Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Teknolojinin zararları

Tüm teknolojik aletlerin elektrik enerjisiyle çalıştığı bir dönemde, haliyle muazzam bir elektromanyetik alan ile karşı karşıya kalmamız anlamına geliyor. Esasında insanın, daha doğrusu insan beyninin, sinirlerin elektrik sinyalleri ile irtibata geçmesi hasebiyle doğal bir elektromanyetik alanı vardır. Bu alan insan ve çevresi için zararsız ve oldukça küçük bir yapıdadır.

Ancak bu elektromanyetik alan, bir başka elektromanyetik alan ile karşılaştığında teknolojinin zararları ortaya çıkmaya başlar. Elektrik sinyalleriyle çalışan bir beyine, başka bir elektromanyetik alanının gereğinden fazla yaklaşarak ve uzun süreli temasının ardından, beyin bir takım zararlar görebilir. Bu zararların başında beyin hücrelerinin ölmesi ve beyinin kendi manyetik alanının düzensiz çalışması gelmektedir. Bu zararların fiziksel yansıması ise denge kaybı ve duyuların azalması yönünde olabilir.

Elbette teknolojinin zararları denince ilk önce akla gelen cihazlar cep telefonları. Günlük yaşantımızda oldukça fazla kullandığımız ve sadece GSM sebebiyle değil, Bluetooth ve Wireless gibi farklı sinyallerde yayan akıllı telefonlar, her ne kadar henüz kanıtlanmasa da sağlık açısından ciddi şüpheler uyandırıyorlar.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin (National Academy of Sciences) yaptığı bir araştırmaya göre yüksek gerilim hatlarının yakın çevresinde yaşayan çocuk yaştaki bireylerin lösemiye yakalanma riski, elektromanyetik alan sebebiyle %50 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Aynı araştırmaya göre çeşitli kanser türlerinin de “risk” faktörlerinin ortaya çıkmasında, elektromanyetik alanların (özellikle yüksek gerilim hatları gibi daha ciddi boyuttaki alanlar) rolü oldukça büyük.

Teknolojinin zararlarının genelde “sinyal” seviyesindeki elektromanyetik alanlar ve radyasyon olduğu uzun süredir zaten biliniyor. Ancak bilim adamlarının (başta NASA) henüz başladığı araştırmalar, teknolojide oldukça fazla kullandığımız plastik maddelerin zararlarını ortaya koyacak gibi gözüküyor.

9 Cevap Teknolojinin zararları

 1. kemal diyor ki:

  çooooookkkkkk
  işime yaradı

 2. Anonim diyor ki:

  ben madde madde istiyorum

  • Anonim diyor ki:

   *İnternet ve bilgisayar sayesinde çok uzaklar yakın hale gelmiştir. Bir tuşla binlerce km uzağa ulaşabilmeniz mümkündü.

   *Eğitim alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde öğrenciler daha etkili ve kaliteli eğitim alabilmektedir.

   *Teknoloji zamandan tasarruf sağlıyor ve insanlar makine gücünün daha da yaygınlaşması sayesinde insanlar işlerini daha hızlı bir şekilde yapabiliyorlar.

   *Teknoloji tıbba büyük katkılarda bulunmuştur. Teknoloji sayesinde insanların hastalıkları daha çabuk tespit edilmektedir.

   *Eskiden yürüyerek gidilen upuzun yollar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bin bir çeşit ulaşım araçlarıyla o yollar gidilmeye başlanmıştır.

  • Anonim diyor ki:

   Buldunda bunama bence

 3. Anonimci diyor ki:

  Benim hiç bir işime yaramadı.bu sırada anonim ve emin çok istiyorsan maddeler halinde yazmayı başka bir siteden gir.O kadarda aklınız yok mu

 4. Anonim diyor ki:

  hiç güzel şeyler göstermiyom

 5. Anonim diyor ki:

  cooooooooooooooooooook ama cooooooooooooooook isime yaradi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>