Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Sigaranın zararları

Sigaranın zararları

Sigara ve sebep olduğu zararları, günümüz en büyük sağlık sorunlarından biri. Peki sigarayı bu kadar zararlı kılan şey nedir ? Önce sigaranın tarihi ve içerdiği maddelere, daha sonra ise organlarımıza olan zararlarına kısaca bir göz atalım.

Sigaranın zararlarının ortaya çıkışı
Her yıl dört milyon, her gün ise on bin’in üzerinde insan sigaranın zararları sebebiyle hayatını kaybediyor. Sigaranın 1942’li yıllarda İngiltere gibi bir ülkede “Sigara içmek özgüveninizi arttırır” sloganıyla satıldığı düşünüldüğünde, kullanımının neden bu denli arttığını anlamak çok da zor değil. Özellikle bu alandaki rantın üst seviyede olması, sigaraya karşı olan önlemlerin çok geç gelmesine neden oldu. Örneğin bugün ciddi bir iş gibi ele alınan toplum sağlığı meselesi, bundan 50 yıl önce başlasaydı ve o dönem sigaraya bir takım kısıtlamalar gelseydi, muhtemelen bu kadar insan sigaradan zarar görmeyecekti.

Bilim insanları özellikle 60’lı yılların ortasında yaptıkları araştırmalar neticesinde, sigaranın zararlarının sanıldığının aksine oldukça ciddi bir boyutta olduğunu tespit etmişlerdir. Ve özellikle batılı ülkeler –ki yoğun olarak Avrupa Birliği Ülkeleri ve ABD- 70’li yıllardan itibaren bir takım önleyici faaliyetlerde bulunmuşlar ve sigaranın zararlarının önlenmesi için çalışmışlardır.

Örneğin kapalı alanda sigaranın yasaklanması, ABD’de bundan 20 yıl önce gerçekleştirilmiştir. Türkiye ise bu önlemi ancak 2009 yılında yürürlüğe sokabilmiştir.

Sigara neden zararlıdır ?
Sigara içerdiği nikotin, katran ve diğer zehirli gazlar sebebiyle insan bedeninde toksik etki yaratmaktadır. Özellikle katranın içeriğinde 4500 civarında insan vücudu için zehirli kimyasal bileşik bulunmaktadır. Bu kimyasal bileşiklerden 40 kadarının ‘kesinlikle’ kansere yol açabileceği bilim adamları tarafından 90’lı yıllarda tespit edilmiştir.

Sigaranın dumanında bulunan karbon monoksit ve nitrojen oksit gibi gazlar kandaki oksijen miktarını azaltıp, organlara ve beyine yeterli miktarda oksijen gitmemesine sebep olmaktadırlar. Bu sebeple kalp daha hızlı çalışıp, daha fazla oksijen içeren kan pompalama arzusu ile hareket ettiği için kalp krizi riski sigara içen insanlarda, içmeyen insanlara göre %80 daha fazladır.

Diğer yandan sigaranın içerisinde bulunan ve esas bağımlılık yaratan madde nikotin ise tarih boyunca “zehir” olarak kullanılmıştır. Her ne kadar sigarada bir insanı direk öldürecek kadar nikotin bulunmasa da, yeterli miktarda nikotin alan bir insan birkaç saat içerisinde ölebilir.

IMG_20130707_205942Sigara bağımlılık yapar mı ?
Sigara içerdiği nikotin sebebiyle, yukarda da belirttiğimiz gibi bağımlılık yapmaktadır. Ancak sigara bağımlılarını bu denli zorlayan yoksunluk duygusu sadece nikotin sebebiyle oluşmamaktadır. Sigara, aynı zamanda kokain ve amfetamin de içermektedir. Bu sebeple uzun yıllar süren sigara kullanımında, tiryakilerde bu maddelere karşı da bir yoksunluk duygusu oluşmaktadır.

