Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Siyah çayın zararları

Çayın zararlarıÖzellikle iş yerlerimizde çalışırken normal koşullardan daha fazla tüketilen siyah çay’ın zararlarının bireyler üzerinde olumsuz etkilerinin gün geçtikçe artış gösterdiği, uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Ülke genelinde, siyah çay üretiminde gösterdiğimiz başarıyı, tüketiminde de nerdeyse dengelediğimiz söylenmektedir. Böylelikle siyah çay Türk’lerin milli içeceği olma mertebesine uzun yıllar öncesinden erişmiştir. Öyleyse hayatımızın bir parçası ve alışkanlığı haline gelen siyah çay’ın tüketilmesi hakkında neler biliyoruz ? Hiç düşündünüz mü? Çay’ı bize ikram edilen her fırsatta geri çevirmeden içerek, aslında tüketim sınırını aşıp aşmadığımızı, sağlıklı bir yaşam seyrinde iken çay’ın hangi mikarda tüketilmesi gerektiğini ve çizilen çizgiye basıp geçtiğimizde siyah çay’ın sağlığımız üzerindeki ciddi zararları nelerdir ?
[ads]

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde sıvı tüketiminde su’dan sonra çay’ın yer aldığı belirtilmiştir. Aynı zamanda çay tüketimini şeker ile bir arada gerçekleştirmek ve günlük sıvı ihtiyacımızın büyük oranını çay ile sağlamak, vücudumuza yüksek ölçüde onarımı zor zararlar oluşmasına yol açmaktadır. Özellikle besin alımı beraberinde tüketilen çay sağlığımızı daha kısa yollarla etkileyerek birçok hastalığa zemin oluşturmaktadır. Bu sebeple besin alımı sırasında çay yerine farklı sıvı çeşitlerini tercih etmeliyiz.
[ads]

Siyah çay’ın hergün düzenli olarak tüketiminin zararları var mıdır ?
Evet hergün tüketilen siyah çayda bizler anlamadan birtakım zararlar meydana getirir. Özellikle yediğimiz besinler ile ilgisi olduğunu düşündüğümüz kabızlık rahatsızlığına en birinci etken siyah çay’dır. Yine aynı dozda ve hergün tüketilen siyah çay ellerin titremesine, sinirsel rahatsızlklara da sebep olabilmektedir.

Önemle siyah çay’ın aşırı tüketiminde ciddi zararlar olduğunu bir kez daha altını çizerek dile getirmek isterim. Çay tüketiminin normalden fazla gerçekleşmesi durumunda vucud içerisindeki idrar miktarında artış meydana gelmektedir. Böylece üre asidi oranıda hızla düşmektedir. Böbrek taşı ya da kum döken hastalara çay kesinlikle doktorları tarafından yasaklanır. Yine romatizmal rahatsızlığı olan kişiler üzerinde de siyah çay oldukça zararlıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta siyah çay fazla tüketimde yüksek tansiyon ihtimalini çok yüksek bir oranla arttırmaktadır. Sonuç itibarı ile siyah çay tansiyona ve tansiyonda kalbe endeksli çalışmaktadır. Bu güzel uyumu bozmamak için siyah çay ile bağlılığınıza en kısa zamanda bir son vermeli yerini daha doğal ve faydalı sıvılara vermelisiniz.

Yine siyah çay tüketiminde kullanılan şekerin dozajının iyi bir şekilde ayarlanmaması ve bu konuda özenli olmaya ihtiyaç duyulmaması da yine siyah çayın zararlarından olumsuz etkilenilmesine neden olur. Biliyorsunuz ki aşırı şeker tüketimi de oldukça zararlıdır. Şeker kilo artışına sebep olur ve çay ile birlikte tüketildiğinde ise, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıları,        demir eksikliği ve anemi rahatsızlıklarından bir tanesi sizin için kapıda bekliyor demektir. Aman kapınızı bakmadan açmayın !!! Ve aşırı tüketim grubunda iseniz bir an önce siyah çay tüketiminin günlük limitini minimum seviyeye taşıyalım. Günde en fazla 4 bardak çay tüketimi uygun görülse de yinede bunu hergün progamınıza dahil edilmemesi konusunda uyarılar uzmanlar tarafından yapılıyor. Eğer günlük limitinizi aştıysanız fazladan içtiğiniz her bir bardak için bir bardakta su içmeniz gerekmektedir.

