en güçlü ülkeleri gibi (Amerika, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, Japonya) olmak istemiyoruz onların sözlerini dinlemeye hazırız gerekirse saatlerce fazla çalışır dışarıya bağımlı oluruz. Kömürün nesi varmış ki ?

  • Ferdii diyor ki:

   Ya akıllı düşünün o kadar gelişmiş avrupa ülkesı bilim adamlarının ve en iyi araştıram merkezlerı bulunan ulklerde sızıntı yapmış bizim ülkede hayli hayli yapar ıçtiğmiz su yediğimz yemek bi tek guzel onuda kaybetmeyelim.

 5. alp diyor ki:

  lanetolsun nükleer santrallere

 6. dsfghsdfghjkjhs diyor ki:

  5-g bu okululun yıldızı

 7. ismini vermek istemeyen kişi diyor ki:

  ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler :D

 8. ali diyor ki:

  bırak bu işi :) ) ciddi olamassınn yararları yok mu bunun ala laa:))

 9. yaki diyor ki:

  bence nukleer enerjinin zararları cok

 10. ismimi vermem diyor ki:

  nükleer enerji lazım mı degil mi olurdu olmazdı tartısıyonuzda szin ne dediginizin hic bir önemi yok. yapılcaksa yapılır yapılmıycaksa yapılmaz parcalamayın kendinizi :)

  • Sevda diyor ki:

   Dediğiniz doğru tabii ki, fakat bir şekilde bizlerde bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz. Biz bu siteyi bildiklerimizi toplumla paylaşmak ve elimizden geldiği kadarıyla katkı sunabilmek için kurduk. Umarım çoğu şeyin önüne geçemesek de bazı zararı önlenebilecek ayrıntıları az da olsa engellemeyi başarırız. ;) Sevgiler.

 11. ruhsuzbeden diyor ki:

  ingiltere kaldırmaya çalışıyo biz kurmaya

 12. berk diyor ki:

  kardesim kıyameti biz insanlar yapıyoruz niye derseniz buda nükleer kıyameti

 13. ismet diyor ki:

  siz ülkenin karanlıkta kalmasını istiyorsunuz
  fransa en çok santrale sahip ülke havasıda en temiz olan ülke
  çevreciler ayrı alem devleti eleştirir santrallere karşı çıkar
  ama üstündeki parfüm onlardan daha zararlı

  • Zeynep diyor ki:

   En çok santralin olduğu ülke Fransa? Güldürme lütfen. Amerika’daki nükleer santrallerin sayısı Fransa’dakilerin 3 katından daha fazladır. Senin dediğin şu olmalı. “Enerjisinin en büyük kısmını nükleerden üreten ülke Fransa” nüfusu az bir ülke olduğu için bu bilgi doğrudur. Ancak kesinlikle en çok santral bulunduran ülke değildir.

 14. sanane diyor ki:

  arkadaşlar bence nukkleer santral niye bidaha kurulsun ki zaten 2 tane var var turkiyede bnce gereksiz 3. nukleer santral ve çook zararlı zaten innsan olarak kalmak istiyoruz biz sağlıklı yaşamaya bizim de hakkımıız var deme ama

 15. Anonim diyor ki:

  BU ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler

 16. YRD. DOÇ DR. Arif ŞAHİN diyor ki:

  BEN ÖMRÜMÜ VERDİM BU İŞE AMA BU TÜRK MİLLETİ KADAR ÇOK ŞEY BİLMİYORUM. YAZIK BANA :( . KARDEŞİM ERMENİSTANDA VAR sen istemiyorum diyorsan. Bunun anlamı şu ULUSLARARASI ARENADA SEN ERMENİSTANDAN DAHA GÜÇSÜZ KALMAYI KABUL EDİYORSUN DEMEKTİR. Bu işlerle ilgilenen biliminsanları var mail atın sorun AMA KAFADAN SALLAMAYIN…

 17. iclal diyor ki:

  çok teşekkür ederim ödevimde yardımcı oldunuz şu sinop konusuda aklıma geldi yorumları okuyunca arkadaş bizim enerjimiz var daha ne santrali Allah korusun sinop a kurulup patlarsa sadece türkiye etkilenmicek avrupa asya da etkilenicek enerjimiz bitince yaparsınız şimdi gerek yok

 18. tugba bozkurt 7-C diyor ki:

  ödevime yardımcı oldu teşekürler

 19. zeynep yumak diyor ki:

  Elektriksiz yaşamaya razıyım uzun yıllarca süren bir zararı var yeter ki gelecek kuşakların sağlığı tehdit altında olmasın !