Nikotin beyindeki hayati fonksiyonları düzenlemekle sorumlu olan bölgedeki nöronların gereksiz hareket etmesine sebep olur ve kişide bir ‘haz ve zevk alma’ hissi uyandırır. Bu his, her ne kadar eroin ve kokain içen bağımlılarınki kadar yüksek değilse de sigarayı tekrar ve tekrar içme isteği uyandırır.

Sigaranın zararları bırakıldıktan ne kadar sonra kaybolur ?
Sigarayı bıraktıktan yaklaşık on yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski %50 azalır. Kalp krizi riski ise olağan seyrine döner. Ancak sigara bırakıldıktan birkaç gün sonra dahi kandaki oksijen miktarı yükseldiği için kişide bir rahatlama duygusu, önceye göre daha enerjik ve mutlu olma hali oluşabilir. Ancak aynı zamanda kişi ‘yoksunluk’ duygusu ile de başa çıkmak zorundadır.

Sigaranın sağlığa zararları nelerdir ?

Cilt
Sigara içen bir insanın cildi, normalden 2 kat daha hızlı kurur ve buruşur. Sigara içenler ilerleyen yaşlarda yaşıtlarına göre çok daha yaşlı gözükürler.

Dişler
Sigara kullanımında –özellikle uzun ve orta dönem- diş eti hastalığı riski, sigara içmeyen birine göre %70 daha fazladır. Özellikle sık sık oluşan diş eti rahatsızlıkları, diş ve çene bölgesinde kistlere ve ağız kanserine yol açabilir. Sağlıksız diş etleri sebebiyle dişler dökülebilir. Ağızdaki tat olma hissi büyük ölçüde azalır. Yapılan araştırmalarda, sigarayı bırakan insanlar, birkaç hafta sonra yiyeceklerden çok daha fazla tat aldıklarını ifade etmişlerdir.

Kalp
Sigara kalbe giden damarları oldukça hızlı bir şekilde tıkar. Kalbe gelen ve giden damarların daralmasıyla birlikte kalp olağandan çok daha fazla çalışır ve kriz riski artar. Damar hastalıkları zamanla kangrene yada burger’a sebep olabilir.

Beyin
Sigara içen insanların beyin kanaması riski %50 daha fazladır. Bunun sebebi beyinin yeterli miktarda oksijenle beslenemeyip, beyine gelen damarlarda oluşan daralma sonucu beyinde oluşan baskıdır.

Cinsellik ve Üreme
Sigara içen kadınlarda hamilelik zorlaşır. Düşük riski oldukça artar. Erken doğum ise en beklendik senaryodur. Rahim ve yumurtalık kısırlığı ile erken menopoz ve rahim kanseri riski oldukça yüksektir. Sigara içen erkeklerde ise sperm sayısı azalır. Spermlerin sağlıklı olmaması sebebiyle sağlıklı bir gebelik gerçekleşmeyebilir. İktidarsızlık, sigara içen erkeklerde normale göre %40 daha fazla görülmektedir.

Damarlar
Sigara, zamanla damarlarda daraltma ve tıkanıklığa sebep olur. Damar sertliğini hızlandırır. Damar tıkanıklığı ya da daralması sebebiyle kalp krizi sonucu doğurabilir.

Akciğerler
Şüphesiz, sigaranın ilk hedefi ağız, nefes borusu ve dolayısıyla akciğerlerdir. Akciğerlerde oluşan astım, kronik bronşit gibi rahatsızlıkların %80’i sigaradan kaynaklanmaktadır. Akciğerlerin süngerimsi yapısı sebebiyle toksik maddelerin çoğu burada toplanırlar. Akciğer kanserine yakalanma riski çok ama çok yüksektir. İstatistikler, akciğer kanseri vakalarının %95’inin sigara içtiğini ortaya koymuştur.

Gözler
Gözlerde katarakt veya geçici/kalıcı körlük meydana gelebilir.

