Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Sodyum Eksikliğinin Zararları

Vücuttaki sodyum miktarının 135 meq/L oranında olması gerekmektedir. Ancak son yılların moda değimiyle “bol bol su için” zırvası yüzünden insanlar artık sodyum kaybetmeye, sodyum eksikliği yaşamaya başladılar. Ancak sodyum eksikliğinin tek nedeni bu değil.

Bir yetişkinin günlük sodyum ihtiyacı ortalama 2-3 gr. civarındadır. Bu miktar ortalama 5 gr. tuzdan sağlanabilir. Hamilelerde bu rakam yükselirken, yüksek tansiyon hastalarında ise düşmelidir.

Ancak durum tabiî ki böyle olmuyor. Genelde aşırı su tüketimi ve su kaybı (ter yoluyla) sonucunda vücuttan ciddi miktarda sodyum kaybolurken, yerine kaybı nötralize edecek kadar sodyum gelmiyor. Bu da sodyum eksikliğine ve doğal olarak da sodyumun zararlarına zemin hazırlıyor.

Sodyumun zararları nelerdir ?
Sodyum eksikliğinin başlıca zararları; halsizlik, güçsüzlük, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, odaklanma sorunları, kas krampları ve depresyona zemin hazırlama olarak özetlenebilir. Kas zayıflıkları da ender de olsa görülen sodyumun zararlarındandır.

Yorumlar: Sodyum Eksikliğinin Zararları

  1. volkan dedi ki:

    sadsadsad

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.