 20. merttttttttt diyor ki:

  Nükleer santral kesinlikle gereklidir ben bir elektrik elektronik mühendisi olarak yapımının %100 gerekli olduğunu düşünüyorum.bu sitede yer alan zararlarının yanında biraz daha araştırıp ülkemize olan onlarca yararını da bulabilirsiniz ayrıca dışa bağımlılığımızı azaltacak olup dış siyasette söz söyleme hakkımız olacak biraz düşünün lütfen dünyada bir sürü nükleer santral var bunların zararı türkiye’ye gelmiyomu ülkemiz her halukarda zarar görüyo zaten ayrıca normal bir termik santralin verdiği zarardan çok çok daha az zararı var ve 3 tane termik santralin karşıladığı enerjiyi 1 tane nükleer santralden elde edebiliriz.ezik ülke olmaktan ve diğer devletlere bağlı olmaktan kurtulmamız Lazım!!

  • Anonim diyor ki:

   yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde araştırma yapıp o yönde proje geliştirebiliriz ülkemiz güneş rüzgar dalga e nerjisini kullanabilir dünya kullanıyor zaten zararı geliyor diye battı balık yan gider havasına girmek anlamsız dünya kullansın biz başka çareler bulalım

  • hayır diyor ki:

   nüklere hayır diyorum türk milleti olarak istemiyoruz saglımız daha önemli zeten yeteri kadar radyosyona maruz kalıyoruz daha fazlasını istemiyoruz

 21. asdfhgjk diyor ki:

  kurulmasın ne gerek var nükleer santrale anca bize ve çevreye zarar veriyor

 22. Anonim diyor ki:

  niye tam cevap yok.***

 23. SERRA özaksoy diyor ki:

  SİNOP-YAKIN VE UZAK ÇEVRESİ İLE-ASLA YOK EDİLMESİNE-İZİN VERİLMEYECEK KADAR DEĞERLİ-BİR COĞRAFYA
  NÜKLEER SANTRALLE DOĞAYA GEÇEN MADDELERİN ASLA GERİ DÖNÜŞÜ YOK..
  EN GÜZEL VE BOZULMAMIŞ ORMANLARDAN BİR KÖŞE ORASI
  HENÜZ MAHVEDİLMEMİŞ KIYILARIMIZDAN-NADİR BİR YARIMADA ORASI
  TÜM CANLILARI VE
  KÜLTÜRÜ İLE KESİNLİKLE KORUNMASI GEREKEN-
  GELECEK KUŞAKLARA BUGÜNÜ İLE BIRAKMAMIZ GEREKEN YER.
  ÇERNOBİLİN KARADENİZE ÖDETTİĞİ BEDEL ORTADA İKEN
  BİR DURUP BİN DÜŞÜNÜLMELİ……
  SEVGİLİ KAZIM KOYUNCUYA SELAM DERKEN-NÜKLEER Mİ ASLA……COĞRAFYACI GÖZÜYLE……
  DİLERİM SEVGİLİ YURDUM ASLA NÜKLEER LOBİYE BOYUN EĞMEZ…..

 24. zeynep diker diyor ki:

  yorum SÜPER olmuş ya siz bu siteyi nasıl yaptımız
  lütfullah HOCAM çok beyendi lan yorum elerinize sağlık

  SÜPER OLMUŞ

 25. fuat ersöz diyor ki:

  dünya yaşlanmış üzüleneni yok kim düşünür gelecek nesilleri.parklar bahçeler akşam saatlerinde kışın hiç kimseler yokken bile sokağın aydınlatma direkleri ile aydınlanır olmuş.gelişmiş ülkeler nükleer kullanıyor diye bizde dünyayı pisletelim diyeceğimize örgütlenip insanca karşı duralım.bir kerede avrupayı taklit edeceğimize Avrupa bizi taklit etsin dünyaya örnek olalım.

  • anillll diyor ki:

   Şimdi bazılarınız başka ülkelere bağlı olmyalım diyor da mesela ben Mersin’de yaşıyorum Ruslar yapacak bizim santrali acaba bir sızıntı olsa ne olur bize ve gelecek nesillere ve enerjinin %51 i onlara %49u bize

 26. Anonim diyor ki:

  kesinlikle kurulmasın

 27. saadet nur altay diyor ki:

  Nükleer santral çok zararlı.Kurulmasını istemiyoruz.Çünkü o patladığı zaman insanlara, hayvanlara ve bitkilere kısacası tüm doğaya zarar verecek.Lütfen nükleer santral kurmayın.İnsanların,hayvanların ve bitkilerin hayatını düşünün.Siz de insansınız.Ne olur çevreye duyarlı olun.