Kemikler
Sigara tüm vücudu zehirlediği için kemiklerde bu durumdan nasibini alır. Kemik erimesi sigara içen insanlarda ve özellikle sigara içen kadınlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Ve İstatistikler!
WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre son 50 yılda ortaya çıkan kanser vakaları göz önüne alındığında akciğer kanseri ilk sırada yer alıyor. Akciğer kanseri vakaları, son 50 yılda %300 artarak en çok rastlanan kanser türü olarak tıp tarihine geçmiş durumdadır.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 50bin kişide akciğer kanseri görülmektedir. Uzmanlar bu oranın 10 yıl sonra %100 artacağını ön görmektedirler.  Kronik bronşit vakalarının %75’inin nedeni sigaradır. Kalp ve damar hastalıklarının %40’ından fazlasının ise sorumlusu yine sigaradır.

Günde sadece 5 adet sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da görece az gelişmiş bir bebek doğruma riski %35’in üzerindedir.

Ağız kanseri vakalarının ‘tamamının’ sorumlusu sigaradır. Yemek borusu kanserlerinin ise %90’ı sigaradan kaynaklanmaktadır.

92 Cevap Sigaranın zararları

 1. bırakan dedi ki:

  içipte hastane köşelerinde ölmektense içmeyipde adam gibi ölmek iyidir

 2. Anonim dedi ki:

  Sigara içmenizi tavsiye etmem

 3. Anonim dedi ki:

  kardeşim sağlığını ve cebini düşünmek istersen sigarayı bırak.

 4. berat dedi ki:

  aynen

 5. ZAKİR dedi ki:

  GELİN KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN ŞU SİGARAYI BIRAKIN.KARDEŞİM HEM SAĞLIĞIN GİDİYOR. MEN DE PARAN GİDİYOR.İŞ İNSANIN İRADESİNDEN KAYNAKLANIYOR. BEN DE İÇİYORDUM.1 ANLIK ANİ KARARIM SİGARAYI BANA BIRAKTIRDI.İNŞAALLAH İÇİNLER BIRAKIR.

 6. Tugbaa dedi ki:

  Sigara icmeyen insalarda ölüyor 😁 o yüzden devam icmeye

 7. Anonim dedi ki:

  Alo 177 sigarayı bırakmak istiyorum alkole başlayacam

 8. yakup dedi ki:

  ben ce sigara pistir içmeyin

 9. anne dedi ki:

  Doğru

 10. ahmet dedi ki:

  sigara içmem artık

 11. kerem dedi ki:

  anen denız

 12. ahenik dedi ki:

  sıgarayı ve alkoli bıramaya çalışırsa bir insan duz bir insanınki kadar beyaz olur ama sıgarayı ve alkoli içmeye devam ederse kap kara bir akciğer ve karaciğere sahip olursun?????….. bence içenler bıraksın çok faydalı mı ? sanki bırakın tep temiz bir akciğer ve karaciğeri olur bece oku düşü ???…..

 13. sude dedi ki:

  Neden zararlı acaba

 14. beyza nur dedi ki:

  sigara içmeek damarları tıkar,kalp krizimevefelçlere neden olur ayrıca gırtak kanseri akciğer kaseri ve astımda olabilir

 15. eda dedi ki:

  Çooook zararlı ve ölümcül

 16. aleyna dedi ki:

  Kaynakçalari nerede acaba

 17. fırat dedi ki:

  LÜTFEN SİGARA İÇMEYİN İÇENLERİ UYARIN……….

 18. barış nebi palamut dedi ki:

  ben zature olmuştum.herkes sigara içiyor.akciğerlerim hasar görüyor.bıktım artık!!!!!!!!!!!!!!!!

 19. yunuss dedi ki:

  Büyüme homonu salgılatır.. İçerseniz erken yaşlanırsınız…kararırsınız.

