Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Pasif içiciliğin zararları

Pasif içiciliğin zararlarıPasif içiciliğin zararları en çok çocuk ve bebekleri etkiliyor. Özellikle 15 yaş altındaki çocuklar ve bebekler pasif içiciliğin zararını direk görenler arasında.

Pasif içicilik sadece sigara dumanından değil, aynı zamanda pipo, puro ya da nargile dumanından da oluşabilmektedir. Her yıl milyonlarca pasif içici, sigara ya da diğer tütün mamüllerinin verdiği zarardan ötürü hastalarak hayatını kaybetmektedir.

3000’in üzerinde zararlı kimyasal içeren sigara dumanı, özellikle kapalı ve basık alanlarda çok daha etkili olarak Pasif içiciliği doğurmaktadır. Bir insan hiç sigara içmemesine rağmen, orta ve uzun vadede pasif içici durumuna düşerse, göreceği zarar sigara içen birinden hiç de az olmayacaktır. Pasif içiciliğin sebep olduğu başlıca hastalıklar; Kulak Burun Boğaz enfeksiyonları, Akciğer kanseri, bronşit, zatürree, kalp krizi ve solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Pasif içici durumuna düşen bireyin çocuk ya da bebek olması ise zararın boyutunu değiştiriyor. Bu durumu düşen çocuk ve bebeklerin %50-60’ı ileride solunum yollarıyla ilgili bir rahatsızlık geçirmesi muhtemel. Uzmanlar, özellikle kapalı alanlarda sigara içilmemesinin bu zararları minimuma indireceğinin altını çiziyorlar.

18 Cevap Pasif içiciliğin zararları

 1. selin dedi ki:

  benim babamda içiyo ve bana sigara aldiyo bende almıyom o sigaraya para vercekleri yerinde kenara koysunlar

 2. Mert dedi ki:

  Annemle her gün sigara yüzünden kavga ediyoruz. Beni de zehirliyorsun kendini de, Müslüman değil misin nasıl hesap vereceksin. Kul hakkına da giriyorsun, diyorum ama nafile. Annemden sigaradan nefret ettiğimden daha nefret eder duruma geldim.

  Sokak ortasında, kaldırımlarda içilmesi de yasaklamalı. Yürüyüşe çıkmışım dışarı, bi adam yakmış sigarayı lokomotif gibi gidiyor. Bu kadar ölüme meraklıysanız ötenazi yapın bari, bizi de zehirlemeyin.

 3. Serhat dedi ki:

  Arkadaslar burası dalga geçme yeri değil hepsinin zararı var ben suan başka siteden okudum sigara etkisi 15 yılda geçio yani kalp krizi geçirme riski nargile zararlı ama sigaradan fazla değil nargile tadı güzel ama o da zararlı başta ciğere zarar

 4. Allah, içenleri ıslah etsin dedi ki:

  BU zilleti içenlerin gebermesinden bir nebze kadar üzülmem. Lakin, bu kul hakkı yiyen adi yaratıkların, içmeyenlerin yanın da içmesi ve içmeyenlerin rahatsız olması beni çok üzüyor.

 5. Batu Nal dedi ki:

  ANNEM AĞZIMA AĞZIMA NARGİLE DUMANI SOLDURTSAYDI ONU HASTANELİK EDERDİM

 6. Yusuf dedi ki:

  45 yıldır kullandığım bu illeti, 1 ay önce bıraktım. Daha önceleride çok defa bırakma girişimim olmuştu ama, üç – 5 gün içmeyince “son bir tanecik daha içeyim, başka içmeyeceğim” gibi saçma sapan istekle o bir gigarayı yaktığımdan, hep başarısız oldum.
  Ama, işin sırrınıda buldum sonunda.. o bir tanecik sigarayı asla içmeyeceğim.

 7. gül dedi ki:

  çok iyi ama bunu okuduğu halde devam edenler umursamayanlar

  • Elifsu korkmaz dedi ki:

   Benim annem ve babam sigara içiyor bir gün banada içirecekler ama ooofff bilemiyoum

 8. Zavallı dedi ki:

  Sevgili anne babalar ne olur çocuğunuzun yanında sigara içmeyin hatta hiç sigara içmeyin. Ben şu anda 14 yaşındayım anne ve babam sağolsunlar küçüklüğümden beri beni zehirliyorlar. 14 yaşındaki bir çocukta kalp çarpıntısı olmaz!! Benim var ne yazık ki.. Onlar sigara içtiğinde genzim yanıyor, bsşım ağrıyor.. Onlardan nefret eder duruma geliyorum. Eğer astım veya kanser falan olursam onları asla affetmem.. Beni dünyaya getirmiş olmaları beni öldürebilecskleri anlamına gelmez!!

  • Sevda dedi ki:

   Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Umarız tüm anne babalar bu konuda duyarlı olma yolunda ilerlemektedir. Sevgiler

  • Erva dedi ki:

   aynı kaderdeyiz

  • nuri dedi ki:

   bu yazıyı yazan 14 yaşında biri he güzelmiş inanayım he ?
   (not: yazılanlara tamamen katılıyorum)

   • Hilal dedi ki:

    Bende 15 yaşındayım aynı kalp çarpıntısı bende de var hatta annem bana hamileyken daha 6 aylıkken sigara içmeye başlamış 2 adım koşsam 2 büklüm oluyorum katılıyorum yazılanlara da ki şu an da boğazlarım fena durumda sürekli sigara içtikleri için geçmiyor da aynı şekilde başıma sigara yüzünden bir şey olursa ben de asla onları affetmem o yüzden bu yazıların yaşla hiç bir alakası yok

  • İsa dedi ki:

   Bence haklısın söyle onlara o poku İçmesin ler ben bak çocuğum için sigarayı bıraktım 10 aylık oğlum için neden mi çünkü sigara Oglum dan daha değerli değil aptal gibi sigaraya boşu boşuna para vermisim ona vereceğim parayı oğluma harcarim daha iyi.?

 9. memo dedi ki:

  madem içiyor sunuz bari çoluğu çocugu zehirlemeyelim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.