Siyah çay’ın zararlarının yanısıra,  gereken oranda tüketilmesi durumunda yararlarınıda görebiliriz tabiiki, beyin hücrelerinin korunmasını sağlar, kolestrolü düşürür, tarçınla alınan çay hazmı normalden daha fazla kolaylaştırır ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Diş çürüklerini önlediği gibi kanser riskinide oldukça azaltmaktadır. Vucuddaki kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde işleyişini sağlar. Ve yine en önemli faydalarından bir tanesi kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Tüm bu açıklamalardan sonra siyah çay tüketiminin zararları ve yararları konusunda daha bilinçli olduğumuza inanmaktayız.

148 Cevap Siyah çayın zararları

 1. özgür dedi ki:

  1 GÜN YEŞİL ÇAY İÇİN 1 GÜN SİYAH ÇAY İÇİN … Abartmadan içilsin …

 2. Anıl dedi ki:

  Çayı azalttığımda başım yerinden çıkıyor.O yüzden dahada artırdım çayı.

 3. ahmet dedi ki:

  Ben günde 2-3 bardak içiyorum ama artık hepimizde fazla tüketmeyelim

 4. Hande dedi ki:

  Arkadaşlar çok koyu ve gerçekten çok abartılacak miktarda icilnedigi taktirde çayın zararını hic duymadım.günde en az 8 kupa çay içerim koyu ictigimdeki tek zarar kabızlık yaşıyorum..çay bagimlisiyim çay istediğim gün sigara tiryakisi gibi çıldırıyorum.kansızlık hep vardı.yani asiri çay kabızlık yapıyor bu gerçek..ama asiri çay günlük 5 kupa ustu, ,

 5. nentesk dedi ki:

  Aynından kaynınmdada var tıpkı aynı yaw:)))))))

 6. Beyza Y dedi ki:

  Ben arada bi içiyorum güzel bir içecek ama tiryakisi değilim.. Türk kahvesi daha güzel:)

  • Ahmet Faruk dedi ki:

   Bende cayi severim ama cok icmem gunde bir iki gunde bir felan icerim

  • Ibrahim dedi ki:

   Eski bakanlardan biri Rize de başın mensuplarının karşısına çıkıp elinde ince belli bardaktaki çay ile poz verirken şöyle diyordu ; yılladır içiyorum alışkanlık yapmıyor, kimse kimseyi aldatmasın. :))

 7. Gizem dedi ki:

  Benim annem çayı çok seviyor ve çok sitresli acaba çaydan dolayimi diye düşünüyorum

  • Çay sanattır dedi ki:

   Çayın zararı yoktur.denilenler aşırı ve yüksek tüketimde ihtimaldir.ilaçlarda dahil bütün gıdaların yüksek dozunda belli bir yan etki olur.çok ünlü profesörün biri ölmeden önce günümüz bilim adamlarına fazla güvenmeyin sorgulayın ve her dediğine inanmayın demişti fransada.evet ben bunların her şeyden kıl çıkarmalarına inanmıyorum.ve çoğuda yanılıyor.çay faydalı bir bitkidir rahatça içebilirsiniz.kendinizi kısıtlamayın.

 8. Alex dedi ki:

  Herşeyin fazlası zarar. Koyu çayda kandaki demir mineralini öldürür. Uzmanlar birşey söylüyorsa doğrudur. Yıllarca okuyup; araştırma, deney, test yapmış insanların bilgisiyle rastgele bilginizi kıyaslayamazsınız. Ayrıca beyaz şekerde çok zararlı. Ülkeden tamamen kaldırılıp esmer şekere geçilmesi gerekiyor. Daha esmer şekeri bilen yok.

