Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Teknolojinin zararları

Tüm teknolojik aletlerin elektrik enerjisiyle çalıştığı bir dönemde, haliyle muazzam bir elektromanyetik alan ile karşı karşıya kalmamız anlamına geliyor. Esasında insanın, daha doğrusu insan beyninin, sinirlerin elektrik sinyalleri ile irtibata geçmesi hasebiyle doğal bir elektromanyetik alanı vardır. Bu alan insan ve çevresi için zararsız ve oldukça küçük bir yapıdadır.

Ancak bu elektromanyetik alan, bir başka elektromanyetik alan ile karşılaştığında teknolojinin zararları ortaya çıkmaya başlar. Elektrik sinyalleriyle çalışan bir beyine, başka bir elektromanyetik alanının gereğinden fazla yaklaşarak ve uzun süreli temasının ardından, beyin bir takım zararlar görebilir. Bu zararların başında beyin hücrelerinin ölmesi ve beyinin kendi manyetik alanının düzensiz çalışması gelmektedir. Bu zararların fiziksel yansıması ise denge kaybı ve duyuların azalması yönünde olabilir.

Elbette teknolojinin zararları denince ilk önce akla gelen cihazlar cep telefonları. Günlük yaşantımızda oldukça fazla kullandığımız ve sadece GSM sebebiyle değil, Bluetooth ve Wireless gibi farklı sinyallerde yayan akıllı telefonlar, her ne kadar henüz kanıtlanmasa da sağlık açısından ciddi şüpheler uyandırıyorlar.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin (National Academy of Sciences) yaptığı bir araştırmaya göre yüksek gerilim hatlarının yakın çevresinde yaşayan çocuk yaştaki bireylerin lösemiye yakalanma riski, elektromanyetik alan sebebiyle %50 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Aynı araştırmaya göre çeşitli kanser türlerinin de “risk” faktörlerinin ortaya çıkmasında, elektromanyetik alanların (özellikle yüksek gerilim hatları gibi daha ciddi boyuttaki alanlar) rolü oldukça büyük.

Teknolojinin zararlarının genelde “sinyal” seviyesindeki elektromanyetik alanlar ve radyasyon olduğu uzun süredir zaten biliniyor. Ancak bilim adamlarının (başta NASA) henüz başladığı araştırmalar, teknolojide oldukça fazla kullandığımız plastik maddelerin zararlarını ortaya koyacak gibi gözüküyor.

52 Cevap Teknolojinin zararları

 1. ixöşöşe diyor ki:

  çok kötü

 2. McSonqüL-PrenseSsss... diyor ki:

  Mükkkkemmmel işime yaradı.

 3. süleyman diyor ki:

  çok sağolun

 4. anonim diyor ki:

  arkadaşlar bu bilgi alıntı 🙁

 5. Anonim diyor ki:

  Yq anonim kendini bir halt zannetteme 😈

 6. elçin songu diyor ki:

  mükemmel havalara uçacağım yehuuuuuuuuuuuuuuu mütişşşşşşşşşşşşş tşk

 7. JFLDRSU diyor ki:

  SAĞOL TEŞEKKÜRRRRRRRRRR

 8. hfkeşfu diyor ki:

  ÖDEVİMDİ SAĞOLUN

 9. Boşver diyor ki:

  madde madde yazamadınız mı?

 10. Anonim diyor ki:

  Cok güzel

 11. şerif diyor ki:

  müthiş yapanın eline sağlık

 12. prense23 diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.

 13. Melisa diyor ki:

  Münazara için işime çok yarayacaktır. Teşekkür ederim 🙂

 14. egem önüt diyor ki:

  kuizden 100 aldım teşşekürler

 15. con diyor ki:

  Teşekkürler

 16. oyku diyor ki:

  Cok guzel olmus cok teskkur ederim

 17. emin diyor ki:

  TEŞEKKÜRLER

 18. misafir diyor ki:

  çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook iyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 19. mazlum diyor ki:

  Bem diyor

 20. işljh diyor ki:

  oooooo iyi

 21. WaryuMmM diyor ki:

  İŞİme azcık yaradı,,,güzel bir site…..

 22. Anonim diyor ki:

  Kim yazdıysa eline sağlık

 23. bosver diyor ki:

  munazrada işime çookkkk yaricak

 24. Anonim diyor ki:

  cooooooooooooooooooook ama cooooooooooooooook isime yaradi

 25. Anonim diyor ki:

  hiç güzel şeyler göstermiyom

 26. Anonimci diyor ki:

  Benim hiç bir işime yaramadı.bu sırada anonim ve emin çok istiyorsan maddeler halinde yazmayı başka bir siteden gir.O kadarda aklınız yok mu

 27. Anonim diyor ki:

  ben madde madde istiyorum

  • Anonim diyor ki:

   *İnternet ve bilgisayar sayesinde çok uzaklar yakın hale gelmiştir. Bir tuşla binlerce km uzağa ulaşabilmeniz mümkündü.

   *Eğitim alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde öğrenciler daha etkili ve kaliteli eğitim alabilmektedir.

   *Teknoloji zamandan tasarruf sağlıyor ve insanlar makine gücünün daha da yaygınlaşması sayesinde insanlar işlerini daha hızlı bir şekilde yapabiliyorlar.

   *Teknoloji tıbba büyük katkılarda bulunmuştur. Teknoloji sayesinde insanların hastalıkları daha çabuk tespit edilmektedir.

   *Eskiden yürüyerek gidilen upuzun yollar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bin bir çeşit ulaşım araçlarıyla o yollar gidilmeye başlanmıştır.

  • Anonim diyor ki:

   Buldunda bunama bence

 28. kemal diyor ki:

  çooooookkkkkk
  işime yaradı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.