Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Sigaranın dini açıdan zararları

1500’lü yılların başlarında denizcilerin Amerika kıtasının keşfetmesiyle birlikte bulunan tütünün, İslâm topraklarına ulaşması hicri 10. Yüzyılın sonlarını bulmuştur.

Sigaranın islami açıdan zararları nelerdir ?

İslâm dini peygamberi Hz. Muhammed hayattayken tütün henüz bulunmadığı için sigara diye zararlı bir nesne henüz yoktu. Ancak İslam dini bu tarz durumları önceden ön gördüğü için pek çok kaideyi geniş kavramlar üzerine kurmuştur.

İşte o peygamber onlara temiz ve güzel şeyleri helal, pis ve zararlı şeyleri haram kılar. (A’raf 157)

Yukarıdaki ayetten de anlaşılacağı üzere islâm dini açısından “zararlı” olarak nitelendirilen unsurlar arasına şüphesiz sigara da girmektedir. Zirâ sigaranın zararları; pek çok kanser türü, solunum sistemi, sindirim sistemi ve dolaşım sistemi gibi vücut açısından çok önemli sistemlerin çökmesi yahut işleyemez hale gelmesi ve modern çağda bilinen en çok rastlanan akciğer kanserine sebep olması gösterilebilir.

Diğer yandan İslâm dini eldeki kaynakların boşa harcanmasına zinhar karşı çıkmaktadır. Bu konudaki ayet-i kerimeler oldukça açıktır.

Malını gereksiz yere saçıp savurma. Zira böylesine saçıp savuranlar, şeytanların dostlarındandır. (İsrâ, 26-27)

Fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.  (En’am 141)

Yine yukarıdaki ayetlerde görüldüğü üzere eldeki malın ve paranın sigara gibi zararlı ve dinen haram kılınan bir illete harcanması islâm dini açısından uygun değildir.

19 Cevap Sigaranın dini açıdan zararları

 1. Akdoğan dedi ki:

  Ben hala iciyorum birakmak istiyorum istem disi kendimi sigara icerken buluyorum bu sigara ne kadar lanet birseymis ya bunu bi biraksam varya kurban kesicem cigerlerimiz mahvoldu

 2. ali sönük dedi ki:

  bir sigara bir duble içki yararlı diyorsan yararı bahane içmesi şahane diyeceksin içki yararlı olsaydı haram olmazdı

 3. Anonim dedi ki:

  fikret diyorki

 4. Mali dedi ki:

  Efkarlandim bi sigara daha yaktım :/

 5. berat dedi ki:

  Bırakamayanlar ben 17 yaşındayım 2 yıl oldu ve bıraktım gerçekten burakmak zor ama bırakamayanlara yardımcı olurum

 6. Serhan dedi ki:

  Allah hepimiz affetsin…bize bahşedilene bilerek zarar verdik..Şimdi verdiğim hasarı düzeltmeye çalışıyorum sanırım rabbimde sesimi duydu ve karşıma esigarayı çıkarttı okudum ettim baktım mantıklı bir cihaz en kaliteli olanı aldım kullanmaya başaldım 3 ay oldu daha hiç sigara içmedim içmekte istemdim..Şimdi şimdi elipsc mide bir enara koydum çünkü esigarayada ihtiyaç hisstmemeye başaldım sanıyorum kiaydınlığa çıkıyorum.. darısı hepinizin başına

 7. kemik dedi ki:

  25 sene sigara içtim,
  hiç başlamamak lazım,başladıktan sonra bırakmak çok zor.
  hertürlüsünü yöntemi denedim,
  doktor,çeşitli ilaçlar ve söylenen her tür yöntem,
  ama başaramamıştım.
  geçtiğimiz ramazan tövbe ettim,
  kalan hayat boyu mahrumiyet fikri çok berbat,
  ama başka çare kalmamıştı.
  çok şükür, 4 aydır içmiyorum,
  yüzüme gözüme renk geldi.
  Allah c.c çoluk çocuğumuzu başlamaktan korusun.

 8. deniz dedi ki:

  çok doğru kısa ve öz anlatım

 9. Metin dedi ki:

  Ben de tamamen katılıyorum size. Bence de rızkımızı bu şekilde heba etmemizi Allah c.c. kabul etmeyecektir asla.

 10. Mehmet Ali dedi ki:

  Recep bey oldukça haklı. Ben de çoluğumuzun çocuğumuz rızkını götürüp bu kadar zararlı bir içeceğe vermemizi uygun bulmuyorum. İslami açıdan da zararlı ve günah olduğunu açıklamışsınız zaten. Teşekkürler.

 11. Recep dedi ki:

  Çok doğru ve güzel şeyler yazmışsınız. Bende sigara kullanıyordum ama sağ olsun arkadaşların ve aile çevremden gelen sağlığın yanında dini zararlarının da olduğu konuda bilinçlendirdiler ve şuan sigara kullanmıyorum. Umarım kullan kişilerde sağlığına zarar gelmeden hemde daha fazla günah işlemeden bırakırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.