 9. Güney dedi ki:

  Ben günde 5 veya 10 çay içiyorum faydasından çok zararlımıdır

  • Admin dedi ki:

   Evet zararlıdır çünkü çok fazla 5 ve 10

  • Ekun dedi ki:

   İshal oluyor mu

   • EKREM dedi ki:

    ben günde 15 v3ya 20 bardak içiyordum….ve ishal oldum..bir yl boyunca ishalim geçmedi…gitmedigim doktor kalmadı…endozkop..kolonoskopi yaptırdm…ama bi care olmadı…günde7 veya 8 kez wc gityordm..CAYI KESTİM ..ne ishal kaldı ne karın gurultusu..cok şükür iyileştim…41 yaşındaym ve günde 1 bardak siyah cay iciyorum…cogunlukla meyva cayı veya bol bol su içiyorum..ALLAH ŞİFANI VERSİN..

   • Bir dost dedi ki:

    Hayir

 10. Mıstafa dedi ki:

  Yaşım 48 20 yıldır günde en aşağı 20 bardak belkide daha fazla çay içerim. üstelik demli içerim. bi zararını görmedim. Kanaatim odur ki çay tüketimi ile beraber yeteri kadar su da tüketiliyor ise hiç bir sorun olmaz.

  • Bir arkadaş dedi ki:

   Aynen haklısın zaten şimdi günümüzde zararlı olmayan birsey yok ne yesek ne içsek zararlı

 11. Anonim dedi ki:

  kanserde yaparmi

 12. Çayoo dedi ki:

  Günde en az 123 adet su bardağında çay içiyorum ve hiç bir yerim titremiyor o yeaaa

  • Havsak dedi ki:

   Yaşın genç olabilir ondan titremiyordur.ileride belki aynı yaş grubunda olanlardan ama daha az çay içen göre daha titrek olabilir sanırım.

  • Anonim dedi ki:

   Sie len 123 bardak icmen icin butun gun tek isinin cay icmek olmasi lazim

 13. tülay dedi ki:

  Ben de kuru cay yiyorum ve kac aydir midem pert oldu birakamiyorum😔

 14. irfi dedi ki:

  kerim akar ve yahya şahin gülmekten öldüm ya o nasıl yorumlar ada çayına ara çayı yav XDDD..

 15. ahmet dedi ki:

  Ne alaka yaaa akşama kadar 30 bardak bardak çay içiyorum hiç biri yok bende …

  • Anonim dedi ki:

   Belki su an yasin genc,ama ileriki yaslarda ayvayi yersin

  • Altan dedi ki:

   Aynen bende

  • Anonim dedi ki:

   20 sene sonra görürsün

   • Cesur güler dedi ki:

    Ne 20 si ne 30 u yav agam 50 yaşında tam 27 senefir çaycı her gün rahat sussuz bir demlik çay içiyor hiç bişey olduğu yok her yün tv lerde doğal tüketin diye bağıranlar kalkmış çay zararlı nesi zararlı doğal işte mis gibi doğal yiyip için diyonuz bide çay içmeyin bütün doktorlar ticaret peşinde

 16. kerim akar dedi ki:

  Herkes guzel yorumlar yapmis benim bildigim cay co tukeldighi zaman zarar bu kansizlik yapar onuda 70 yas uzerinde anliyorsunuz bem 60 yasina geldim inanirmisiniz siyah cayla buyuduk mac sati geldimi demlerim bir demli icerim ama is yerinde evde sukurler olsun sikinti. Cekmedik ama cayi cay gibi iceceksin acik icdinde kesinlikle zarai yok hem kani sulandirir demle asla zikarayla asla icmeyin canlarim ama rabim yaratmis cayi onunla buyuduk simdi cikmis kanser yapiyor dediniz benim cayimi benden kesmeyin ama sen cayi ac karninda demli icersen zikarayla icersen ozaman kansere davet cikarisin ibrahim bey onu soylememis ya ben okuyamadim ama ibrahim beyin butun yafsiyelerini severim ve beyenirim jher seyin fazlasi haramdir yani za3ardir guzelerim ama cauydan vaz gecemem canimdir o benim ama fazla asir icmemek sartiyla icelim evet tekrar soyluyorum demli icme zikarayla icme ac karnina hele hhic icme tafsiyen bu dur saglikliyim allahta herkesi saglikli yasma nasip etsin amma rabimdie uunutmayin o unutursa felaket olur selam

 17. Selayitdin dedi ki:

  Cay candir, can!

 18. elif dedi ki:

  Ellerim titriyo

  • Anonim dedi ki:

   Herşeyin fazlası zarar

  • Rana Rabia akar dedi ki:

   Uzmanlar ne derse doğrudur ama insan kendi vücudunun doktoru ve uzmanıdır doktor ve uzmanlar evde Nasıl yaşadığımızı bilmezler genel olarak konuşurlar demek degildirki yanlış çok doğru dur arkadaşlar doktorları dınleyelim evdeki bazı hareketlerimize daha dikkatli olalım herşeyin aşırısı zarardır fazla yağlı tuzlu kuru yemeyelim sebze meyve tüketelim ekmegi azaltalım yavaş yavaş gençken böyle şeyler söylemediler niçin vücut yakıyordu şimdi metabolizmamız yavaşladı derlerya ben gençken herşey yerdim dokunmazdı şimdi dokunuyor işte ğençken yakıyorduk şimdi yokamıyoruz bol bol yürüyün Baykal’a gidin çocukları torunları parka götürüm aileleri ziyarete gidin teşekkürler herkese sağlıklı yaşa sağlıklı kalın inşallah

  • Anonim dedi ki:

   niyeeeeeeeeeeeee

  • çaycı dedi ki:

   Ellerin titriyo of bir ateş basıyo hesabı ha seni azgın

  • seyit dedi ki:

   bu saatten sonra cay icmiyorum

 19. yasin dedi ki:

  S.a arkadaslar daha yeni cayin kanserden korudugunu ogrendim paylasmak istedim iyi gunler..

 20. ali dedi ki:

  arkadaşlar ..kendimden bliyorum ..bende cayı cok aşırı tükettim günde .15 bardak filan şimdide sinirsel oldum ayrıca böbreğimde taşlar var .vazlası zarar sabah 3 bardak gun arası 2 bardak normalmış oyle demlileri bititrmek zok zararlı .

  • Anonim dedi ki:

   Topuk dikeni olanlar siyah. Cay ve kahveyi içmeyi birakin amaliyata bi ton para verip özel cihazlara gitmeyin ana nedeni cünkü

 21. Yıldırım dedi ki:

  Yaklaşık sabah 6da başlıyorum içmeye öğlen yemeğine kadar 20 bardak öğleden sonrada yatıncaya kadar 30 bardak sinir yapmıyor kendimi iyi hissediyorum.

 22. yahya şahin dedi ki:

  İnanmayacaksınız ama ben anlatayım 30 yaşındayım geçen seneye kadar kalp çarpıntısından duramıyordum hastaneye gittim defalarca ama bir şey bulamadılar en son bir değişik bir doktora gittim bana sigara ve alkole alerjin var dedi damarlarım gitmiş komple hatta boyun damarı tıkalı dedi susuz kalmışsın dedi bol su iç dedi çayı kahveyi kolayı içme dedi ilk önce çay konusunu kaale almadım ama bir gün arkadaşımın biri evinde ara çayı içiyordu Ogün beraber iki demlik çayı içtik beraber sonraki gün kendimi İyi hissetim sonra sonra daha iyi olmaya başladı bende siyah çayı bıraktım ara çayı içiyorum şimdi mükemmel hissediyorum sanki 18 yaşında gibi oldum kalp çarpıntısı ilaç içme yorgunluk susuzluk ağrı sızı hiç bir şey kalmadı siyah çayın bende geçerliliği bitmiştir