 20. Oguz dedi ki:

  Arkadaşlar sıgaranın faydasıda var genç yaşta ölürsünüz cesediniz daha güzel olur

  • Anonim dedi ki:

   Salak genç yaşta ölmek kötü .çocuk sevemiyosun annen baban üzülüyorum ağlıyor
   Sigara içmek günah .peygamber efendimiz yasaklamış .din kitabı oku kuran oku biraz

   • Anonim dedi ki:

    saka yapıo:D

   • Ozge dedi ki:

    Ya bari suraya peygambwri katmayin kitlar. Peygamberimiz 18.yuzyilda kirim savasina mi katildi? Sigaranin bulunusu 18.yuzyilin basi dunyaya yayilisida kirim savasidir. Az arastirin. O zamanlar sigara mi vardi. Sarma vardi ve simdiki gibo icine ziftten tut bi suru kimyasal katmiyorlardi. Neyse ben sigarayi agzima dahi omrum boyunca almamis biri olarak bunlari biliyorum siz ise…

  • Anonim dedi ki:

   evet doru söylün kardaş

 21. kskli dedi ki:

  You tube den allen carr videosunu acip izleyin on bir yillik iciciydim videoyu izlerken ictigim sigara son sigaram oldu herkese tavsiye ederimm

 22. baran dedi ki:

  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) en önemli bulgusu olan soluk darlığı meydana gelir.
  Nefes almanın önemli olduğu aktiviteler gittikçe daha zor yapılır. (Koşmak, şarkı söylemek vs.)
  Akciğerlerdeki havayollarınızda iltihabi reaksiyon gelişir.
  Akciğerlerimize gelen yabancı ve zararlı partiküllerin atılımını sağlayan silya adı verilen küçük tüycüklerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesi bozulur.
  Alveol adı verilen akciğerlerdeki hava kesecikleri zamanla tahrip olur.
  Akciğerlere gelen oksijen bu hava kesecikleri aracılığıyla kana geçtiğinden, dokulara oksijen taşınması bozulur.
  Sigaradaki toksik maddelerin havayollarındaki hücrelerde kanserleşmeye neden olmalarından dolayı, erkeklerdeki akciğer kanseri ölümlerinin %90’ı, kadınlarda ise %80’i sigaraya bağlı olarak gelişir.
  Sigara içenlerde çok hızlı akciğer kapasitesi kaybı görülürken solunum yetmezliği yaşanmasına neden olur. Sigara içen astımlı hastaların hastalıklarını kontrol altına almak son derece güçtür. Sigara içme sürdürüldükçe hastalık şiddeti de artar.

  Sigara tüketenler, herhangi bir hastalık yüzünden ameliyat olacakları zaman anestesi riskleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bazı hastalar sigara içtiklerinden dolayı anestezi dahi alamayacak hale gelmektedir. Uyutulan hastaların ameliyattan sonra uyanmaları çok güç olabiliyor. Sigara içen kişilerde ameliyat sonrası balgam, solunum yollarında daralma ve nefes darlığı şikayeti görülebilmektedir. Bu hastalar hastanede yatarken daha kolay zatürreye yakalanabilmekte ve tedavileri de oldukça güç olmaktadır. Bu nedenle ameliyat olacak kişilerin ameliyattan birkaç ay önce mutlaka sigarayı bırakmaları tavsiye edilir.

 23. riza tebriz dedi ki:

  25 sana icdim/yarn sabahdan itibaran icmicam/sigaraiy dukkanin onunda gomacam sarafim uzarina yemin edyiorum.

 24. Anonim dedi ki:

  ben alkol hiç içmemişim ama hiç beyenmem nefret ederim ıy

 25. Anonim dedi ki:

  bence vidyo izlemeyiniz korkunç

 26. Kağan dedi ki:

  Beril Hanım bende 27 yaşındayım bundan 2 sene önce sigarayı 7 senedir kullanan birisi olarak bende bıraktım. Bazı durumlardan dolayı tekrar başladım, 3 ay kadar da içtim. Ancak gerek sigaradan tat almadığımdan, bıraktıktan sonraki halimi özlediğimden bu gün tekrar bırakma kararı aldım. Bir daha da içmeyi düşünmüyorum. Emin olun sizde başarabilirsiniz. Sancılı olan sadece nikotin bağımlılığı ile alakalı olan 3 gündür. Gerisi sadece pskolojik bir durumdur. Umarım en kısa sürede bu zehirden herkes kurtulur…

 27. beril dedi ki:

  21 yaşındayım 5 senedir sigara kullanıyorum..bırakamıyorum da..midemde rahatsızlıklar oluşmaya başladı.yüzüm solgunlaştı.çevremdeki insanlar makyaj yapmayınca yüzümün solgunluğundan dolayı hasta olduğumu sanıyolar.bunları bilerek bırakamıyorum dertlerime sıkıntılarıma en iyi arkadaş oluyo..