 28. asya diyor ki:

  çok zararlı

 29. fatih diyor ki:

  Nükler yüzünden ölen birsürü insanlar var ve sadece insanlar değil hayvanlarda var kediler,balıklar vb çok sey var ve buna hemen bir care bulunmasi gerekir. Nükler enerjinin yararlarıda olur ama zararları daha büyüktür

 30. malik diyor ki:

  rica ediyorum konuyla alakası olan biri bu konuda bizi aydınlata bilirmi?

  ayrıca bu konuda (tez) yazmak istiyorum bilgiye ihtiyacım var.

 31. Ersin diyor ki:

  Şunu öncelikle belirtmek gerekir ki nükleer santraller sızıntı yapsın patlasın diye kurulmaz.o zaman uçak yapmayın ya düşerse diye!!araba yapmayın ya yanarsa diye!!! Köprü yapmayın ya yıkılırsa diye!! Ata binmeyin ya teperse Diye vs vs…!! Eğer siz dünya da söz sahibi olmak istiyorsanız nükleer devriminizi yapmış olmanız gerekmektedir.hani şu G 20 ler,G 8 ler vs.topluluklar varya onların içinde olmak için bu tür enerji devrimlerini yapmalısınız.düşünün ki siz ikinci dünya savaşına bile katılmamışsınız ama bir sanayi devriminiz yok.çelik devriminiz yok.paralelin de gelişen bir enerji devriminiz yok.barajlar diyorsunuz bu sefer hes’ leri ortaya sürüyorsunuz.rüzgar diyorsunuz bu pervanelerin 1000 lercesinin kapladığı alandan bahsediyoruz.onları kurmak ve taşımak için katledilen ağaçlardan da bahsedelim.güneş panelleri aynı şekilde.ki daha şu an dünya da bu teknoloji çok pahalı ve gelişmiş durumda değil.amerika veya dünya ülkeleri neden İran ile uğraşıyor.çünkü İran Sovyetler’in dağılmasından sonra oradaki bilim adamlarını ithal etti ve enerji devrimini yaptı.nükleer devrim yani.yüm dünyaya da İran ile ilgili nükleer başlıklı füzeler yapacaklar yaptılar vs diyerek ya kötüye kullanırlarsa düşüncesini aşılamaya çalışıyorlar.niye bu ülkelerin elinde yok mu nükleer başlıklı füze veya benzeri silahlar.onların kötüye kullanmayacağını nereden garanti ediyorsunuz.iranın söz sahibi olmasını istememekten başka birşey değil.neden amerika veya diğer devletler iranı vururuz tehdidi yapamıyor.diğer devletler nükleer denizaltılar gemiler yaptılar arkadaşlar sen ithal mazotlarla gemi yüzdürüyorsun.şu bilmeden araştırmadan kafa yormadan hayır istemezuk psikolojisi yeter yahu.sen üretim yapmazsan birşeyler geliştirmezsen zaten gelecek nesillere birşey bırakamıyacaksın.şu kömür santrallerin den bahseden arkadaş hayatın da gördün mü hiç bir kömür Santrali.bak ben şu an Dünyanın en büyük kömür santralinin 3.ünitesinin inşasında çalışıyorum.kimyagerim.berezovskaya gres Power plant projesi.sibirya da.bu santrallerin kurulması çevreye daha çok zararlı.çıkan gaz ve atıkların çevreye zararını bahsetmeyelim.ama kaliteli kömürü kullanarak enerji üretiyorlar bağımlı değiller.kendi teknolojileri ve almanlar ile.bu tür tesisler uygun coğrafi şartların tespitine göre yapılır.kafama göre şuraya yapalım la olmaz.sinop ve Mersin de bu yüzdendir.bak adam söz sahibi en son Kırım’ı da kendisine bağladı.1990 da bu ülke dağılmıştı arkadaş lar.yani demem o ki.fen yönümüz gelişmediği gibi sanat yönümüz de yok.bakın bakalım dünya da kaç tane patent’e sahipsiniz.ne yapmışsınız bu zamana kadar.ey büyük abilerim ablalarım bana hangi güzel dünyayı bıraktınız da daha önceki yaptıklarınızla benim sonraki nesillere güzel bir şeyler bırakmamı istiyorsun.

  • EZGİ diyor ki:

   BENCE SENİN DEDİĞİN YANLIŞ ÇÜNKÜ NÜKLEER SANTRAL ÇEVREYE VE İNSANLARA ZARAR VERİYOR BU YÜZDEN TEKRAR DÜŞÜN DERİM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>