 23. zilan dedi ki:

  annem cok iciyo cok zararli

 24. berna dedi ki:

  Arkadaşlar çay içeceğinize bira için çok faydalı herkese tavsiye ederim.
  Geçen sene ramazan da çay içmeyi bıraktım. Ramazan dan sonra da bira içmeye başladım. Boğaz reflüsü kısık öksürüğüm iyileşti.

 25. SERCAN ÇAVUŞ dedi ki:

  Dostlar yorumları okudum, ama kimse içindekiler konusuna değinmemiş.
  Çayda tein denen uyuşturucu madde etkindir.
  Tıpkı sigarada nikotin olduğu gibi, çay da sık içildiği zaman bağımlılık yapıyor.
  Ayrıca sigara ve çay bir arada tüketilince de nikotin ve tein birleştiği için direk karbonmonoksit olarak vücuda girer,
  Bu da her türlü iç hastalık ve beyin hastalıkları için en büyük n neden olmaktadır…

 26. Anonim dedi ki:

  çayın insan sağlığına olan zararlarını öğrendim ama çayı çok seven birinin çaydan nasıl vaz geçeceğini öğrenmedim

 27. songul alçelik dedi ki:

  Bende cok iciyorum

 28. HALİM dedi ki:

  BEN YORUMLARI OKUDUM 40 BARDAK ÇAY BİR BARDAK SUYUN YERİNİ KESMEZ BEN KENDİ ŞAHSIN OLARAK HER GÜN MÜBELASIZ 25 30 BARDAK ÇAY İÇERİM BUNUN YANINDA HER GÜN 10 BARDAK SU İÇERİM ÇAYDA ŞEKER KULLANMAM TADINI BOZAR BAŞIM AĞIRDIĞI ZAMAN ÇAY İÇEREK BAŞIMIN AĞRISI GEÇTİĞİNİ BİLİRİM . TÜRK ÇAYINDA HİÇ BİR ŞEKİLDE KATKI VEYA KATKI MADDESI YOKTUR DOĞAL BİR ÇAYDIR BENI NE UYKUSUZ BIRAKIR NEDE BAŞKA HASTALIK YAN ETKİSİ YOKTUR DOĞAL OLDUĞU İÇİN

 29. MUSTAFA dedi ki:

  AH ŞU KABIZLIK OLMASA HER ÖĞÜN BİR DEMLİK İÇECEM AMA.. KABIZ EDİYOR

  • cemil dedi ki:

   evet katılıyorum eskiden fazla içmezdim askerden sonra aşırı içmeye başladım hiç su bile içmezdim devamlı çay ve kabızlık kronik kabızlığa dönüştü.günde 2 lt.su içmezsem kabız oluyorum artık günde 10 bardak içiyorum.

 30. Önder dedi ki:

  Sık aralıklar ile çay içtiğim günlerde ağzımın içinde yaralar (sanırım aft diyorlar) çıkıyor. Çay içtiğim sürece de geçmiyor. Çayı kesiyorum düzeliyor.

 31. aka_ilhan dedi ki:

  Hergün 6-7 bardak yani kupada çay içerim ve bu aralar sağ orta parmağım istemsiz 2 saniye titriyor.Elimde hiç bir sorun yok sadece sağ orta parmak.