 28. ozgur dedi ki:

  Arkadaslar selam,yasım 32, vede 18 senedir sigara içiyordum,vede hiç bırakmayı denememiştim.daha sonra sigara bırakma ilaci aldım ama bilmiyorum ilacmi tesirliydi yoksa tamamen psikolojikmi,günde bir paket içerdim,ilacı kullandıktan sonraki gün yarım pakete düştü sonra gittikçe azaldı,son gunler gunde 1 tane içiyordum,20 gunun sonunda tamemen bıraktım,sonra direk spora yazıldım,artık şeker kullanmıyorum ekmek yemiyorum,yağlı hiç birşey yemiyorum protein ağırlıklı besleniyorum et süt yumurta bol salata vede meyve,10 gun oldu sigarayı bırakalı,artık öksürmüyorum daha az tıkanıyorum,eminim zamanla sporun etkisiyle dahada iyi olacagım,cidden ben bıraktıysam bunu herkez bırakır,sıgarasız hayat dusunemezdim canım sıkılır yapacak sey bulamam derdim ama cidden oyle degılmıs,hersey psikolojık kendınıze yeni ugraslar buluyosunuz mesela spor,umarım herkez bırakabılır

  • Birtane dedi ki:

   Evet çok Haklısın OZGUR bende içiyordum 18yaşımda başladım ve suan 25yaşındayım ve bıraktım spora gidiyordum gergin 2dal içiyordum ve 20yaşımdan sonra vücudum artık bu iğrenç şeyi almamamı sinyalleri ve artık kullanmıyoruö

 29. Anonim dedi ki:

  Bencede insana çok ama çok zararı var bu pisliğin ben 35 yaşında biriyim ömrümün yarısı sıgara içerek geçti inanın hiç bi anlamı yok sadece vücudunuza verdiyi büyük zararla kalıyosunuz ben çok şükür bıraktım herkese ama herkese bırakmayı tavsiye ediyorum hemen kurtulun o pislikten dünyaya daha güzel bakın daha kaliteli bi hayat

 30. Anonim dedi ki:

  neden bu kadar yazı uzun

 31. hülya dedi ki:

  ben sıgara hayatta içmem ama çevremdekiler hep içi,yor ben oradan uzaklaşıncak küsüyorlar ben diyorumki ben asla sıgara içen birisiyle arkadaş olmam

 32. Batuhan Ekıncı dedi ki:

  Al begum.Rıhtımdayım gel hadı rakı balıga

 33. ismet dedi ki:

  Bende biraktim sizde biraka bilirsiniz

 34. ogulcan dedi ki:

  ya arkadaşlar sigara icmek bızı daha cabuk oldurebılır hocamın dedıgıne gore bir kisi sigara iciyorken yanında bırı oturuyosa dumanlar ona işlemez ama havaya cok zarar benım aılem de iciyo icme diyom iciyolar bari siz icmeyin icenleri uyarın

 35. çiğsem dedi ki:

  ben sigara içmiyorum fakat çevremde kiler içtikleri için ben de içmiş kadar oluyorum onlar sayesinde. sigaradan ne anlıyolar hiç bilmiyorum mide bulandırıcı bir şey ya sizlerin sayesinde bizlerde sigara içmiş kadar oluyoruz yani sağolun :(((((((((((( sizlere tavsiyem şu mide bulandırıcı şeyi içmeyin bırakmaya çalışın bırakamıyorum diye bir şey yoktur diyer şeyleri nasıl yapıyorsanız bunu da yaparsınız yeter ki sizler kendinize güvenin bırakacağınıza inanın birilerine de söyleyin size bırakmanız için yardımcı olabilirler benim amcamda sigara içiyordu fakat bırakmak istiyordu ama kendine güvenmiyordu ben bu lanet şeye bırakamam diyordu ama şimdi bıraktı ve de o lanet şey yüzünden amcam sürekli öksürüyordu ama o lanet şeyi bıraktıktan sonra ne öksürük ne de başka bir şey kaldı işte bakın bir insan eğer kendisine güveniyor ise her şeyi bırakır. ama tek bi sorun var o da kendinize güvenmemeniz yani kendinize biraz güvenir iseniz her şeyi başarırsınız benden size tavsiy benim sözümümü bence dinleyin :((((((((

  • Adem dedi ki:

   Doğru güzel ve motive edici sözler ..
   Bende 1 hafta oluyo bırakalı ama emin olun bırakıcam bu defa dediğim hiç bi zaman bu kadar rahat bırakmamıştım bıraktım denemezdi zaten 2 3 Gün kadar dayandım. Bırakma olayı hiç aklınızda yokken birden gelio ve bırakıyorsunuz diğer türlü bırakmalardan farkı ne die düşünürsek 1 hafta oldu ve kesinlikle aramadım yemek sonrası olsun kahvaltı sonrası olsun çay ile birlikte bile aramadım canım da hiç çekmiyor inşallah böyle devam eder dediğim gibi birden bırakma duygusu geliyor bir tanıdığımda aynı şekilde olmuş yaklaşık 1,5 ay kadar oldu bırakalı… Yaşasın dumansız hava sahası…

  • abdullah dedi ki:

   ben onun dediğine birazcık katılıyorum be sigara içen birisinin yanında durmam başka bir yere giderim ve ben orada başka bir şeyler yaparım

 36. talha dedi ki:

  arkadaşlar şimdi bırakamıyorum dmenizin sebebi bu beyine çok iyi bir lşeymiş gibi mesaj yolluyor şimdi yapmanız gereken bir gün sigara almayın sonra yatın uzanın tv izleyin bilgisayarda bu tür zaraların videolarını izleyin çok bunalırsanız eğer çiğneyebilirseniz sakız çiğneyin ben askerde arkadaşım bana verdi 3-4 gün gibi içtim sonra
  vazgeçim şansımıza o gün operasyona çımıştık orada 3 hafta kadar kaldık
  kimenin sigarası yok sonra geri döndüğümüzde ise sigarayı unutmuştum ve o zamandır da içmiyorum

 37. Serhan dedi ki:

  Kardeş sana olmadı ama etrafına zarar…Benim ciğerlerde nodüller vardı bıraktım sigarayı,esigarayı içmeğe başaldım aradan 4 ay geçti doktora gittim baktı iyileşme var dedi daha ne isteyeyim ki. Ama genede bilmediğiniz markalara dikkat.İyi araştırın benim ki İtalya Sağlık Bakanlığınca onaylanmış likitler ve hem ürünleri hem de müşteri hizmetleri çok kaliteli..Kaş yapayım derken göz çıkmasın.

 38. volkan dedi ki:

  asaasdasdsa

 39. betül dedi ki:

  sigaranın zararları sadece abartıdan ibaret ben ben 25 senedir içiyorum her hangi bir rahatsızlığını görmedim . Amcamın oğlu hiç içmiyor ama akçiğer kanserine yakalandı anlın yazısı gerisi yalan

 40. deniz dedi ki:

  Bırakamadık arkadaş bu lanet şeyi. Lanet olsun bana defalarca denedim ama yok yok yok yoookk! Yapamadım bir türlü. Sigaranın bu kadar zararlı olduğunu bilmemize rağmen hala içiyoruz. İnanılır gibi değil.

  • sumbul dedi ki:

   Allen carr sigarayo birakmanin kolay yolu kitabini alin. Ben de dahil bir cok tiryakinin kurtaricisi oldu Allahin izniyle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.