Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Suyun zararları

Suyun zararlarıSuyun zararları gündeme geldiğinde hepimizin aklına “bol su için” temalı “uzman” uyarıları gelmektedir. Aslında uzmanlar “bol su için” konusunda haklılardır. Ancak “bol” göreceli bir kavram olduğu için aşırı su tüketiminde suyun zararları gündeme gelebilmektedir.

Bir insan ortalama 24 saat içerisinde 2 – 2.5 litre civarında su tüketmelidir. Özellikle yaz aylarında bol su tüketiminin önemi büyüktür. Çünkü vücut ter yoluyla yüksek oranda su kaybeder. Bu su kaybını da kısa sürede temin etmek ister. Bu sebeple suyun, yazın verilen değerler aralığında, hatta belki biraz fazlasını bile tüketmek bir zarar oluşturmayacaktır.

Suyun zararları
Ancak iş 3 litrenin üzerine çıkıldığında tamamen değişiyor. Her bünyeye göre değişmekle beraber ortalama bir böbreğin günlük su işleyip atma kapasitesi 3 litre civarındadır. Bunun üzerinde bir su içimi ile karşılaşıldığında böbrekler, bu suyu atamamakta ve kanda birikmeye başlayarak kandaki elektrolitlerin ve hücrelerin değişmesine, ancak en önemlisi ise “kandaki sodyum düzeyinin düşmesine” sebep olurlar.

Hiponatremi adı verilen bu durum, sodyum düzeyinin düşmesine bağlı olarak; bilinç kaybı, halsizlik, bulantı-kusma, beyinde ödem, koma ve hatta ölüme neden olabilir.

Bu sebeple yazın 2.5 en fazla 3 litre bandını aşmamak, kışın ise bu oranı ortalama 1 litre azaltarak devam ettirmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

10 Cevap Suyun zararları

 1. mustafa y dedi ki:

  Yazin asiri terliyorum 1 damacana suyu tek basina bitiriyorum 19 litre..herkes sende bisey var bu kadar normal degil diyolar..seker hastasiyim ama asiri terlemeden galiba bu…anormal su tuketiyorum su sisesiz yola cilamiyorum..

 2. SELİN NAZ dedi ki:

  ÇOK FAZLA SU İÇİYORUM 4 LİTREDEN FAZLA AMA BİR ŞEY OLMUYOR

  • 💧💦💧Azra yurtbay dedi ki:

   Suyun zararımı olurmuş hadi ozaman bunuda cevplasın oruçluyken suyu çok kaybediyoruz sahur vakti çok içsek sabaha kadar oruçluyken bu suyu atar

 3. deniz derya dedi ki:

  Herseyin fazlası zarar diyorlardı suyun yararı olduğu kadar çok önemli zararlarida varmış demek ki verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

 4. elvan gürer dedi ki:

  merhaba,ben ılac kullanmassam 24 saatte 11 ltre su ıcıorm ve gene 24 saatte 12 lıtreye yakın su cıkartıorum dıabedıs ınsıbıdus hastasıyım,kendım gıbı hastalıga sahıp kımse gormedım eger varsa ırtıbata gecıp derrtlesmek ısterım:(

 5. ayten dedi ki:

  bunu okumadan önce yok artık suyunda zararı mı olur demiştim ama gerçekten varmış

 6. merve dedi ki:

  yok artık suyun insana ne zararı olabilir diyordu ama baktımki insana suyun bile zararı varmış verdiginiz bilgiler için gerçekten teşekkür ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.