 32. Şerif samgar dedi ki:

  Eselemu eleykum cay için korkmayin gunde kac bardak içtimi bil miyorum tahminim 20 çey kesesi aşrab ………

 33. ırmak dedi ki:

  ya bende demir eksikliği oldugunda böyle ürünleri çiğ tüketiyorum yani çayı kuru halde sonrasında özellikle temizlik malzemelerinin kokusunu bayılıyorum elimden gelse onu bile yemek istyorumda annem saklıyor onları kilitli dolaplara bırakıyor benimde elimde olan birşey değil sonuşta duvar kemiriyorum duvar boyasını yiyorum doktora gittim ileri derecede demir tahatsızlıgı oldugunu söyledi ilaç verdi ama faydası yok şimdide bir kaç aydır kuru çayı çerez gibiyiyorum bunun zararları nelerdir yada bu alışkanlığımdan nasıl kurtulabilirim lütfen cevap verinnnnnnnnnn……

  • Anonim dedi ki:

   Irmak bendede aynı sorun var yalnız değil misim meğer. Bir ben yiyorum bu çay otunu sanıyordum zarar i varmi yok mu bilmiyorum ama deli gibi iştah la yiyorum çayı kurtulmak istiyorum bir yandan çok vakit harcıyor um ve hic usanmiyorum 🙁

  • Anonim dedi ki:

   Ölümüne mi susadın sen. Duvar kemiren.
   Demir eksikliği, öyle hemen bi’kutu ferrum fort ile geçmez.
   Şööyle bir 6 Ay devam. Et, ot ile de takviyele.
   Ah şu çay. İç bi’türlü, içme bi’türlü. Çaya bir damla limon ile artık. Yeşil çaya ise asla limon olmaz.

  • Jean dedi ki:

   doktora tekrar git

  • Anonim dedi ki:

   Benzer durumdaydim ve demir haplari ise yaramiyordu. Sonra damardan ferinject yaptirdim yani damardan demir. Bir anda o sacma seyleri yeme istegim kayboldu.

 34. kemal dedi ki:

  6 bardak normal mi?

 35. Hilal dedi ki:

  Merhaba, çay sinirlilik yapar mı? Tam şekerli ya da tablet şekerle tüketiminde bu durum artar mı, ilgisi var mı ? Teşekkür ederim şimdiden.

 36. kirac dedi ki:

  Slm

 37. engin dedi ki:

  Herkeze saglikli bir yasam dilerim oncelikle,

  Yukarida gunde 15-20-30 bardak cay tukkettigini yazan arkadaslar var. Boyle bir tuketim zarar vermez olurmu ? Herseyin fazlasi zarardir. Bugun en saglikli dedigimiz besin maddesini bile gereginden fazla tukettigimizde zararini goruruz. Saglimiz icin ictigimiz bir haptan 15-20 tane icebilirmisiniz ? Herseyin fazlasi zarardir. Abartmadan keyifle, saglilkla, hos sohbetlerle icmeniz dilegiyle…

 38. Oğuzhan dedi ki:

  Selamün aleyküm arkadaşlar, yorum yapan Kadir arkadaşım çayın yararlarını yazmış fakat tüketiminin yararını idrak etmeden zararlı görmüş. Malesef her nimetin aşırısı risktir. Aşırılı olmadıkça temiz olan her nimet yenir içilir.

 39. Anonim dedi ki:

  çay faydalı herşeye

 40. car dedi ki:

  salaklık

 41. kadir dedi ki:

  Değerli arkadaşlar yorumlarinizı dikkatlıce okudum yorumlar için teşekkürler ama benim farklı fikirlere sahip olduğumu belirtmek isterim ki maddeler halinde yazmam daha anlasilir diye umuyorum 1/ ilk öncelikle çayın zararları olduğu gibi faydalarıda vardır.2/bunu açık açık belirtmek isterim ki çayın zararları daha ağır basmaktadır ilk öncelilke ÇAYIN ZARARLARINDAN BAŞLAMAK isterim 1/kabızlık yapar.2/sinirsel rahatsızlıklara neden olur. 3/çayın fazla tüketiminde tansiyon ihtimali oldukça oldukça yüksektir. 4/ Şekeri çay ile tüketildiğinde oldukça zararlıdır. DAMAR TIKANIKLIGI,KALP RAHATSIZLIGI,DEMIR EKSIKLIĞI ve ANEMI rahatsızlıkların bir tanesi kapıda bekliyor demektır. ÇAYıN YARARLARI 1/çayın gereken oranda tüketilmesi durumunda yararları görebilirsiniz.BEYIN, HUCRELERIN korunmasini sağlar.DiŞ ÇÜRÜKLERINI,önler.KANSER RISKINI azaltır.KALP KRiZi riskini azalmaktadır. NETICEYE GELELIM ÇAY ile bağlılığımızı en kisa zamanda bir son vermek daha doğal faydaları olan sıvılarımizi tüketılmesini gerektirir.

  • Sevda dedi ki:

   Sevgili kadir, bilgilendirmeleriniz ve sitemize katılımınız için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 42. Orhan dedi ki:

  Gögüs bölgemde şiddetli baskılı bir ağrı vardı. 1 yıl kadar devam etti. Doktor görünürde bir şey yok dedi. Sigaradan olabilir dedi. Sigarayı bıraktım yine devam etti. Tesadüfen birkaç gün çay içemedim ağrılarım kayboldu. Meğersem çaydanmış. Göğüs anjinine sebep olmuş. Şimdi 1 bardak bile çay içemiyorum 🙁

 43. ferhat dedi ki:

  Atın ölümü arpadan olsun aqaa bol bol için 🙂

 44. ali yılmaz dedi ki:

  ortalama kaçak çay içiyorum 10 bardak zararı uykumu kaçırıyor bu keşfettim

 45. a dedi ki:

  günde 10 bardak normal mi

 46. mesut dedi ki:

  azı karar cogu zarar bu kadar basit

 47. yunus dedi ki:

  günde 15 kupa çay içiyorum. 1 kupa = 2 çay bardağı. yani anlıyacağınız günde 30 , haftada 210 bardak çay içiyorum yaklaşık olarak. son 4-5 yıldır durum böyle ama hiç bir zararını görmedim. tabiki zararı vardır ama öyle aman aman abartılacak bir zararının olduğunu düşünmüyorum. hem yediğiniz neyde zararlı bir şey yok ki ? çay iyidir için içirin.

 48. Tuba dedi ki:

  Yorum Yapan Arkadaslar’in Dikkatine,
  Sulandirmadan yorum yapanlar degil de digerleri, her yerde ve her zaman oldugu gibi “Isin tadini kaciriyorlar” En kisa zamanda idrak ederler bu abukluklarinin ona sadece ama sadece “bela” olacagini. Selamlar.

 49. Nefize dedi ki:

  Vay be bilmediğimiz ne kadar çok zararı varmış çayın. Bir de faydalı olduğunu söylerler. İnanılır gibi değil.

 50. Kadir dedi ki:

  Vallaha , 10 bardak demli turk cayi istim, sabaha kadar uyuyamadim, ise giderken az kalsin uykusuzluktan kaza yapacaktim , birdaha siyah cay icmiyecem 😀 onun yerine ihlamur arkadas

 51. alı dedi ki:

  sabah aksama kadar cay ıcın

 52. kemal dedi ki:

  Evet yazılanları dikkatlice okudum lakin benim babam 86 yaşında kendimi bildim bileli bizim evde gece saat 12 ye kadar defalarca çay demlenir inanın babam günde 50 bardak evet kesinlikle şekersiz sek dem içer düzenli olarak bu yaşa kadar içti benden sağlıklı ..

  • Sevda dedi ki:

   Babanızın sağlığı adına çok sevindik. Umarız bu şekilde sağlıklı daha nice uzun yıllar geçirirsiniz birlikte. Ancak şunu unutmamalıyız ki babanız kadar sağlam bir vücuda sahip insanlar çok az sayıdalar. Eminim ki, babanız çay tüketimi fazla olmasına rağmen, diğer konularda sağlığına olumsuz etki edecek birçok şeyden uzak duruyordur. Sevgiler.

   • yosef gabut dedi ki:

    kanka bazilari doğuştan manda gibi .. naapsan bi bok olmuyo .. bizim bi abi vardi günde 3 paket sigara icti , 95 yaşında öldü ha … rakısı , kebabi , hayatinda spor yapmamış…95 yaşında da nasil öldü biliyonuz mu .. araba kazasi… neysse ..

  • fahrettin dedi ki:

   86 yaşındaki kişi 1930 doğumlu doğru ama yanlış şurda 1950 ile 2000 bir değil ne alaka diycen 35 yaşındayım bugün itibari ile çayla bağımı kesecem 3 gündür su içmiyorum… dedemiz zamanında hersey doğaldı.. o belli bş yaşa kadar vücüdü sorunsuz şu anki içtiği çaylar bünye sağlam olduğu için bence koymuyor… bende yukardaki belirtiler başladı hafiften bunu görerek önlem almak..bu bedene borçtur…

 53. emine dedi ki:

  ben bu arlar çayı çok tüketmeye başladım ve artık aç karnıma içmeye başladım bunu fazla içtigim anda mide bulantısı ve isteksizce kusme midem boşalana kadar kusuyorum acaba bunu çaymı neden oluyor ve biyey daha aşırı çarpıntı oluyor yaşım aslın genç yani 27 yaşındayım erken deyilmi çarpıntı için

  • Sevda dedi ki:

   Sevgili Emine, rahatsızlığın sebebini araştırmadan sadece çay’a yükleyemeyiz. Ancak şunu söyleyebiliriz, çay vücut direncini azaltarak olası bir rahatsızlığı tetiklemiş olabilir. Bu konuda uzman bir doktor ile görüşerek rutin kontrollerden geçebilirsin. Vücudunun en değerli olması gerektiği yaşlardasın sağlığının tadını çıkar emin ol çay’dan çok daha lezzetli dakikaların olacaktır. 😉

   • mete dedi ki:

    Çayın bağışıklık sistemini güçlendirdiği söyleniyor ancak siz zayıflattığını söylemişsiniz çelişki yokmu?

    • murat dedi ki:

     aşırı tüketımınden bahsedıyoruz , eger yeterı kadar tuketırsen , doğadaki butun bıtkıler bagısıklık sıstemını guclendırır , saygılar 🙂

 54. yasin dedi ki:

  ben bazen günde 2 demlik içtiğim oluyor herzaman değil bazen. bi demlik sabah bi demlik akşam.
  sizce bu çok mu. bi zararını da görmedim. biraz ağzımda acılık oluyor sadece. ağzımın tadını bozuyor.
  ben diişlerime önem veren biriyim altdişlerimde bi seyrelme görüyorum bunun çayla ilgisi olabilir mi dersiniz)

 55. Murat Mert Çetin dedi ki:

  kendime engel olamayarak günde 15 bardaktan az olmamak kaydı ile her hafta ortalama 120 bardak çay tüketiyorum iki, belki üç gün su içmediğim oluyor. Zararlı olduğu konusunda bilgilendirildim fakat tiryakisiyim. Zararlarını abzorbe edecek bir yol bulunabilir mi ?

  • Anonim dedi ki:

   Bayıldım yoruma bence çok çok açık iç seker kullanma herşeyin fazlası zarar bende çok seviyorum ama alternatif ürettim ıhlamur yapıyorum ada çayı bunla sık tüketilmediği için piyadaki bulduğun ıhlamur ada çayı nane doğal işlenmemiş mis gibi antioksidan

  • naz dedi ki:

   evet doğru söylüyorsunuz

  • Anonim dedi ki:

   Slm bende aynen cay siz duramiyorum

 56. murat sari dedi ki:

  size bir sorum olacak cay damar veya kas sertligi yaparmi örneyin ben yatarken boyun damarlarim kasiliyor ben süpelniyorum acaba caydami boynum kasildiginda sabah kalktigimda basim agriyor sanki butun kan beynime toplanmis soruma yanit alirsam cok memnun olurum tesekürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.